Skocz do zawartości
moonfall84

Oświetlenie LED SMD w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

@pmcomp nie pomyliło ci sie z okularami aktywnymi ? W domu mam całe oświetlenie na diodach i TV pasywny i nic mi nie mruga w okularach, oczywiście pomijając fakt że żarówki LED ogólnie mrugają ale nie jest to widoczne dla oka i nie widać tego przez okulary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarówki LED ogólnie mrugają ale nie jest to widoczne dla oka i nie widać tego przez okulary.

??? Skąd takie teorie ??? Jeśli jest zasilona stały napięciem (najlepiej zasilacz impulsowy) nie może mrugać!

Inna bajka, że "chińskie żarówki" mają często bardzo słaby zasilacz który nie potrafi wyprostować napięcia zmiennego. Stąd "mruganie" z częstotliwością 50Hz. Nie ma to natomiast nic wspólnego z diodami.

Nie siej bzdurnych opinii proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp nie pomyliło ci sie z okularami aktywnymi ? W domu mam całe oświetlenie na diodach i TV pasywny i nic mi nie mruga w okularach, oczywiście pomijając fakt że żarówki LED ogólnie mrugają ale nie jest to widoczne dla oka i nie widać tego przez okulary.

Nie ... no jasne, miało być że LEDy będa migać w okularach przy AKTYWNYM 3D !!!

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

??? Skąd takie teorie ??? Jeśli jest zasilona stały napięciem (najlepiej zasilacz impulsowy) nie może mrugać!

Inna bajka, że "chińskie żarówki" mają często bardzo słaby zasilacz który nie potrafi wyprostować napięcia zmiennego. Stąd "mruganie" z częstotliwością 50Hz. Nie ma to natomiast nic wspólnego z diodami.

Nie siej bzdurnych opinii proszę.

Nie sieje bzdurnych opinii, każdy może to sobie sprawdzić w łatwy sposób, ale po pierwsze, ja pisałem o żarówkach diodowych i pisałem że ogólnie mrugają co nie znaczy że zawsze i o tym napiszę na końcu, to tak dla wyjaśnienia, posiadam w domu żarówki na 220v więc nie używam zasilaczy, diody w żarówkach to SMD5550, a teraz jak sprawdzić czy mrugają ? popatrz na świecącą żarówkę przez kamerę, aparat cyfrowy itp. żarówka bedzie mrugać , przez ten sam aparat czy kamerę jak patrzysz na zwykłą żarówkę nie mruga, pewnie dlatego @pmcomp pisał że patrzenie przez okulary aktywne to żarówki mrugają bo pewnie nakłada się częstotliwość mrugania diod led z częstotliwością przymykania okularów aktywnych. Dlatego podtrzymuję to co napisałem że żarówki LED mrugają, ale nie każde, są takie co nie mrugają np. na diodach COB, super-płynne i komfortowe światło bez efektu pulsacji

charakterystycznego dla źródeł światła LED, których system zasilania jest oparty na układzie prostowniczym

Edytowane przez jokers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem ... w żarówkach LED układ prostowniczy nie prostuje za dobrze napięcia stąd migotanie. Proponuję abyś wymienił żarówki na inne.

Listwy LED'owe wymagają zewnętrznego zasilacza. Jeśli będzie dobry zasilacz (zwykły impulsowy z allegro za 10 zł) żadnego migotania nie będzie.

Dioda LED jest ciągłym liniowym źródłem światła. Faktem jest, że błyskawicznie reaguje na zmiany przyłożonego napięcia. Tak więc to "migotanie" to tylko i wyłącznie sprawa zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom Nie muszę wymieniać żarówek bo mi to nie przeszkadza co nie zmienia faktu że żarówki mrugają, praktycznie wszystkie żarówki na rynku mrugają, dzisiaj byłem w sklepie i sprawdziłem na kamerce, mrugają nawet philipsy, poza tym ja o żarówkach a ty o listwach.

