Skocz do zawartości
bogge

Mała plamka wyświetlana przez projektor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kilka miesięcy temu kupiłem projektor Epson TW 3200, który jak na niższą klasę LCD daje radę, ale mam mały problem, na który na początku nie zwracałem w ogóle uwagi sądząc, że to kurz i zniknie samoistnie po przedmuchaniu przez kratki wentylacyjne sprężonym powietrzem. Problem polega na tym, że w ciemnych scenach, albo na przykład przy włączeniu projektora w prawym górnym rogu ekranu widać idealnie okrągłą jaśniejszą plamkę o średnicy mniej więcej 5cm. Nie przeszkadza to absolutnie w oglądaniu filmów i nie ukazuje się w żadnej z jasnych scen - wyłącznie w ciemnych ujęciach, ale wtedy przykuwa całkowicie uwagę.

Ponieważ dotąd korzystałem z projektorów DLP i jest to mój pierwszy LCD chciałem zasięgnąć języka zanim oddam go do naprawy gwarancyjnej - czy jest to zwykły kurz osadzony gdzieś wewnątrz, czy też może jakaś wada luster, ewentualnie optyki?

Załączam zdjęcie poniżej i będę wdzięczny za info, jeśli ktoś wie cóż takiego może powodować taki efekt

p1080401k.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam

Edytowane przez bogge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na kurz w układzie optyki.Miałeś tak od nowości czy po czyszczeniu filtra?

Edytowane przez Irek39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak od nowości, nie zgłaszałem z braku czasu i nie przejmowałem się tym zbytnio, ale ostatnio im więcej oglądam filmów, tym irytacja wzrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest drobinka kurzu. Pobaw się pokrętłem ostrości obiektywu - ta plamka powinna zmieniać swój wygląd.

Niestety o ile się orientuję to w serwisie nie przeczyszczą ci optyki w ramach gwarancji (dodatkowa opłata), ale może coś się ostatnio w tej kwestii zmieniło...

W każdym razie daj znać jak się sprawa potoczy.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zmienia kształt więc jest to kurz. Dziwię się jedynie, że od nowości wystąpił ten objaw - kiepsko w fabryce Epsona ze sterylnością ?

Najchętniej sam bym rozkręcił optykę, ale w sumie za droga zabawka na takie manewry, ekh..

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zmienia kształt więc jest to kurz. Dziwię się jedynie, że od nowości wystąpił ten objaw - kiepsko w fabryce Epsona ze sterylnością ?

Najchętniej sam bym rozkręcił optykę, ale w sumie za droga zabawka na takie manewry, ekh..

Dzięki za odpowiedzi.

Nie tylko u Epsona, ja w mojej Optomie miałem tak samo - tyle, że zareagowałem od razu, odesłałem projektor i dostałem nowy ... pewnie gdzieś w archiwum jest nawet wątek na ten temat bo spanikowany szukałem pomocy ...

A jeśli chodzi o to, że coraz bardziej Ci przeszkadza to niestety to się będzie pogłębiać - jak już coś takiego zobaczysz to zamiast oglądać film patrzysz czy widać plamkę, to jest naprawdę wku..jące więc polecam jednak powalczyć ...

OLO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest wkurzające, a już najbardziej to, że takich pyłków jest dość dużo - przekręciłem pierścień w jedną ze skrajnych (pomniejszając obraz) i zobaczyłem na oko kilkanaście malutkich i kolorowych plamek. Dzwoniłem do kolegi, który kupił przed tygodniem projektor LCD i on również ma taki objaw, co prawda u niego nic nie widać podczas oglądania, ale takie maleństwa też ma na/w optyce projektora.

Swoją drogą, to kicha trochę bo wnerwia.

Nie wiem, czy stukanie cokolwiek pomoże, ale spróbuję dziś powalczyć z gumowym młotkiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Dust blob" to spotykany problem niestety :/.

Czytałem że ludzie sami to czyszczą,ale to wymaga rozkręcenia..a jeśli sprzęt na gwarancji to szkoda ją zrywać.

Zadzwoń do Epsona i się może zapytaj jak na to patrzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to towar zgodny z umową, w specyfikacji chyba nic nie ma o dopuszczalnych zakłóceniach obrazu przez kurz (na zasadzie dopuszczalnej liczby martwych pikseli w matrycy LCD). Ja bym pisał reklamację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem w projektorach 3LCD nie piszę w instrukcji aby samemu co jakiś czas przeczyścić środek/filtry z kurzu? Tak kiedyś było z rzutnikami 720p panasonic'a, o ile się nie mylę, nie powinno tam być żadnych plomb (u mnie w Optomce niema). Kurz osiadający na matrycach to normalne zjawisko w tej technologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w instrukcji info o czyszczeniu filtrów i to oczywiście zrobiłem (choć nie były zakurzone), rozkręcać nowego w sumie proja nie bardzo mi się chce z racji gwarancji, choć czekać 26 dni minimum jak mnie zapewniono po telefonie do serwisu Epson, to też ciut nie halo.

