Skocz do zawartości
laciate32

Radeon HD 4200 i sempron poradza sobie z x264 1080p?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Mam zamiar złożyć mały komputer typu htpc. Wstępnie myślałem o kombinacji Core 2 Duo e6300 + płyta główna s775 + GeForce9300GE, ale koledzy z forum odradzili mnie gf9300ge - głośna jak suszarka do włosów.

Więc wpadłem na pomysł kupna:

AMD Sempron 140 (socket am3, 45nm., TDP 45watt max)

+

Płyta główna 785GM-E51 (zintegrowany radeon HD4200, sprzętowa akceleracja dla VC-1, h.264, mpeg2, avivo hd, wyjscie HDMI, DVI, d-sub)

czy taka kombinacja poradzi sobie z 1080p x264 (kontener mkv)?

Edytowane przez laciate32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeszkód natury finansowej, to gorąco namawiam do wysupłania trochę więcej grosza i do zakupu dowolnego Athlona dwurdzeniowego nowego typu. Wszystkie nowoczesne kodeki w pełni potrafią korzystać z dwóch rdzeni i zdecydowanie wychodzi im to na dobre. Semprona jednordzeniowego może braknąć przy plikach o większej przepływności. Co prawda jest wsparcie ze strony karty graficznej, ale jednak procesor też jest ważny. Przy Sempronie możesz mieć problemy z synchronizacją dźwięku z obrazem, choćby przy zwykłym przewijaniu filmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinno być problemu - mo\imo że procek jest jednordzeniowy to jest też dośc wydajny -0 przy s939 i sempronie 3000+(1.8Ghz) 720 latała pięknie...1080 sie cieło ale tez grafika to był rylko radek 3200 i nie było nic dobrego do dxva wtedy...twoja koniguracja powinna śmigać elegancko bo karta sporoodciąży procesor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080 Cięło się u Ciebie, będzie się tak samo ciąć na konfiguracji z wątku pierwotnego. Radeon HD3200 pod tym względem praktycznie nie różni się od HD4200. Jak się da odblokować drugi rdzeń to oczywiście dobrze, ale jeśli nie to procesora braknie. Oczywiście to przy założeniu, że faktycznie komputer ma służyć do odtwarzania materiału 1080p o konkretnej jakości. Do 720p starczy w zupełności.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki za odpowiedzi. W sumie wiekszosc filmów mam w 720p ale jest kilka w 1080p. Wezme tego semprona, bo na athlona kasy nie mam, a moze uda mi sie odblokowac ten rdzen. Płyta ma acc wiec zobacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok, dzieki za odpowiedzi. W sumie wiekszosc filmów mam w 720p ale jest kilka w 1080p. Wezme tego semprona, bo na athlona kasy nie mam, a moze uda mi sie odblokowac ten rdzen. Płyta ma acc wiec zobacze.

Trochę krótkowzroczna decyzja.

Jeśli nie odblokujesz rdzenia to szansa na odtwarzanie wszystkich materiałów 1080p jest praktycznie żadna.

Co prawda karta niby wspomaga odtwarzanie ale w praktyce tylko część filmów jest przez nią akcelerowana.

Część będzie odtwarzał procesor ... czyli ich nie obejrzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipset jak najbardziej odtworzy pliki 1080p - H264, VC-1 i MPEG-2. Słabiutki jest fakt, ale do prostego odtwarzania sie nada. Jedynie pliki z h264 5.1 beda prawdopodobnie odtwarzane z błędami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo usilnych starań ATI i Nvidii wciąż zdarzają się filmy które nie są akcelerowane.

Wtedy mocny procesor się przydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby jakie będzie odtwarzał procesor?dxva z ffdshow wspomaga wszystkie popularne formaty więc nie sądzę by trafił coś co nie jest akcelerowane...

sirdaniel ponieważ? - praktycznie każdy h264 ma dźwięk 5.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niby jakie będzie odtwarzał procesor?dxva z ffdshow wspomaga wszystkie popularne formaty więc nie sądzę by trafił coś co nie jest akcelerowane...

sirdaniel ponieważ? - praktycznie każdy h264 ma dźwięk 5.1

sirdaniel'wi chodziło o profil kompresji ... jak widać masz lekkie braki w edukacji :)

W teorii karty wspomagają wszystkie kodeki AV ale w praktyce wciąż zdarzają się encode'y filmów które odbiegają od normy i nie są akcelerowane.

Na chwilę obecną najbezpieczniej jest mieć po prostu szybszy procesor który sam udźwignie dekompresje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie tak... kupie tego semprona za te psie pieniądze (115zł), jak go odblokuje to ok, a jak nie to nie. Gdy przestanie mnie wystarczać to kupie athlona II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczy mi ktoś jaki kodek jest stosowany w kontenerze mkv najczęsciej VC-1 czy h.264? Ja mam w wiekszości AVC High@L4.1 lub High@L5.1. Podobno wszystkie nowe radeony nie wspierają High@L5.1?!

