Skocz do zawartości
kebziunt

Mini PC na server dlna (twonky)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Aktualnie posiadam PC (core2quad q6600+2gb ram+HD 6750) na komputerze zainstalowany jest serwer DLNA TWONKY, komputer podłączony jest pod router i dzięki temu na tv panasonic z wifi oglądam sobie filmy z dysku tego kompa.

Wszystko działa pięknie filmy 3d / full hd itp.

Co mi przeszkadza, że komp jest wielki, do tego dość głośny i pewnie też ciągnie dużo prądu.

Do tej pory był to mój główny PC do internetu gier itp. ale nabyłem laptopa o lepszej konfiguracji i teraz potrzebny jest mi w zasadzie tylko do użytku jako serwer DLNA podpięty pod router.

I teraz czego można użyć tylko do takich celów żeby stało gdzieś w kącie podłączone pod router i służyło jako server DLNA (twonky) ?

Chodzi mi o to żeby było maksymalnie małe, ciche i tanie ?

Czy np. coś takiego jak (raspberry pi+ dysk zewnętrzny na usb) podłączone kablem sieciowym pod router da radę ?

Czy to musi być jakaś mocniejsza maszyna ?

z góry thx za odpowiedź.

Edytowane przez kebziunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama tak płyta to prawie 600 zł, pozatym to ma mnóstwo bajerów których nie potrzebuje jak wifi,widi, hdmi itd. Żeby złożyć z tego kompa to wyjdzie 1500zł i będzie szybsze niż mój pc. Coś takiego to bym składał jakbym robił media center do podłączenia pod TV.

To nie jest za dużo jak na sam server dlna ?

Edytowane przez kebziunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może NSA310 zyxela? Ma serwer DLNA i o ile dobrze pamiętam możliwość instalacji Twonky Serwer 7. Można go kupić już za 220-250zł. Do tego kieszeń na dysk, możliwość udostępniania zasobów po sambie, klient torrenta no i bierze jedynie koło 17W co jest też istotne jeśli miałby chodzić 24h na dobę. Niestety nie wiem jak z prędkością transmisji danych i czy w przypadku wymagającego materiału wystarczy transferu.

PS. Ta płytka całkiem fajna ale raczej do HTPC niż NAS ;-)

Edytowane przez Wicked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego jak NSA310 byłoby idealne tylko potrzebowałbym potwierdzenia ze filmy 3d/hd będą mi chodzić jak do tej pory przez kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NASy mają słabe transfery, nie wiem w czym problem wejść do googla i samemu sprawdzić są testy.

Piszesz że masz kompa to dla mnie normalka że chcesz kompa, jak chcesz nas to Synology masz, ten ZYxel ma mierne osiągi, ale BD pójdzie, przecież NASy mają transfer odczytu na poziomie 40. Komp będzie miał 80.

http://www.synologic.pl/dysk-sieciowy-ds212j.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej HP Micro Server N40L plus jakiś Linux. Koszt około 200 € lub mniej.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można złożyć względnie tani, cichutki i energooszczędny mini komputerek.

procesor: jakiś Intel 1055 z TDP 35W z wbudowaną grafiką np: Intel G640T TDP 35W (tutaj za 200 zł), albo G645 260 zł albo podobny

płyta: 1155 ITX (już od 300 zł)

pamięć: 4GB 100 zł

zasilacz PICO 120W: zestaw za 160 zł

obudowa: jest tego pełno na allegro już od 70 zł

RAZEM: 830 zł

Jak dołożysz pasywne chłodzenie procesora np. Kozuti to masz 100% bezgłośny komputer który w stresie nie weźmie więcej niż 50W energii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre procki Celeron 1610.

