Skocz do zawartości
geffer

monitor do PC : 32" samsung ES6800 czy DELL 2412M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szanowni koledzy, potrzebuje pomocy poniewaz mam nie lada gratke ...

Chcialbym w koncu zamienic swoj wysluzony monitor ( tv ) samsung lcd 27" hd ready, ktory sluzyl mi dzielnie jako monitor do PC ... niestety obecnie gabarytowo jest on niczym nowe 40" od samsunga a dodatkowo 1366x768 jest bardzo uciazliwe :) w zwiazku z tym chcialbym uzyskac informacje czy przejscie na wiekszy tj 32" samsunga es6800 bedzie racjonalnym wyborem? boje sie jednej rzeczy iz moze byc on za duzy ... poza tym chcialbym sie dowiedziec jak spelni on swoje zadanie jako monitor ... druga z kolei rzecz to prosty i dosc sprawdzony wybor a wiec juz 16:10 od della czyli 2412m 24". Tylko tutaj ogromny bol, iz filmy beda duzo gorsze jakosciowo oraz pasy na gorze i dolu ekranu z powodu proporcji 16:10. Co byscie na moim miejscu zrobili? Nie ukrywam ze ciezko bedzie mi przejsc na cos mniejszego a w dodatku o proporcjach 16:10, aczkolwiek fakt iz przy 32" samsunga moge stracic wzrok rowniez nie mozna zaliczyc jako plus :D

na szybko to tyle, czekam na obiektywne opinie

z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz ze filmy będą duzo gorsze jakościowo na 16:10 ? jedyny minus to pasy, ale jako ekran pod komputer proporcje 16:10 są lepszym wyborem tyle tylko ze ten Dell jest bardzo slaby w czerni (kastrat IPS), srebrzenie, lepiej jak juz monitor w niskiej cenie to EIZO FS2331 na PVA.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się że Eizo będzie lepszym wyborem, a dodatkowo też uważam że 16:10 będzie lepszym wyborem jako monitor - to zawsze trochę linijek więcej wyświetlanego obrazu, a przy przeglądaniu stron czy dokumentów jest to dosyć ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby racja, aczkolwiek dosc drogi i zaledwie te 23" :/ chcialbym kompromis pomiedzy uzytkowaniem codziennym glownie przegladanie www a ogladanie filmow ... z czego ogladanie filmow w szczegolnosci. hmm w takim razie pozostaje mi po prostu dalsze szukanie testow i przystanie na cos konkretnego. ten eizo w porownaniu do della 2412m zdecydowanie lepszy? warty dolozenia w zasadzie ponad 50% ceny wiecej? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki pomyliły mi sie modele chodziło mi o model EIZO FS2331 na PVA nie EV2333 :wacko: jak na Eizo to ten FS2331 na pewno drogi nie jest za dobrą jakość sie płaci. Na pewno lepiej mniejszy ale z świetną czernią dobrym oddaniem kolorów dobrymi fabrycznymi nastawami, lepszym oddaniem barw itd, od tego Della to niebo a ziemia nie ma co nawet równać. Ten Dell jest słaby, dobry co najwyżej do biura, ludzie kupują bo raz ze 24'' w 16:10, dwa cena niska, trzy lepszy niż jakikolwiek TN, ale jak ktoś ceni sobie jakość to lepiej sobie go darować.

Poczytaj to forum w temacie monitorów - http://mva.pl/

http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam czytam i rzeczywiscie chyba rozsadnym wyborem bedzie wlasnie eizo ... aczkolwiek moj wybor padl by na fs2333 tym bardziej ze ostatnio jest w rewelacyjnej cenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FS2333 jest na IPS i Ci go nie polecam za bardzo, owszem IPS ma swoje zalety nad PVA ale ta czern :/ do uzytku domowego bierz PVA póki są ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malo testow wogle tych EIZO serii FS jest, natomiast jak juz sa to 2333 wyglada naprawde wysmienicie. odnosnie to czerni to rzeczywiscie moze byc slabiej, aczkolwiek poza tym mysle ze niczym nie ustepuje 2331 ... wypadalo by zobaczyc oba na zywo jak se prezentuja, ale niestety u mnie w okolicy nie ma takiej mozliwosci. chyba jednak zaufam instynktowi i wybiore 2333 chyba ze PeterMac mnie przekonasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się opinią tak tendencyjną jak powyższa. Do domu nie potrzeba żadnego Eizo, a ten własnie DELL będzie bardzo rozsądnym wyborem. Nie ma monitora do wszystkiego, jeśli chciałbyś używać go do pracy, do filmów, być może do gier, to żadna technologia nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. IPS cenowo i kompromisowo wypada najkorzystniej moim zdaniem w zastosowaniu domowym. Mam w domu 3 monitory DELLa, między innymi 2 x 2412 i jest to b. dobry wybór w tej cenie i klasie. Kolega wyżej twierdzi, wszystko cacy... tylko ta czerń. Po 1. po kalibracji monitor ten ma dobrą czerń, po 2. umówmy się, czerń w przypadku pracy w wordzie, przeglądaniu Internetu, nawet przy pracy nad zdjęciami ma znikome znaczenie i nigdy nie zauważysz jej braku. Przy filmach (ciemnych) być może tak, nie wiem nie oglądałem filmów, za to przy grach (a grałem) też jej nie brakuje. Jak masz kasę, to kup monitor za 3 tysie i się ciesz że masz czerń ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo FS2331

eizofs2331_large4.JPG

Dell 2412

dellu2412m_large4.jpg

helcik - taki rozumowaniem to mozna i TN kupic bo tez sie sprawdzi w wordzie, internecie. Zadna tu kalibracja nie zmieni właściwości świecenia matrycy, ten typ tak ma nie mowiąc o srebrzeniu typowym dla monitorów opartych na IPS, zresztą ten Dell to nie IPS tylko budżetowy kastrat eIPS 6bit.

