Skocz do zawartości
andsie1

Meridian 568.2 Digital Surround Processor – mój wybór.

Rekomendowane odpowiedzi

51543658.jpg highendlogo.jpg

568.2MM Digital Surround Processor

17699481.jpg

54606186.jpg

11671361.jpg

79037244.jpg

33871252.jpg

48951785.jpg

14706139.jpg

73951760.jpg

27948108.jpg

11312706.jpg

51244439.jpg

Mózgiem systemów Audio–Video są procesory.

Bez nich nie może funkcjonować żaden sprzęt. Rozróżniamy dwa typy procesorów audio i video. Procesory A/V montowane są jako przynależna część urządzenia w postaci oddzielnych płytek lub zintegrowane z płytami głównymi urządzeń do samodzielnego odtwarzania wideo lub audio lub obraz i dźwięk jednocześnie. Niestety, w większości urządzeń jakość tych procesorów pozostawia wiele do życzenia. Względy ekonomiczne masowej produkcji, dostosowanie produktu do masowego odbiorcy powodują, że ich jakość techniczna nie spełnia wysokich standardów, producent stara się zachować względną taniość przy w miarę dobrych parametrach technicznych. Podzespoły używane w montażu to najczęściej gotowe elementy pochodzące z taśmowej produkcji. Dla większości osób taki poziom prezentacji A/V odpowiada i nie zgłębiają się w detale i szczegóły techniczne ich wykonania. Najważniejsze dla nich jest, aby urządzenie grało lub wyświetlało obraz.

Jest też druga grupa osób, które nie godzą się na przeciętność i stawiają wysokie wymagania. Oczekują od procesorów A/V czegoś więcej niż tylko ich poprawnego działania. Jednakże trudno jest znaleźć urządzenia, które będą jednocześnie dobrze wyświetlać obraz i zachowają dobre brzmienie.

Na rynku jest stosunkowo mała grupa urządzeń, które spełniają maksymalne wymogi, ale jeżeli już są, to bardzo kosztowne. Do takich urządzeń można zaliczyć Anthem AVM 50v, McIntosh MX 150 A/V Control Center lub Meridian 861 Reference Digital Surround. Niestety, na takie urządzenia nie każdego stać.

Znalezienie odpowiedniego procesora łączącego wymogi techniczne i jakość brzmienia wcale nie jest łatwe. Moje poszukiwania dobrego procesora trwały dość długo. W pierwszej kolejności zdobyłem procesor obrazu DVDO Duo. Procesor audio próbowałem znaleźć wśród DAC'ów produkowanych obecnie. Faktem jest, że większość z nich jest naszpikowana najnowocześniejszą elektroniką o wysokich parametrach a mimo to ich dźwięk mnie nie przekonywał. Postanowiłem pójść nieco odmienną drogą i poszukać urządzeń nieco starszych z renomowanych firm reprezentujących nadal dobre osiągi, a przede wszystkim doskonały dźwięk. Urządzenia te, zachowując dawną świetność, nie kosztują już obecnie fortuny jak w momencie nowości.

Jedyna firma, która spełniła te kryteria to angielski Meridian. Firma autorytet w dziedzinie techniki cyfrowej. Meridian Audio jest znany jako producent A/V, z wysokiej jakości podzespołów, wykonanych na najwyższym poziomie technicznym, i z powodzeniem konkuruje z takimi firmami jak Mark Levinson, Krell, Lexicon, Theta i inne, które aspirują do miana największych producentów tego typu sprzętu. Przyznaję, że poszukiwania sprzętu firmy Meridian nie były przypadkiem, bowiem posiadam już urządzenia tej firmy i poznałem ich brzmienie i możliwości. Wybór padł na Meridian 568,2 Digital Surround Processor. Wprawdzie jest to urządzenie z początku lat 2000, ale nadal reprezentuje świetny audiofilski dźwięk. Jest to ostatni model z serii 500 na podzespołach na których został oparty procesor 861, a który jest produkowany do dnia dzisiejszego i znajduje się w ofercie firmy Meridian. Jest to ich Referencyjny procesor audio. Cena Meridiana 568.2MM w roku 2003 wynosiła 5.057 funtów angielskich.

Meridian to całkowicie cyfrowy procesor dźwięku przestrzennego o ultra-wysokiej wydajności z przedwzmacniaczem cyfrowym w jednej obudowie. Wszystkie obwody, rozmieszczone na pięciu płytkach drukowanych zasila jeden transformator. Na separowanych płytkach znalazły się układy wejść analogowych, elektronika sterująca, sekcja wideo oraz dekodery audio. Wszystko, zmontowane w technice SMD. Tuż przy wejściach analogowych zamontowano wzmacniacze operacyjne Burr−Brown OPA132 wykonane w technologii FET. Układy te wyróżniają się na tle serii “13” szybkością działania, choć jakością nie dorównują topowym OPA134 z linii SoundPlus. W ścieżce sygnału analogowego, po konwersji c/a, której służy osiem 24−bitowych przetworników Delta/Sigma, znajdują się wzmacniacze OP275 Analog Devices. Procesory sygnałowe, odpowiedzialne za dekodowanie i obróbkę sygnału zajmują oddzielną płytkę drukowaną. Urządzenie korzysta z 4 układów Motoroli. Dwa z nich, o symbolu 56002, pracują z częstotliwością 66MHz, kolejne, o oznaczeniach 56303 oraz 56007, przy 72 i 82MHz. W tamtym okresie podobne parametry charakteryzowały najlepsze komputery domowe. Ponadto jest 8 x 24bit/96kHz przetworników audio. Każdy wchodzący sygnał zostaje przekształcony w sygnał 24/96, co oznacza, że nie ma dla niego różnicy jaki sygnał dostaje, czy jest to stereo, czy wielokanałowy, gdyż na wyjściu zawsze jest 24/96.

