Skocz do zawartości
pjasio253

Czy osobna karta grafiki ma na to wpływ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie z gatunku śmiesznych, ale ...

Aktualnie posiadam HTPC złożonego m.in. na i3 3220T i płycie Asrock B75, więc mam do czynienia z Intel®HD Graphics 2500. Na tym sprzęcie głównie jestem nastawiony na filmy mkv ze standardowym bitrate i transmisje streamingowe, Sopcast, itp., sporadycznie 3D, grami nie jestem w ogóle zainteresowany.

Czy dokupienie osobnej karty graficznej może wpłynąć pozytywnie na jakość oglądanych w/w materiałów? Mam tutaj na myśli np. poprawę płynności obrazu, ilość wyświetlanych detali obrazu, paletę kolorów, itp.

Na tę chwilę nie mam może na co narzekać, ale chciałbym mieć pewność, że więcej już na jakości nie wycisnę ;)

Dzięki z góry za wskazówki, pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz z karty graficznej przekazywany przez HDMI jest 100% cyfrowy. Są to dane do wyświetlenia. Karta graficzna nie ma tu nic do rzeczy.

To raczej sterowniki karty, filtry (np. MadAVR), itp. mają wpływ na obraz.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle niezawodny ;) , witam Cie i dziękuję za info.

Sterowniki oczywiście sprawdzę, ale raczej będzie na bieżąco, ze strony producenta, nie Windows Update ;).

Aktualnie działam na XBMC i zamiennie na odtwarzaczu SplashPRO, w którym parę funkcji jest naprawdę ciekawych (Detail Boost, Motion, itp.)

Piszesz o madVR - temat wydaje się ciekawy, tylko pytanie czy przy mojej konfiguracji zaskoczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli go odpowiednio skonfigurujesz to zaskoczy.

900x900px-LL-03dd882c_madVRLevels.png

Powyżej masz tabelkę z ustawieniami dla madVR przygotowaną przez renethx gdzie im wyższy poziom tym wyższa jakość obrazu.

Podejrzewam, że na HD 2500 wyżej niż na poziom drugi nie wskoczysz, chyba, że serwujesz sobie tylko pliki 24p to powinien wyżej zaskoczyć (wciskasz ctrl + j i obserwujesz czy wartość dropped frames rośnie).

Jak ktoś cierpi na brak płynności czy to z powodu wyświetlacza czy grafiki to fajną opcją madVR jest smooth motion. Czasami zdarza mi się obejrzeć jakiś serial na monitorze, który operuje tylko na 60hz i materiał 24 klatkowy na nim to jest mega judder. Po aktywowaniu smooth motion jest wyraźna poprawa płynności obrazu, a przy tym opcja ta nie tworzy artefaktów i nie powoduje efektu teatru w przeciwieństwie np. do wspomnianego przez ciebie Splash Pro z włączonym generowaniem klatek pośrednich, no ale co kto lubi.

Edytowane przez misfit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki misfit za ten materiał - możesz podać mi źródło, chętnie poczytam coś więcej na ten temat.

Wczoraj zainstalowałem testowo PotPlayera z madVR, który skonfigurowałem wg tutoriala polskiego fascynata tym odtwarzaczem. NIe miałem zbyt dużo czasu na testowanie, ale przez przypadek doświadczalnie zbadałem jeden szczegół - przy odtwarzaniu mkv 25fps najmniej drop framed miałem przy ustawieniu częstotliwości HD2500 na 50p, więcej dropów pojawiało się już na 59p (TV to Sony HX850). W obu przypadkach moje oko nie wychwyciło jednak żadnych większych różnic w płynności.

Co do SplashPro to akurat opcji Motion, o której piszesz nie aktywuję, wolę pobawić się innymi jego parametrami, które moim zdaniem całkiem nieźle podciągają obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość gubionych klatek nie powinna absolutnie wzrastać - jeżeli wzrasta to nie do końca masz wszystko dobrze skonfigurowane pod możliwości HD 2500.

Do madVR ustawionego na najwyższą jakość potrzeba karty typu AMD HD 7770, jeśli przesadzisz z ustawieniami, których HD 2500 po prostu nie uciągnie bo jest za słaby to wtedy pojawią się dropy.

Co do odświeżania - w rubryce list all display modes... wpisz tryby, które obsługuje Twój wyświetlacz. np. 1080p23, 1080p24, 1080p25, 1080p50, 1080p59, 1080p60 i madVR automatycznie dobierze optymalną częstotliwość odświeżania do odtwarzanego materiału.

Co do SplashPro to akurat opcji Motion, o której piszesz nie aktywuję, wolę pobawić się innymi jego parametrami, które moim zdaniem całkiem nieźle podciągają obraz.

Pewnie piszesz o detali boost. Nie korzystam z PotPlayera, ale zdziwiłbym się gdyby nie miał w opcjach podobnej klasy wyostrzacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, Twoje wskazówki są bardzo przydatne, będę testował.

Czyli wracając do mojego pierwotnego pytania można by stwierdzić, że inwestowanie w dodatkową kartę graficzną na moje w/w potrzeby mam sens jedynie w sytuacji, kiedy będę chciał (i umiał) opanować rendery typu madVR, który na chwilę obecną pozwala wycisnąć maksymalnie dużo z oglądanych materiałów.

O jakiej grafice z dobrym stosunkiem ceny/jakości mógłbym pomyśleć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie rzeczy masz w swoich zbiorach, itd. Jeśli 99% to 1080p i 720p i mowa o wyświetlaczu fullHD to IMO nie warto inwestować w dodatkową, wydajniejszą grafikę, która uciągnie Jinc 3+AR - dla zwykłego śmiertelnika poprawa będzie niedostrzegalna :)

Jeśli natomiast wciąż masz materiały w rozdzielczości SD i po nie sięgasz nie od święta i zależy ci na jak najwyższej jakości skalowania to jak najbardziej warto - mało co jest w stanie dorównać pod tym względem madVR, ze stacjonarkami hi-end włącznie.

To samo tyczy się jeśli np. planujesz w niedalekiej przyszłości zakup wyświetlacza 4K (chociaż w tym przypadku poczekałbym na kartę z hdmi 2.0) i odtwarzania na nim materiałów 1920x1080 czy o niższej rozdziałce.

Co do tego jaka karta który poziom jakości madVR uciągnie to zerknij np. tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...