Skocz do zawartości
buku

ATI nowe drivery 6.8 Catalyst

Rekomendowane odpowiedzi

Po wakacjach przeprosiłem się z kompem PC.
A jest on już 2-latkiem.
Karta ATI 9600 PRO i okazało się, że na nowym sofcie wszystko śmiga elegancko.
I jest to nadal jedyny mi znany sposób na odtworzenie płynne WMVHD DRM np. AMAZON 1080p + WMA Pro (5.1).

Czy ktoś używa kart (low-end cena ok. 300 zł) ATI X1300 AVIVO do odtwarzania H.264 ?

I jeszcze propozycja dla admina:
dodać do odtwarzaczy PC-ta.
Chyba, że jest taki temat i nie zobaczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można coś więcej nt. tej poprawy usuwania przeplotu?

Ja używam (już wiekowego) Radeona 8500 + filtry z CinePlayera i nie zauważyłem niczego "złego" przy odtwarzaniu materiału mpeg2 (z przeplotem), więc zastanawia mnie co mogli ulepszyć (używam sterowników w wersji 6.5).

Co do h264, to chyba coreavc pozostaje liderem, trzeba tylko poczekać na obsługę sprzętowych dekoderów.
Na dobrą sprawę chyba lepiej kupić troche lepszy procesor, niż pakować się w karty specjalnie do h264, tym bardziej, (gdzieś napisali) że do h264 w 1080p to x1900 potrzeba... a 720p bardzo ładnie mi chodzi na duronie @2.0 GHz + coreavc.

Jeśli chodzi o PCta jako domowy odtwarzacz, to zdecydowanie powiem TAK!
Możliwości są prawie nieograniczone - odtwarza wszystko i można go konfigurować wedle własnych upodobań.
W sumie temat rzeka, więc (IMO) małe subforum byłoby jak najbardziej na miejscu.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!
Ja do odtwarzania materiału zakodowanego kodekiem H264 używam komputera z procesorem Intel Pentium D 950, 3,4Ghz oraz karty graficznej ATI RadeonX1600TX i obciążenie procesora jest około 20%.
Minimalne wymagania sprzętowe do poprawnej pracy z tym formatem to:
-Intel Pentium PIV 2GHz, 512 MB
- Windows 2000 SP4 or XP SP2, DirectX 9,
third-party DirectShow decoder filter.


Tu wszystko o MPEG-4 AVC H.264

ENCODER PC
.MPEG-4 AVC production for Video-on-demand
APPLICATIONS
HIGH-END VIDEO QUALITY AT LOW BITRATE
FEATURES

MPEG-4 AVC H.264
Baseline, Main, High Profiles

Full interlacing support
(MBAFF, PAFF)

HD ready: All 8x8 resolutions
QCIF,D1,720p,1080i/p,4kx2k

Full control of encoding
parameters

Professional pre-processing

Configurable trade-off speed
versus quality

Strictly ISO-Standard


BENEFITS

Save storage space and
bandwidth: smaller bitrate for
high-quality picture

Benefit from all ATEME latest
research techniques for video
quality enhancements (patents
pending)

Reduce production cost: Easy
management and automation
of large encoding jobs, fast
encoding, smallest file size

Ease integration in existing
production environment:
Remote encoding via IP
network, dropping directories
and associated profiles

Save time: Simultaneous
encoding and (low bandwidth)
transmission for news gathering

asset creation, content delivery to TVs and mobiles

.
Video archiving, with MPEG-2 content re-encoding
for storage cost reduction

.
News gathering, with simultaneous (low bandwidth)
transmission while encoding

.
Interoperability testing, by test files generation
with fine tuning of all parameters (tools, resolution,
profile, bitrate), for Set-Top Box manufacturers,
decoder manufacturers and integrators

OEM: Distribute your own product


ATEME is your technology partner. In addition to our high-end
products offer, our engineering services can adapt our off-theshelf hardware and software with specific functions, or build
complete custom solutions from the ground up to fit your specific
design requirements, including form factor, performances, time
and cost target.


www.ateme.com





FILE INPUT

- .YUV, .H264 elementary video files
- MP4 files (MPEG-4 ASP and AVC)
-Any file format with third party DirectShow filter:
wmv, avi, mpeg, mov, dv, mpeg-1, mpeg-2, MPEG-2 TS, MXF, VOB, etc…
- QCIF to D1 and HD (720p, 1080i, 1080p), NTSC/PAL,
with any resolution by multiple of 8, up to 4kx2k and 4096x2304.
VIDEO COMPRESSSION

