Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Odtwarzacz sieciowy Dune HD Base 3D

Rekomendowane odpowiedzi

3mf6.jpg

Wstęp

Nie tak dawno miałem okazję testować znakomity odtwarzacz sieciowy firmy Dune: TV-303D. Tym razem przyszedł do mnie jego starszy brat o nazwie Dune HD Base 3D. Odtwarzacz dostępny już od pewnego czasu na rynku ciekawił mnie swoim wykonaniem i możliwościami. Tak naprawdę jest to brat bliźniak gdyż posiada dokładnie takie samo oprogramowanie a co za tym idzie i możliwości jak 303D. Główna różnica to budowa samego odtwarzacza oraz korzyści jakie płyną z tego rozwiązania. Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w praniu.

Budowa

hp5q.jpg

Base 3D to tym razem klasyczny wygląd odtwarzacza. Jest spory i wykonany naprawdę dobrze. Górna część to metalowa pokrywa, front wykonany jest z tworzywa. Dzięki temu, że odtwarzacz jest spory, na froncie znalazło się miejsce na wiele przydatnych rzeczy.

Patrząc od lewej mamy kieszeń na dysk twardy 3,5", dalej dość spory wyświetlacz oraz z prawej strony podstawowe klawisze funkcyjne (są przydatne chociażby w momencie gdy nagle zabraknie nam baterii w pilocie), wejście na karty pamięci SD/SDHC, USB oraz słuchawkowe (jack 3.5m). To ostatnie na pewno ucieszy fanów audio.

dv4y.jpg

bk71.jpg

ls7x.jpg

rgs3.jpg

h07u.jpg

Tył to właściwie wszystkie niezbędne złącza. Dune potrafi odtwarzać filmy 3D zatem posiada złącze HDMI 1.4. Oprócz tego mamy m.in widoczne na zdjęciach 2xUSB czy złącze Ethernet. Szkoda, że tym razem producent nie umieścił złącza usb 3.0 do bezpośredniego przegrywania materiałów z PC. Ja uważam to za spory minus bo to przydatna rzecz.

Odtwarzacz posiada też na pokładzie wbudowaną kartę sieciową WiFi. W zestawie znajduje się wkręcana antena, którą umieszczamy w tylnej części odtwarzacza.

h07u.jpg

t6jo.jpg

a0yg.jpg

vz92.jpg

s665.jpg

fbyk.jpg

Sercem odtwarzacza jest mocny procesor Sigma Designs 8672/3 (800Mhz). Dzięki temu już teraz mogę napisać, że praktycznie radzi sobie ze wszystkim. Prawie. Ale o tym dalej.

Moim zdaniem producent mógł pokusić się także o jeszcze jedno miejsca na HDD skoro zastosował tak obszerną obudowę. W środku jest sporo miejsca:

nv0u.jpg

W zestawie: Odtwarzacz Dune HD Base 3D, pilot zdalnego sterowania, kabel HDMI, kabel AV (3xRCA), kabel sieci LAN, antena WiFi, kabel sieciowy (230V), instrukcja QuickStart (wielojęzyczna), gwarancja.

y2zm.jpg

Pilot

Pilot to standardowa konstrukcja. O ile plastik z jakiego jest wykonany pozostawia nieco do życzenia o tyle sam pilot leży w dłoniach całkiem dobrze a gumowe klawisze są poprawnie rozmieszczone i przyjemne w dotyku. Zrezygnowano z podświetlenia bateryjnego. Fluorescencyjne przyciski pilota świecą w ciemności, znacznie ułatwiając obsługę odtwarzacza.


ij1c.jpg

4tvk.jpg


Działanie

Pierwsze odpalenie odtwarzacza nastraja bardzo pozytywnie. Dlaczego? Po pierwsze odtwarzacz działa bardzo szybko. To jedna z najważniejszych rzeczy w przypadku tego typu sprzętu. Nie ma nic bardziej denerwującego niż wolne, zacinające się menu albo długie myślenie podczas przeskakiwania między różnymi opcjami.

Po drugie Menu jest bardzo.... wesołe i kolorowe ;D Wyróżnia się w stosunku do tego co prezentują inne playery. Jest to także znaczny krok na przód względem Dune z poprzednich lat. W końcu wygląda to nowocześnie - o latach 90 możemy zapomnieć ;D. Podzielono je klasycznie m.in. na opcje, wybór źródła czy sieć.


c4lo.jpg

Na początku Dune należy odpowiednio skonfigurować. Jest to prosta i przyjemna czynność. Zarówno pod względem opcji video jak i audio. Warto także od razu sprawdzić czy jest dostępna najnowsza wersja oprogramowania.