Ale jeśli ktoś chce mieć tanio i się nie męczyć to Zyxel 310. Jeśli coś lepszego Synology, jeśli chcesz sam zbudować to ITX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mi się uda opchnąć mojego starego kompa za parę 100 to coś dołożę i złoże takiego ITX :

39 zł = Obudowa MICRO STONE http://tinyurl.com/q8kvqs5

115 zł = RAM PAMIĘĆ GOODRAM DDR3 4GB 1333MHz http://tinyurl.com/qgnwkha

296 zł = Płyta MSI B75IA-E33 http://tinyurl.com/p5atcs3

200 zł = Procesor G640T 200 zł

120 zł = Zasilacz PICO 120W http://tinyurl.com/qzff6n9

120 zł = Chłodzenie Scythe Kozutihttp://tinyurl.com/ptmpryf

139 zł = Dysk na system SANDISK 36GB http://tinyurl.com/nf4u7lc

RAZEM 1 029 zł

I teraz kilka pytań :

-Czy taki zestaw jest już kompletny ? Nic nie pominąłem ?

-Jaki zasilanie dokupić do PICO 120W ?

-Będe chciał do tego podpiąć dysk 320GB włożony w obudowę pod USB czy zasilacz to uciągnie ? -

-To chłodzenie Sythe Kozuti widzę że ma jakiś wiatrak więc chyba nie jest całkowicie pasywne ?

Jest jakaś alternatywa ? Chciałbym żeby komp był w miarę możliwości bezgłośny.

-Czy do takiego zestawu można w przyszłości dokupić jakąś kartę graficzną pod jakieś proste gry ? A jeżeli tak to jaką ?

-I ostatnie jakie są plusy / minusy takiego itx'a w stosunku np. do takiego laptopa :

http://allegro.pl/laptop-lenovo-m490s-dual-core-4gb-500gb-gt710m-1gb-i3393063770.html

bo cenowo wychodzi podobnie :).

Edytowane przez kebziunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz PICO możesz kupić sobie na ebay'u ale obudową którą zaproponowałeś ma już chyba wbudowany zasilacz PICO 96W ? Widać to na zdjęciach.

Wystarczy abyś dokupił coś takiego.

Kartę graficzną możesz kupić w każdej chwili ale:

- czy zmieści się do tej obudowy ... raczej nie
- jeśli będzie miała zapotrzebowanie na energię >40W to ten zasilacz PICO nie wytrzyma. Będziesz musiał go zmienić.

To zasilanie spokojnie obsłuży zewnętrzny dysk USB.

Dysk SSD który zaproponowałeś może być za mały dla Windows'a 7. On lubi po pewnym czasie (serwice packi) rozrosnąć się nawet do 40GB.

Może takie coś?

Chłodzenie kozuti ma niskoprofilowy wiatraczek. Prawdę mówiąc to ... nie kupuj go na razie.

Sprawdź box'owy wiatraczek na procesorze. Jest on tak bezgłośny, że na dobrą sprawę niemal go nie słychać. Możliwe, że takie rozwiązanie cię zadowoli.

Twój zestaw bije pod względem wydajności tego laptopa. To "jedyna" różnica :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy 2x2GB (do dual channel).

Procesor g1610t - to jest model tegoroczny w 22nm, wydajność praktycznie ta sama co g640t, a dodatkowo kilka dyszek zostaje w kieszeni.

Bezwiatrakowo w obudowie mini-ITX nie wiem czy ci się uda utrzymać bezpieczną temperaturę procesora, ale jest na to szansa biorąc pod uwagę, że te pentiumy/celerony z tdp 35W wydzielają małą ilość ciepła. W każdym razie jakiś nawiew na najniższych obrotach wentylatora w zupełności schłodzi procesor, a przy tym generowany hałas to nawet w sypialni nie będzie dokuczliwy.

Ogólnie jednak cały zestaw imo przerost formy nad treścią jeśli to ma być tylko jako serwer DLNA, no chyba, że zmieniłeś zdanie i ten komputerek będzie twoim centrum HD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cynk w sprawie procka raczej skorzystam :).

Komp mi się jeszcze przyda do przeglądania net'a itp jak mi żona zajmie laptopa a jak mi się będzie nudziło to może go podłącze pod TV żeby się pobawić.