Na pokładzie znajdują się bardzo nowoczesne procesory DSP z zapisywalną pamięcią podręczną. Ma 8 niezależnych torów audio. Specyfikacja procesora obejmuje AC−3, DTS, MPEG, ProLogic i posiada certyfikat THX Ultra. W bazowych wersjach formatów cyfrowych (AC−3, DTS i MPEG) przewidziano konfigurację 5.1, a więc 6 niezależnych kanałów, dodatkowe 2 (efektowe kanały boczne) odtwarzają u Meridiana informacje z tylnych kanałów efektowych lub po załączeniu wbudowanych efektów przestrzennych, na podstawie określonego algorytmu emitują uzupełniające dźwięki pochodne (np. symulując wybrane przez słuchacza miejsce w określonym rzędzie sali kinowej).

Procesor oferuje wszystkie nastawy wymagane do poprawnej konfiguracji systemu dźwięku przestrzennego. Mamy, więc natężenia i opóźnienia (również dźwięku względem obrazu) oraz cyfrową regulację barwy (tony wysokie/niskie). Kompresor dynamiki (przydatny podczas słuchania z niskimi poziomami głośności, np. w nocy) wyposażono w kilka trybów pracy. Do każdego z wejść można przypisać indywidualne nazwy. Częstotliwość odcięcia dla subwoofera można zmieniać w granicach od 30 do 120Hz. Meridian 568.2 posiada precyzyjny generator, przestrajając go możemy eksperymentalnie dobrać częstotliwość graniczną, poznając przy okazji rezonans pomieszczenia.

Moc obliczeniowa zainstalowanych procesorów pozwoliła zaprojektować kilka specjalnych trybów dźwięku przestrzennego z dwukanałowych źródeł. Oprócz standardowego Dolby ProLogic mamy do wyboru: TV−Logic (dla przekazów telewizyjnych), THX Cinema (rozszerzenie ProLogic), Ambisonic (dźwięk przestrzenny z użyciem dwukanałowego dekodowania - w tym formacie pojawiają się niektóre płyty CD, np. wytwórni Nimbus Records). Innego rodzaju “sztuczki” można wykonywać na materiale muzycznym nagranym dwukanałowo i przewidzianym dla systemów stereofonicznych. Meridian oferuje opcje "uprzestrzennienia dźwięku", które jednak nie opierają się na zwykłym dodaniu pogłosu, system analizuje sygnał i według ustalonego algorytmu rozdziela informacje na poszczególne kanały. Ten rodzaj efektów daje do wyboru 4 nastawy: Music (polecany dla muzyki orkiestrowej), Trifield (polecany muzyce wokalnej), Super Stereo (efekt podobny do kodowania Ambisonic, lecz ze zwykłego materiału stereo, możliwa np. definicja odległości słuchacza od sceny) oraz Music Logic (uniwersalny tryb uprzestrzenniający, oferuje wybór natężenia i obecności efektu w poszczególnych kanałach).

Meridian 568.2 posiada wejścia i wyjścia do podłączenia wielu urządzeń za pośrednictwem własnego łącza inteligentnego wyposażonego w złącze cyfrowe. Inteligentny Link pozwala na podłączenie cyfrowych urządzeń, takich jak odtwarzacz DVD, cyfrowy AV przedwzmacniacza. Studia filmowe i wytwórnie płytowe toczyły walkę z producentami sprzętu odnośnie zabezpieczenia tego rodzaju technologii z obawy przed kopiowaniem. Choć przemysł muzyczny przyjął ograniczenie połączenia cyfrowego na 44 lub 48 kHz, Meridian w obu swoich urządzeniach 800 i 598, a także w 568,2 lub 861 Reference - jako jedyna firma otrzymała zgodę na stosowanie na wyjściach wielokanałowych sygnału bez kompresji 24-bit/96 kHz.

Meridian 568,2 udostępnia opcję upsamplingu strumienia audio PCM na maksymalną rozdzielczość 24-bit 96 kHz. Jest wiele firm, który mogły tego dokonać, ale większość z nich nie udostępniało tej możliwości. ​​Meridian kupuje od Analog Devices chipy z 32 bitowa rozdzielczością, na które następnie w swoich firmach zapisuje kody z 48-bitową precyzją. Chipy 32 bitowe są ogólnie dostępne i są powszechnie stosowane. Kody Meridian w 48 bitowej strukturze tworzą znacznie bardziej zdecydowane i przejrzyste brzmienie. Metoda ta jest jedyna w swoim rodzaju i stosowana tylko przez Meridiana. Inne firmy nie stosują takiej metody z uwagi, że nie wiedzą jak to zrobić lub jest dla nich zbyt droga.

Do prawidłowego działania Meridiana 568.2 potrzebna jest konfiguracja przez komputer PC, co było dużym osiągnieciem na tamte czasy. Bardzo niewiele firm mogło się poszczycić tak rozbudowaną opcją konfiguracji i ustawień. Na ekranie monitora, pod kontrolą systemu Windows, wszystkie parametry widać jak na dłoni. Komputer nie musi być na stałe połączony z procesorem, po zaprogramowaniu wszystkich opcji 568.2 zapisuje parametry w pamięci.

