Skocz do zawartości
Fantom

Wybiórczy brak sygnału na kanałach z N'ki

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Dopadł mnie przedziwny problem.

Od paru miesięcy miałem wybiórczy "brak sygnału" na kilku programach z N'ki.

Tydzień temu przeszedłem się do kolegi z tunerem (Recorderem N'ki) i u niego o dziwo nie było problemu.

Diagnoza ... pewnie konwerter.

Przed chwilą dostałem paczkę. Podmieniłem konwerter i .... TO SAMO!

Lista brakujących programów (oczywiście tych o których wiem):

- HBO COMEDY HD - pozostałe programy z paczki HBO chodzą bez problemu

- FILMBOX - jest w paczce Hity Filmowe którą mam

- NSHOW3d - pomijając sensowność kanału bo nie ma TV 3D

- TELE 5

- POLONIA 1

Z tej listy niedziałających zależy mi właściwie na pierwszych dwóch pozycjach.

Dodam że miałem konwerter Monoblock Twin (HB i Astra). Zmieniłem na zwykły Twin (czułość 0.1dB).

Siła sygnału oscyluje wokół 92% a jakość 100%.

Jeśli ktoś ma jakiś sensowny pomysł to proszę o pomoc ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować regulacji konwertera przybliżając , lub oddalając go od anteny oczywiście w uchwycie ;) . Warto też spróbować przekręcając konwerter w odwrotną stronę do ruch wskazówek zegara , ostatnia próba to bardzo delikatne dostrojenie anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować regulacji konwertera przybliżając , lub oddalając go od anteny oczywiście w uchwycie ;) . Warto też spróbować przekręcając konwerter w odwrotną stronę do ruch wskazówek zegara , ostatnia próba to bardzo delikatne dostrojenie anteny.

Próbowałem już wszystkiego (przybliżanie/oddalanie/skręcanie).

Każda z tych operacji powoduje co najwyżej pogorszenie siły sygnału.

Antena ma 80cm. Niebo widzi bez problemu (7 piętro budynku). Żadnych przeszkód.

Zresztą antena jest ustawiona zgodnie z wszelkimi prawidłami sztuki.

Gdy używałem konwertera monoblock, Astrę łapało bardzo ładnie więc kąt skręcenia konwertera też jest poprawny.

Jestem kompletnie bezradny ... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał na niesprawny przewód antenowy, miałem podobną sytuację 3 lata temu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej uszkodzony jest kabel,zepnij na krótko kawałkiem kabla tuner z anteną i będziesz miał pewność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej uszkodzony jest kabel,zepnij na krótko kawałkiem kabla tuner z anteną i będziesz miał pewność.

Hmm ... rozważałem taką opcję ale ... uszkodzone dwa przewody równocześnie (Recorder)?

Zamieniałem je miejscami i efekt identyczny.

Ale ok. Kupię kawałek przewodu i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm,

Jeśli wierzyć kingofsat to polonia 1, tele 5, hbo comedy HD i filmboxy SD lecą z tego samego transpondera (10796.00 V) i razem z nimi nie powinien ci też świecić edusat.

Nie pasuje mi jednak nshow 3d bo razem z nim na tym samym transponderze (11449.00 H) są też MGM HD, Discovery HD i TVP 1 HD a jak sądzę brak któregoś z nich powinieneś zauważyć.

Co mogę poradzić (o co chciałbym spytać) to:

1. Sprawdź inne kanały z transpondera na którym jest nshow 3d

2. sprawdź siłę/jakość sygnału na kanałach które nie świecą (w diagnostyce a nie w ustawieniach anteny)

3. Na kanale który nie świeci spróbuj zamienić miejscami kable podłączone do dekodera.

Edit:

O, widzę że na p.3 już wpadłeś.

Nawiasem mówiąc, miałem przez chwilę teorię że pojawił ci się w okolicy sygnał zakłócający częstotliwość wypuszczaną przez konwerter. Niestety do tej teorii nie pasuje nshow bo to by znaczyło że zakłócane są dwie częstotliwości (1046MHz i 1699MHz) a to już jest wysoce nieprawdopodobne.

Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pizzojad. To bardzo konkretne rady.

Co do EDUSAT ... możliwe że też nie odbiera. Chyba nie sprawdzałem. Dla mnie kanał niszowy.

Po południu posprawdzam wszystko.

He he :)

Widzę że żywa rozmowa.