Ludzie powinni mieć świadomość, że większość żarówek na rynku mruga a z jakiego powodu to już inna sprawa, efekt końcowy jest taki jak opisałem i dzieje się to również na markowych żarówkach więc na co mam zmieniać ? już mam w domu wymienionych 60 żarówek i uważam że są markowe i jedne z lepszych na rynku o barwie idealnej czytaj takiej jak przez całe życie moje oczy przyzwyczaiła żarówka standardowa. Miałem wcześniej inne podobne żarówki, niby też barwa ciepła a jednak nie dało się przy nich wysiedzieć, światło bardzo dziwne, przeniosłem je do łazienki. Dla mnie większym problemem od mrugania jest barwa świecenia, co producent to potrafi być inna barwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam RGB! koniecznie z bardziej rozbudowanym sterownikiem - można wówczas ręcznie podregulować kolor. Bez względu na producenta i barwę zawsze trafiłem na różne odcienieNawet kupując na raz 5 rolek - zawsze któraś, albo wszystkie świeciły troszkę inaczej. RGB też nie są idealnie tej samej barwy, ale to już tak nie boli. Tymbardziej, że nigdy nie korzystam z białego tylko każdy kolor mam troszkę podmieszany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo nie polecam diod RGB. Ich światło jest bardzo nienaturalne dla ludzkiego oka. W ogóle nie przypomina barwy żarówki. I żadne regulacje to nie pomogą (próbowałem to robić za pomocą różnych sterowników). Do bajeranckiego podświetlenia mebli są fajne. Do funkcjonalnego oświetlania domu zdecydowanie nie. Oczywiście to moje subiektywne odczucie.

jokers ... dlatego właśnie nie lubię żarówek RGB. Ciężko o powtarzalność koloru.

Tylko listwy. Gdy je umieścisz w profilach za mleczną szybką to nawet lekkie odstępstwo od koloru nie razi po oczach.

Poza tym jest lepszy rozkład światła.

Ostatnio u teściów zamontowałem przez cały 4m przedpokój listwę ledową. Jasno jak w dzień. Zadowolenie 100%.

Cena całości (profile aluminiowe z szybką mleczną: 50zł, listwa diodowa: 25zł, zasilacz 12V 2A:10zł).

Gdybym chciał to zrobić na żarówkach to trzeba by:

- rozkuwać cały sufit (instalacja elektryczna)

- użyć z 5-6 żarówek (które i tak nie dały by tak ładnego rozproszonego światła jak listwa)

No i koszta były by zdecydowanie większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jokers ... dlatego właśnie nie lubię żarówek RGB. Ciężko o powtarzalność koloru.

Ja o żarówkach RGB nie pisałem, nie mam takich ani nie mam listew RGB, zreszta uważam że to nie jest do oświetlenia głównego.

Z listwami też nie mam do czynienia ale w poniedziałek zaczynam remont salonu i przy suficie będę miał listwe przysufitową i właśnie myślę o puszczeniu w niej listwy LED, jednak nie mam doświadczenia w takich listwach, są takie na 300 i na 600 diód, jak to świeci i jaki będzie efekt końcowy to nie wiem, też taką listwę chcę zamontować na balkonie pod markizą, uważam że wersja hermetyczna bardzo się tutaj sprawdzi.

@Fantom czy masz jakieś zdjęcie jak to u teściów wygląda ? jaką dokładnie listwę zastosowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry machnąłem się. Chciałem napisać "żarówek LED".

Co do listew. Zdjęć nie mam. Musisz mi uwierzyć na słowo :)

Kupowałem i kupuję na ebay'u. Listwa 5m 300 LED 3528 kosztuje już od 9$. Nie mam stałego dostawcy. Po prostu tam gdzie taniej. Do tej pory się nie sparzyłem.

Profile do umieszczenie listw diodowych kupuję we wrocławskim sklepie LedBel. Ale można zamówić przez allegro. Tu masz przykładową aukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w takim razie na ebay 3 rolki listwy za okolo 85 zł, paczka ma przyjsc z chin, poczekam i dam znac co i jak. Przy tej cenie oplaca sie, gorzej z kupowaniem tak na odległość nie widząc jak świeci ale mam nadzieje że kolor mi będzie pasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. W takich cenach na ebay'u sprzedają tylko Chińczycy :)

Czasem sprzedawcy podają temperaturę barwową, czasem nie.