- MPEG-4 AVC / H.264 (ISO/IEC 14496 - 10)
up to Level 5.1
Baseline, Main, High Profiles
- Slice I, P, B, configurable GOP
Scene change detection with I Frame insertion
-Multi B-frame support
-Up to 16 reference frames
- Interlaced or progressive encoding, with MBAFF, PAFF
-Macro block/sub block partitioning:
16x16, 16x8, 8x16, 8x8, 4x4
-All intra prediction modes
-4x4 integer transform
-Pixel, 1 and 1 pixel motion estimation
- In-loop deblocking filter
- CAVLC, CABAC
- DCT 8x8 (High Profile)
-Accurate CBR/ VBR/ dual pass
-Bitrate from 20kbps to 100 Mbps
VIDEO PRE-PROCESSING

-Image cropping, resizing
- De-interlacing, noise filtering
-3:2 pulldown inverse telecine
-Frame rate subsampling
AUDIO COMPRESSION

-AAC-LC
-MPEG-1 layer I / II
-AMR
-Channels (Modes): stereo or two mono
-Bitrates (per channel): 8 to 384 kbps
-CBR, VBR modes
FILE OUTPUT

- MP4 MPEG-4 AVC file
- MPEG-2 TS file
Configurable parameters: PIDs, packet size, interbyte stuffing mode, …
- Hinted file for streaming, compliant with ISMA streamers and players
-Time code capture from input files
- Simultaneous transmission over Ethernet to FTP News gathering client (option)
FEATURES

-Batch encoding manager
- Includes ATEME latest research techniques
for video quality enhancements,
-Fully multithreaded, to take advantage of multiprocessors
- Full configuration of encoding parameters
-One-click encoding with presets
- Custom user profiles management
-Source preview
-Encoding real-time statistics
-Really fast encoding, by design
- Dropping directory encoding server, enabling farm encoding
on remote servers,with encoder and presets sharing
PLATFORM MINIMUM REQUIREMENTS

-Intel Pentium PIV 2GHz, 512 MB
- Windows 2000 SP4 or XP SP2, DirectX 9,
third-party DirectShow decoder filter as needed
OPTION

- News gathering, with FTP transmission in parallel with encoding,
for time saving
COMMERCIAL REF

- H264-PC-ENC : Off-line Encoding Suite - Seat license.
Possible yearly support extension
- H264-PC-SITE : Off-line Encoding Suite - Site license
-H264-PC-NGC : News Gathering Client (option)
All trademarks property of their respective owner. ATEME may change product characteristics without prior notice. © ATEME 2005 – ref. ATE3108-COM01-1.0- All rights reserved

26 Burospace - route de Gisy
91570 Bievres - France
Tel. 33 (0) 1.69.35.89.89
products@ateme.com
www.ateme.com


Pozdrawiam Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy masz jakieś pełnometrazowe filmy kodowane h.264 ale w formacie HD ? I czy z nimi także nie ma problemów ?
Badam jednak czy bardzo tania karta X1300 z AVIVO daje radę.
X1600 jest chyba dwa razy droższa. A dopłata polepsza wyłącznie obsługę parametrów 3D w grach z których nie korzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodałem dział: odtwarzanie na PC w odtwarzaczach. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie!
Jeżeli chodzi o karty graficzne ATI serii X1000 to maja sprzętowe wspomaganie H264 z tym, że
• seria Radeon X1300 wspiera sprzętowe format DVD
• seria Radeon X1600 wspiera sprzętowe format HDTV 720p
• seria Radeon X1800 wspiera sprzętowe format HDTV 1080i

Jak sam widzisz są dwa wyjścia, jedno to kupić kartę z wspomaganiem HDTV 1080i czyli Radeona X1800 która jest bardzo droga, a drugie to kupić dobry procesor i nie martwić się o kartę. Przy silnym procesorze, karta graficzna odgrywa drugorzędną role.

Poniżej masz jeszcze kilka informacji o dekodowaniu w kartach ATI i użyciu procesora.
Kodowanie przechwyconej zawartości

Na podstawowym poziomie Avivo używa silnika przetwarzania MPEG2. Na tym etapie układ dekoduje dane wygenerowane podczas etapu przechwytywania. GPU pozostaje nieużywany podczas tego procesu i przeznaczony jest do obsługi operacji transkodowania podczas kodowania.