Troszke te testy mnie zdezorientowały... -->> http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/T...trona/7511.html

Ten HD4200 w końcu nadaje się do mkv czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wytłumaczy mi ktoś jaki kodek jest stosowany w kontenerze mkv najczęsciej VC-1 czy h.264? Ja mam w wiekszości AVC High@L4.1 lub High@L5.1. Podobno wszystkie nowe radeony nie wspierają High@L5.1?!

Troszke te testy mnie zdezorientowały... -->> http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/T...trona/7511.html

Ten HD4200 w końcu nadaje się do mkv czy nie?

Ten test dla h264 jest jakis dziwny. Dużo kart na których działa akceleracja a mają duże zużycie cpu. Ktos sie nie popisał.

We wszystkich mkv jest avc czyli h264.

Co do High@L5.1 to popatrz sobie na wartośći klatek referencyjnych.

Dla 1080p granicą jest 4 klatki ref. powyżej jest już właśnie 5.1l Jeśli będziesz miał ich więcej dla tej rozdzielczości, prawdopodobnie będziesz miał artefakty na obrazie.

Samym "znakowaniem" sie nie przejmuj. Bo jeśli nawet będzie pisało 5.1l a bedziesz miał 4 lub mniej klatek ref, video pójdzie. Przy mniejszej rozdzielczości, klatek może byc więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się wypowiedzieć ktoś kto ma HD4200 i wie jak ta karta radzi sobie w praktyce z akceleracją??

Z profilami High@L4.1 oraz High@L5.1 ?

x264 w kontenerze mkv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz fantom - braków nie mam ale trzeba było to dopisać bo teraz mamy dwa różne 5.1 i łatwo o pomyłkę :)

sławekR cięło się u mnie 1080p bo:

wtedy nie było nic co obsłużyłoby DXVA(4 lata temu)

kodeki to padlina k-lite w obecnej na tamte czasy wersji

procek to był s939 1.8Ghz

teraz to inna rozmowa zwróć na to uwagę....skoro 400mHz realtek (co z tego że dedykowany) radzi sobie z full hd to co za problem by obecny sempron i hd4200 z dxva nie poradził sobie z takim filmem?

Edytowane przez pkomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skoro 400mHz realtek (co z tego że dedykowany) radzi sobie z full hd to co za problem by obecny sempron i hd4200 z dxva nie poradził sobie z takim filmem?

Kompletnie chybione porównanie. Właśnie "z tego że dedykowany".

Spróbuj silnikiem od Porsche (w końcu wyciąga 10.000 obrotów!) ukręcić ciasto :)

Temat wraca jak bumerang.

Albo dekodowaniem zajmuje się karta graficzna. W 95% filmów to się sprawdzi.

W pozostałych 5% musi to zrobić procesor. A tu bez dwurdzeniowego 2.5 GHz nie ma pewności że będzie chodzi dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz to inna rozmowa zwróć na to uwagę....skoro 400mHz realtek (co z tego że dedykowany) radzi sobie z full hd to co za problem by obecny sempron i hd4200 z dxva nie poradził sobie z takim filmem?

Dokładnie tak jak napisał Fantom. Realtek jest "dedykowany" czyli projektowany przy założeniu, że tylko i wyłącznie on jest odpowiedzialny za cały proces generowania obrazu. Nic więcej mu nie pomaga. Więc pod takimi rygorami był optymalizowany.

W komputerze jest inaczej. Karta tylko wspomaga dekodowania strumienia danych, ale resztą zajmuje się procesor. To procesor jest odpowiedzialny za dostarczenie danych do programu odtwarzającego. To on czuwa nad tym aby strumień danych docierał nieprzerwanie i synchronicznie do karty, to on czuwa nad samą aplikacją odtwarzacza. Konsekwencja tego jest fakt, że gdy występują stany nieustalone, to znaczy strumień danych jeszcze nie "zatrybi" w karcie, to wszystko spoczywa przez ten czas na barkach procesora. Wystarczy przeskoczyć o minutę do przodu i już mamy stan nieustalony Dxva na ten czas się wyłącza i procesor męczy się aby to wszystko poskładać do kupy i wysłać do karty. Dlatego po takim przeskoku o minutę, czy też dwie, możemy zaliczyć albo zwis, albo w najlepszym razie totalną sieczkę i brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem i to przez kolejne 2 minuty, to w zależności od mocy obliczeniowej samego procesora.

