Skocz do zawartości
rozz

pokój na podaszu

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zrobić kinowy pokój na poddaszu i mam parę pytań.Wiadomo ze na poddaszu sufit nie jest prosty

lepiej go wyrównać ??

Ale wtedy stracę wysokość pokoju.Jak lepiej będzie dla dźwięku?

Ma ktoś coś takiego zrobione na poddaszu?Jakieś foto?

W jaki sposób go wyciszyć tak żeby dźwięk nie rozchodził się po całym mieszkaniu ściany będą z karton gipsu ale co pomiędzy dwie płyty styropian czy może wata szklana ??

Co na albo w podłogę bo nie chce tez żeby piętro niżej było słychać ze coś oglądam??

Marzy mi się projektor ale to po remoncie czy za ekran może robić ściana pomalowana na biało??

Jak tak to czym ją pomalować??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki ( cztery chociaż , po 90 stopni) i rysunek pomieszczenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie jestem w fazie projektowania i rozmieszczania pomieszczeń :) .Jak wszystko zaplanuje i zacznę działać na pewno wrzucę fotki

Edytowane przez rozz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może tak..

Pochyłe ściany na poddaszu nie są niczym złym - choć oczywiście wpływa to na rozchodzenie się fal, więc i na dźwięk. Jednak wszystko zależy od tego, jaką możesz uzyskać wysokość.

Nie ma sensu męczyć się z sufitem na zbyt niskiej wysokości, to powiem od razu - sprzęt się przecież nagrzewa i może być mało komfortowo. Dodatkowo przeciw temu rozwiązaniu przemawiają koszty i robocizna - bo dobrze podwieszony sufit to nie taka prosta sprawa, szczególnie mocowany do nachylonego dachu. Nie wiadomo też, jaką powierzchnię strychu chcesz wykorzystać - całą? tylko część?

Z kolei jeśli uzyskasz wystarczającą wysokość, to sufit podwieszany daje świetny efekt wizualny - jeśli możesz tego dokonać, to ja proponuję wydzielić "wnękę" kinową z obniżonym sufitem, aby stworzyć wyraźny rozdział. A co do dźwięku - aule i sale kinowe to nie same kąty proste - ale dźwiękowcem nie jestem.

Tak czy owak - za mało danych

EDIT:

A co do metod budowlanych - znów, zależy od okoliczności. Ja stawiałem ściany do "pokoju" kinowego, ale zrezygnowałem z płyt KG. Zamiast tego użyłem (a właściwie - ekipa użyła) bloczków betonowych Ytong - taniej i trwalej. Bo jak podliczysz koszt samych płyt, elementów ramy, wypełnienia watą i wykończenia - to jest drożej. I po jakimś czasie, jeśli ekipa się nie przyłoży - rozchodzą się rysy. Z drugiej strony można łatwiej upchnąć okablowanie w wolnych przestrzeniach - nie trzeba kuć rowków.

Sufit podwieszany to prostsza sprawa - dobrzy robotnicy zaproponują dużo rozwiązań - u mnie to rama aluminiowa podwieszona na uchwytach "grzybkach" i pokryta KG. Dodatkowo jest tam też oświetlenie punktowe po bokach - fajny efekt

Edytowane przez hr.susel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria akustyki podaje że pochyłe ściany / sufit nie tylko nie są niczym złym, ale wręcz działają bardzo dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem wcześniej będę robił całe mieszkanie na strychu jeden pokój będzie przeznaczony do kina.Po uzgodnieniu z moja przyszło żoną mogę na to przeznaczyć jedno pomieszczenie myślałem coś o ok 25 m2 nie wiem czy lepiej w kształcie kwadratu czy prostokąta i czy ekran umieścić pod tzw spadem czy spad zrobić za plecami a możne z boku mam wiele możliwości i dlatego czekam na porady.remont planowany na ten rok wiec od wiosny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już , to prostokąt - symetryczny .

W ogóle to dzielenie skóry na niedźwiedziu - daj rzut piętra , to co wymyślimy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do rozz:

Po pierwsze: Chcesz mieć kino to musisz mieć projektor (przynajmniej 720p). To jest warunek sine qua non kina domowego.

Po drugie: Dobrze rozplanuj położenie projektora oraz komponentów AV - ja robiąc kino na strychu ładnie sobie wszystki rozplanowałem, ale nie wszystko udało się zrobić tak jak było w planie. RADA: Projektora nie podwieszaj do sufitu, tylko na przeciwko ekranu zrób półeczkę na której projektor będzie leżał w normalnej pozycji (wówczas jest cichszy). Ja na dziesięciometrowy kabel HDMI wydałem ponad 1000 zł (no i 600 zł na kabel component, którego teraz w zasadzie nie używam) - mój błąd polegał na tym, że usytuowałem komponenty AV (DVD, amplituner itp) w taki sposób jakbym miał TV (zrobiłem szafkę pod ekranem, na której stoją głośnik centralni, amplituner i DVD); powinienembył umieścić sprzęt AV pod półką z projektorem, która znajduje się za rzędem foteli. Pamiętaj kable głośnikowe są sporo tańsze od HDMI i Component.

Po trzecie: ja strych wykończyłem w ten sposób, że na istniejące ściany murowane położyłem płyty G-K a w środek watę mineralną. Bardzo dobrze wytłumia i wycisza pomieszczenie. Na podłodze mozaika drewniana (broń Boże panele). Na mozaikę gruby dywan. Podobno dobrze robi powieszenie kilimu na scianę na przeciwko ekranu (czyli za projektorem). W oknach zamontowałem rolety podgumowane - można spokojnie oglądać filmy w środku dnia. Ściany pomalowałem na ciemnozieony kolor (butelkowy?).