Ustawienia zostały zoptymalizowane przez światowej sławy akustyka Boba Hodasa, który opracował większość obliczeń przy użyciu systemu pomiarowego SIM Meyer.

Oprogramowanie jest intuicyjne, bardzo wydajne i stosunkowo łatwe do stosowania. Ten system kalibracji i ustawień stosowany przez Meridian umożliwia wprowadzenie skomplikowanych opcji konfiguracyjnych, których mogą pozazdrościć inne firmy produkujące tego rodzaju sprzęt. Na przykład, gdy podłączymy cyfrowo odtwarzacz DVD, wystarczy zaprogramować 568,2 do obsługi tego urządzenia. Jeżeli ma to być DTS kodowany na płytach wielokanałowych możemy ustawić sposób prezentacji w taki sposób jakie mają być efekty przestrzenne. Wystarczy raz zaprogramować i przy następnym uruchomieniu DTS otrzymamy to, co chcemy. Taki sposób programowania odnosi się do wszystkich formatów i źródeł, w tym sygnałów telewizyjnych opartych na Prologic i płyt muzycznych kodowanych 16/44. Jeśli ma to być dwukanałowy PCM (zakodowany dźwięk przestrzenny dla trzech głośników z przodu sceny dźwiękowej), możemy to zrobić bez problemu.

Teraz najważniejsze, czyli jak to wygląda w praktyce, czyli w muzyce, w stereo i systemie wielokanałowym.

Na taki przekaz muzyczny jest tylko jedno określenie FANTASTYCZNIE bez względu na rodzaj muzyki. Moje płyty nabrały nowego blasku, aż chciało się słuchać, mimo, że mój odtwarzacz Meridian 506.24 posiada bardzo dobre przetworniki C/A i jest bardzo muzykalny i szczegółowy. Nie miało znaczenia, czy jest to płyta CD, pliki FLAC czy nagranie wielokanałowe. W każdym z tych systemów muzyka brzmiała bardzo dobrze. Tony został objawione znakomicie. Greg Allman, z płyty Laid Back (Polydor) wydanie 1973 AAD, brzmiał bardzo szczegółowo, analitycznie. Jego głos miał ogromną głębię i był bardzo przekonujący do tego stopnia, że odniosłem wrażenie, że muzyk jest w moim pokoju. Dźwięk był zaskakująco czysty i ujmujący. 568,2 brzmiało bardziej żywo i bardzo dużo informacji dobiegało z głośników. Tego nagrania słuchałem w różnych trybach, Najbardziej przypadł mi do gustu tryb DSP, który po raz pierwszy wziął górę na STEREO. Bardzo dobry był też tryb MUZYKA. DSP było zdecydowanie najlepsze, jakie kiedykolwiek słyszałem. Nigdy przedtem nie słuchałem płyt Stereo przy użyciu DSP. Uważałem, ze ten tryb zarezerwowany jest tylko dla filmu. To co pokazał Meridian w tym trybie jest nieprawdopodobnie piękne, autentyczne bez śladów jakiejkolwiek kompresji. Płyta w tym systemie nabrała autentyczności i była bardzo analogowa jak z dobrego gramofonu. Co chwila zamieniałem płyty i gatunki co kiedyś nie było do pomyślenia. Po prostu chciało się słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. Bas schodził nisko i był kontrolowany a jego rozpiętość na wysokim poziomie. Dopiero teraz mogłem kontrolować bas i mieć na niego wpływ. W utworach, kiedy chciałem to go uwypuklałem albo tonowałem. Dopasowując do charakteru muzyki. Muzyka z DVD jak JARRE czy KITARO niczym nie ustępowała najlepszym nagraniom płyty CD tj. Sara K–No Cover (Chesky) nagrana w systemie 24/96. Słuchając JM Jarre z płyty Magnetic Felds, ścieżka nr 3 miałem wrażenie, że jestem na dworcu kolejowym i za chwilę przejedzie mnie pociąg. Po raz pierwszy usłyszałem ten utwór w latach 80 na prezentacji sprzętu audio przez firmę Sony w Warszawie w hotelu Europejskim, gdzie Jarre był odtwarzany z magnetofonu cyfrowego Sony DTC-59ES . Wtedy szczęka mi opadła. Teraz Meridian 568.2 sprawił, że szczęka mi wypadła na podłogę. W obu przypadkach byłem pod wielkim wrażeniem. Wkrótce Sony DTC-59ES stał się moją własnością jak teraz Meridian 568,2. Pink Floyd zagrali z płyty Blu-ray The Dark Side of the Moon – Immersion, fenomenalnie bez względu, czy to było zwykłe stereo, czy DTS (568.2 nie obsługuje DTSHD) , ale to nie miało żadnego znaczenia.

Teraz czas na film.

Byłem ciekawy, jak poradzi sobie konstrukcja z początku lat 2000 bez formatów audio HD. Po przesłuchaniu Pink Floydów z płyty Blu-ray "The Dark Side of the Moon – Immersion" byłem spokojny o możliwości 568.2. Na początek poszedł film "Pearl Harbor", który dał mi doskonałą okazję do oceny jego przydatności jako procesora KD przy obecnych formatach DTS HD i Dolby TrueHD. Jak nadmieniłem, 568.2 nie obsługuje tych formatów i DTS HD zamienia w zwykłe DTS.

Meridian poradził sobie z tymi formatami wyśmienicie i nie ma dyskomfortu, że nie są to formaty HD. Nawet przez sekundę nie odczułem tego, że jest to zwykły DTS.

