Skocz do zawartości
felis

Jaki odtwarzacz multimedialny z funkcją serwera DLNA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Poszukuje odtwarzacza mającego następujące funkcje i jakoś nic nie mogę dobrać:
1. Odtwarza wszelkie formaty Video mkv, wmv1/2/3 koniecznie 2 i 3 bo mój TV nie łyka tego, mp4, mov. mts, xvid itd.
2. Ma kieszeń na HDD pozwalającą na szybki montaż dysku do 2-3TB.
3. Ma wifi
4. Działa jako serwer DLNA (nie tylko jak klient), tak by w sieci udostępniał zasoby audio i video z wewnętrznego dysku HDD. (koniecznie flac)
5. Musi być bardzo cichy najlepiej bez wiatraka.
6. Cena to sprawa drugorzędna, ale bez cudów, gdyż odtwarzacze multimediów zawsze mają jakieś felery i zbyt szybko się starzeją, więc nie są warte zbyt dużych nakładów. Powiedzmy do ok. 1000zł

Nie koniecznie ale dobrze by było gdyby:
1. tablet z androidem można wykorzystywać jako pilota (zamiast pilota oryginalnego)
2. miał przeglądarkę internetową z działającym flashem.

Dzięki za pomoc bo przeglądam oferty na allegro i już od nich miesza mi się w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć pewność, że serwer w odtwarzaczu będzie zgodny z wszelkimi urządzeniami deklarującymi zgodność z DLNA, serwer powinien mieć certyfikat (a więc o prawo do stosowania logo DLNA np. na pudełku. Wiele odtwarzaczy deklaruje zgodność, jednak certfikatu nie ma i może się zdażyć że niektóre urządzenia (klienci) będą działać inni nie, albo będą działać częściowo (niektóre pliki mogą nie działać lub nie być widoczne). Przy takich urządzeniach trzeba niestety wypróbować zgodność z posiadanym sprzętem.

Niektóre odtwarzacze korzystają z oprogramowania miniDLNA dla systemu Linux, który zapewnia dość dużą zgodność. Bez certyfikacji.

Zgodne ze standardami są także programy na PC (i inne platformy), takie jak np. Twonky Media. W klasycznych odtwarzaczch raczej nie występują.

Serwer DLNA, opórcz obsługi komunikacji, wykonuje również indeksowanie plików, gdyż dostęp do danych odbywa się raczej na podstawie cech plików a nie struktury katalogów. Dlatego występują różnice i niekóre swerery obsługują więcej typów plików, inne mniej. Różnie obsługiwane są też napisy do filmów.

Generalnie - odtwarzacze raczej pełnia funkcje klientów, nie serwerów dla innych urządzeń multimedialnych. Dlatego ta częśc funkcjonalności nie jest rozbudowana.

Bardzo sprawne serwet DLNA wbudowano w sieciowe serwery NAS - gdyż te urządzenia z definicji własnie działają jako serwery. Mają system zoptymalizowany do pracy w sieci i sprawnej, równoległej obsługi podłączonych klientów.

Odtwarzacz to przede wszystkim urządzenie do odtwarzania plików. Bardzo łatwo jest zakłócić działania takieo urządzenia przez intensywne zdalne korzystanie z dysku przez sieć podczas np. odtwarzania filmu.

Wracając do Meritum - nie wiem jaki odtwarzacze oglądałeś (i czemu na Allegro a nie na stronach producentów/dystrybutorów) i co tam było napisane. Ale ciężko będzie znaleźć coś co zapewnie 100% zgodności. No chyba że HTPC z certfykowanym oprogramowaniem...

Może ktoś się jeszcze dopisze. Ja piszę o swoich doświadczeniach, ale wszystkiego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli chcesz mieć pewność, że serwer w odtwarzaczu będzie zgodny z wszelkimi urządzeniami deklarującymi zgodność z DLNA, serwer powinien mieć certyfikat (a więc o prawo do stosowania logo DLNA np. na pudełku.

Dziękuję za odpowiedź. Na allegro szukałem dlatego, że interesują mnie odtwarzacze nowe i dostępne w Polsce. Znalazłem poza allegro np. LaCinema Classic HD ale nie sposób go kupić w polskiej dystrybucji, ani porozmawiać z jakimś realnym użytkownikiem, więc co mi po opisach na stronie producenta.

Certyfikat DLNA ma wiele odtwarzaczy ale dotyczy on funkcji klienta. Jednak na opakowaniach producenci chętnie nim szafują. Piszą też, że odtwarzacz ma serwer DLNA, ale już niejasno wyrażają się o certyfikacji. Przykład Extramer Prodigi Black. Po kontakcie z producentem dowiedziałem się, że ten serwer to jest, ale w sumie na dokładkę i nie wiadomo czy dobrze działa, a urządzenie kosztuje około 1000zł.

