Skocz do zawartości
fido2001

Nowa "jakościowa" instalacja - "na lata"

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

Planuję podczas przyszłorocznego remontu zrobić sobie profesjonalną instalację TV-SAT w domu,

z multiswichem, z porządnymi podzespołami. poprosiłem jeden z lokalnych sklepów o ofertę na sprzęt.

Mieli kierować się przede wszystkim jakością podzespołów, żywotnością.

Prośba do Was, zerknijcie na sprzęt jaki mi zaproponowali i oceńcie czy to jest OK.

Z góry dziękuje za komentarze.

Zaczynamy od anten:

1. Antena satelitarna – Laminas 1200 AE

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne/epoksydowe/372-antena-laminas-ofc-1200-ae

do kompletu uchwyt na zez dla drugiego konwertera

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne/multifeed/560-multifeed-ofm-1200

2. Antena naziemna szerokopasmowa– Televes Dat HD Mix

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/1647-antena-televes-dat-hd-mix

3. Konwertery Quatro Inverto Black Ultra– 2szt.

http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/quatro-multiswitch/1120-konwerter-inverto-black-ultra-quatro

Stojaków dla anteny:

http://www.hollex.pl/stojaki-do-anten/126-stojak-scienny-70cm

lub

http://www.hollex.pl/stojaki-do-anten/1594-stojak-scienny-spawany-hd-50cm

Do naziemnej można dać jakiś lekki aluminiowy:

http://www.hollex.pl/stojaki-do-anten/1711-stojak-alu-scienny-as-sat-35cm

Kabel satelitarny :

http://www.hollex.pl/kabel/kabel-satelitarny/1268-rolka-kabla-televes-t-100-cu-hd-100m

Multiswitch Axing 9/10

http://www.hollex.pl/multiswitch/1059-multiswitch-axing-spu910-09-kwadratowy

Co do gniazdek to znowu polecam te z Televes’a

http://www.hollex.pl/akcesoria/gniazda/1272-gniazdo-koncowe-televes-r-tv-sat

Złącza tylko kompresyjne

http://www.hollex.pl/akcesoria/zlaczki/1383-zlacze-f-kompresyjne-ppc-ex6-51

zaciskarka

http://www.hollex.pl/narzedzia/1224-zaciskarka-dla-zlacz-kompresyjnych-na-kabel-triset

Pozdrawiam.

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął aluminiową antenę 1,2m Technisata z konwerterem typu quatro na Astrę i HotBirda w takiej fajnej wodoszczelnej obudowie.

Tutaj wersja 85 cm: http://technisat.pl/index65c9.html?nav=z_LNB,pl,1273561569271-132

Sam mam taką tylko mniejszą.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu chcesz opierać instalację o multiswitch?

nie lepiej 2 konwertery octo i diseqci 2/1?

mi instalator robił instalację opartą o 2 quady i mówił że multiswitche to źródło problemów.

no i koszty bez porównania wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma sie np 6 pokoi i do kazdego z nich chcialem miec po dwie zyly koncentryka ( PVR ), to zabawa z quadami odpada, pozostaje tylko multiswitch, wszystko leci po jednym kablu ( TV, SAT i radio ), nie ma zadnego problemu. Jesli twoj instlator twierdzil ze sa z tym problemy, to chyba nigdy takiej instalacji nie zakladal, a trzeba sie troche znac i miec cierpliwosc bo w przypadku zamontowania jeszcze zeza na Astre, razem z naziemna, do multiswitcha schodzi od anten az 9 wiazek koncentryka i trzeba wiedziec jak to wszystko podlaczyc.Osobiscie uzywam tego sprzetu :

http://www.dipol.com.pl/multiswitch_msr-912_terra_9-wejsciowy_12-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70812.htm

dziala w ekstremalnych warunkach, pod samym nieogrzewanym dachem, gdzie latem panuje upal a zima wiadomo jest mrozno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz to w dalszym ciągu jest prosta konfiguracja - są tylko 2 satelity.