W rozdziale 22 - kiedy samoloty japońskie „Zero” dotarły do portu - odgłosy silników były krystalicznie czyste i bardzo realne. 568,2 przekazał mnóstwo informacji, a jednocześnie uniknął zatłoczenia dźwięku. Można było rozróżnić dokładnie i krzyki żołnierzy i samoloty nad głową. Gdy akcja przeniosła się do wody i kule uderzały o lustro wody słychać było subtelne szczegóły, które sprawiały wrażenie, jakbym był w wodzie. Dźwięk kinowy Meridian zaprezentował na bardzo wysokim poziomie i nie dał odczuć, że nie posiada formatów HD a wprost przeciwnie szczegółowość była na wyższym poziomie niż z mojego amplitunera NAD 747, który jest uważany za jeden z lepszych urządzeń.

Jedyną wadą Meridiana 568.2 jest to, że nie posiada na pokładzie dekoderów HD, ale jak wspomniałem to w niczym nie przeszkadza i w ślepym teście nikt by nie był w stanie tego stwierdzić oraz brak 24/192, ale to też jest problematyczne w normalnych odsłuchach.

Specyfikacja :

Meridian 568.2 posiada następujące tryby:

Direct, Music, Trifield, Ambisonics, Super Stereo, Music Logic, Direct, Muzyka, Trifield, Ambisonics, Super Stereo, Muzyka Logic, ProLogic, THX, Mono, Discrete, TV Logic, Digital, Digital THX, ProLogic, THX, Mono, dyskretna, TV Logic, Digital, Digital THX, DTS, DTS THX, DTS Music, MPEG, MPEG THX, MPEG Music, DTS, DTS, THX, DTS Muzyka, MPEG, MPEG THX, MPEG Muzyka, ProLogic II Music, ProLogic II Movie, ProLogic II THX, Cinema. ProLogic II Music, Movie ProLogic II, ProLogic II, THX, Kino.

Wymiary:

H 321mm (12.7”), W 88mm (3.5”), D 332mm (13.1”). H 321mm (12.7 "), szer. 88 mm

(3,5"), D 332mm (13.1 ").

Waga:

5kg (10lb). 5 kg (10lb)

Meridiana 568.2 wypatrzyłem w Nieporęcie k/Warszawy w salonie Hi-Fi Studio Ryszarda Jasika. Stał tam od nowości jako model do prezentacji. Po wielu staraniach i negocjacji ceny stałem się szczęśliwym posiadaczem Meridiana 568.2, który dołączył do wzmacniacza 551 i CD 506,24.

Krótka historia 568

Meridian był pierwszą firmą, która 1994 roku wprowadziła do urządzę A/V cały tor cyfrowy Ich pierwszy procesor dźwięku 565 otrzymał 25 nagród za innowacyjność i jakość dźwięku w tym prestiżową nagroda Kina Domowego za najlepszy dekoder.

W latach 1995 i1996 otrzymał nagrodę EISA i Home Theatre Decoder of the Year’.

Własne oprogramowanie DSP opracowano dla 565, które jest stale rozszerzane i modyfikowane i zostało zastosowane w najnowszym 861 Referencyjnym Procesorze, który jest wyznacznikiem jakości dla inny tego typu urządzeń na całym świecie.

Meridian 861 Reference Controller Surround jest obecnie flagowym procesorem dźwięku przestrzennego, który wyznacza kierunek i do którego dążą inne firmy na całym świecie.

568 był wyznacznikiem budowy i rozwiązań konstrukcyjnych dla 861 w którym zastosowano wiele technik i funkcji 568.

Żródło:

  1. Internet (tłumaczenie z języka angielskiego)
  2. Meridian-Audio.com
  3. Własny tekst

Pozdrawiam,

AndrzejS@

.

EDYCJA

W opisie powstał błąd związany z nieprawidłową informacją dot. filmu Pearl Harbor.

Film posiada ścieżki dźwiękowe:

English: LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit)

English: Dolby Digital 5.1

French: Dolby Digital 5.1

a nie jak podałem DTS HD.

Błąd powstał z faktu, że przy pisaniu tekstu zamieniłem notatki z opisem filmów które oglądałem.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow szykuje się fajna lektura : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotknąłeś bardzo ważnej sprawy, a mianowicie tego, że :

współczesne amplitunery nawet te z wysokiej półki, uzbrojone w HD AUDIO, nie są w stanie dorównać

solidnej konstrukcji pracującej jedynie na "rdzeniu" strumienia HD AUDIO - taka jest prawda ...

W Twoim przypadku istnieje możliwość grania również z sygnału HD - to że nie masz wejść HDMI o niczym nie przesądza.

Meridian ma w ofercie pudełko, do którego wchodzisz HDMI z playera, a wychodzisz 4 x SPDIF, które akceptuje procesor.

Tak więc możesz śmiało korzystać z DTS HD MA jak i z Dolby TrueHD - to player dekoduje to do LPCM na pokładzie.

Gratuluję zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jest jeszcze jedna opcja.

Zakup HD621 HDMI Audio Processor. Wtedy nie będzie ograniczeń i można korzystać z każdego żódła które ma HDMI.

Muszę się zorientować jaka jest cena HD621.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz czas na film.

Byłem ciekawy, jak poradzi sobie konstrukcja z początku lat 2000 bez formatów audio HD. Po przesłuchaniu Pink Floydów z płyty Blu-ray "The Dark Side of the Moon – Immersion" byłem spokojny o możliwości 568.2. Na początek poszedł film "Pearl Harbor", który dał mi doskonałą okazję do oceny jego przydatności jako procesora KD przy obecnych formatach DTS HD i Dolby TrueHD. Jak nadmieniłem, 568.2 nie obsługuje tych formatów i DTS HD zamienia w zwykłe DTS.