Dziś kupię jeszcze jedno sprężone powietrze i popukam "młotkiem", może coś to da, will see ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pełen sukces :-)

Wnerwiająca drobinka kurzu zniknęła bezpowrotnie i cieszę się ciemnymi scenami bez plamki na ekranie. Odkręciłem pokrywę, zlokalizowałem "płytki" odpowiedzialne za 3 podstawowe kolory i po oprożnieniu niemal całego sprężonego powietrza, oraz po 2 próbach przed skręceniem projektora mogłem wypić triumfalne piwo.

Mała rzecz, a jak cieszy! :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje,

choć jakby ci się nie udało, zawsze można przed seansem wypić 3 piwka i pewnie nie zwracałbyś uwagę na tą plamkę. Gorzej jak często oglądasz filmy, wtedy ten sposób jest lekko niepraktyczny z punktu widzenia żony/dziewczyny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mysle ze sama swiadomosc takiego pylka nawet niewidocznego moze skutecznie popsuc projekcje nawet najlepszego filmu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już na szczęście nie psuje ;) a było to denerwujące zwłaszcza w ciemnych scenach, czy też przy okazji często oglądanych przeze mnie koncertów, zwracało się na to uwagę.

Złapałem się wczoraj podczas projekcji filmu, że mimowolnie w ciemnych scenach wzrok wędrował w tamto miejsce, więc sugestia jeszcze zapewne kilka razy zadziała ;)

Najważniejsze jednak, że można pozbyć się tego bądź co bądź problemu domowym sposobem. Czytając emocje na jakie narażeni byli niektórzy użytkownicy, którzy oddali swój sprzęt do naprawy gwarancyjnej cieszę się, że rozwiązałem to samodzielnie. Tym większa radość teraz z proja, więc teraz jedynie będę zwracać uwagę na jakość filmów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też tak kiedyś miałem, ale ... pojawiło się to po powrocie Epsona z serwisu :huh:

a było tak ... odesłałem proj, bo zaczął dziwnie pierdzieć.

wrócił bez tej przywary, za to z mnóstwem plam, większych niż ta na zdjęciu.

z powrotem do serwisu!!!

kolejny powrót i znowu plamy, ale ciutkę mniej.

no to sru do serwisu!!!

wrócił z małymi, ledwo widocznymi paprochami.

dalej nie walczyłem, bo bałem się jeszcze większego pogorszenia.

tak więc masz szczęście, że nie odsyłałeś, bo mogło się jeszcze bardziej zbadziewić :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa pyłków jest jasna - niezbyt sterylny proces montażu i stąd takie kwiatki. Kiedyś czytałem, że stosuje się po montażu swoiste "odkurzanie", tak aby w transporcie nie ujawniły się pyłki kurzu, a takie prozaiczne w gruncie rzeczy (aczkolwiek denerwujące) mają właśnie miejsce z braku tej sterylności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wracam do swojego własnego tamatu aby nie zakładać nowego. Powoli lampa w projektorze nadaje się do wymiany, świeci coraz słabiej i już zauważalnie spada jakość wyświetlanego obrazu, czyli najwyższy czas na wymianę.

Zacząłem rozglądać się za lampami na alledrogo i zaskoczył mnie ogromny wysyp zamienników lamp do tego projektora, które nie są drogie w porównaniu z oryginalną lampą (cena poniżej 500 złotych), ale podają czas świecenia o połowę mniejszy, czyli zamiast 4000 godzin zaledwie 2000 i gwarancję 6 miesięcy.

Czy ktoś z Was korzystał z zamienników lamp? Czy warto kupić? Ja od momentu kupna projektora, czyli przez około 5 lat wyświeciłem niemal 3 tysiące godzin, więc idąc tym tropem ten zamiennik powinien mi wystarczyć na jakieś 2 lata, zakładając, że będę podobnie korzystał z projektora, ale nadal nurtuje mnie pytanie - czy nie będę zawiedziony jakością i tym samym, czy nie będę sobie pluć w brodę, że "przyjanuszowałem"..

Jeśli ktoś z Was kupił ostatnio taki zamiennik lampy i może podzielić się opinią, będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jedynym problemem zamienników była tylko potencjalna żywotność palnika to można by to jakoś przełknąć niestety nierzadko bywa że temperatura barwowa strumienia świetlnego nie jest taka sama jak w oryginale efektem czego jak można sobie łatwo wyobrazić jest obraz z nienaturalnymi kolorami czyli nie taki jaki pamiętamy z dobrych czasów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...