Skocz do zawartości
Gmeru

Specyfikacja Blu-ray 3D zatwierdzona - PS3 gotowe na 3D

Rekomendowane odpowiedzi

news-shadow.pngNa forum pojawiło się już info na ten temat (thx wieslawef) ale myślę, że to sprawa zasługująca na osobny wątek. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association w końcu podało finalną wersję specyfikacji 3D. Zacytuję portal Interia:

Specyfikacja jest następująca: stereoskopowe obrazy w pełnej rozdzielczości 1080p (pełny obraz o rozdzielczości 1920×1080 punktów) będą kodowane w tzw. formacie Multiview Video Coding (MPEG4 MVC). Format ten stanowi rozszerzenie zdefiniowanej już w specyfikacji dla dysków Blu-ray z materiałami 2D metody kompresji wideo MPEG-4 AVC alias H.264.

Według informacji BDA, za pomocą MPEG-4 MVC obrazy zarówno dla lewego jak i dla prawego oka można kodować z typowym narzutem (overhead) na poziomie zaledwie 50 procent w porównaniu do wersji 2D. W związku z tym zapisanie kompletnego filmu fabularnego na dysku Blu-ray, który może pomieścić do 50 GB danych, nie stanowi problemu. Dodatkowo w specyfikacji stwierdzono, że przyszłe odtwarzacze 3D muszą wyświetlać w 3D elementy menu i napisy. W ubiegłych dniach producenci chipów Broadcom i Silicon Image zapowiedzieli procesory, które będą w stanie dekodować filmy wideo w formacie MPEG-4 MVC.

Rozszerzenie MVC zostało praktycznie zignorowane przez producentów zwykłych odtwarzaczy Blu-ray bez funkcji odtwarzania w 3D. Zamiast tego urządzenia te odtwarzają jedynie wersję 2D materiału wideo, która najwyraźniej stanowi swego rodzaju podstawę do wygenerowania obrazu trójwymiarowego. Podobnie funkcjonuje kodowanie w ścieżkach dźwiękowych DTS-HD, które składają się z części głównej i rozszerzenia. Oczywiście odtwarzacze obsługujące 3D nie stracą możliwości odtwarzania zwykłych płyt Blu-ray i DVD.

W oficjalnym komunikacie BDA można także dowiedzieć się, że specyfikacja została tak przygotowana, aby również konsole Sony Playstation 3 mogły w przyszłości odtwarzać dyski Blu-ray z materiałami w 3D.


panasonic3d08.jpg



Źródło:

Interia.pl

Informacja prasowa ENG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, no i co ?

pisałem po IFIE, że moim zdaniem za 5 lat będzie praktycznie tylko 3D, ktoś pisał, że dopiero wprowadzą, a tu proszę....

w przyszłym roku pojawią się już TV 3D, a w 2011 będzie ich zalew, zobaczycie.

Nadal uważam, że 3D w domu to jest największa nowość i największe wydarzenie w obecnym czasie.

Jedynie co mnie martwi, a z drugiej strony cieszy, że za 1-2 lata trzeba będzie wymienić TV na jakiś 3D, ale to co cieszy, to że będzie większy (minimum 65 cali).

Zresztą AUO jeden z największych producentów paneli LCD właśnie ma rozpocząć produkcję paneli 65 cali pod TV 3D.

http://nowetrendy.pl/index.php/news/id/5666

LG też chce być pionierem w tej kategorii, żeby jak największy kawałek tortu wyrwać.

A 21 grudnia w Arkadii rusza pokaz technologii 3D w wydaniu Panasonica.

Tylko ręce zacierać.

pozdr.

Arecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja slyszalem, ze kwesta bycia 3D ready - jest szybkosc odswiezania - skoro tak to plazmy juz powinny byc 3D ready... czy beda musialy miec rodzialke 2x FULL HD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3D - tak !

ale nie z okularkami !!

bryle będa tylko w okresie przejściowym tj do czasu opracowania /a raczej dopracowania/ odpowiedniej technologii produkcji nowosczesnych wyswietlaczy. razem z OLED i rozdziałką 4k będzie to istna nitrogliceryna dla oczu

Poza tym - jakim cudem ps3 ma odtwarzac obrazy 3D skoro posiada niekompatybilny profil HDMI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil HDMI nieistotny, ten 3D to po prostu jeden z profili H.264 więc jeśli software konsoli dostanie obsługę kodeka H.264 z profilem High Stereo Profile to przesłanie go przez HDMI 1.3 nie będzie przecież problemem (1.3 zakłada transfer do 10.2 Gbit/s). Tylko że przecież konsola nie wypuści sygnału wiekszego niż 60Hz. I co z telewizorami? Jeśli to będzie nadal sygnał 60p rozdzielony na 30 klatek dla każdego oka, to przecież z okularami migawkowymi będą musieli sprzedawać w komplecie tabletki na chorobę lokomocyjną. Trójwymiarowy judder to pewny powrót obiadu :)

Dotychczas wszędzie podkreślano, że stereoskopia z migawkami wymaga przynajmniej 120Hz, a takich telewizorów jest na rynku tylko kilka, i to albo małe monitory bez full hd, albo drogie telewizory projekcyjne. Więc teraz nagle zmienią zdanie, i okaże się, że jednak 120Hz nie jest potrzebne i wystarczy 60?

Nic już nie rozumiem z tego 3D, burdel po całości i żadnych konkretnych informacji jak to ma wyglądać w praktyce na styku BD->Player->TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt że teoretycznie hdmi może przesłać 3D /Gb/sec/ jeszcze nie stanowi że tak będzie- po coś w koncu tworzą profil 1.4 /odsyłam do sepcyfikacji opracowanej dla 1.4/

Taka mała analogia - nie kazde urzadzenie Bluetooth oferuje np profil przesyłu stereofonicznego audio. Fakt ze coś ma BT /aka HDMI 1.3/ jeszcze nie swiadczy o tym że się nada do konkretnego celu /i po to są profile które wyraźnie określają co potrafi sprzęt w danej specyfikacji - gigabity nie mają tu nic do rzeczy/

BluRay 3D ma byc kompatybilny w dół tzn ze zwykły bluray wyciagnie 1080p 2D ale NA PEWNO nie bedzie tak że zwykły bluray na starym 1.3 odtworzy nam piknie zawartość 1080p z 3D.

To zostało już jasno i wyraźnie powiedziane - konieczny bedzie NOWY sprzęt /SoC'i z możliwością równoległego dekodowania MINIMUM 3 strumieni HD+nowy transmitter HDMI który wypluje 4k w 120 Hz/

Analogicznie rzecz się ma w wypadku PS3 gdzie wąskim gardłem jest transmitter HDMI - to w nim siedzą profile i to on oflagowywuje materiał wiec to nie jest tak że hdmi jest bez znaczenia.

To własnie brak mozliwosci oflagowywania sciezek gęstego audio powodował że stara ps3 nie mogła wypuszczać tzw bitstreamu przez co współpracujący sprzęt działał tylko na "rdzeniach"

A ściślej- wypuszczała bitstream...tyle że nie oflagowany :)

Jest zatem dokładnie na odwrót. Pisałem już z pół roku temu że dla 3D MUSI powstać kolejny profil w specyfikacji HDMI bo inaczej się nie da. No i powstał A Ty piszesz ze niepotrzebnie :)

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fakt że teoretycznie hdmi może przesłać 3D /Gb/sec/ jeszcze nie stanowi że tak będzie- po coś w koncu tworzą profil 1.4 /odsyłam do sepcyfikacji opracowanej dla 1.4/

Taka mała analogia - nie kazde urzadzenie Bluetooth oferuje np profil przesyłu stereofonicznego audio. Fakt ze coś ma BT /aka HDMI 1.3/ jeszcze nie swiadczy o tym że się nada do konkretnego celu /i po to są profile które wyraźnie określają co potrafi sprzęt w danej specyfikacji - gigabity nie mają tu nic do rzeczy/

BluRay 3D ma byc kompatybilny w dół tzn ze zwykły bluray wyciagnie 1080p 2D ale NA PEWNO nie bedzie tak że zwykły bluray na starym 1.3 odtworzy nam piknie zawartość 1080p z 3D.