Z tego też samego faktu, wynikają problemy przy przekazie "live" HD, choćby z karty SAT. To niby czyste H264, totalnie zgodne z normami, a bez minimum Athlona 4850e to nawet nie ma co podchodzić do takiego sygnału, żeby móc go komfortowo oglądać. Sprawdzone na własnej skórze :). Pomimo sprzętowego wsparcia ze strony karty i tak procesor jest bardzo mocno zaangażowany w przygotowanie strumienia danych. Jeden rdzeń wtedy, to porażka na całej linii. A gdzie takiemu sygnałowi do strumienia 35-45 mbit z płyty BR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SławekR myślę że przesadzasz w kwestii procesora. Do dxva wcale nie trzeba nic mocnego. Przewijanie szybko działa nawet na starszych typach, co dopiero najnowszy model semprona. Wielkośc strumienia z BD nie ma znaczenia. Bardziej bym sie bał o karte juz jak coś, bo to naprawde słaby model i nie ma tyle mocy w shaderach.

Co do live HD to ja bym stawiał na to że strumień jest z przeplotem. A usuwanie przeplotu zależy min, od szybkości pamięci, która w IGP będzie zapewne dzielona z systemową. Z tej strony wynika że do zaawansowanego usuwania przeplotu trzeba architektury Phenoma. A więc prawdopodobnie szybszej szyny Hyper Transport. Byc może ma to też wpływ na inne czynniki.

Licz sie równiez z tym że w 4200 LPCM przez HDMI będzie 2.0 (tylko stereo)

Edit

Wg mnie, najlepsza karta do mkv to 4350 a do HDTV 4550 (do usuwania przeplotu). Ewent. 5450 zastępuje je obydwie. Karty te posiadaja już UVD2.2 więc i level 5.1 pociągna. Nie wiem jak sie sytuacja przedstawia cenowo vs 4200. Ale to tych kart to moge ci dac i swojego semprona xp za 30 zł i bedzie hulać jak złoto:) Najtańsza na allegro 4350 za 120zł. Jeśli chodzi o zużycie prądu, to normalnie karty w bezczynnosci schodzą na zegary 2D więc pobór prądu (zakładam) nie jest drastycznie większy od IGP.

Edytowane przez sirdaniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gre wchodzi tylko płyta z zintegrowanym hd4200 lub w ostatecznosci jakas niskoprofilowa. Ale zostane raczej przy hd4200 bo jest ,,bezgłośna" ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fantom karty graficzne też mają dedykowany procesor do odtwarzania i podobnie jak taki realtek tez nie radzą sobie z jakimś procentem filmów - tu nie ma żadnej filozofii - gdyby każdy kto przygotowywuje film trzymał sie standardów to śmietnika by dawno nie było a tak zawsze trafi się jakiś bubel - ostatnio 60 sekund - obraz jest dźwięk rozpoznany napisy się wyświetlają parametry niby standard a film stoi i za cholerę się nie ruszy nawet o klatkę....

Sławek o czym bredzisz?nie zdarzyło mi się jeszcze na dxva żeby coś się rozjechało skaszaniło czy coś nie wyrobiło...40megabit?toż to raptem 5 mega na sekundę a na to wystarczy bardzo marnej jakości pendrive - to taka ilość danych że i byle atom jednordzeniowy sobie z tym poradzi -jakieś bajki wymyślasz - tym bardziej nic takiego przy przewijaniu nie zaobserwowałem bo często dopasowywuję napisy i przeskakuję po minucie dwie....nie mam przy tym żadnych skoków obciążenia procesora

sirdaniel dlaczego będzie tylko stereo?przeciez karty seri 4xxx bezproblemowo wysyłaja 5.1 LPCM po hdmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laciate, ale 4350 też jest bezgłośna. Low profile.

pkomp tu nie chodzi o brak standardów bo 5.1l jest standardem jak najbardziej. Po prostu UVD nie był dopracowany, albo programiści nie umieli napisać dobrych sterów. Nvidia odtwarza 5.1l od serii 8xxx. Inna sprawa że w zwykłych filmach dawanie tak wysokiego levela nie ma po prostu sensu (oprócz anime)

sirdaniel dlaczego będzie tylko stereo?przeciez karty seri 4xxx bezproblemowo wysyłaja 5.1 LPCM po hdmi

Ten *model* tak ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,, Nvidia odtwarza 5.1l od serii 8xxx." - tutaj sie nie zgodze. Tylko procesor G98 czyli późniejsze wersje 8400GS oraz 9300GS/LE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sirdaniel dziwna sprawa - czy aby dobrze ustawiłeś?bo powinna każda odtwarzac bez marudzenia

co do L5.1 - właśnie odpaliłem Planet Earth i dla CPU obciążenie to 20% a dla GPU 24% na HD4850....DXVA z fddshow a więc wszystko działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...