ja się zgadzam z instalatorem - multiswitch jest ryzykowany bo z tego co wiem różnie bywa z jego jakością i tolerancją na zakłócenia wywołane równoczesną pracą np. 8 tunerów.

jak miałem tuner n-ki to powodował on np. przycinanie na innych tunerach (miałem wtedy 4 tunery podpięte) - wymieniłem diseqc za 20zł i było ok.

tylko czy firma wymieni multiswitch za 800zł jak będzie on szwankował przy 8 tunerach?

tu jest wg mnie główne ryzyko.

a teraz jak są konwertery octo w niskich cenach to już naprawdę rzadko potrzeba więcej głowic na jednego satelitę.

poza tym instalacja z takim multiswitchem wg mnie zamyka możliwości rozbudowy. co jak będziesz chciał dołożyć kilka satelit?

wtedy musiałbyś dołożyć np. diseqc 8/1 i multiswitch musiałby pracować w kaskadzie. raczej może być kłopotliwa bezproblemowa praca takiej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry.

Chodzi o to że mam 4 pomieszczenia w których chciałbym mieć po dwa gniazda (PVR). Na dzień dzisiejszy nie potrzebuję więcej niż dwa gniazda w jednym pokoju, ale (...0 na wiosnę zaczynam kapitalny remont domu, taki naprawdę kapitalny. tynk będzie skuwany do samej cegły, kilka ścian będzie wyburzonych, kilka dołożonych. Będę miał przy tej okazji szansę pociągnąć "przyszłościową" instalację w taki sposób żeby nie okazało się za kilka lat że dzieciak w tym pokoju potrzebuje swój TV, że Małżonka chce w kuchni jakieś maleństwo LCD, itd... Gniazdka w ścianie nie przeszkadzają a w przyszłości zawsze będę miał możliwość podłączenia TV tam gdzie będę chciał bez kucia, ciągnięcia nowych kabli, itd. Dlatego wymyśliłem że na jednej antenie podczepię dwa QUATRO - jeden na Astrę i jeden na Hot Birda - to razem 8 kabli + jeden z anteny naziemnej do DVB, które podciągnę do centralki gdzie będzie po za switchem LAN, Access Pointem i Routerem, będzie właśnie multiswich z którego wyprowadzę po dwa koncentryki do każdego z pomieszczeń. Wtedy na gniazdach będę miał "wszystko". Będzie i Cyfra, i Polsat i n-ka i naziemna i PVR, co dusza zapragnie.

Od dawna chciałem taką instalacje sobie zrobić ale wiązało się to z demolowaniem mieszkania. Teraz kiedy i tak będzie zdemolowane ;) to chciałbym to wykorzystać. Spotkałem się kilka razy z opinią że multiswitche bywają problematyczne, ale właśnie dlatego poprosiłem Pana z tego sklepu aby doradził mi porządny model, stabilny, kompatybilny z jak największą ilością tunerów i nie sprawiający takich problemów jak opisał kolega klaus71.

Nie jestem znawcą tego tematu, dlatego zdaję się na wasze porady.

Ah, i jeszcze mam jedno pytanie - co to jest DiSEqC i czym się różni "DiSEqC1.0" od "DiSEqC2.0"

Podobno z tym multiswitchem do współpracy potrzebne jest aby tuner współpracował z DiSEqC2.0.

Czy obecnie oferowane tunery Polsatu, Cyfry+ oraz n-TV mają obsługę tej wersji ?? Nie mam pojęcia o co z tym DiSEqC chodzi.

Pozdrawiam.

Rafał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diseqc to taki mały przełączniczek do którego podłacza się konwertery.

tuner wysyłając mu odpowiednie komendy powoduje wybranie konwertera (satelity) z którym będzie współpracował

jak masz multiswitch to on w zasadzie ma w sobie też diseqc tylko taki bardziej skomplikowany.

potencjalnie drogi/dobry multiswitch wydaje mi się że powinien lepiej izolować te 8 satelita.

tylko czy tak będzie to pokaże praktyka.

tak jak pisałem mi tuner n-ki przy zmianie satelity/kanału mroził obraz na kilka sekund na innym tunerze.