3aun.jpg



h1t3.jpg


Filmy

Dune HD Base 3D czyta właściwie wszystko. Mnie osobiście w przypadku tegorocznych playerów sieciowych najbardziej zależy na odtwarzaniu najwyższej jakości filmów czyli obrazów płyt Blu-ray. Posiadam ich dość sporo na półce więc jest to oczywista wygoda. Filmów nie muszę wyjmować z pudełka. Wszystko mam skatalogowane na dyskach twardych. Ponieważ mamy do dyspozycji HDMI 1.4 zatem kluczem jest odtwarzanie płynnie BD ISO 3D razem z podłożonymi (w razie potrzeby) polskimi napisami .srt. Jak to działa? Bardzo dobrze. Z dysku wewnętrznego oraz po złączu USB wszystko śmiga idealnie. Filmy - nawet z naprawdę dużym bitrate (pod 50..) chodzą płynnie zarówno w 2D jak i 3D. Problem z płynnością zaczyna się w momencie próby odpalenia BD ISO 3D po sieci np. z NASa. Niestety ale szarpie i to dość mocno. Także bez napisów .srt. Filmy 2D chodzą ok. Nic nie tnie. Sprawa tyczy się zatem tylko obrazów Blu-ray w 3D.

BD ISO pozbawione są oryginalnego menu (kłania się omijanie problemów związanych z zabezpieczeniem Cinavia). Film można odpalić bezpośrednio jako ISO lub ze struktury. Za każdym razem dostajemy pytanie jaki plik ze struktury chcemy odpalić. Podczas filmu mamy do dyspozycji custom'owe menu ze wszystkimi najważniejszymi opcjami pod ręką jak wybór napisów, ścieżki dźwiękowej czy chapterów.

Wedle zapowiedzi i opisów odtwarzacz ma czytać pliki z kamer 3D czyli MVC. Posiadam takowe np. z kamery Sony czy JVC i niestety ale filmy nie są odtwarzane. Nieco dziwna sytuacja.

Oprócz BD ISO oczywiście odtwarzacz czyta pliki MKV i wiele innych popularnych formatów z niższą jakością. Tuta nie ma mowy by były jakieś problemy.

Przewijanie materiałów odbywa się dość płynnie. Nie jest to może idealnie dopracowane ale też nie można specjalnie narzekać. Dune pod tym względem jest blisko czołówki.

Odtwarzacz nie dekoduje na pokładzie dźwięku HD. Musimy zatem posiadać odpowiedni amplituner by takowy dźwięk usłyszeć.


dgea.jpg


Obsługiwane formaty (kontenery) wideo:

MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, BD-ISO, DVD-ISO, VIDEO_TS Obrazy ISO płyt DVD, kopie płyt DVD (VIDEO_TS) - pełne odtwarzanie z menu
Obrazy ISO płyt BluRay oraz kopie (BDMV) - odtwarzanie uproszczone bez menu, z możliwością zmiany ścieżki dźwiękowej i napisów.


Obsługiwane kodeki wideo:

MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264
Akceptowane bitrate do 50Mbps (i więcej)


Obsługa wideo 3D

SBS z plików MKV, MPG, TS i in.
TaB z plików MKV, MPG, TS, i in.

MVC????
BD3D-ISO, BD3D z katalogu BDMV
Maksymalna rozdzielczość podwójnej klatki dla SBS i TaB: 1920x1080
Poprawna obsługa napisów czytanych z plików zewnętrznych dla formatów SBS i TaB
Uproszczona nawigacja dla płyt BD (wybór ścieżki audio, zmiana napisów, nawigacja po rozdziałach)


Obsługiwane kodeki audio

Dolby Digital (AC3), Dolby Digital Plus (EAC3), Dolby TrueHD
DTS, DTS HD High Resolution Audio, DTS HD Master Audio
Microsoft WMA, WMA Pro
MPEG
LPCM
FLAC, multichannel FLAC
AAC
Ogg/Vorbis
Obsługiwane formaty audio o parametrach do 192 kHz/24-bit



Muzyka

Base 3D dobrze radzi sobie z odtwarzaniem plików muzycznych. Obsługuje: pliki FLAC/WAV stereo i wielokanałowych, z jakością do 192kHz/24bit. Odtwarzanie formatu Monkey Audio (APE), WAV, PCM, DTS, AC3, obsługa playlist PLS i M3U.

Wszystko działa poprawnie. Przynajmniej te pliki, które ja słuchałem były ok. W menu nie zobaczyłem natomiast okładki płyt. W ogóle bez wgrania konkretnego softu (np. softu od Zappiti) pod tym względem będzie dość surowo. Przy odtwarzaniu muzyki przydaje się wbudowany wyświetlacz względem np. modelu 303 > widzimy aktualnie co leci z odtwarzacza.


i4g3.jpg



Zdjęcia

W stosunku do zeszłorocznych modeli znacznie poprawiono odczyt zdjęć. W tej chwili jest to przyjemność. Zdjęcia są wczytywane bardzo szybko. Pokaz slajdów można odpalić np. z podkładem muzycznym.


