Skocz do zawartości
dawdi17

Mój pierwszy HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie bardzo proszę o porady jakby tu do 1000 zł zbudować w miarę solidny i cichy htpc. Jego przeznaczeniem byłyby tylko filmy, muzyka i przeglądarka. Jednak tak na dobrą sprawę ciężko mi od czegoś zacząć. Z początku myślałem o rozwiązaniach typu Zbox, ale wydaje mi się, że tam "pare" złotych idzie tylko dlatego, że ten zestaw jest już złożony.

Myślałem, np o takiej obudowie:

http://www.ceneo.pl/22500660

Reszta pieniędzy to już podzespoły, chociaż wątpię bym się zmieścił w zamierzonej kwocie. Grał na nim nie zamierzam więc można zrezygnować z osobnej karty graficznej. Najmocniejsza "próbą" dla tego zestawu, który musi sprostać to remux filmu blu ray w 3D i DTS HD 5.1 (ok 50 gb). Dysk SSD na system (myślę nad openelec z xbmc + windows) a na kolekcje jakiś zewnętrzny dysk twardy po USB 3.0.

Czy miałby ktoś z Was pomysł żeby ładnie to zgrać i nie przekroczyć za bardzo budżetu? Oczywiście dysk zewnętrzny "poza konkursem" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tysiaku BD 3D z ssd raczej się nie zmieścisz, najtańsza opcja np.

Procesor: A6 5400K (obsługuje BD 3D)

Płyta: np. MSI FM2-A75MA-E35, a jak sprzęt ma być bardziej przyszłościowy to coś na podstawce FM2+ (która będzie obsługiwać APU Kaveri).

RAM: 2x2gb DDR3-1600

SSD na system: Kingston V300 60GB

Zasilacz: wedle uznania, ale skoro piszesz, że ma być cisza to pronowałbym picoPSU (najtaniej wyjdzie cię z ebay'a).

+ do tego dochodzi zakup wentylatora jeśli ten stockowy okaże się dla ciebie za głośny.

Aha - AMD + Linux to najczęściej problemy tak więc pogooglaj jak się sprawy mają pod openelec.

Pod Windowsem gwarantuję Ci, że i BD 3D i bezstratne formaty dźwięku to pestka.

Jeśli wolałbyś pójść w stronę Intela to np. I3-3220, do tego płyta na chipsecie B75 (Ivy Bridge), albo i3-4130 (Haswell) i płyta na chipsecie B85 (z punktu widzenia filmomaniaka Haswell daje bardziej precyzyjne 23.976 fps + niższy pobór energii w spoczynku), reszta bebechów ta sama, ale to już łączny koszt z obudową to są bardziej okolice 1500PLN.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tematów na forum. Zagadnienie HTPC zostało już dosyć dokładnie omówione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poszukaj tematów na forum. Zagadnienie HTPC zostało już dosyć dokładnie omówione.

Tak, wiem, czytałem zarówno na tych jak i innych forach, ale z racji tego, że nie jestem fachowcem a i posty są czasami nieco "przeterminowane" (nowe podzespoły wydajniejsze, starsze tańsze) to powoduje duży mętlik.

A jak z dźwiękiem na takich APU? Mam zewnętrzną kartę dźwiękową MAYA U5. Czy ona się przyda w takim zestawie czy raczej byłaby zbędna?

misfit dzięki za bardzo prezycyjny post, dużo mi pomogłeś ;)

Edytowane przez dawdi17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk leci po HDMI. Jeśli potrzebujesz optyka to albo szukasz innej płyty z takim wejściem albo możesz wykorzystać tą, kartę którą masz, z tym, że po optyku o DTS HD MA czy TrueHD możesz pomarzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wiem, ale na chwilę obecną niestety mam tylko amplituner z wejściem optycznym więc poprostu bym używał narazie tej karty. Kupno amplituner z HDMI to kolejny zakup na liście, ale wcześniej komp.

Jeszcze doszedłby zakup jakiegoś napędu blu ray, jest coś wyróżniającego się czy raczej byle jaki?

No i jaki zasilacz? Wiem, że pico (Fantom niejednoktrotnie o tym pisał chyba w każdym wątku), ale jakiej mocy?

Edytowane przez dawdi17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc jest zależna od komponentów jakie użyjesz.

Procesory mocno się od siebie różnią (np. TDP 35W-65W).

Z reguły jeśli nie napakujesz do środka nie wiadomo czego to PICO 120W wystarczy z nawiązką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro optyk jest dla Ciebie jakimś wyjściem, to polecam ( bo mam ;) ) płytę główna Asrocka B75 Pro-3m z i3-3220T na pokładzie. Tak jak pisze Fantom (któremu b.dziękuję za wcześniejsze fachowe wsparcie dla mnie) wszystko zależy od przeznaczenia i bebeszków tego sprzętu. Do tego jak słusznie napisał misfit - dysk SSD (ja mam 32Gb)+2x2Gb RAM i wszystko pięknie hula.

Właśnie wczoraj zakupiłem nagrywarkę Blu-ray - padło na Pionera BD-208DBK. Za krótko go mam, żeby cokolwiek o nim więcej napisać, ale przynajmniej z tego, co znalazłem w sieci, to taki środek między LG, Samsungiem i Asusem.

Co do zasilacza PicoPSU to chyba jeszcze lepiej wyjdzie na Aliexpress ;)

Edytowane przez pjasio253

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta Twoja płyta nie obsłuży chyba DTS-HD a optyk to dla mnie tylko opcja chwilowa. Chyba zdecyduję się na opcję z Haswellem, ale jeszcze czekam na brata, bo muszę wiedzieć czy bierze mojego lapka, od tego uzależniam zakup na dzień dzisiejszy.