pomogła wymiana diseqc'a.

zasadniczo jak chcesz mieć spokój to najlepiej by odpowiedzialność za multiswich wziął na siebie sprzedawca - tak by wymienił na inny jak ten co zaproponował by stwarzał problemy.

poza tym szukkałbym multiswitchy z gwarancją 5 letnią - przy koszcie prawie 1000ł byłaby strata gdyby padł.

ja przy twojej instalacji jednak bym poszedł w 2 konwertery octo (8 wyjściowe) - niestety nie ma chyba tak dobrych konwerterów octo jak te quady które Ci zaproponowali - są rzeczywiście chyba najlepsze. ale na talerzu 120cm raczej nie będziesz widział różnicy w jakości - ja mam talerz 85cm i zez astra/hb i tylko podczas zamieci nie mam obrazu - może 1-2 razy w roku przez kilka godzin.

przy instalacji octo/diseqc jak chcesz jeszcze przesyłać sygnał naziemnej tv to byś potrzebował jeszcze sumator sygnału sat/naziemna (tez około 20zł) więc to tez nie jest problem.

na pewno warto dać solidny kabel i przemyśleć instalację tak by były jak najkrótsze odcinki kabla do gniazdek.

u mnie czasami ta długość kabla to 30m a kabel przeciętny bo na etapie budowy nie byłem kumaty w tych sprawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diseqc to taki mały przełączniczek do którego podłacza się konwertery.

tuner wysyłając mu odpowiednie komendy powoduje wybranie konwertera (satelity) z którym będzie współpracował

jak masz multiswitch to on w zasadzie ma w sobie też diseqc tylko taki bardziej skomplikowany.

potencjalnie drogi/dobry multiswitch wydaje mi się że powinien lepiej izolować te 8 satelita.

tylko czy tak będzie to pokaże praktyka.

tak jak pisałem mi tuner n-ki przy zmianie satelity/kanału mroził obraz na kilka sekund na innym tunerze.

pomogła wymiana diseqc'a.

zasadniczo jak chcesz mieć spokój to najlepiej by odpowiedzialność za multiswich wziął na siebie sprzedawca - tak by wymienił na inny jak ten co zaproponował by stwarzał problemy.

poza tym szukkałbym multiswitchy z gwarancją 5 letnią - przy koszcie prawie 1000ł byłaby strata gdyby padł.

ja przy twojej instalacji jednak bym poszedł w 2 konwertery octo (8 wyjściowe) - niestety nie ma chyba tak dobrych konwerterów octo jak te quady które Ci zaproponowali - są rzeczywiście chyba najlepsze. ale na talerzu 120cm raczej nie będziesz widział różnicy w jakości - ja mam talerz 85cm i zez astra/hb i tylko podczas zamieci nie mam obrazu - może 1-2 razy w roku przez kilka godzin.

przy instalacji octo/diseqc jak chcesz jeszcze przesyłać sygnał naziemnej tv to byś potrzebował jeszcze sumator sygnału sat/naziemna (tez około 20zł) więc to tez nie jest problem.

na pewno warto dać solidny kabel i przemyśleć instalację tak by były jak najkrótsze odcinki kabla do gniazdek.

u mnie czasami ta długość kabla to 30m a kabel przeciętny bo na etapie budowy nie byłem kumaty w tych sprawach.

Nie słuchaj go.

Tylko i wyłącznie istalacja oparta na multiswitchu. Mam od roku, mają moi sąsiedzi, mamy i w pracy. U mnie w domu smigają 4 tunery i nic niczego nie zakłóca.

