Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: LG 47" LM960V - koreański następca tronu z technologią nanoLED

Rekomendowane odpowiedzi

Najwyższy w katalogu producenta telewizor – LM960 został zaprojektowany w tym samym, szykownym, stylu, co testowany dwa miesiące temu, na łamach naszego czasopisma, model LM860. Monolityczna szyba z przodu otoczona wąską ramką z lekko zaokrąglonymi krawędziami sprawia, że telewizor ten jest na prawdę eleganckim elementem wystroju pomieszczenia. Topowy LG jest jednym z bardzo nielicznych wyświetlaczy opartych o pełne podświetlenie LED i co najlepsze jego konstrukcja wcale tego nie zdradza. W przeszłości telewizory o takiej budowie były wyraźnie grubsze od modeli bazujących na podświetleniu krawędziowym, w przypadku testowanego telewizora jego grubość jest większa zaledwie o 5 mm, co nie sposób zauważyć.Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Kliknij tutaj aby zobaczyć artykuł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ten kontrast mimo full leda to jakaś załamka.

w sumie to jest to poziom taki sam jak w lg edge led - to po co to dodawać i płacić taką mega kasę.

a tak poza tym zdaje się 2 lata temu lg też miało full leda i on dawał o niebo lepszą czerń - jakaś regresja w tym lg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ten kontrast mimo full leda to jakaś załamka.

w sumie to jest to poziom taki sam jak w lg edge led - to po co to dodawać i płacić taką mega kasę.

Kontrast mierzony na szachownicy owszem nie jest wyższy niż w niższych modelach i na tle konkurencji wypada słabo, ale to tylko świadczy o braku wystarczającej ilości stref lub niedopracowanym algorytmie wygaszania na tyle by poprawić kontrast ANSI. W testach rzeczywistych nie jest jednak tak źle. Cytuję z artykułu:

Wrażenia w warunkach kinowych były także lepsze niż na większości krawędziowych telewizorów nie-IPS’owych.

Mogę powiedzieć, że po raz pierwszy kontrast w telewizorze opartym o matrycę IPS był w moim odczuciu satysfakcjonujący.

Do tej wytłuszczonej grupy zaliczają się telewizory typu Samsung ES8000, Sharp LE840 itp. czyli najwyższe modele innych producentów, którym brak zalet matrycy IPS'owej. W ogólnym rozrachunku czerni i kontrastu myślę, że LM960V wypadłby także lepiej od Sony HX850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek a po kalibracji dało się "wyciagnąć" szczegóły z ciemnych miejsc obrazu do poziomu powiedzmy innych topowych modeli SONY,PANASONIC PHILIPS?

Bo nie wiem czy to przypadłość wszystkich IPSowych modeli z serii LM ale ja miałem okazje bawić się jak narazie modelami LM620s i 670s, i faktycznie musze przyznać, że tam jest tak jak napisałes w tym modelu ( "uwagę kieruję do widoczności szczegółów w cieniach, która jest krótko mówią przeciętna").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Maciek a po kalibracji dało się "wyciagnąć" szczegóły z ciemnych miejsc obrazu do poziomu powiedzmy innych topowych modeli SONY,PANASONIC PHILIPS?

Bo nie wiem czy to przypadłość wszystkich IPSowych modeli z serii LM ale ja miałem okazje bawić się jak narazie modelami LM620s i 670s, i faktycznie musze przyznać, że tam jest tak jak napisałes w tym modelu ( "uwagę kieruję do widoczności szczegółów w cieniach, która jest krótko mówią przeciętna").