Ja się kieruję słówkiem "warm" czyli ciepłe. Oznacza to, że diody będą miały barwę najbardziej zbliżoną do tradycyjnej żarówki.

Oczywiście jest to pewna umowność ale ja nigdy nie żałowałem zakupu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie taśmy rgb się sprawdzają a białe - nie. Białe ledy zimne są nieprzyjemne. Większość ciepłych jest wręcz żółta. Przyjemną barwę mają 3- chipowe w silikonie, ale wysoka cena i duża moc sprawia, że nie ma sensu stosowanie takich taśm. No chyba, że jakieś małe pomieszczenie oświeltlimy jedną taśmą.

Nierozsądne jest porównanie ledów do żarówki, która zawsze ma większy strumień świetlny i w dodatku światło z żarówki daje się łatwo rozproszyć.

Dobrze też pamiętać, że żarówki, świetlówki, ledy itd mogą być lepsze i gorsze (tańsze i droższe, ja płaciłem blisko 900pln za 5 x 5m) i to też ma wpływ na uzyskany efekt.

Kolor ścian i sufitu też będzie miał bardzo duże znaczenie - przynajmniej dla taśm led.

Najlepiej kupić z zastrzeżeniem zwrotu/wymiany i podłączyć u siebie - wszystko wtedy będzie jasne!

Sterownik z linku kuras90 (też jestem Kuras) jest daremny. Trzeba kupić taki z większym pilotem- coś tego typu http://allegro.pl/kontroler-rgb-sterownik-led-z-pilotem-44-przyciski-i2405922576.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to drugi Kurasie (jasiuq1) :D powiedz mi, czy lepiej kupić taką taśmę z zasilaczem i sterownikiem w zestawie i później dokupić ten dodany przez Ciebie czy lepiej kupić osobno taśmę, zasilacz i sterownik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Trzeba kupić taki z większym pilotem- coś tego typu http://allegro.pl/ko...2405922576.html

Mówisz o czymś takim (pierwsza lepsza aukcja z ebay'a) ? Poza ilością "funkcji migania" niczym nie różni się od tych mniejszych (kosztujących parę $).

Faktycznie białe "zimne" diody są nieprzyjemne. Dlatego proponuję "ciepłe".

Rzeczywiście różnią się jakością (czyli ilością produkowanego światła i kolorek), ale bez przesady :)

Kupić u jednego sprzedawcy kilka sztuk listew i nie bać się :)

Edit:

jasiuq tu masz takie sam sterownik jaki dałeś przykład na allegro.Różnica w cenie: 56 zł do 23 zł. Naprawdę polecam ebay.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom do jakiej kwoty kupowałeś bez cła ? podobno można do 22Euro wiec z tego powodu zamowilem 3 zwoje taśm a potrzebowałem kupić 4 zwoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mówisz o czymś takim (pierwsza lepsza aukcja z ebay'a) ? Poza ilością "funkcji migania" niczym nie różni się od tych mniejszych (kosztujących parę $).

Faktycznie białe "zimne" diody są nieprzyjemne. Dlatego proponuję "ciepłe".

Rzeczywiście różnią się jakością (czyli ilością produkowanego światła i kolorek), ale bez przesady :)

Kupić u jednego sprzedawcy kilka sztuk listew i nie bać się :)

Edit:

jasiuq tu masz takie sam sterownik jaki dałeś przykład na allegro.Różnica w cenie: 56 zł do 23 zł. Naprawdę polecam ebay.

Jesteś w błędzie Fantom! Ten większy sterownik ma możliwość zapamiętania sześciu kolorów, które mozna samodzielnie wybrać regulując trzy składowe kolory. Dzięki tej opcji można naprawdę dokładnie wybrać sobie ulubiony kolorek, czy temperaturę biełego światła.

Mój sterownik wygląda badziewnie, ale pilot wydaje się ten sam co na ebayu.