I jak jest wszystko dobrze zaprojektowane i zamontowane to nie ma żadnych problemów. I masz do tego pełną uniwersalność i skalowalność na przyszłość o ile wybierzesz multiswitch który można rozbudowywać o dodatkowe porty.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde, lepiej zainwestowac w dobry multiswitch i nie bedziesz mial zadnego problemu. Ja uzywam swojego dwa lata, na wszystkich kablach smigaja tunery ( 2 x Cyfra, Polsat, N, tnk ), nawet jak wszyscy ogladaja w jednym momencie to nie ma zadnych "stop klatek" czy przyciec, podstawa to dobre kable koncentryczne ( pamietaj ze ukladasz kilka wiazek kolo siebie, wiec moga wystepowac "interferencje" ) i odpowiednio dobry sprzet. Jesli inwestujesz w nowa instalacje, to jeszcze zaproponowal bym ci bys do kazdego pomieszczenia podciagnal sobie jeszcze kabel sieciowy, wiem ze teraz wszsytko staje sie "bezprzewodowe", ale jednak stabilny transfer, zapewni tylko sieciowka.

Edytowane przez hubikas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Jestem informatykiem z zawodu i sieć na kablu to dla mnie podstawa.

Zakupiłem już porządny router i switch(zarządzalny) Cisco, gniazda i okablowanie na skrętce kat.6 S/FTP.

Tutaj mam troszke wiedzy :) i instalację chcę sobie zrobić w pełni profi. Oczywiście tak czy siak bedę mieć Access pointa, ale jako dodatek. Kabelek będzie szedł do każdego pomieszczenia - dosłownie ;)

Zielony natomiast jestem w dziedzinie TV-SAT, dlatego szukam porady gdzie się da.

Po raz kolejny znalazłem ją tutaj na forum. Dziękuje wszystkim za pomoc.

Każda sugestia jest dla mnie ważna. Jednak umocniliście mnie w postanowieniu i będę wszystko instalował

w oparciu o multiswitcha i dwa konwertery quatro.

Pozdrawiam.

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie do posiadaczy multiswitch'y.

jak integrujecie je z obrotnicą? zakładam że przez diseqc - czy wtedy multiswitch działa wam dobrze mimo że jest za diseqciem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie do posiadaczy multiswitch'y.

jak integrujecie je z obrotnicą? zakładam że przez diseqc - czy wtedy multiswitch działa wam dobrze mimo że jest za diseqciem?

A po co?

Obrotnica czy siłownik to przezytek. Oglądasz coś z innych staelit niż HB i Astra?

Miałem przez ostatnie 15 lat 1,5m parabolę z siłownikiem. Zamieniłem rok temu na zeza z HB i Astra i nie żałuję decyzji.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście.

obrotnicę odłączyłem bo żonie hałasowała ale było to fajne rozwiązanie - zmiksowana antena z zezem na hb/astra + obrotnica na jednym kablu.

zależy co kto lubi - na innych satelitach jest sporo fajnych kanałów (zwłaszcza jak się ma dostęp do gbox'a ale fta kilkanaście się też znajdzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich uwag;

kluczowe jest, w fazie exploatacyjnej, całkowite unieruchomienie:

- czaszy;

- wysięgnika

- konwertera

w tym celu umieściłem czaszę w osłoniętym od wiatrów zaułku domu na parterze.

Mam więc łatwość w odśnieżaniu konwertera i czaszy.

Rurę bardzo starannie wypionowałem, zabetonowałem a amen.

Warto sprawdzić czy czasza trzyma pion i czy jest sztywna.

Można ją dodatkowo unieruchomić podporą.

Systemem śrub pozycjonujących pozwala teraz na 100% jakość i moc sygnału.

Ważne aby wysięgnik był także bardzo sztywny.

No i jeszcze dystans konwertera od czaszy to kluczowe elementy instalacyjne.

Kable należy ukryć w wysięgniku by nie stawiały dodatkowego, niepotrzebnego oporu wiatrowi.

Natomiast okablowanie i pozostałe elementy to LOW END typu kabel amtenowy 1 zł/mb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FIDO2001 - odczytaj PW ( prawy górny róg forum -> nieprzeczytane powiadomienia ) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o antenę to ja polecam Triaxa TD110, natomiast czy jest sens dawania miedzianego kabla? ja osobiście polecam Triset113, najlepiej układanego w rurce karbowanej, z dala od tras większych kabli prądowych. Gniazdka Televes są oki, ale jeśli będziesz montować osprzęt elektryczny, no to nie spasują do wspólnych ramek z gniazdami prądowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...