Meridian poradził sobie z tymi formatami wyśmienicie i nie ma dyskomfortu, że nie są to formaty HD. Nawet przez sekundę nie odczułem tego, że jest to zwykły DTS.

W rozdziale 22 - kiedy samoloty japońskie „Zero” dotarły do portu - odgłosy silników były krystalicznie czyste i bardzo realne. 568,2 przekazał mnóstwo informacji, a jednocześnie uniknął zatłoczenia dźwięku. Można było rozróżnić dokładnie i krzyki żołnierzy i samoloty nad głową. Gdy akcja przeniosła się do wody i kule uderzały o lustro wody słychać było subtelne szczegóły, które sprawiały wrażenie, jakbym był w wodzie. Dźwięk kinowy Meridian zaprezentował na bardzo wysokim poziomie i nie dał odczuć, że nie posiada formatów HD a wprost przeciwnie szczegółowość była na wyższym poziomie niż z mojego amplitunera NAD 747, który jest uważany za jeden z lepszych urządzeń.

Jedyną wadą Meridiana 568.2 jest to, że nie posiada na pokładzie dekoderów HD, ale jak wspomniałem to w niczym nie przeszkadza i w ślepym teście nikt by nie był w stanie tego stwierdzić oraz brak 24/192, ale to też jest problematyczne w normalnych odsłuchach.

Nie wiem co kolega andsie1 pił podczas testu :hura: :_bezradny: :hura: .

BTW ten Meridian to znakomity klocek i absolutnie nie kwestionuję jego mozliwości. Sam mam poczciwego Tag McLarena AV32R z przetwornikamia AKM 24/192 i gra pięknie z materiałem PCM. Jako preamp stereo rewelacyjnie. Tan Meridian na pewno też.

Ale ... ciekawi mnie Twoje porównanie ściezki audio DTS HD MA skonwertowanej do DTS. To że z DTS ten Meridian brzmiałBY (zaznaczenie własne) bardzo dobrze jest prawdziwe. podobnie jak mój Tag. Ale ... mój Onkyo na tym samym materiale ale ze ścieżki DTS HD MA zabiłby i Meridiana i Tag'a. Wiem bo robiłem takie porównania i dlatego do filmów korzytsak z Onkyo 905 a Tag stoi i się kurzy. To raz.

Dwa Ty nie mogłeś dokonac takiego testu bo ... zgodnie ze specyfikacją tu: http://www.blu-ray.c...or-Blu-ray/190/ ten film NIE MA śceiżki w gęstym formacie audio. Najprawdopodobniej słuchałeś wspaniałej ścieżki w LPCM 5.1, bo nie sądzę że zwykła w DD5.1 tak by Ci sie podobała. I tu przechodzimy do meritum. Meridian będzie grał lepiej ścieżkę w LPCM niż mój Onkyo czy inny podobny klocke z dekoderami audio HD, które nie są wtedy wykorzystywane. I ręczę że ten Meridian i mój Tag będą grały bardzo podobnie, usłyszymy jedynie niuanse w brzmieniu, najłatwiej do wychwycenia na muzie dwukanałowej poprzez sposób budowania sceny i brzmienie poszczególnych instrumentów.

nauczka na przyszłość patrzeć co sie testuje i co sie potem pisze.

Gratuluje klamora, to bardzo dobra maszyna.

PS. niestety zapewne lobbying Dolby i DTS, przy wsparciu producentów klocków elektroniki uzytkowej wmuszającej nam konsumentom co kilka miesięcy nowe zabawki, wymusił na wytwóniach stosowanie gęstych kodeków DD THD i DTS HD MA, co mi sie bardzo nie podoba bo wolę dźwięk z PCM. Niestety takie tytuły na blu-ray to rodzynki. Szkoda.

EDIT: w pospiechu i ja piszę głupoty. Ty nie mogłeś słuchać ścieżki PCM5.1 bo nie wypuścisz jej po SPDIF. Czyli słuchałeś tylko zwykłego DD5.1. Na pewno zabrzmiała dobrze TYLKO ŻE NA PEWNO zabrzmiałaby lepiej na np. Onkyo 905 z PCM5.1.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Dolby i DTS, przy wsparciu producentów klocków elektroniki uzytkowej wmuszającej nam konsumentom co kilka miesięcy nowe zabawki,

wymusił na wytwóniach stosowanie gęstych kodeków DD THD i DTS HD MA, co mi sie bardzo nie podoba bo wolę dźwięk z PCM.

Niestety takie tytuły na blu-ray to rodzynki. Szkoda.

No masz - stawiają świat na głowie. :)

DTS HD MA i TrueHD to kodeki dzięki którym dokonuje się bezstratnego kodowania LPCM w celu zmniejszenia objętości.

Nie wnoszą , ani nie odejmują nic z jakości zakodowanego dżwięku - nie ma lepszych i gorszych dekoderów - to tylko algorytm.

Z każdej płyty możesz sobie zrobić LPCM, nakazując playerowi dekodowanie HD Audio do LPCM na pokładzie playera BD i wywalenie go po HDMI.

Tak właśnie ominął opłaty licencyjne MERIDIAN i nie ma w żadnym swoim klocku DTS HD MA i TrueHD - wszystko robi obcy player.

Zaskakuje więc opinia o " woleniu LPCM ", która niestety jest tylko subiektywnym "widzi mi się" . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp

Fakt,

Pearl Harbor nie posiada ścieżki filmowej DTS HD, tylko LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit), ale to nie zmienia faktu, że tak była jak napisałem.