Dlatego szukam konkretnych użytkowników, którzy mieli z czymś do czynienia, bo producenci by sprzedać będą pisali różne bzdury, a gdzieś "małym druczkiem" dodadzą prawdę, albo i nie dodadzą.
Ponadto spędziłem na tym szukaniu wiele godzin bez efektu więc liczyłem, że ktoś doświadczony może coś podpowie.
Pozdrawiam

Edytowane przez felis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xtreamer Prodigy ma serwer miniDLNA od wersji oprogramowanie 4.x

http://www.xtreamer.net/downloads/xtreamer-prodigy/prodigy-firmware/ver-4-0-0.aspx

Więcej o tym serwerze: http://sourceforge.net/projects/minidlna/

Jak w praktyce wygląda zgodność - trzeba by zebrać opinie użytkowników, najlepiej aby każdy pochwalił się jaki sprzęt mu z tym działa itd, niestety korzystanie z serwera UPnP/DLNA w odtwarzaczach nie jest powszechne, więc w praktyce ciężko o takie opnie.

Może wi sieci znajdziesz coś więcej nt. miniDLNA i kompatybilności. Tyle że nie do końca wiadomo która wersja miniDLNA jest zainstalowana w Xtreamerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Xtreamer Prodigy ma serwer miniDLNA od wersji oprogramowanie 4.x

No własnie nie mogę znaleźć opinii jak ten serwer się sprawuje, a jak pisałem wcześniej producent odpisując na moje pytanie o serwer w modelu prodigy black ujął to w takich słowach jakby sam nie wierzył, że kiedykolwiek będzie działał sprawnie i stabilnie. Dlatego boję się tego modelu.

Swoją drogą dziwię, że w odtwarzaczach z dyskiem twardym i kartą sieciową nie ma opcji serwera DLNA. Przecież jak zapełnię ten dysk materiałem audio i video to aż się prosi by można go było strumieniować w sieci. Mam obecnie WD My Book Live jako serwer i liczyłem, że mógłbym się go pozbyć wraz z nabyciem odtwarzacza multimediów. A tak znów konieczne będą 2 pudełka zamiast jednego i dwa pojemne dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacje dlaczego nie ma serwerów DLNA w odtwarzaczach podałem już we wcześniejszych postach. Od tego są serwery projektowane po to aby były właśnie serwerami.

Procesory odtwarzaczy można porównywać z procesorami kart graficznych. Stawianie obsługi serwera na takim procesorze to trochę karkołomne zadanie.

Są na rynku jeszcze serwery NAS z funkcją odtwarzacza kontrolowanego przez XBMC. To raczej drogie rozwiązania, serwer DLNA jest na pokładzie.

Jak się sprawiają w roli odtwarzacza - mało jest informacji w sieci. Proszę szukac modeli QNAPa lub ASUStora z wyjściami HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Informacje dlaczego nie ma serwerów DLNA w odtwarzaczach podałem już we wcześniejszych postach.

Ale przecież są serwery montowane w odtwrarzaczach. Np. LaCie LaCinema Classic. Więc trudno pisać że nie ma.

Od tego są serwery projektowane po to aby były właśnie serwerami.

Jakby iść tym tokiem rozumowania to by nie było urządzeń wielofukcyjnych tylko same drukarki, skanery itp., a TV nadal nie miałyby w sobie złłaczy USB, przeglądarek netu itd.

Problem by zrobić to dobrze. Producenci montują serwery DLNA w odtwarzacze tylko cięzko o opinie jak działąją., A dać ciut mocniejszy procesor to żaden Kłopot i wzrost kosztów niewielki.

Są na rynku jeszcze serwery NAS z funkcją odtwarzacza kontrolowanego przez XBMC.

Co do NAS z XBMC to muszę poczytać bo nie wiem nawet o co chodzi. Jak ktoś miał konkretny model w rękach to proszę o opinie. Tylko boję się, że taki NAS może odtwrzać mniej formatów niż mój telewizor skoro to taki niszowy produkt. I jeśli do tego jest bardzo drogi to już zupełnie nie ma sensu.

Edytowane przez felis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bladzisz Kolego felis.

Po pierwsze utozsamiasz serwer jako urzadzenie udostepniajace i streamujace do klienta, przy wykorzystaniu protokolow sieciowych - to zadanie spelni 20-letni komputer, kilku-letni smartphone, czy Serwer DLNA spelnia znacznie szersza funkcje, albowiem dostosowuje on strumien A/V (transkoduje) do wymogow klienta, a ze robi to "w locie", to wymagac moze sporej mocy obliczeniowej, zwlaszcza w przypadku specyficznych formatow A/V. NIe bez znaczenia jest tez aplikacja serwera DLNA, np implementowana w NAS-ach Synology Video Station radzi sobie swietnie nawet na urzadzeniach low-endowych, ale jesli zechcesz udostepniac ten sam , aczkolwiek wymagajacy material, poprzez wtyczke (czyt. serwer) PLEX-a, moze skonczyc sie to czasem czkawka, nawet jesli dysponujesz urzadzeniem z gornej polki ( dotyczy NAS-ow Synology).

Tak wiec sprzet , ale i oprogramowanie, odgrywaja zasadnicza role w przypadku sprawnego dzialania serwera DLNA.

