Skocz do zawartości
cffan

Intel GMA 4500HD a mkv

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

Planuje kupić notka z w/w kartą graficzną. Notek posiada HDMI i SPDIF, więc grzechem byłoby go nie podłączyć pod ampli i tv, ale czy ta kartą coś 'puści' z mkv? Chociaż 720p? Sprzęt dość fajny, bo 4GB Ram, C2D 2,2Ghz - system to Vista, ale też i Linux będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puści bez problemu. 1080p także.

Testowałem na Viście i Windows 7.

Edytowane przez marcus64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuu to super, w sumie wszystkie Intele 'mierzyłem' jedną miarą a tu taka niespodzianka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
uuu to super, w sumie wszystkie Intele 'mierzyłem' jedną miarą a tu taka niespodzianka :)

Chyba nie zrozumiałeś.

Procesor C2D 2.2GHz bez problemu odtworzy 720p (nawet 1080p choć pewnie cześć). Karta graf. nie ma tu znaczenia.

Więc koledzy odpowiedzieli ci zgodnie z zadanym tematem :)

Na marginesie polecam procka E5200 (C2D 2.5GHz). Idealny do tego celu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
E5200 w notku? ;-)

Sorry :) Nie "doczytałem". Jasne że nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W sumie od pojawienia sie DXVA procesor przestaje miec powoli takie znaczenie, a zaczyna posiadanie nowozytniej karty :rolleyes:

Edytowane przez embrion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie doradźcie!

Przeczytałem kilka wątków w mojej sprawie niestey nie mogę sobie poradzić.

Testuję obecnie notebook Asus z prockiem Dual Core 2.1 GHz (T4300) oraz z kartą zintegrowaną Intel 4500 HD.

Kupiłem go z myślą o odtwarzaniu filmów mkv 1080p na telewizorze full hd. Nie wiem, czy uda mi się go oddać.

Chciałbym mieć 100% pewność:

1)Czy procesor ten jest w stanie odtworzyć filmy mkv 1080p w pełnej rozdzielczości HD. Chodzi mi również o filmy z wysokim bitrate 20-25

2)Czy ta karta ma wsparcie DXVA. DXVA checker pokazuje mi coś takiego: DXVA Checker pokazuje mi coś takiego: ModeH264_VLD_NoFGT_ClearVideo?

Na kilku filmach w trakcie odtwarzania mkv widzę na dole w MPC info"playing DXVA". W takim razie powinno mieć. Ale 100% pewności nie mam

3)W czasie odtwarzania filmów mkv 1080p (np Planeta ziemia) z wysokim bitrate (20-25) przez MPC HC użycie procesora jest na poziomie 55-60%. Czy to może powodować przycinanie obrazu?

Tutaj zauważyłem ,że MHP nie pokazuje na dole info o odtwarzaniu DXVA. W innych filmach takie info jest. Ten plik jest zakodowany VC-1. Widocznie MPC nie daje rady użyć DXVA dla VC-1.

Jak poprawnie odtworzyć taki plik z VC-1 w MPC tak aby odciążyć procka i aby zadziałał DXVA.

Próbowałem z kodekiem CoreAVC professional ale bez efektu.

Przyznam, że np. rip filmu Blu Ray (plik o rozszerzeniu ts) w bardzo wysokim bitrate 25- chodzi bez problemów.

Wiem, że pliki 1080p mkv są bardziej wymagające być może stąd moje problemy. Filmy 720p chodzą bez problemu, Kilka filmów 1080p o bitarte 10-15 chodzą raczej bez problemów.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Jeśli ten lapek jest do kitu doradźcie jaki model będzie dobry.

Mam tylko 3 oczekiwania co do laptopa:

-wyjście hdmi (wiadomo)

- cyfrowe wyjście audio

- matryca matowa (ważne dla mnie)

Z góry ogromnie dziękuję za wszelkie komentarze

Pozdrawiam

Edytowane przez Grendel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod prawym przyciskiem myszy, podczas oglądania filmu w MPC HC, masz dostępne menu. Interesuje Cię opcja: Filtry -> MPC Video Decoder. Tam będziesz miał we właściwościach Tryb DXVA. Albo będzie Not using DXVA, albo będzie podana pełna nazwa trybu DXVA Twojej karty graficznej.

clipboard01rs.jpg

clipboard02ed.jpg

Od tego musisz zacząć. Później będziesz mógł rozważać, czy problemem są inne komponenty, czy też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziekuję SlawekR za odpowiedź

Wygląda to tak: film który zacina się 1080p mkv zakodowany jest w VC-1. W czasie jego odtwarzania jest info "not using DXVA" stąd byc może problemy.

W innych filmach zakodowanych h264 nie ma problemu - pojawia sie info DXVA H.264 bitstream decoder.ClearVideo . Czyli DXVA działa.

Przed chwilą wyczytałem na jakimś forum (ktoś napisał), że prawdopodobnie karta Intela 4500HD nie wspiera VC-1 (ModeVC1_VLD not supported) - dziwne.

Według informacji Intela http://www.intel.com/technology/graphics/g...ch_graphics+gma

karta ta nie powinna miec problemów z VC-1 (VC-1 Decode support -YES)

Czy oznacza to ,że na tym sprzęcie będę mógł poprawnie odtworzyć filmów mkv zakodowanych w VC-1 czy może gdzieś jeszcze "leży" problem??

Czy jest jakiś dobry kodek VC-1 dla MPC HC który skutecznie odciążyłby procesor?

Pozdrawiam

Edytowane przez Grendel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy jest jakiś dobry kodek VC-1 dla MPC HC który skutecznie odciążyłby procesor?