ATI stawia na nowy dekoder H.264 znany jako MPEG4. Powodem dla którego ATI używa tego kodeka jest jego zdolność do dostarczania wyższej jakości obrazu przy mniejszej transmisji (lepsza kompresja), która jest bardzo ważna dla nadajników czułych na jej szybkość. W celu osiągnięcia takiego poziomu kodowania potrzebna jest znaczna moc obliczeniowa.
Dekodowanie zakodowanego obrazu

Udajmy się w krótką podróż wzdłuż "uliczki" pamięci, aby zrozumieć znaczenie Avivo. Początkowo, gdy komputery wchodziły na scenę multimediów, wyłącznie mikroprocesor odpowiedzialny był za obsługę różnych stadiów dekodowania. Na przestrzeni lat, wraz z postępem technologicznym, większość tych etapów przekazana została karcie graficznej, tak aby CPU mógł przetwarzać inne dane. Gdyby zmusić stary 486 do odtwarzania płyty DVD, proces okazałby się bardzo irytujący w związku z tym, że procesor tej klasy zbyt wolny, aby dekodować płytę "w locie".

Współczesne procesory są niezwykle szybkie i zarazem niewykorzystywane w takim stopniu jak dawniej, co jest wynikiem zastosowania m.in. kodeka H.264. Kodek ten wykorzystuje dostępną moc obliczeniową i tworzy plik bardziej skompresowany od MPEG2, jednocześnie zapewniając wyższą jakość obrazu.

Jeżeli kiedykolwiek ktoś próbował dekodować film na zwykłym PC w domu, zauważył pewnie ilość czasu potrzebną na wykonanie tego zadania. Nawet jeśli użyje się do tego najszybszy mikroprocesor, czas dekodowania jest znaczny nawet przy prawie maksymalnym użyciu procesora.

Wymieniona sytuacja odnosi się przede wszystkim do płyt DVD, które zawierają znacznie mniej informacji od dysków Blu-Ray czy HD DVD. Tak więc łatwo można sobie wyobrazić ogrom czasu potrzebnego do kodowania/dekodowania wymienionych formatów. Nie trzeba wspominać, że niewydajny proces skraca czas pracy notebooka na bateriach i zabierze więcej czasu.

Żaden notebook nie będzie w stanie przekroczyć bariery trzech godzin, jeśli ciężar obliczeniowy nie zostanie przeniesiony z CPU na system, który jest zoptymalizowany i prawdopodobnie wyspecjalizowany pod kątem takich zadań. Jeśli obsługa sprzętowa H.264 stałaby się dostępna, zredukowałoby to także obciążenie CPU. Jeśli chodzi o liczby, to ATI planuje wykorzystanie procesora na poziomie 30 procent w przypadku Intel Pentium 4 3.2GHz, co wciąż oznacza duże obciążenie, lecz jak zapewnia ATI, odpowiednie układy wspomagające mają być jeszcze wypuszczone na rynek. A gdy zostaną, mają zmienić sposób postrzegania wideo.

Posiadam w swojej kolekcji kilka filmów zakodowanych kodekiem H264, które przy moim procesorze „chodzą” płynnie.

Pozdrawiam Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za super info.

Jeżeli chodzi o karty graficzne ATI serii X1000 to maja sprzętowe wspomaganie H264 z tym, że
• seria Radeon X1300 wspiera sprzętowe format DVD
• seria Radeon X1600 wspiera sprzętowe format HDTV 720p
• seria Radeon X1800 wspiera sprzętowe format HDTV 1080i

Gdzie mam szukać źródła tej klasyfikacji.
ps.
Jestem umówiony na praktyczny test X1300 w sobotę.
Będę szukał potwierdzenia danych.

ps 2.
Czy nie mylisz dekodowania z renderowaniem ?
W mojej opinii dekodowanie to proces przebiegający " w locie".
Zaś render to obróbka ( także ze zmiana kodowania) poklatkowa.
Kiedyś przy pomocy SONY VEGAS 6 przerobiłem ts na wmvhd.
materiał 45 minut renderował sie na szybkim kompie przez 32 godziny.
Efekt ostateczny bardzo dobry. Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/Radeon%20X1000/Avivo-1.html"]http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://...00/Avivo-1.html[/url]


Pozdrawiam Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='janunio' date='27.08.2006, 19:55 ']Czy masz jakieś pełnometrazowe filmy kodowane h.264 ale w formacie HD ? I czy z nimi także nie ma problemów ?
[right][post="9100"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]
Mam kilka filmów i serial Band of Brothers, wszystko "wyrabia" (niektóre na pograniczu możliwości mojego systemu, ale nic się nie tnie).

[quote name='janunio' date='27.08.2006, 19:55 ']Badam jednak czy bardzo tania karta X1300 z AVIVO daje radę.
X1600 jest chyba dwa razy droższa. A dopłata polepsza wyłącznie obsługę parametrów 3D w grach z których nie korzystam.
[right][post="9100"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]
Nie chodzi tylko o wydajność w grach, bo za dekodowanie odpowiada procesor karty, nie jakiś specjalny chip - wiadomo, że w tańszych kartach jest wolniejszy GPU i może być niewystarczający do np. 1080p.