To zostało już jasno i wyraźnie powiedziane - konieczny bedzie NOWY sprzęt /SoC'i z możliwością równoległego dekodowania MINIMUM 3 strumieni HD+nowy transmitter HDMI który wypluje 4k w 120 Hz/

Analogicznie rzecz się ma w wypadku PS3 gdzie wąskim gardłem jest transmitter HDMI - to w nim siedzą profile i to on oflagowywuje materiał wiec to nie jest tak że hdmi jest bez znaczenia.

To własnie brak mozliwosci oflagowywania sciezek gęstego audio powodował że stara ps3 nie mogła wypuszczać tzw bitstreamu przez co współpracujący sprzęt działał tylko na "rdzeniach"

A ściślej- wypuszczała bitstream...tyle że nie oflagowany :)

Jest zatem dokładnie na odwrót. Pisałem już z pół roku temu że dla 3D MUSI powstać kolejny profil w specyfikacji HDMI bo inaczej się nie da. No i powstał A Ty piszesz ze niepotrzebnie :)

PISAŁEŚ , że MUSI powstać kolejny profil, DLATEGO powstał i na ps3 SIE NIE DA. Nieważne co tam sobie ustalili.

sorki nie mogłem się powstrzymać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie musiał powstać- to po co powstał ? :lol:

Tak też można- prawda ?

Na przyszłosć staraj się czytać ze zrozumieniem. Jeżeli się ze mna nie zgadzasz z chęcią poznam sensowne kontrargumenty. Ja swoje wypowiedzi staram się zawsze dobrze umotywować

BTW Sony w kwestii PS3/PSP już nie raz się przerzucało z obietnicami że przypomnę możliwosć softwarwej emulacji PS2 która miała być zaimplementowana w PS3 slim. Na koncu stwierdzili że się jednak nie da

specyfikacja Version 1.4

World's first HDMI 1.4 cable released by Cablesson on June 22, 2009.[104]HDMI 1.4 was released on May 28, 2009, and Silicon Image expects their first HDMI 1.4 products to sample in the second half of 2009.[53][105] HDMI 1.4 increases the maximum resolution to 4K × 2K (3840×2160p at 24Hz/25Hz/30Hz and 4096×2160p at 24Hz, which is a resolution used with digital theaters); an HDMI Ethernet Channel, which allows for a 100 Mb/s Ethernet connection between the two HDMI connected devices; and introduces an Audio Return Channel, 3D Over HDMI, a new Micro HDMI Connector, expanded support for color spaces, and an Automotive Connection System.[53][106] HDMI 1.4 supports several 3D structures including field alternative, frame alternative, frame packing, line alternative, side-by-side half, side-by-side full, L + depth, and L + depth + graphics + graphics depth.[50][107][108] HDMI 1.4 requires that 3D displays support the frame packing 3D structure at either 720p50 and 1080p24 or 720p60 and 1080p24.[108] High Speed HDMI 1.3 cables can support all HDMI 1.4 features except for the HDMI Ethernet Channel.[50][107][108]

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skoro nie musiał powstać- to po co powstał ? :lol:

Tak też można- prawda ?

Na przyszłosć staraj się czytać ze zrozumieniem. Jeżeli się ze mna nie zgadzasz z chęcią poznam sensowne kontrargumenty. Ja swoje wypowiedzi staram się zawsze dobrze umotywować