Dlaczego nie IPS

W przypadku poszukiwania monitora do celów uniwersalnych, domowych, rozrywkowych, proponuję zwrócić uwagę aby ekran monitora był typu PVA. Wyświetlacze typu IPS mają wady obrazu, które stają się bardzo widoczne w warunkach oświetlenia domowego, szczególnie wieczorem.

http://mva.pl/viewto....php?f=40&t=152

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym tak stanowczy w twierdzeniach. Poziom czerni to nie jedyna cecha dobrego obrazu i nie dla każdego decydująca. Poziom czerni jaki jest w stanie wygenerować średniej klasy IPS, jest spokojnie wystarczający, jeśli tylko używamy monitora rozsądnie, z jakimkolwiek innym źródłem światła w pomieszczeniu.

Ja tam osobiście w życiu bym nie kupił PVA do domu, miałem już tego szajsu dość, żeby się do niego zrazić. Ma dla mnie jedną supe rpaskudną cechę, black crush. Poza tym ce[beeep]e się wyjątkowo dużą nieliniowością czasu reakcji w funkcji koloru. Krótko mówiąc smuży przy określonych kolorach, co potrafi być bardzo widoczne. Nawet więcej niż bardzo, a im bardziej poziom czerni wyżyłowany w PVAku, tym bardziej smuży. Moim zdaniem, PVA nadaje się głównie do specjalistycznych zastosowań, gdzie black crush nie będzie mieć znaczenia, a gdzie bezwzględnie niski poziom czerni, ma znaczenie dominujące.

Za to monitor na IPSie, nie ma żadnej z tych paskudnych cech, wspomnianych wyżej. A do tego, im lepszy ekran IPSowy, tym i poziom czerni i jej równomierność ma lepszą. Generalnie im więcej jesteśmy w stanie kasy na to przeznaczyć, tym zasadniczo możemy mieć lepszy monitor pod tym względem. Przy PVA, niezależnie ile kasy w niego nie wpompujemy, to i tak opisane wady będzie mieć.

Co z tego, że monitor na PVA ma lepszy poziom czerni, jak zaraz obok ma taką "fajną" cechę:

http://www.youtube.com/watch?v=LOkGjFru4x0

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SlawekR - jednego drażni to drugiego tamto, granie na IPS wieczorami w ciemne gry z czernią typowo jasno niebiesko-fioletową do tego z srebrzącymi narożnikami nie należny do przyjemnych jak dla mnie, gry tracą swój klimat, nie mówiąc o filmach, kończąc na niskim kontraście. Oczywiście mowa o tanich monitorach typu właśnie jak ten Dell, bo zapewne flagowe topowe profesjonalne monitory mają te wady zredukowane do możliwego minimum.

Co do smużenia PVA gram w wymagające gry z dużą ilością FPS i jakos nigdy to nie było u mnie problemem dostrzegalnym przeze mnie, ale pewnie występuje taka przypadłość tylko nie każdy możliwe jest na to wyczulony, ja akurat jestem wyczulony na co innego co mi najbardziej przeszkadza.

Ja z kolei uważam ze IPS'y z reguły nadają sie do pracowni gdzie jest bardzo dobre oświetlenie i nie widać tak wtedy wszystkich mankamentów z tą matrycą związanych.

Coś czuje ze autor tematu i tak wybierze co mu bardziej odpowiada finansowo ;)

IPS vs PVA :)

img20120422184213.jpg

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po niespełna 2 miesiącach i przewaleniu całej maści testów, artykułów, jak i opinii na forach - pomyślałem, że wybiorę Eizo FS2331 bo dla moich wymagań jest on znakomity ( warunki domowe, praca nocą, oglądanie filmów ). Wszystko było by ok gdyby nie te marne 23" icon_neutral.gif Niestety ale przechodząc z 27" nie chciałbym cofać się wstecz i wybierać mniejszy monitor.

Dlatego rodzi się pytanie, czy jest jakąś godna alternatywa w większej matrycy od eizo fs2331, z założenia chciałbym znaleźć coś 27" właśnie na matrycy mva,va które miały by znakomita czerń, bdb jakość odwzorowania kolorów.

Udalo mi sie obecnie znalezc :

BENQ GW2750HM http://www.tftcentra...nq_gw2750hm.htm

oraz

iiyama ProLite XB2780HSU

z czego bardziej po tescie na tftcentral nastawial bym sie na BENQ.

Dziwi mnie troche cena tego BENQ bo wynosi ona zaledwie 999pln przy 27" i va matrycy a wg recenzji monitor jest bdb i dla moich zastosowan spisze sie bdb.

Pytanie znowu do Was, czy ktoś mógłby polecić mi coś lepszego od tych przeze mnie wymienionych ... ew kazda opinia na temat benq albo iiyamy bedzie rowniez dla mnie przydatna .

Budzet do 2k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...