Jeśli Twoja karta nie ma sprzętowego wsparcia dla dekodowania VC-1, z poziomu DXVA, to żaden kodek tego nie zmieni. Prawidłowo skonstruowany kodek odwołuje się po prostu do zasobów karty graficznej przy dekodowaniu materiału. A jeśli nie ma się do czego odwołać, to zmiana kodeka nic w tym względzie nie pomoże. Całe dekodowanie będzie opierać się na procesorze, stąd jego zadyszka i przycinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli karta wspiera dekodowanie sprzętowe to i z MPC HC powinno działać. Nie szukaj nowego kodeka do playera, a świeższych sterowników do karty graficznej, z prawidłową i pełną obsługą DXVA. W Intelu zawsze były problemy ze sterownikami i im nowsze tym lepiej. Najlepiej bezpośrednio ze strony Intela.

Jest jeszcze inna opcja, która może stanowić problem. Usiłujesz odtworzyć "dziwny" materiał, zakodowany co prawda VC-1, ale z parametrami nie mieszczącymi się w dopuszczalnych dla sprzętowego wsparcia DXVA. Podobnie zresztą może się zdarzyć przy h264. Jak materiał będzie zakodowany niezgodnie z regułami "sztuki" to i DXVA nie będzie działać. Nic na to wtedy nie poradzisz. No chyba, że przekodujesz materiał ;).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam najnowsze sterowniki Intela.

Na "blaszaku" idzie bez problemów z DXVA czyli materiał jest prawidłowo zakodowany.

Chyba oddam tego lapka. Wiedziałem, że Intel to shit ale że aż taki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O ile mnie pamięć nie myli to Intel stosuje stopniowanie "jakości" zintegrowanej grafiki w swoich chipsetach w zależności od samej karty. niby to ten sam GMA 4500HD, ale czasem jest obcinany z opcji w zależności od numerka chipsetu. Jak przez mgłę pamiętam, że jedną z opcji bonusowych w chipsetach pozycjonowanych wyżej, jest właśnie wsparcie VC-1.

EDIT

Za 3 minuty sprawdzę jak sprawa wygląda w integrze z procesora Clarkdale, tylko zassam demo zakodowane VC-1.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

32245526.jpg

98700550.jpg

To "topowa" karta graficzna zintegrowana z i3-530. Masz jasność ;).

Plik demo stąd:

http://www.techpowerup.com/downloads/530/mirrors.php

EDIT

Zaraz założę z powrotem HD5770 i zobaczymy co ona na to. Wracam za kilka minut, muszę wyłączyć komputer :).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Czy to demo jest zgodne z DXVA??

Już jestem, odpowiedź masz poniżej. Ten sam plik, ten sam system, ten sam player, te same kodeki. Wszystko to samo, cały komputer, tyle że dodałem grafikę dyskretną.

84257386.jpg

Plik jak widać jest zgodny z DXVA. Komentarz chyba zbędny....

Ciekawe doświadczenie i informacja dla tych którzy chcą sobie złożyć HTPC na Intelu z H55 i procesorze i3, i5 Clarkdale.

EDIT

Sterowniki do grafiki zintegrowanej, z wcześniejszego postu, najnowsze ze strony Intela.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Jaki jest dokładnie model karty który masz w tym lapku?

To nie laptop to komputer stacjonarny. Najnowsza platforma na sockecie 1156, procesor Intel i3-530 ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Media HD, z której Intel jest tak dumny.

Do tego płyta główna na chipsecie H55, obsługująca nowe procesory ze zintegrowaną grafiką. Gdyby to był laptop, to trochę ciężko byłoby mi dołożyć do niego dodatkową grafikę HD5770 w 3 minuty ;).

EDIT

Info dla tych, którym nie wyświetlają się wszystkie zrzuty ekranu z Imageshacka ( jest ich 5 w sumie, w postach 10,17 i 19). Odświeżcie stronę z bieżącą dyskusją, czasem zdjęcia z tamtego serwisu nie wczytują się jak należy.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy napewno jest to chipset 4500 HD - bo tylko ten jest w stanie obsłużyć DXVA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No nie żartuj. Przecież wszędzie grzmią na prawo i lewo o "kamieniu milowym" w procesorach i zintegrowanych grafikach Intela. Oczywiście, że nie jest 4500HD, to jest jego rozwinięcie, lepsze pod każdym względem. Musiałeś o tym słyszeć, pisaliśmy o tym i na naszym forum już kilkukrotnie, głównie za sprawą obsługi gęstych formatów audio po HDMI, co swojego czasu stanowiło sensację w integrach.

Poczytaj sobie tutaj: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=...&action=all

Albo tutaj: http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...?i=3704&p=4

i jeszcze tutaj: http://www.xbitlabs.com/articles/video/dis...raphics_12.html

Masz tam zestawienie porównawcze zintegrowanych grafik Intela.

Co do obsługi DXVA ogólnie, to obsługuje na bank, oto przykład, znowu byłem zmuszony wyjąć kartę dodatkową i zapodałem "zwykłe" h264 ;):

95566189.jpg

Generalnie w konkluzji zmierzam do tego, że skoro topowa nowość Intela, nastawiona głównie na zastosowania HTPC i dekodowanie materiału HD, nie chce tego (VC-1) dekodować z DXVA, to tym bardziej Twoja nie będzie tego robić jak należy.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromnie dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozostaje mi szukanie innego lapka.

Czy przypadkiem nie znasz jakiegoś modelu (hdmi, spdif, z matrcyą matową)

Naszukałem się strasznie i nic z tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy brak obsługi VC-1 wynika z ograniczeń sprzętu, czy tylko z ułomności sterowników?

I drugie ciekawe, czy ktoś sprawdził już w rzeczywistości bitstream dźwięku HD? Magiczne lampki w amplitunerze się zaświeciły? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...