Skocz do zawartości
Kino-men

Filtr do poprawy czerni w projektorach, czy to mit, czy niechlubna racja ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chciałbym poruszyć ciekawy temat. Często słychać z różnych źródeł, interesujące wiadomości o niezwykłych „polepszaczach” obrazu, czy to TV LCD, czy to PDP. W tym wątku nawiązuje do czegoś innego, projektorów. Niedawno słyszałem o ciekawym filtru Hoya HCM NDX2 – który podobno zwiększa głębie czerni, przy zachowaniu tego samego kontrastu, oraz odczuwalnej wizualnie poprawie obrazu, choć spada jasność. Czy tak jest naprawdę, czy to tylko wyssana z palca brednia.

Pozdrawiam i czekam na opinie osób stosujących różne filtry do poprawy obrazu i czy to działa ????.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z palca, z brudnego palca ... wyssane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasność spada na pewno bo to szary filtr (zabierający pewnie 1/3 EV światła, tego się używa w fotografii żeby stosować dłuższe czasy). Na pewno jakieś magiczne niewiadomoco to nie jest, ale ludzie porównują filtr ND2 do szarego ekranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to zwykły fotograficzny filtr szary. Gość który to testował pisze, że miał 'nadwyżkę jasności' i dlatego zaczął kombinować.

Nie testowałem (i nie zamierzam bo nie czuję takiej potrzeby :) ) ale myślę, że to samo dałoby się uzyskać bawiąc się jasnością, kontrastem i/lub gammą. Może Maciej Koper mógłby zweryfikowac swoją wiedzą?

Pozdrawiam,

silver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma nic "za darmo" - albo, albo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy.

Pamiętam jak się zastanawiałem czy nie kupić filtr foto,do zastosowaniu projekcyjnego.

Ale to były czasy powiedzmy z 10 lat temu.

I zadecydowało, na nie, to samo co wcześniej zostało napisane,strata na jasności.

W tamtych czasach,powiedzmy miało to sens,projektory miały duże jasności,mały kontrast.

Takie sprzęty do prezentacji.

Ja miałem budżetowy Sony VPL HS2 do kina domowego,więc nie było sensu takiego "czegoś" stosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

który podobno zwiększa głębie czerni, przy zachowaniu tego samego kontrastu, oraz odczuwalnej wizualnie poprawie obrazu, choć spada jasność.

Skoro zwiększa głębie czerni przy zachowaniu tego samego kontrastu zwyczajnie przyciemnia obraz. Ma to sens jeżeli obraz z projektorze jest za jasny i nie ma możliwości regulacji przysłony lub mocy lampy.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ale ja tylko podałem przykład filtra który może być zastosowany, wiem że na rynku dostępne są jeszcze inne filtry np. poprawiające ostraść itp. Chciałem się dowidzieć, czy jest ktoś kto praktycznie próbował testowć takie filtry i jaki był efekt ??, bo to że to nie ma sensu, bo jest np. przysłona itp., to ok, ale praktyczny test może to faktyczni zweryfikować.

sorry za błędy jeśli taki wystepują, klawiatura.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...