No dziwne to. Jedna częstotliwość blokowana to ok ale kilka ... bardzo dziwne.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak teraz sprawdzić jak jest w rzeczywistości ale wg kingofsat HBO Comedy HD jest na tym samym transponderze co filmboxy SD, Polonia 1 i Tele 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak teraz sprawdzić jak jest w rzeczywistości ale wg kingofsat HBO Comedy HD jest na tym samym transponderze co filmboxy SD, Polonia 1 i Tele 5

Co by tłumaczyło praktycznie wszystko.

Ok. Spróbuję wymienić kable. Na szczęście nie mam ich jakoś specjalnie poukrywanych. Dostęp jest dosyć dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pizzojad. To bardzo konkretne rady.

Co do EDUSAT ... możliwe że też nie odbiera. Chyba nie sprawdzałem. Dla mnie kanał niszowy.

Po południu posprawdzam wszystko.

He he :)

Widzę że żywa rozmowa.

No dziwne to. Jedna częstotliwość blokowana to ok ale kilka ... bardzo dziwne.

Tu masz aktualny rozkład programów n-ki wg transponderów: http://nhdtv.pl/forum/files/faq_images/hk/Rozklad_kanalow-wg._transponderow.pdf

Poświęć chwilę na analizę jaką wspólną cechę (transponder, polaryzacja, pasmo,...) mają kanały niechodzące, której nie mają działające.

Zacznij od wyłączenia 2-giej anteny w menu nboxa, tak aby skupić się tylko na problemach ze strony konwertera i jego sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko.

Wygląda, że "filtruje" mi dwie częstotliwości: 10796 Mhz i 11158 MHz

Jutro pokombinuję i posprawdzam kable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem pewne podejrzenia. Ale nie.

Brak jest programów tylko z częstotliwości 10796 Mhz (czyli: FilmBox,HBO Comedy HD, Filmbox Extra i Family i Orange Sport Info).

Częstotliwości najbliższe: 10719 MHz i 10815 MHz chodzą bez problemu.

Aha programy FTA: Polonia 1, Tele 5 i Edusat na tej samej częstotliwości też nie chodzą.

Co zrobiłem:

1) Wyłączyłem antenę 2 w Setupie. Nic to nie dało

2) Odłączyłem ją fizycznie. Nic

3) Przełączyłem kabel z anteny 2 do 1. Nic

4) Włączyłem kabel z 1 do 2 (czyli zamieniłem anteny miejscami) i włączyłem w Setupie. Nic

5) To samo zrobiłem dla drugiego kupionego konwertera. Nic

Czy jest możliwość, że obydwa kable filtrują sobie o tak jedną, wybraną częstotliwość?

Dodam że to są fizycznie dwa różne kable (różnych producentów), kupione w dwu różnych sklepach.

To po prostu niewiarygodne ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rzeczy niewiarygodnych .... jest kampania wyborcza ;)

Niesmialo zapytam (bo nie wiem), czy BOK eN-ki sluzy tylko rozliczeniom i akwizycji czy pomaga rowniez w sprawach technicznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z nshow3D ?

W pierwszym poście pisałeś że też nie działa.

Byłem w trakcie grzebania przy antenie i może dlatego. Teraz działa.

Poza tym jednym transponderem wszystko inne działa bez problemu.

Co ma zrobić, jeszcze tylko kabel został do wymiany. No chyba że ktoś zaproponuje wymianę talerza :D :D :D

A co do BOK'u ... nawet nie próbuję tam dzwonić. Przecież to bez sensu.

Panienki(panowie też) które tam siedzą dostały by zawału po usłyszeniu słowa transponder ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Troszkę jestem ostatnio zaganiany wiec odpowiadam dopiero teraz.

Co do BOK'u, obawiam się że oni niestety potrafią pomóc jedynie w typowych przypadkach a ten do takich nie należy.

Wracając do samego problemu, nie będę udawał że wiem o co chodzi. Jedyne co mogę to zaproponować kilka dość naciąganych teorii.