BTW Sony w kwestii PS3/PSP już nie raz się przerzucało z obietnicami że przypomnę możliwosć softwarwej emulacji PS2 która miała być zaimplementowana w PS3 slim. Na koncu stwierdzili że się jednak nie da

specyfikacja Version 1.4

World's first HDMI 1.4 cable released by Cablesson on June 22, 2009.[104]HDMI 1.4 was released on May 28, 2009, and Silicon Image expects their first HDMI 1.4 products to sample in the second half of 2009.[53][105] HDMI 1.4 increases the maximum resolution to 4K × 2K (3840×2160p at 24Hz/25Hz/30Hz and 4096×2160p at 24Hz, which is a resolution used with digital theaters); an HDMI Ethernet Channel, which allows for a 100 Mb/s Ethernet connection between the two HDMI connected devices; and introduces an Audio Return Channel, 3D Over HDMI, a new Micro HDMI Connector, expanded support for color spaces, and an Automotive Connection System.[53][106] HDMI 1.4 supports several 3D structures including field alternative, frame alternative, frame packing, line alternative, side-by-side half, side-by-side full, L + depth, and L + depth + graphics + graphics depth.[50][107][108] HDMI 1.4 requires that 3D displays support the frame packing 3D structure at either 720p50 and 1080p24 or 720p60 and 1080p24.[108] High Speed HDMI 1.3 cables can support all HDMI 1.4 features except for the HDMI Ethernet Channel.[50][107][108]

Nie chcę wdawać sie w bezsensowną polemikę, masz już ugruntowany pogląd, i choćby skały srały" to go nie zmienisz.

Musze się jednak odnieść się do części o czytaniu ze zrozumieniem:

zwracam uwagę na drobny szczegół - w poście kolegi Gmeru, z którym mam wrażenie polemizujesz nie ma obietnic Sony o 3d na ps3 (dla ścisłości: oczywiście nie znaczy to , że sony nie obiecało tej funkcjonalności w konsoli, albo że sony nie maczało palców w tej specyfikacji). Jest za to info, iż dopiero co ustalone wymogi dla 3d zostały tak dobrane aby spełniało je także ps3.

Więc Twój cytat ze specyfikacją hdmi 1.4 jest trochę chybiony (choć na pewno zawiera prawdziwe informacje), bo zapewne, to 3d, o którym pisze Gmeru nie będzie wymagało hdmi v. 1.4 ponieważ będzie inaczej realizowane.

I żeby było jasne 3 d po hdmi v. 1.4 byłoby ( i z pewnością kiedyś będzie) lepsze niż to po ver 1.3.

A i kiedyś MUSI powstać złącze, które zastąpi złącze HDMI v. 1.4

i wtedy napiszę też, że "kiedyś pisałem, że musi powstać i powstało" I tutaj dochodzimy do sedna sprawy bo właśnie Twoje kategoryczne stwierdzenie w tym zakresie wydało mi się zabawne (podkreślam, że zabawne, a nie śmieszne).

pozdrawiam i samym pozytywnych doznań życzę.

A teraz wracając

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

max rozdziałka dla 1.3 to 2560 w 30p lub 60i - wiec i tak ew 3D to będzie syf po podzieleniu na dwoje oczu /za niski framerate/ - i do tego max rozdzialka 720p/1080i

I nie ma zmiłuj - HDMI jest tu wąskim gardłem - identycznie jak w wypadku gęstych formatów audio w "facie" - nie pomógł Cell - choćby mu się gotowało wszystkie 6 SPU

Skały nie srają - wystarczy poczytać o HDMI

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
max rozdziałka dla 1.3 to 2560 w 30p lub 60i - wiec i tak ew 3D to będzie syf po podzieleniu na dwoje oczu /za niski framerate/ - i do tego max rozdzialka 720p/1080i

I nie ma zmiłuj - HDMI jest tu wąskim gardłem - identycznie jak w wypadku gęstych formatów audio w "facie" - nie pomógł Cell - choćby mu się gotowało wszystkie 6 SPU

Skały nie srają - wystarczy poczytać o HDMI

Ja z tym nie polemizuję, może będzie syf, może nie , nie wiem. Mnie i tak to nie będzie bawiło do czasu gdy rozwiązania 3 d będą wymagały do zabawy okularów.

Wiem jedno, że przyjęty standard pozwala na przystosowanie ps3 w rozumieniu szacownego grona, które o tym decyduje.

osobną kwestią jest to czy te rozwiązania są najlepsze z możliwych. Zapewne nie. Jest to jednak temat na inną dyskusję.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...