Naprawdę przypadkowy link z allegro wybrałem, łatwo tam znaleźć różne rzeczy, czasem chyba łatwiej niż w googlu :blink: . Absolutnie nie sugeruję zakupu tego konkretnego sterownika, czy też zakupu na allegro - chodzi tylko o sterownik tego typu.

no to drugi Kurasie (jasiuq1) :D powiedz mi, czy lepiej kupić taką taśmę z zasilaczem i sterownikiem w zestawie i później dokupić ten dodany przez Ciebie czy lepiej kupić osobno taśmę, zasilacz i sterownik?

Ja sterownik kupiłem osobno, ale jeśli ktoś sprzedaje interesujące Cię taśmy i sterownik to chyba nie ma różnicy. Byle kupić lepszy sterownik.

Sterownik kupiłem (ten drugi - lepszy bo tańszy poleciał do kosza) w nowym elektroniku bo akurat przypadkiem tam trafiłem i mięli, a taśmy w firmie BNS. Sporo pasków zmarnowałem. Nawewt kupując w jednym sklepie z jednej dostawy - po przyklejeniu różnice w odcieniu były nie do przyjęcia.Dlatego nie kupowałem online tylko osobiście, blisko i z możliwością zwrotu/wymiany. Nawet te rgb się różnią - jak już wspomniałem.

No i to ja jestem pierwszy :lol:

Edytowane przez jasiuq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Próbowałem chyba z 3 sterowników. Co więcej ... zrobiłem sobie własny :)

Choć to może za dużo powiedziane. Po prostu 3 potencjometry na każdy kolor składowy. Dzięki temu mogłem idealnie płynnie dobrać składowe koloru.

I ... nie udało mi się. Kolory były zimne i nieprzyjemne. Takiego koloru jak z pojedynczych diod "warm white" nie potrafiłem uzyskać. Nawet się do niego nie zbliżyłem.

Stąd moje przekonanie (może mylne ... nie wiem), że diody RGB do oświetlenia mieszkania się nie nadają.

Ale z kolorami tak jest. Jeden lubi zielony a drugi różowy.

Dlatego najlepiej zrobić własne testy.

joker zakupy do kwoty 150 Euro nie są clone. Na pewno na zakup diodek nie przekroczysz tej kwoty :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "kolory" diod RGB, to powiem tylko że w Krakowie przy iluminacji Sukiennic użyto specjalnych źródeł światła składającego się z 4 diod RGB+W, gdyż żadne diody nie były w stanie oddać odpowiedniej barwy światła białego. Dodam tylko że przy robieniu sali kinowej u teścia w suficie wylądowało około 40 pojedynczych diod RGB tworzących tak zwane gwieździste niebo, jednak do oświetlenia ogólnego są ciepłe halogenki sterowane przez ściemniacz, których kolor idealnie pasuje do okładzin z grafitowej i pomarańczowej pianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkopie trochę stary temat, ale może kogoś zainteresuje.

Ja kupuje sporo oświetlenia ledowego w chinach na aliexpress i praktycznie od 7 zł idzie kupić lampe led GU 10 z przesyłką do polski.mało tego idzie tam kupić ledy 5x3W które u nas są mało dostępne.

http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=led&catId=&initiative_id=SB_20131208071143

teraz czekam na taśmy RGB ze sterownikiem.

Nigdy nie płaciłem cła ani vatu za lampki!

Jak ktoś się obawia zakupu to na forum telchina.pl sa poradniki, to bardzo proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w planach jest oświetlenie pokoju taśmą LED (funkcja światła głównego), do tej pory było na dalekiej pozycji na liście, ze względu na zaporową cenę (potrzebuję prawie 25m bardzo mocnych diod), ale zachęciliście mnie do zajrzenia na na ebay i zaryzykowania kupna prosto z Chin/HK.

Mam pytanie, czy ktoś widział na żywca taśmę z diodami 3014? Albo 5630? Rozważam tasmy z tych diod, ale są dużo droższe niż 5050 i obawiam się wtopienia kasy :/

Edytowane przez Aelirenn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już w ciemno nic nie kupię - zapewnienia sprzedawcy, że są super, że są ciepłe, o kant rozbić.