No to po kolei:

1. Problem z boxem.

Co prawda, wiemy że w innej lokalizacji problem nie występował. Niemniej jednak, ten box ma dwa tunery i to który z nich jest aktualnie używany jest poza naszą kontrolą. Szansa że w jednej lokalizacji zawsze wrednie wybierał sprawny a w drugiej zawsze uszkodzony jest pewnie porównywalna do trafienia szóstki w lotka. Ale cóż, z braku sensownych teorii załóżmy na chwilę że tak się stało. Można przeprowadzić dość prosty test w celu weryfikacji tej teorii. Wystarczy sprawdzić czy na obu wejściach mamy ten sam problem żeby to zrobić trzba jeden z tunerów "zająć" nagrywaniem czegoś z innego transpondera. Nie jestem w tej chwili na 100% tego pewien ale powinno być tak że jeżeli naciśniemy "REC" to dekoder powinien zacząć nagrywać strumień z tego tunera który jest używany do pokazywania "live". Tak więc robimy tak:

- wybieramy dowolny kanał z innego transpondera i odpinając anteny sprawdzamy z którego wejścia jest brany sygnał powiedzmy że jest to wejście A

- naciskamy rec i zmieniamy kanał na inny, w tym momencie sygnał dla kanału odbieranego na żywo powinien być brany z drugiego wejścia czyli B co można zweryfikować odpinając antenę od wejścia B

- w tym momencie wchodzimy na kanał z transpondera z którym mamy problem i mamy weryfikację czy problem występuje na wejściu B

- przechodzimy na jakiś kanał z transpondera z którym nie mamy problemu

- zatrzymujemy nagranie

- startujemy nowe nagranie

- zmieniamy kanał na inny działający

- w tym momencie nagranie powinno być robione z wejścia B a kanał oglądany na żywo powinien pobierać z wejścia A - możemy to zweryfikować odpinając antenę od wejścia A

- idziemy na kanał z transpondera z którym jest problem i sprawdzamy czy na wejściu a też występuje.

2. Problem z kablami.

Mała jest szansa żeby na 2 różnych kablach wystąpiło takie selektywne filtrowanie pojedynczej częstotliwości ale generalnie ten przypadek jest pokręcony więc sprawdzić nie zawadzi. Jak bym mógł coś zasugerować to proponowałbym przygotowanie li tylko dla testów najkrótszego możliwego kabla i sprawdzenie na boxie który nawet nie musi być podpięty do TV - trybie jednoantenowym przy braku sygnału na wejściu nr 1 dekoder powinien zaświecić kontrolkę błędu na przednim panelu (czerwony trójkąt z wykrzyknikiem).

3. Zakłócenia.

Czyli krótko mówiąc jakiś nadajnik zabijający sygnał z tego jednego transpondera.

Jeśli chodzi o częstotliwość to wątpliwe wydaje mi się istnienie źródła zakłócającego na częstotliwości ~ 10,8 GHz, Nie wiem co mogłoby siać na takiej częstotliwości, może jakaś radiolinia? Druga możliwa częstotliwość to 1046MHz (po przemianie w konwerterze). Do tego oczywiście dochodzą możliwości zakłóceń powodowanych przez harmoniczne oryginalnej częstotliwości zakłócającego nadajnika.

Ponieważ nie sądzę żebyś pod łóżkiem trzymał analizator widma pracujący w zakresie 1-11 GHZ to nie bardzo wiem jak można by zweryfikować tą teorię.

Jeśli niedaleko od twojej wiszą inne anteny to można przeprowadzić "wywiad środowiskowy". Inne opcje to już kraina absurdu, np próba ekranowania konwertera.

Reasumując, nie mam pojęcia o co tu biega i wszystko co napisałem powyżej to pewnie bzdury funta kłaków niewarte ale nic lepszego nie przychodzi mi do głowy. No, może poza opcją z gatunku "spróbuj dostroić antenę na tych konkretnych kanałach" ale na ile zdążyłem cię poznać po postach na tym forum to tego już na bank próbowałeś.

Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Problem z boxem ... jest to teoretycznie możliwe choć raczej najmniej prawdopodobne. Robiłem u siebie i u kolegi różne testy (włączając w to nagrywanie). U niego chodzi wszystko (choć parametry odbioru ma znacznie gorsze niż ja) u mnie nie.

Ale dla świętego spokoju sprawdzę, w sposób jaki opisałeś, obydwie głowice Box'a.

2) Problem z kablami ... ta teoria zakłada wymianę kabla. Koszt praktycznie żaden. Kabel mam tak ułożony że jego wymiana jest prosta. Sprawdzę to, tylko muszę kupić kabel.

3) Zakłócenia. Też mi przyszedł do głowy pomysł z zakłóceniami, ale za chiny ludowe nie mam pojęcia co to może być. Pasmo 10,8MHz nie jest popularne.

Wszelkie Wi-Fi chodzą co najwyżej na 2,4 i 5MHz (więc nawet harmonicznych nie wygenerują).

Na budynku naprzeciwko znajdują się nadajniki stacji GSM ... może to. Ale patrząc po częstotliwościach GSM to harmonicznych w tym zakresie też nie wygenerują.