Z oszczędzonej kasy na chłodzeniu i procku starczyłoby mi na ten ssd kingstona :).

Jeszcze się zastanawiam nad obudową, mało jest tanich i małych na allegro.

Jakbym jakąś wyrwrał bez zasilacza to rozumiem że potrzebowałbym :

http://tinyurl.com/p7pt54h

+

http://tinyurl.com/q47cm72

?

Edytowane przez kebziunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak patrząc to nie lepiej złożyć takiego MiniPc jako odtwarzacz filmów i podłączyć go bezpośrednio do TV niż bawić się w DLNA? Ja z DLNA zawsze miałem jakieś problemy. A to nieobsługiwany format, a to przycięcia, czasami film musiał być transkodowany, a najgorsze to wieczne problemy z przewijaniem i zmianami rozdziałów. Nie wiem może coś w ciągu tych 2 lat się zmieniło na lepsze z DLNA? A w ogóle to najlepiej kupić duna TV-303D lub Base 3D. Odtworzy wszytko i za nas może robić;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesorek G1610T faktycznie niezły jest i tańszy. Przyznaję racje :)

Jeśli chodzi o zasilacz PICO to dokładnie tak.

Można znaleźć nawet modele PICO 160W czy 200W ale ciężko jest dostać zasilacz impulsowy który da te 12-16A a jednocześnie będzie chłodzony pasywnie.

Co do chłodzenia procka to zdaj się na początek na box'owe. Możliwe, że na tym poprzestaniesz. Ja tak mam ;)

A ... kolega Wicked w zasadzie ma rację. DLNA zawsze sprawia jakieś problemy.

Więc może warto o tym pomyśleć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał inną płytę jakoś z WIFi też, chyba że nie ma potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OEM bez wiatraka. G1610T z wentylatorem (BOX) raczej u nas nie do dostania. Ale jest na to prosta rada. Kupujesz G1610 BOX, w biosie przestawiasz mnożnik z 26 do 23 i masz G1610T :)

Żeby ci jeszcze namieszać w głowie to do "prostych gierek" o których wcześniej wspominałeś niewykluczone, że wystarczy ci zintegrowane gpu w AMD Richland, (+ do tego obsługa BD 3D). Z minusów to większy pobór energii (TDP 65W), no i trudniej go schłodzić.

Jakbym jakąś wyrwrał bez zasilacza to rozumiem że potrzebowałbym :

http://tinyurl.com/p7pt54h

+

http://tinyurl.com/q47cm72

?

Nie wiem czy mój wzrok niedomaga, ale pod pico to w tym zasilaczu trzeba by wtyczkę dorobić...

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wtyczkami zawsze jest problem ale jeśli ktoś potrafi zlutować dwa kabelki to sobie poradzi :)

W AMD raczej bym się nie pchał bo ciężko będzie to schłodzić bezgłośnie.

Jeśli już to dokupić do tego Intela jakąś pasywną grafikę np. HD5570 (TDP 30W) i będzie lepiej niż z AMD'kiem.

Dwa oddzielne układy (procesor i grafika) łatwiej schłodzić pasywnie niż pojedynczy. Lepsze rozprowadzanie ciepła.

W moim HTPC siedziały: Intel I3-2100T + HD5570. Spokojnie chodziło to z PICO 120W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wtyczkami zawsze jest problem ale jeśli ktoś potrafi zlutować dwa kabelki to sobie poradzi :)

W AMD raczej bym się nie pchał bo ciężko będzie to schłodzić bezgłośnie.

Jeśli już to dokupić do tego Intela jakąś pasywną grafikę np. HD5570 (TDP 30W) i będzie lepiej niż z AMD'kiem.

Dwa oddzielne układy (procesor i grafika) łatwiej schłodzić pasywnie niż pojedynczy. Lepsze rozprowadzanie ciepła.

W moim HTPC siedziały: Intel I3-2100T + HD5570. Spokojnie chodziło to z PICO 120W.