Pearl Harbor, to nie był jedyny film który testowałem.

Ale ... ciekawi mnie Twoje porównanie ściezki audio DTS HD MA skonwertowanej do DTS. To że z DTS ten Meridian brzmiałBY (zaznaczenie własne) bardzo dobrze jest prawdziwe. podobnie jak mój Tag. Ale ... mój Onkyo na tym samym materiale ale ze ścieżki DTS HD MA zabiłby i Meridiana i Tag'a. Wiem bo robiłem takie porównania i dlatego do filmów korzytsak z Onkyo 905 a Tag stoi i się kurzy. To raz.

Pozdro

Pisząc takie stwierdzenia to chyba nie do końca rozumiesz na czym polega jakość dźwięku nad łomotem dobiegającym z Twojego ONKYO. To faktycznie, Onkyo robi lepiej od Meridiana.

Co do picia, ….. to wydaje mi się, że to TY w swoich testach nie zawsze miałeś kontrakt z rzeczywistością i chyba teraz też.

@PEPEE303

Pierwszych testów (audio) dokonałem w Hi-Fi Sound Studio – Ryszarda Jasika na kolumnach Sonus Faber z okablowaniem VDH.

Pozdrawiam.

,AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zachodzę w głowę jakim cudem można słyszeć różnicę pomiędzy DTS-HD MA a LPCM :)

No bo skoro się preferuje LPCM.....to coś musi być na rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba, jednak jest coś na rzeczy.

W uzupełnieniu podaje,

Filmy i audio testowałem w domu na,

Kolumny (fronty) - Sonus Faber (seria Toy) Tower.

Centralny - Sonus Faber (seria Toy) Center.

Kolumny tylne - Dynaudio Audience 42.

Okablowanie.

Interconnects - VDH The First Ultimate,

Głosnikowe - VDH The Magnum Hybrid, VDH -The Skyline Hybrid,

Cyfrowe - VDH The First Ultimate jako cyfrowe.

Wtyki - (bananowe i widełki) - VDH.

Głosnik (subwoofer) - Velodyne CHT 10Q.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, jeżeli słyszysz różnice tylko dlatego że jeden strumień jest Variable (gdzie wyrżnięte są tylko same zera) a drugi Constant to to jest raczej placebo

W ślepym teście nie masz szans :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez różnicę w jakości, bo to jest bardzo szerokie pojęcie, które nie da się opisać w jednym zdaniu.

Dla każdego z nas będzie to co innego.

Co do slepego testu, to też każdy z nas będzie oczekiwał co innego.

Żeby wziąść udział w takim tescie to trzba być "wyrobionym" słuchaczem".

Znam osoby, które nie rozróżniają MP3 od Flac.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andsie1 ... słuchałeś Pearl Harbor w DD5.1, a nie w DTS to raz. Dwa ścieżka dźwiękowa taka sama jak na DVD, doopy nie urywa.

Przyjedź do mnie z tym Meridianem weźmiemy tego Pearl Harbor i odtworzymy z mojego Onkyo w PCM5.1 i z Twojego Meridiana w DD5.1. Jak myslisz jaki będzie wynik?

Bo jesli chcesz jeszcze dyskutować, że bardzo stratny DD5.1 będzie lepszy od bezstartnego PCM5.1 to odwiedź laryngologa. Sorry chłopie, widocznie nie słyszłeś nigdy dobrej ścieżki Audio HD.

Na dźwięku dookólnym z VHS, DVD (jakoś Laser Disca mi sie pominęło) i blu-ray na róznych sprzętach zjadłem zęby, a zaczynałem od pierwszego na świecie klocka z analogowym Dolby Surround na VSA-1000 Pioneera gdzie źródłem były oryginalne kasety VHS. To był wtedy odjazd. A jak miałem topowy na świecie Onkyo 939 z Dolby Digital to się mało po majtach nie polałem z radości.

Poza tym jak robisz test i go publikujesz w tak szacownym gronie i piszesz że z materiału słyszysz DTS którego tam nie ma to ... chyba Ty coś piłeś a nie ja ;):P .

Jasikiem oczu mi kuć nie musisz, on juz jest dinozaur w branży audio. Emerytura, motor, te sprawy. BTW możesz Go ode mnie pozdrowić serdecznie. Co do Twojego zestawu Sonusów ... toy to dobra nazwa ... Sonus skonczył robić dobre głosniki 10 lat temu, a najlepsze robił 25 lat temu. A z tyłu Audience i się przód z tyłem nie zgrywa tonalnie. BTW sam mam w domu jedną parę Sonusów z tamtego okresu i wcale to nie są najlepsze moje głośniki. Ręczę, że mój zestaw THX Teufela zje te Sonusy w kinie na sniadanie. Bo w stereo już na pewno nie.

Przepraszam, pojechałem po Tobie ale jak się takiego babola w teście robi to trochę popiołu na głowę by się przydało.

Gratuluje odwagi popełnienia i publikacji testu, tak trzymaj, tylko bez takich wpadek poproszę.

Pozdro

No masz - stawiają świat na głowie. :)

DTS HD MA i TrueHD to kodeki dzięki którym dokonuje się bezstratnego kodowania LPCM w celu zmniejszenia objętości.

Nie wnoszą , ani nie odejmują nic z jakości zakodowanego dżwięku - nie ma lepszych i gorszych dekoderów - to tylko algorytm.