7t27.jpg



Katalogowanie filmów, zdjęć, muzyki czyli atrakcyjna nawigacja

Jak widzicie "seryjnie" Dune nie ma takich bajerów jak chociażby A400 czy MED (Jukebox) pod względem katalogowanie swoich zbiorów (okładki itp). Na szczęście istnieje na rynku wiele dodatków, które mogą zmodować naszego Dune. Dobrym przykładem jest soft Zappiti (sprzedają nawet swój player), który można wgrać do Dune (ale czy do najnowszych to już musicie sami sprawdzić). Nie próbowałem ale warto zainteresować się tematem chociażby pod tym linkiem: http://dunehd.co.za/2011/11/09/zappiti/


l7c6.jpg



Market Aplikacji - Dune STORE



o3w2.jpg



Dune wyposażony jest we własnej produkcji wirtualny Dune Store. Można z niego za darmo pobrać wiele ciekawych i przydatnych aplikacji. Chodzi o takie rozszerzenia jak np. słuchanie radia internetowego przez znane aplikacje SHOUTcast czy TuneIn Radio czy aplikacje społecznościowe - Facebook itp.

Dune posiada też całkiem sprawną przeglądarkę internetową. W razie potrzeby można zawsze coś sprawdzić na ekranie naszego telewizora.

k9lo.jpg


7ocg.jpg



Dodatki sprzętowe

Dune oferuje kilka dodatków do swojego odtwarzacza. Dokupić można m.in klawiaturę Dune HD Qwerty, która działa całkiem nieźle. Dostępny jest też opcjonalny tuner DVB-T. Dzięki niemu możemy oglądać oraz nagrywać wszystkie kanały dostępne cyfrowo naziemnie.


f93h.jpg

Bardzo fajny gadżet. Działa także z PS3 i X360


img2123s.jpg




Sterowanie za pomocą iPhone / iPad

Na koniec zostawiłem sobie wisienkę na torcie czyli naprawdę dobrze przygotowaną aplikację (darmowa) do sterowania naszym Dune. Nazywa się Dune HD RC i na pewno dostępna jest na iOS oraz Androida. Sprawdziłem wersję iOS oraz Android i jestem bardzo zadowolony. Sterowanie jest o niebo lepsze od pilota. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku np. obsługi przeglądarki www. Mamy wirtualną klawiaturę czy touchpad. Oprócz tego zdalny dostęp do zasobów. Szkoda, że w ten sposób można odpalać tylko i wyłączenie muzykę natomiast na odpalanie zdjęć czy ISO odtwarzacz nie reaguje. Mimo wszystko dzięki temu bez włączonego TV możemy włączyć muzykę! To jest rzadkość wśród odtwarzaczy sieciowych i chyba nie muszę mówić, że to bardzo przydatna funkcja! Zobaczcie jak to wygląda:



kyng.jpg




Podsumowanie

Po ostatnich testach MEDa lub A400 myślałem, że nic mnie już nie zaskoczy. Okazuje się jednak, że Dune HD Base 3D (podobnie jak mniejsza wersja 303) to doskonałe urządzenie. Posiada naprawdę spore możliwości. Działa bardzo szybko i odtwarza właściwie wszystko. Do tego ZNAKOMITE sterowanie za pomocą smartfona! Boli tylko, że niestety podobnie jak cała konkurencja, nie poradził sobie z BD ISO 3D + .srt z zewnętrznego NASa.


Odtwarzacz sieciowy Dune HD Base 3D

ZA:

+ bardzo szybki i stabilny odtwarzacz
+ bogata ilość złącz
+ możliwość podpięcia właściwie wszystkiego i w każdej formie
+ czyta praktycznie wszystko na czele z .ISO BD oraz .ISO BD3D z napisami w formacie .srt
+ wbudowana karta WiFi
+ wsparcie producenta (cały czas pojawiają się nowe wersje oprogramowania)
+ poprawna obsługa polskich znaków
+ obsługa SMB oraz DLNA
+ prosta aktualizacja oprogramowania
+ bardzo dopracowana aplikacja na smartfony i tablety do zdalnego sterowania playerem (Dune HD RC)

+ wyświetlacz na froncie obudowy


PRZECIW:

- nie czyta napisów .txt
- brak dekodowania dźwięku HD na pokładzie odtwarzacza (ważna funkcja dla posiadaczy starszych amplitunerów)
- po sieci (np. z NASa) przycinają się filmy z wysokim bitrate - .ISO BD 3D z podłożonymi napisami .srt
- dysk wewnątrz obudowy może się nagrzewać
- brak opracowanego przez Dune systemu nawigacji w stylu konkurencyjnych rozwiązań jak Jukebox (czyli atrakcyjne wizualnie katalogowanie zbiorów np. poprzez okładki filmów)
- problem z odczytem MVC z kamer 3D

- brak złącza USB 3.0

- mimo, że wyświetlacz jest to mógłby być bardziej szczegółowy. Obecny przywodzi na myśl odtwarzacze z przed kilku lat.

Cena katalogowa brutto około 1200 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...