Lutować za bardzo nie chce :). W takim razie co do tego pico należy kupić żeby go zasilić bez kombinowania ?

Karta graficzna to tak z ciekawości pytałem narazie nie będe brał.

"W moim HTPC siedziały: Intel I3-2100T + HD5570. Spokojnie chodziło to z PICO 120W." - a teraz co siedzi ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kombinowania to musisz zapytać sprzedawcy o to jaką wtyczkę ma zasilacz.

Typów wtyczek jest wiele (chodzi głownie o wymiary).

Może się okazać, że zasilacz z tą właściwą kosztuje kilkadziesiąt zł więcej.

Radził bym więc poszukać tej lutownicy lub kolegi który takową posiada.

A co teraz siedzi? To samo tylko bez karty graficznej.

Zmieniłem obudowę na malutką i grafika się nie zmieściła.

A jako że i tak nie gram to integra w procesorze wystarcza mi w zupełności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dlna też miałem dużo problemów. Ale zainstalowałem tern serwer Twonky i narazie bardzo przyjemnie to chodzi po wifi :).

Ale jak złorze itx to może postawie go przy TV, a przynajmniej będzie taka opcja.

Czy rzeczywiście jeżeli w G1610 BOX, w biosie przestawie mnożnik z 26 do 23 i masz G1610T ? To jest ciekawa opcja :).

i czy idac dalej np. z i3-2100 w podobny sposób można zrobić i3-2100T ?

Edytowane przez kebziunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi cos wlasnie, calkiem przypadkowo wpadlo w oko. Nie znam szczegolow, ale zainteresowani sobie sami poszukaja
http://www.geekbuying.com/item/MINIX-MINI-HD-PC-Barebone-System-Intel-D2550-CPU-HDMI-VGA-No-memory-No-hard-disk-Us-Plug-317041.html
Wprawdzie obsluguje malo pamieci i do tego Single Chanel, ale ma 2 zlacza Sata, 2x USB3.0 I slot PCI wiec jak ktos chce sobie zbudowac nawet spory file serwer to powinien sie zainteresowac ta konstrukcja. Na pewno bedzie cicho, tanio i energooszczednie.

Na media player tez sie nadaje, bo ile mnie pamiec nie myli to blizniacze konstrukcje Zotaca bitstreamuja HDAudio, wyswietlaja 24fpsy, a XBMC i Openelec hula az milo.

Ja nie mam czasu grzebac ale zamawiam w ciemno.

edit: wymaga potwierdzenia

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel D2550 czyli dwurdzeniowy (czterowątkowy) Atom z zegarem 1.86GHz.

Do tego binary co znalazłeś musisz doliczyć pamięć i dysk.

Za około 160$ widziałem na aliexpress.com wersje o wymiarach 20x20x5 cm z 2GB RAM'u i dyskiem SSD 8GB. Chłodzony pasywnie w metalowej, fajnej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście jeżeli w G1610 BOX, w biosie przestawie mnożnik z 26 do 23 i masz G1610T ? To jest ciekawa opcja :).

i czy idac dalej np. z i3-2100 w podobny sposób można zrobić i3-2100T ?

Oczywiście. Procki o oznaczeniu T biorą mniej energii z dwóch powodów - mają niższe taktowanie procesora od swoich "zwykłych" braci oraz pracują przy niższym napięciu.

Procek i3 2100 ma taktowanie 3.1Ghz, i3 2100T - 2.5Ghz. Obniżając mnożnik i3 2100 z 31 do 25 uzyskujesz taktowanie 2.5Ghz odpowiadające i3 2100T, a procesor z automatu będzie działał na obniżonym napięciu.

Dla przykładu - mam procesor G530 (2.4Ghz) o TDP 65W, któremu obniżyłem taktowanie do takiego odpowiadającemu G530T, czyli 2.0Ghz.

Przy HTPC obciążonym w 100% przez Prime95 (CPU) oraz Furmark (GPU) miernik wskazuje pobór energii na poziomie 45-50W (pobór całego komputera, nie tylko procesora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...