Co do NAS-ow, wyposarzonych w wyjscie HDMI i XBMC na pokladzie, pelniacych role playera, to znane mi sa 2 marki, o ktorych wspoamnial HumanMedia powyzej. Praktycznych informacji o tym jak dzialaja i jakie maja ograniczenia mozesz znalezc na dedytkowanych im forach - przede wszystkim Qnapa.

Byc moze ze wzgledu na kategoryczny sposob w jaki sformulowales zapytanie, nikt nie wspomnial Ci o innej opcji - komputerze HTPC ktory bedzie jednoczesnie playerem i NAS-em z funkcja serwera DLNA dla wszystkich pozostalych urzadzen. a pozbawionym limitow gotowych NAS-ow.

Poczytaj i poogladaj filmy o tym jak dziala XBMC, napewno znajdziesz skorki i customizacje, ktore przypadna Ci do gustu. Jesli masz szybkie lacze internetowa, z pewnoscia docenisz bogactwo wtyczek, ktore udostepnia bogactwo wszelkiej masci mniej lub pardzie pogrupowanego tematycznie kontentu, A wreszcie zainstaluj sobie XBMC, na komputerze i sprawdz jak wyglada streamowanie i kontrola nad udostepnianymi dzieki niemu zasobami. Jesli stwierdzisz , ze jest jeszcze pole do poprawy, to mozesz podpytac co zrobic, aby Twoje wymagania byly spelnione w 100%.

Nas-y przezywaja boom i przestaja byc produktem niszowym, czy kosztownym. jednak Twoj wlasny komputer moze pobic je w kwestii wydajnosci i funkcjonalnosci w zastosowaniach domowych.

BTW Human Media od lat, zawodowo zajmuje sie, odtwarzaczami multimedialnymi, mozesz wiec polegac na Jego doswiadczeniu w tym zakresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bladzisz Kolego felis.

Po pierwsze utozsamiasz serwer jako urzadzenie udostepniajace i streamujace do klienta, przy wykorzystaniu protokolow sieciowych - to zadanie spelni 20-letni komputer, kilku-letni smartphone, czy Serwer DLNA spelnia znacznie szersza funkcje, albowiem dostosowuje on strumien A/V (transkoduje) do wymogow klienta, a ze robi to "w locie", to wymagac moze sporej mocy obliczeniowej, zwlaszcza w przypadku specyficznych formatow A/V.

Po pierwsze rozumiem jak działa serwer DLNA. Ale patrzę na to w mniej wydumany sposób niż wy.

Rozumuję tak. Skoro mam NAS za ok 600zł z 3TB HDD i sprawdza się w roli serwera DLNA, Skoro są przyzwoite odtwarzacze multimediów za 500zł, a ja na całość chce wydać ok. 1000 zł to co stoi na przeszkodzie by dwa takie urządzenia połączyć w jedno? Nie obchodzi mnie jak silny procesor musi włożyć producent. Nie obchodzi mnie jakie oprogramowanie zamontować. Urządzenia ma działać i takie urządzenia są. Więc rozważania, że się nie da, że to trudne, nie mają racji bytu.

Szukam natomiast kogoś kto sprawdził takie urządzenie w praktyce, bo wiadomo jak obecny rynek zapełniony jest bublami, pod którymi potrafią się nawet podpisać uznane firmy.

jednak Twoj wlasny komputer moze pobic je w kwestii wydajnosci i funkcjonalnosci w zastosowaniach domowych.

Co do komputera to właśnie po to mam NAS by wyeliminować to głośne, prądożerne i słabo przystosowane do pracy z pilotem urządzenie jakim jest PC.

Oczekuję rozwiązania eliminującego ilość urządzeń i poplątanych kabli. Dlatego chcę dwa w jednym. Ale takie które działa nie tylko w opisach producenta i stąd pytanie do użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zebym chelpil sie jakas ogroman praktyka w tym zakresie, W koncu posiadanie i uzytkowanie ok 10 takich otwarzaczy, jest niczyym w porownaniu do ilosci urzadzen z ktora mial i ma do czynienia HumanMedia. Ale skoro wiesz najlepiej. juz sie nie wtracam. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do ilosci urzadzen z ktora mial i ma do czynienia HumanMedia. Ale skoro wiesz najlepiej. juz sie nie wtracam.

Pytanie brzmi? W ilu odtwarzaczach HumanMedia (z całym szacunkiem dla jego wiedzy) uruchamiał i korzystał z serwera DLNA? Tu nie chodzi o to by się na kogoś obrażać, ale też by nie teoretyzować.

Skoro są odtwarzacze multimediów z DLNA to może ktoś testował w praktyce ich możliwości i o tym napisze. Nic więcej nie oczekuję. Moim zdaniem producenci mają obecnych użytkowników za jakiś beta-, a może i alfa-testerów. Dlatego pytam ludzi by tego uniknąć. Natomiast gdy coś kupię to chętnie dzielę się opiniami na temat posiadanego sprzętu z innymi. Zwłaszcza tymi negatywnymi, by ludzie czuli się mniej rozczarowani lub w ogóle czegoś nie kupili. Myślę, że właśnie takich konkretów ludzie szukają na forach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...