Sam zastanawiałem się nad zakupem radka X1600 właśnie z myślą o dekodowaniu h264, tyle że nie znalazłem żadnych informacji pokazujących, że ta karta umożliwia płynne odtwarzanie h264 w większych rozdzielczościach (>720p).
Do tego różne porównania pokazują, że filtry ATI są niedopracowane i nie potrafią wykorzystać technologii AVIVO (np. program udawający sprzętową kompresję do h264 by ATI).

Małe porównanie kodeków h264 (nie wiem czy nadal aktualne) można zobaczyć [url="http://www.behardware.com/news/8117/coreavc-stronger-than-avivo-purevideo.html"]> tutaj <[/url].

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem, zapowiedzi 1080p kodowane w h264 nadale się tną ;).
Deinterlancing materiałów mpeg2 1080i rzeczywiście wygląda kapke lepiej :P ale nie wiele ;P.

Celeron D 2,4GHz
512 RAM
Radeon 9600 PRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mały overclock procesora? Zakładając, że masz w miarę dobre chłodzenie i zapas mocy w zasilaczu.
Na tomshardware jest artykuł o podkręcaniu dwurdzeniowego celerona, podobno działa stabilnie na 3.3GHz bez podnoszenia napięcia.
Jeśli są możliwości, to darmowy przyrost mocy jest zawsze mile widziany :P
Można jeszcze podrasować czasy pamiątek.

Wracając do tematu, to ze swoim duronem 1.4@2.0GHz o h264 w 1080p nawet nie myśle ;)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podkęcenie procka w moim wypadku nic nie daje.
Ale pobawie się jak będę miał czas z podkręcaniem grafy.

A pod BD lub HD DVD (zobaczymy co lepsze ;P) i tak kupie stacjonarny odtwarzacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

[b]janunio[/b]


[u]Technologia ATI AVIVO[/u] - dekodowanie i przetwarzanie obrazu


Dekodowanie:
Poprzednie generacje produktów ATI wspierały dekodowanie formatów mpeg-1/2, natomiast w nowych produktach doszły formaty związane z HDTV (H.264 i WMV9/VC-1). Jest to o tyle ważne, że formaty te nie dosyć, że wymagają większej mocy obliczeniowej do procesu dekompresji tych samych trybów, ale mają w założeniach przenosić znacznie wyższe rozdzielczości. Dekodowanie filmu 1080p (1920x1080 progressive scan) zapisanego w H.264 potrafi "zajechać" najmocniejsze aktualnie procesory. Aby łatwiej zrozumieć problem wystarczy zdać sobie sprawę, że klasyczne filmy DVD mają 720x480 i do tego 2-3 razy mniejszy stopień kompresji. Rewolucja w zakresie jakości przenoszenia obrazu video czai się już za rogiem, więc zainteresowanie tematem będzie rosło.

Przetwarzanie:
Chodzi mi konkretnie o tzw. "post processing" obrazu, który następuje po jego rozkodowaniu i ma niebanalny wpływ na końcową jakość wyświetlanego filmu. Najczęściej dotyczy to kwestii de-interlace (potrzebne w sytuacji, gdy próbujemy wyświetlić film zapisany z przeplotem na wyświetlaczu progressive scan) oraz skalowania (zmiana trybu pomiędzy źródłem o wyświetlaczem), redukcji zakłóceń, korekcji koloru itp. Większość funkcji działa automatycznie, a niektóre (jak na przykład nowy, bardziej zaawansowany algorytm de-interlace) możemy włączyć z poziomu sterownika. Oprócz zmiany algorytmów przypominam, że w kwestii jakości obrazu trzeba również brać pod uwagę to, że R520 ma nowe silniki przetwarzania obrazu, działające z 10-bitową rozdzielczością.

Cały artykuł znajdziesz na stronie: [url="http://twojepc.pl/artykuly.php?id=radeon_x1800xt&strona=6"]http://twojepc.pl/artykuly.php?id=radeon_x1800xt&strona=6[/url]


[b]ant3k[/b]

…[i]i tak kupie stacjonarny odtwarzacz.[/i]

Po co.!
Wystarczy dobry procesor np. Intel Pentium D 950 i karta graficzna ATI i wszystkie formaty „chodzą” płynnie. Masz dwa w jednym, dobry komputer i jednocześnie odtwarzacz

Pozdrawiam Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze dużo czasu, więc pomyśle ;), nigdzie mi się nie śpieszy :P. A jak miałbym wymieniać to i tak złożył bym nowego kompa ;P ;D. Czas pokaże :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...