Skocz do zawartości
Ghrom

Catalyst 10.7 - udoskonalony Pull-down / DxVA2 dla VLC Playera

Rekomendowane odpowiedzi

Ukazały się sterowniki Catalyst w wersji 10.7 . Wśród nowych funkcji sterowników znalazły się dwie szczególnie chyba interesujące dla fanów HD:

  • Udoskonalona detekcja Pull-down - nowy algorytm odpowiadający za konwersję framerate materiałów wideo do częstotliwości wyświetlacza.
  • Akceleracja GPU dla VLC - wsparcie DxVA2 dla jednego z najlepszych odtwarzaczy - VLC Media Player. Dzięki przejęciu przez procesor karty graficznej dekodowania strumienia wideo, nawet materiały 1080p nie obciążają procesora CPU.

======

Potestowałem sterowniki i VLC. Poprawy Pull-down w sterownikach nie umiem ocenić bo nigdy nie miałem z tym problemów, ~24p zawsze szło gładko. Może koledzy którzy miewali "szarpnięcia" obrazu ocenią, czy już po kłopocie. VLC media player śmiga świetnie z akceleracją, na 1080p brak obciążenia CPU, przewijanie w dowolne miejsce natychmiastowe.

Uwaga: akceleracja działa dla VLC od najnowszej wersji 1.1.1 i domyślnie jest wyłączona w playerze. Trzeba ją włączyć w opcjach: Preferencje -> Wejście i kodeki -> Wykorzystaj przyśpieszenie GPU (eksperymentalne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo wg ATi. Dodają ficzery ale do nowych tylko kart. Pierwsza funkcja tylko dla 5xxx a druga dla 4xxx/5xxx.

Udoskonalona detekcja Pull-down - nowy algorytm odpowiadający za konwersję framerate materiałów wideo do częstotliwości wyświetlacza.
Myślę że chodzi bardziej o usunięcie telecine i podobnych. Fajny test tu. http://www.kitguru.net/components/graphic-...a-and-intel/12/ Ciekawe ile więcej punktów by zdobył teraz radeon. Edytowane przez sirdaniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, ale rozbudowany ten test, masakra. Dzięki za linka. Więcej punktów by pewno nie było, bo i tak prawie wszędzie 5 czyli maks. Chyba, że zmieniliby kryteria lub punktację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prośba do posiadaczy HD5450 niech potestują i dadzą znać czy 24p śmiga idealnie + bitstreaming ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauwazyliscie ze jest problem z ustawieniami RGB dynamic range? Zmiana z limited na full nie daje zadnych rezultatow. Zdaje sie ze problem dotyczy tylko radeonow 5xxx. Jesli ktos ma radka z tej serii lub 4xxx niech sprawdzi i da znac. Ja mam 5770 i nie dziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei po zainstalowaniu wersji 10.7 (win7 x64, HD5770), radeon przestał wypuszczać dźwięk po HDMI... Pojawił się raz czy 2 po restarcie i później już nie. Jest gdzieś jakaś opcja do włączenia tego, bo nie widzę tego w CCC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź odświeżanie monitora na HDMI. Przy 25p nie pójdzie nic po HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdź odświeżanie monitora na HDMI. Przy 25p nie pójdzie nic po HDMI.

Tzn? Wszystkie wcześniejsze wersje działały po aktualizacjach poprawnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od chyba wersji 10.4 pojawiła się opcja obok 50p odświeżanie 25p. Testowałem ją przy 10.7 na LCD i owszem telewizor pokazywał info, że jest 1080p@25, a na amplitunerze cisza i połączenie typu analog. ( DENOD AVR-1910). Pewnie jest błąd w EDID

To samo się działo i w przypadku formatów dźwięku HD jak i zwykłe DTS czy DD. Po moich zabawach wiem, że tylko przy odświeżaniu 23,967 Hz, 24, 29, 30, 50, 59 , 60 mamy dźwięk po HDMI.

Pamiętam też, że jak ustawiałem we wcześniejszych wersjach na 25p to na LCD było 50p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione 1280x720 60Hz. Generalnie Urządzenie ATI HDMI Audio w menadżerze urządzeń jest, ale już w urządzeniach, których można używać nie. Co ewentualnie można byłoby ustawić i czy to rzeczywiście może być kwestia ustawień Catalyst?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zainstaluj najnowsze stery od realteka - będziesz miał w opcjach audio wyjście hdmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...