Z każdej płyty możesz sobie zrobić LPCM, nakazując playerowi dekodowanie HD Audio do LPCM na pokładzie playera BD i wywalenie go po HDMI.

Tak właśnie ominął opłaty licencyjne MERIDIAN i nie ma w żadnym swoim klocku DTS HD MA i TrueHD - wszystko robi obcy player.

Zaskakuje więc opinia o " woleniu LPCM ", która niestety jest tylko subiektywnym "widzi mi się" . :)

Jakoś mi się PCM 5.1 (7.1) bardziej podoba mimo że matematycznie nie ma żadnej różnicy do bezstratnych kodeków.

A w muzie korzystam z FLAC a nie z WAV, dziwny jestem no nie :P ?

Pozdro

Dzięki.

Jest jeszcze jedna opcja.

Zakup HD621 HDMI Audio Processor. Wtedy nie będzie ograniczeń i można korzystać z każdego żódła które ma HDMI.

Muszę się zorientować jaka jest cena HD621.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

To dobry kierunek choc chyba Lexicon byłby lepszy.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp

Po pierwsze - to nie jest test,

Po drugie - nie będę się z Tobą licytował, kto, jaki i kiedy mial sprzęt.

Nie znasz mnie i bardzo dużo o mnie nie wiesz.

Po trzecie - chyba nie bardzo rozumiesz słowo "jakość"

Po czwarte - Toy Tower to nie są jakieś kolumny, tylko kolumny które zdobyły EISA

http://audio.com.pl/...ber-toy-tower:1

Po piąte - tylko Twoje testy się liczą.

Po szóste - wolę sluchać w KD Meridiana niż Twoje Onkyo.

Po siódme - Nie denerwuj się, bo nie będziesz mógł zasnąć

Po ósme i ostatnie - na śniadanie to wolą jajecznicę niż ONKYO

Widzisz jak się znasz. W KD nie ma znaczenia jaki jest tył. Tył to są głośniki efektowe. Do koncertów tak ale niekoniecznie takie same jak przód, ważne aby były pełnopasmowe.

Ps.

słuchałeś kiedyś Meridiana?,

to posłuchaj a później zabieraj głos (następny teoretyk)

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, Meridiana nie słuchałem ale mam Taga a to podobna półka cenowa i jakościowa. Wyraźnie Ci napisałem że Meridian to znakomity klocek do PCM 2ch, DD i DTS. I nic więcej. A te formaty w kinie brzmią duzo gorzej od Audio HD. Dalej zapraszam do mnie na porównania (bo ten aspekt jakoś pominąłeś ... nie zaproszenia do mnie tylko porównania).

Wystarczyłoby napisać coś w stylu: "sorry Panowie pomyliłem płyty, na Pearl Harbor rzeczywiście nie ma DTSu" i nie byłoby sprawy. A zobacz co Ty napisałeś. Ja to przeczytałem tak: "nie ma racji ale ... mam rację".

Słuchaj co chcesz, Twoja sprawa, tylko jak piszesz to pisz rzetelnie bo Cię młodzież czyta, to duża odpowiedzialność.

PS. EISA się "kupuje", a nie dostaje. Jeśli myślisz inaczej to Mikołaj na pewno w tym roku do Ciebie zawita.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zostawmy tą jałową dyskusję, która nic meteorycznego nie wnosi do tematu.

Co do testów. To Ja i Ty dobrze wiemy jak je się przeprowadza i jak są sponsorowane.

Co do EISA, to uważasz, że Pioneer KURO też ją kupił?.

Odniosę się do dźwięku w filmie Pearl Harbor

Są trzy ścieżki filmowe:

English: LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit)

English: Dolby Digital 5.1

French: Dolby Digital 5.1

Meridian pierwszą ścieżkę rozpoznaje jako LPCM 2-ch, ktorą :"zamienia"

na LPCM 5.1 24/96.

Dolby Digital 5.1 na DD 5.1 24/96.

Teraz pytanie, co jest lepsze i czy jest duża różnica,

LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit) (oryginał) vs Meridian LPCM 5.1 24/96.

Wg mnie, wolę zdecydowanie Meridian LPCM 5.1 24/96, co potwierdziłem w swoim opisie.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(..)Jasikiem oczu mi kuć nie musisz, on juz jest dinozaur w branży audio. Emerytura, motor, te sprawy. BTW możesz Go ode mnie pozdrowić serdecznie. (..)

Możesz rozwinąć swoją myśl, bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi i co to ma do opisu Meridiana 568.2 ?

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie rozumiesz to mało Go znasz i dawno u niego nie byłeś.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do dźwięku w filmie Pearl Harbor

Są trzy ścieżki filmowe:

English: LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit)

English: Dolby Digital 5.1

French: Dolby Digital 5.1

Meridian pierwszą ścieżkę rozpoznaje jako LPCM 2-ch, ktorą :"zamienia"

na LPCM 5.1 24/96.

Dolby Digital 5.1 na DD 5.1 24/96.

Teraz pytanie, co jest lepsze i czy jest duża różnica,

LPCM 5.1 (48kHz, 24-bit) (oryginał) vs Meridian LPCM 5.1 24/96.

Wg mnie, wolę zdecydowanie Meridian LPCM 5.1 24/96, co potwierdziłem w swoim opisie.

Teraz będzie bardzo merytorycznie:

Andrzej, nie wiem co znaczy dla Meridiana lub dla Ciebie "zamienia". Jeśli ze ścieżki PCM 2ch robi 5.1 to robi Dolby ProLogic Surround ponieważ informacja o dodatkowych kanałach jest zakodowana w ścieżce L i R. Zapewne dokonuje też upsamplingu do 24/96.