Radiolinie to już lepszy trop. Są tzw. radiolinie mikrofalowe o częstotliwościach w okolicy 10.5-10.7 ... tylko kto tego używa i po co?

Jakiś pomysł ewentualnie jak ekranować konwerter i antenę?

Wywiad środowiskowy niewiele dał. Najbliższa antena N'ki znajduje się 5 pięter niżej i mają tylko NBoxa "białego". Wszystko im chodzi.

Kolega u którego robiłem testy ma antenę z drugiej strony budynku.

Strojenie anteny już robiłem. Efekt dla kanałów których nie odbieram jest taki, że siła jest taka sama jak na pozostałych chodzących a jakość = 0%.

Niewiele to mówi.

Analizator widma to świetny pomysł ... tylko skąd go pożyczyć :)

W sobotę jadę na tydzień na wakacje. Po powrocie posprawdzam wszelkie teorie, również te najmniej prawdopodobne.

Wielkie dzięki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak sprawdzic jak tuner Kolegi odbiera na Twojej antenie. A noz widelec dobrze i moze sprobowac resetu do fabrycznych ustawien. Nie znam sie na tvsat kompletnie ale gdyby problem mnie dotyczyl to pokusilbym sie na taki test przed wymiana konwertera czy kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak sprawdzic jak tuner Kolegi odbiera na Twojej antenie. A noz widelec dobrze i moze sprobowac resetu do fabrycznych ustawien. Nie znam sie na tvsat kompletnie ale gdyby problem mnie dotyczyl to pokusilbym sie na taki test przed wymiana konwertera czy kabli.

Kurcze ... jesteś genialny :)

W ten sposób sprawdzę w 100% czy problem nie leży jednak po stronie tunera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wywiadu środowiskowego, to nie musi być N. Co więcej, zdaje się ze ten transponder nalezy do cyfry. Tak czy inaczej są tam kanały FTA które powinny być widoczne na kazdym tunku.

Jeśli chodzi o wymianę kabli. Celowo podkreślałem zrobienie testu na jak najkrótszym możliwym kablu bo w takim przypadku jest szansa na pozbycie się hipotetycznych zakłóceń łapanych przez kabel. Chociaż prawdę powiedziawszy przypuszczam że jeśli to zakłócenie to najprawdopodobniej łapie je sam konwerter.

Co do potencjalnych zakłócaczy. Może być tego cała masa, np na zakresie 1-2MHz pracują radary kontroli ruchu lotniczego - jeśli twoje okna wychodzą na Strachowice to ... zdaje się że w związku z euro 2012 sporo tam robili, wiec mogli wymienić też radar :). Inna opcja to 3 harmoniczna z ~ 348Mhz dająca 1,046 GHz , zdaje się że w tej okolicy są jakieś pasma amatorskie a mój znajomy mówił mi że 3 harmoniczna jest najbardziej wredna. Ale tak można gdybać i przez rok :)

Co do ekranowania, kompletnie nie mam na tym polu doświadczeń, ale zawsze można na chwile nałożyć na konwerter puszkę po konserwie :)

@ Binary,

Po tym co Fantom już posprawdzał wydaje się że wymiana box'a nie powinna nic wnieść. Z drugiej strony, moje wypociny wcale nie są wiele bardziej prawdopodobne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie gdybym mial jakies doswiadczenie na tym polu,to pewnie bym z czyms takim nie wyjezdzal. Wiec sie prosze nie nasmiewac. Z drugiej strony rutyna czasem przeszkadza isc najkrotsza droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie się upewniłem, że to nie jest wina tunera.

Egzemplarz pożyczony od kolegi zachowuje się dokładnie tak jak mój.

Zostają dwie przyczyny (konwerter zmieniałem więc to nie on):

- zakłócenia w eterze

- jednak kable (może za długie ... mają około 12m).

Zrobiłem jeszcze jeden test.

Włączyłem Filmbx i diagnostykę. Ant1 Siła:86% Jakość:0% Ant2 Siła:85% Jakość: 100%

Zamieniłem kable miejscami. Ant1 Siła:85% Jakość:0% Ant2 Siła:86% Jakość: 100%

Wyraźnie coś tłumi dokładnie te częstotliwości.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@biary

Nawet mi przez myśl nie przeszło żeby się naśmiewac. Przypadek jest zakręcony jak ruski słoik i wszyscyśmy jak pijane dzieci we mgle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...