Udało sie je wyciągnąć na tyle że było bardzo dobrze. Ciężko to natomiast przyrównać tak jak napisałeś, bo detale na telewizorach Sony, Samsung i Philips są zdecydowanie za mocno eksponowane przez kąt jaki tworzy oko z matrycą. No chyba, że usiądziesz na wprost z chirurgiczną precyzją. Ja tak robiłem mając na testach na raz HX950 i LM960V. Siedząc prosto przed sonym wyglądał jak LG w sensie kolorów, szczegółowości itd, ale już maleńki kąt powodował rozjaśnianie się szczegółów. Na LG jest odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku czyli jakby porównać go do W900, któremu obecnie mogliście się nieco bliżej przyjrzeć, mógłbyś uznać model LM960V jako jego godnego i głównego konkurenta? W sumie jakby bezpośrednio porównać dane z testu LG i HX850, to średni kontrast w LG to 1172:1 a w Sony 2700:1 więc jednak dość spora przewaga tego drugiego. Poziom czerni: Sony 0,05 cd/m2, LG 0.103 cd/m2. Mimo to piszesz, że w ogólnym rozrachunku czerni i kontrastu LM960V wypadłby także lepiej od Sony HX850. Rozumiem, że sporo ma tu do powiedzenia matryca IPS, która daje zdecydowanie lepsze kąty, ale co jeszcze? Mógłbyś rozszerzyć nieco swoją wypowiedź? Bo na podstawie suchych liczb, które tu przytoczyłem z Waszych testów nie rozumiem, jak pod względem kontrastu i czerni ma być lepszy, ale nie posiadam tak szerokiej wiedzy jak Ty. Dzięki temu testowi mimo tego, że w swoich typach do kupna tv brałem pod uwagę jedynie Sony W900 (o ile nie okaże się w jakiś zaskakujący sposób gorszy od poprzednika) i Philipsa serii 9000, teraz prawdopodobnie dorzucę do tej grupy także LM960V. Wybór robi się coraz trudniejszy :)

EDIT: eh, na zagranicznych forach wyczytałem, że tv niezbyt nadaje się do gier bo cechuje go dość spory input lag, więc dla mnie niestety odpada.

Edytowane przez sPoOnBoY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku czyli jakby porównać go do W900, któremu obecnie mogliście się nieco bliżej przyjrzeć, mógłbyś uznać model LM960V jako jego godnego i głównego konkurenta? W sumie jakby bezpośrednio porównać dane z testu LG i HX850, to średni kontrast w LG to 1172:1 a w Sony 2700:1 więc jednak dość spora przewaga tego drugiego. Poziom czerni: Sony 0,05 cd/m2, LG 0.103 cd/m2. Mimo to piszesz, że w ogólnym rozrachunku czerni i kontrastu LM960V wypadłby także lepiej od Sony HX850. Rozumiem, że sporo ma tu do powiedzenia matryca IPS, która daje zdecydowanie lepsze kąty, ale co jeszcze? Mógłbyś rozszerzyć nieco swoją wypowiedź? Bo na podstawie suchych liczb, które tu przytoczyłem z Waszych testów nie rozumiem, jak pod względem kontrastu i czerni ma być lepszy, ale nie posiadam tak szerokiej wiedzy jak Ty.

EDIT: eh, na zagranicznych forach wyczytałem, że tv niezbyt nadaje się do gier bo cechuje go dość spory input lag, więc dla mnie niestety odpada.

Przewaga pomiarowa pod względem kontrastu jest faktycznie dosyć spora na korzyść Sony, ale to wynika z tego, że LG ma niewystarczającą ilość stref, aby wygasić obszary testowej szachownicy. Przy filmach local dimming działa już dużo lepiej i tak jak napisałem w ogólnym rozrachunku daje lepszą kontrastowość niż HX850. To zaleta podświetlenia nano full led, nie matrycy ips.

Do W900 nie mogę na razie przyrównać. Za mało danych mam o tym drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dzięki za odpowiedź. A czy możesz potwierdzić doniesienia z zagranicznych stron odnośnie tego input laga? Faktycznie jest tak duży? Czy nie miałeś okazji tego sprawdzić w swoim teście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę powiedzieć, po tym co się naczytałem na temat LGLA960, że nie ma problemu z input lagiem, podobnie ze smużeniem nie ma problemu. Ogólnie odświeżanie TV ma bardzo dobre, ostrość, aż za dobra czasami, ale da się to wyregulować, na skalibrujtv.pl jest też fajny test tego telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...