W związku z powyższym jeśli dalej chcesz twierdzić, że ścieżka Dolby ProLogic Surroud jest lepsza od bezstratnych ścieżek wielokanałowych PCM5.1 lub DTS HD MA 5.1 (oczywiście na tym samym materiale, filmie) to Twoje prawo ale wizyta u laryngologa albo porównanie z innym systemem niezbędne. Wtedy usłyszysz róznicę.

BTW byłem u laryngologa na płukaniu uszu jakies pół roku temu o uważam, że każdy powinien to robic min. raz na rok. Przez pierwsze trzy dni nie mogłem nic słuchać, góra była strasznie szeleszcząca i natarczywa. A po płukaniu słyszę wszystkie szczegóły i niuanse dźwiękowe dokładniej i wyraźniej.

Sorry, to utwierdza mnie coraz bardziej w przekonaniu, że nie wiedziałeś co piszesz, a pisząc teraz takie rzeczy brniesz dalej.

Twój Meridjan nie umie odczytać ściezki Meridian LPCM 5.1 ponieważ nie ma jej po czym przyjąć !!! Rozumiesz to. On potrafi ją tylko upsamplować max. do postaci 24/96. Przeczytaj co napisałeś i zastanów się jaka to jest bzdura pod względem technicznym !!! Meridian napisał ci na wyswietlaczu a Ty przyjąłeś że tak jest. Napisze raz jeszcze: porównujesz dźwięk Dolby ProLogic Surround do PCM5.1 i jeszcze twierdzisz, ze ta pierwsza musi być lepsza. Masakra.

Dlatego Twój opis nie jest rzetelny i wymagam małego słówka przepraszam, należy sie wszystkim czytelnikom tego wątku.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak się znasz. W KD nie ma znaczenia jaki jest tył. Tył to są głośniki efektowe. Do koncertów tak ale niekoniecznie takie same jak przód, ważne aby były pełnopasmowe.

Kolejna bzdura wyczytana w necie i obiegowa opinia. Wejdź na strony z opisem specyfikacji DTS czy DD oraz o certyfikacji THX i poczytaj.

słuchałeś kiedyś Meridiana?,

to posłuchaj a później zabieraj głos (następny teoretyk)

Nie słuchałem Meridiana, słuchałem wiele innych może nawet i lepszych klocków, a jeden jak Ci napisałem ciągle mam w domu.

Natomiast po bzdurach które piszesz o tym Meridianie i ze słyszałeś z niego coś czego nie ma zaczynam w niego watpić czy rzeczywiście jest taki dobry. Lepiej poczytać inne testy n iż Twój bo Twój nie jest wiarygodny. Z powodów powyżej opisanych.

Tyle mojego w temacie. EOT.

Ostrzegam, że kolejne Twoje wpisy mącące technicznie ludziom w głowach spowodują ostrzeżenie i potem ew. mały urlop od pisania.

Napisałem Ci co powtórzę, masz wspaniały klocek do stereo i do DD i DTS. That's it. I się z niego ciesz a nie udowadniaj że jest lepszy niż jest i że może więcej niż może.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca zrozumiałeś tekst który napisałem , ale nie dziwię się temu.

Przeczytaj uważnie jeszcze raz cały mój tekst i zapoznaj się ze specyfikacją i opisem technicznym procesorów Mediana i wtedy napisz co z tego zrozumiałeś.

NIE MUSZĘ NIC UDOWADNIEĆ.

Napisałem swoje wrażenia z odzłuchu z ktorymi nie musisz sie zgadzć

Jeszcze raz napiszę NIE TEORETYZUJ. Jest taka zasada, jak sie chce na jakis temat dyskutować i zwracać uwagę to należy zapoznać sie z tematem a w tym przypadku posluchaś Meridiana.

Jeszcze jedna uwaga.

Jestem przekonany, że w ślepym teście nie odróżnisz dobrze zrobionej MP3 od CD.

NIE MUSISZ STRASZYĆ I MNIE URLOPOWAĆ. NIE JESTEŚ BOGIEM TEGO FORUM,

A JEŻELI TAK UWAŻASZ, TO PROSZĘ ZRÓB TO A NIE STRASZ, BO JUŻ Z TEGO WYROSŁEM.

Jeżeli jednak zmienisz zdanie o moim urlopowaniu to przemyśl swoje zachowania w stosunku do mnie i pozostałych uczestników tego Forum, gdzie bardzo często Ty i Admin straszycie, co powoduje, że boją się zabierać głos w dyskusjach. A to odbija się w ilości zakładanych tematów. Jak dalej będzie trwać taka stagnacja, to forum umrze śmiercią naturalną bez straszenia banem a TY zostaniesz bezrobotny.

Nie pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO ADMINA

Proszę o usunięcie mojego konta, moich danych oraz wszystkich postów które napisałem.

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zostawmy tą jałową dyskusję, która nic meteorycznego nie wnosi do tematu.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Jak to nie wnosi?!

Zaczęliście to czekam na rozwój wydarzeń. Naprawdę.

Mam Onkyo 905 spięte z ASR Emitterem 1 na razie. I faktycznie formaty HD, zwłaszcza 7.1 to jak dla mnie bajka. Powoli myslę nad ulepszeniem sytemu. I strasznie jestem ciekawy czy faktycznie wystarczył by zakup jakiegoś starszego ale wybitnego processora bez formatów HD czy jednak nic z tego i muszę jakiś drogi z nowymi formatami kupować.

Edytowane przez HQ150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...