Dlaczego ten Pioneer to środek? To kto jest obecnie "liderem" wśród producentów napędów BR? W sumie to z napędem mogę się wstrzymać i dokupić go później.

Jeszcze Panowie takie noobowskie pytanie - czy zewnętrzny dysk twardy pod usb 3.0 zapewni mi odpowiedni przesył danych by oglądać bez szarpnięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam dawdi17:

1) Konfigurując XBMC, przy puszczeniu dźwięku przez HDMI, z tego co pamiętam była aktywna opcja DTS-HD, ale nie dam za to głowy, musiałbym dokładnie sprawdzić.

2) Co do wyboru BD polecam poczytać stronkę cdrinfo.pl - oprócz testów sporej ilości napędów BD znajdziesz tez ranking użytkowników - z niego wynika, że najbardziej chodliwe są LG i Samsungi - stąd i ze szczegółow testów Pionera moje stwierdzenie, że to taki "środek" ;)

3) USB 3.0 i nawet 2.0 uciągnie filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta Twoja płyta nie obsłuży chyba DTS-HD a optyk to dla mnie tylko opcja chwilowa.

Skąd takie przypuszczenia ?

Każda płyta B75 posiadająca HDMI wypluje DTS HD MA, bez względu czy to włożysz tam i7, i5, i3, Pentiuma czy Celerona. Ale jako, że chcesz 3D to musisz celować od i3 (zintegrowany układ graficzny w Celeronie i Pentiumie nie obsługuje 3D BD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że post pod postem, ale jaki konkretnie model płyty główniej nadawałby się gdybym poszedł w stronę haswella?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obudowy z pierwszego posta i z optykiem np. Asrock H81M.

IMO nie ma sensu dopłacać do Asrock B85M bo to są praktycznie te same płyty, z tą różnicą, że dostajesz PCI-E 3.0, które do niczego ci nie jest potrzebne, oraz 4xSATA3 + 2xSATA2 (w H81M 2xSATA3 + 2xSATA2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybym zmienił obudowę na NOX Live 2? Ona jest już większa prawda? Rozumiem, że zachowałbym wtedy wygląd htpc ale miałbym wiecej miejsca by np dołożyć kiedyś karte graficzną bądź dźwiękowa?

Wydaje mi się (zaznaczam, że tylko mi się wydaje), że można by tam zamocować pełno wymiarową płytę główną i byłoby tak również miejsce nie tylko na dysk ssd przeznaczony na system, ale i normalny dysk przeznaczony na materiały. Oczywiście obudowa swoja kosztuje, ale nie trzeba by było kupować dysku zewnętrznego. No i zapewne zasilacz musiałby być mocniejszy. Nie wiem czy wtedy byłby sens pakowania się w PICO.

Z drugiej strony byłaby chyba spora możliwość rozbudowy tego komputerka w dosyć mocną maszynę, prawda? Oczywiście kosztem prądożerności jak i głośności jak i wyższej ceny.

No i co do płyty głównej to możemy sobie darować tego optyka, jak wcześniej pisałem mam kartę muzyczną na usb więc do czasu kupna amplitunera ona by wystarczyła.

Edytowane przez dawdi17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że kłóci się to z początkowymi założeniami, ale myślę, że byłaby to dobra zmiana.

Otóż myślę, że ta obudowa Nox Live 2 Imon Black byłaby całkiem przyszłościowa, ze względu na swoje wymiary, tzn. kiedyś wymieniając podzespoły byłbym mniej ograniczony. Wydaje mi się, że w takim wypadku na chwilę obecną najważniejsza byłaby płyta główna. Procesor (i3-4130), jak i reszta podzespołów mogłaby zostać taka jaką zaproponowałeś misfit, do tego trzeba by dołożyć jakiś chyba mocniejszy zasilacz, w tej obudowie mógłby być chyba pełno wymiarowy. Wracając do płyty głównej tak jak już mówiłem, nie musi posiadać wyjścia optycznego. Wystarczy HDMI 1.4. W przyszłości dołożyłbym napęd BR (za jakiś czas), kartę graficzną, kartę dźwiękową, telewizyjną i ilość ram. Ale to raczej dalsza przyszłość, mniej więcej dwa lata. Zamykając temat obecnie korzystałbym z tego dysku ssd i dokupił normalny dysk coś koło 2TB. Proszę o komentarz i propozcję. Komputer muszę złożyć do 30 paździenika więc musiałbym się już decydować dlatego proszę o ostatnie szlify.

Całość jednak byłaby zarządzana przez Windows 8 i XBMC.

Edytowane przez dawdi17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany kręcisz się jak nie wiem już co, po prostu złóź zwykłego peceta i już, po co tyle kombinacji.

Jak ja się nie mogłem zdecydować to złozyłem dwa jeden mały drugi duży :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że kręcę, ale ta obudowa trochę mną zawirowała. Bo serio wydaje mi się, że to może być świetny punkt wyjścia. A na dwa komputery nie mam ani funduszy ani miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie obudowe nox live2 z pelnowymiarowa plyta, gpu radeon 7770 w wersji vapor-x, cpu i3 3220 z shurikenem rev.2 i po 1 wentylu 120mm po kazdej stronie obudowy. Lubie czasem zagrac w jakies gry z kanapy (xbox gamepad) a i do madVR przydaje sie lepsza karta graf. Podczas ogladania filmow nie dziala to glosniej niz moja plazma vt30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas ogladania filmow nie dziala to glosniej niz moja plazma vt30.

To plazma VT30 wydaje dźwięk podczas działania?!?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak jest duzo jasnego to troche bzyczy jak to plazma, ale ogolnie troche slychac wentylatory (jak akurat nie ma dzwieku).

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...