Trzy razy odsyłałem, bo ... za zielone, za niebieskie, za bardzo trupie ... kupić odpowiednie to duża sztuka.

Należy pamiętać, że to promieniowanie ultrafioletowe, a zabarwienie dają mu filtry i aby uzyskać odpowiednie

spektrum, to sztuka niebywała i tanie to być nie może. Poza tym, to organizm jest wrażliwy na pewne długości

fali i przez głupote można sobie w dłuższym czasie narobić szkód - przede wszystkim ze wzrokiem. Warto czytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 metrów ??? To ile ty masz tego korytarza? Taką ilością oświetlisz spokojnie 25m2.

Diody 5630 to taka ulepszona wersja 5050. W jednej strukturze SMD jest zawarte więcej "diod" (upraszczam).

Zaleta ... większy strumień światła, wada ... biorą 2.5 raza więcej prądu i grzeją się już dosyć znacznie. Co za tym idzie będą też miały krótszą żywotność.

Diody 3014 to ulepszone 3528. Są mniejsze (rozmiar) ale przy tym samym poborze prądu dają około 50% więcej światła.

Jednak cena nie uzasadnia takiego zakupu ... są drogie.

Ja bym nie przesadzał i kupił listwy 5050 300d/m (już od 8-10$ za 5m listwę).

Dadzą ci więcej światła niż 3014 a nie zużyją tyle prądu co 5630.

Tym bardziej, że jeśli chcesz kupić 25m (5*5m) to sumaryczny pobór prądu wyniesie 480W.

Ciężko ci będzie znaleźć jeden zasilacz który da taki prąd (12V 40A).

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 metrów ??? To ile ty masz tego korytarza? Taką ilością oświetlisz spokojnie 25m2.

...

Tym bardziej, że jeśli chcesz kupić 25m (5*5m) to sumaryczny pobór prądu wyniesie 480W.

Ciężko ci będzie znaleźć jeden zasilacz który da taki prąd (12V 40A).

Pokój 6,25m x 4,45m :) I 3,4m wysokości.

Ze względu na długość, listwy będą podzielone na cztery odcinki i rozdzielone na dwa zasilacze (tak jest założenie, zobaczymy, jak to wyjdzie, może będą cztery, nie robi mi to różnicy, mam miejsce na pawlaczu i elektryka w domu :) ).

Nie wiem, czy 5050 wystarczą na taką powierzchnię :unsure:

5630 i 3014 w dodatku występują w wersji 'natural' (lub 'pure') white, czyli ~4500K a mnie ani zimny ani ciepły biały nie pasi. Pokój ma szaroniebieskie ściany i albo będzie wyglądał jak kostnica albo jak wnętrze bursztynu.

Wiem, że to może być ściema przy chińskich taśmach, ale mam reflektorki w kanciapie właśnie na diodach 'pure' i światło jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spora powierzchnia. Nie wiem jak chcesz je ułożyć.

Pod ścianami? Na środku? Jak chcesz nimi sterować?

Chcesz robić sekcje włączane niezależnie?

Z tym kolorem "pure" (4500K) to raczej loteria.

Kupowałem już wiele razy i u różnych sprzedawców. Za każdym razem jest troszkę inaczej.

Ja akurat lubię kolor "warm" (bursztynek) ale nieraz jest bardziej, nieraz mniej ciepły.

Chociaż jak kupisz od razu u jednego sprzedawcy to będziesz miał przynajmniej spójny kolor :)

Co do jasności to ja bym wybrał 5050. Czytałem opinie o 5630 i nie polecają ich.

5050 biorą 60mA, 5630 ... 150mA a wcale nie świecą 250% lepiej. Do tego sporo większa cena.

Jeśli już chcesz szaleć to daj więcej listew 5050.

Diody mają to do siebie, że najładniej świecą na wprost.

Jak dasz gęściej listew uzyskasz lepszy efekt niż biorąc silniej świecące diody.

Siła punktowego światła spokojnie wystarczy nawet na twoje 3.4m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...