Po czwarte: pokój o reguralnych kształtach (kwadrat, prostokąt) to nie jest najlepsze akustycznie pomieszczenie (na etapie wykańczania czytałem o tym - powstają jakieś fale stojące czy coś), ale czasem nie ma wyjścia, więc trzeba zakłucić tą regularność jakimiś bibelotami, tj. duże kwiaty doniczkowe, obrazy na ścianach, kilimy. Z drugiej strony nie można przesadzić z wytłumieniem pomieszczenia, czyli musi być delikatne echo (pogłos) - jak w ściany pokoju były wyłożone tylko wełną to było takie wielkie tłumienie, że w uszach piszczało (nieprzyjemne uczucie). Przy układaniu płyt GK trzeba uważać, żeby stelaż aluminiowy nie dotykał podłogi i sufitu, bo wówczas dźwięk będzie przenosił się na ściany (chyba stosuje się nawet jakieś podkładki).

Po piąte: u mnie za ekran służy ściana pomalowana na biały super mat. Jestem zadowolony. Niektórzy malują ekran na szary kolor - ma to poprawiać czerń w projektorach LCD. Ja jestem zadowolony. Jeśli kupować ekran to tylko taki na ramie, a nie rozwijany - w szybkim czasie tworzą się fałdy.

Reasumując: musisz wszystko dobrze rozplanować. Jak chcesz to możesz wysłać do mnie swój plan, a ja ci go zrecenzuję z punktu widzenia użytkownika kina domowego na strychu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak czy owak - za mało danych

Dobrze byłoby zobaczyć to na zdjęciach ;)

Edytowane przez BoDeX
tniemy cytaty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do rozz:

Po pierwsze: Chcesz mieć kino to musisz mieć projektor (przynajmniej 720p). To jest warunek sine qua non kina domowego....

Dzięki właśnie o rady kogoś co ma remont za sobą jestem najbardziej wdzięczny wiadomo ze nie wszystko wyjdzie tak jak by się chciało po remoncie człowiek stwierdza ze można było to zrobić inaczej.Jak zacznę remont wrzucę fotki.Bo chyba nikt nie chce oglądać bajzlu na strychu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ocieplenia pomieszczenia użyj "specjalnej" wełny mineralnej - p/akustycznej. Tłumienie dźwięku, to jedno, ale izolacja termiczna poddasza, to drugie bardzo ważne zagadnienie. Styropian na poddaszu to nie jest dobry pomysł - izoluje parę wodną, która będzie się skraplać w wolnej przestrzeni.

Istotnie, jak koledzy pisali wyżej, zapobieganie wibracji rusztu aluminiowego to również duże wyzwanie technologiczne. W innym przypadku pęknięcia na spoinach "murowane". Tak, projektowanie umiejscowienia wszystkich elementów wyposażenia przy projektorze, to bardzo dobry pomysł. Kable nie będą "pałętać" się po pomieszczeniu. Chowanie ich w bruzdach, może w przyszłości, przeszkodzić mobilności zestawu. W okolicy "stacjonowania" urządzeń można zaprojektować okno połaciowe. Zapewni to dostęp do naturalnego światła, bez szkody dla jakości obrazu na ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim (oprócz tego co napisali poprzednicy) nie zapomnij o klimie. Klimatyzatory w zależności od potrzeb albo grzeją albo chłodzą (chodzi o komfort termiczny, wiem co piszę bo klimę zrobiłem później). Ważna rzecz to całkowite wyciemnienie okien ( rolety typu sjesta). No i najważniejsza rzecz to dokumentacja zdjęciowa. Dopiero na zdjęciach widać ile trudu i pracy jest włożone. Akurat w moim przypadku jest to szczególnie widoczne ponieważ wszystkie prace wykonałem sposobem "gospodarczym", znaczy się samodzielnie i niestety trwało to kilka lat...........

1.jpg

wyciszanie2etap.jpg

przedwszystkimizmianami.jpg

Dsc03864.jpg

Dsc03897.jpg

itd, więcej w stopce..................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rada: jeśli możesz to kładź kable już na etapie remontu - nie ma co zbytnio ufać peszlom i innym rurkom. >>> Ja zostawiłem sobie kanał zrobiony z 5 czy 7 centymetrowej rurki kanalizacyjnej (żeby było dużo miejsca) - miał być przeznaczony na kabel HDMI i Component (nie miałem ich jeszcze na etapie remontu). Kanał jest oczywiście drożny, ale nie ma możliwości przeciągnięcia kabla, bo na rogach są ostre elementy, a poza tym kanał ma kształ odwróconej litery U (ściana - sufit - ściana) i nawet jak przeciągam kabel za pomocą sznurka, który sobie zostawiłem w rurze, to i tak nie przechodzi bo przez kształt kanału ciągnę sufit w dół, a kabel stoi w miejscu.

Ekran zaplanuj tak, aby wzrok był skierowany lekko w dół. Gdy ekran jest za wysoko to się szybko oczy męczą. Wydaje mi się, że ekran na ostatnim zdjęciu Commora jest trochę za wysoko - ja bym nim zjechał co najmniej do poziomu centralnego głośnika, ale tu pojawia się problem z kolumną boczną.

Rada, która dotyczy wszystkich remontów: zrób wszystkie roboty wykończeniowe od razu, bo później nigdy ich nie skończysz. Ja już od trzech lat żyję z trzema dziurami w ścianie, pomimo że mam na nie zaślepki. Prowizorka trwa najdłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego mam w planie ale zobaczy się co wyjdzie.Jakie wymiary ma ten pokój z linku??

Z kablami wiem jak jest bo już je ukrywałem w swoim pokoju oczywiście peszle itp dobrze ze się zorientowałem ze przez te peszle ich nie przeciągane i przed gipsowaniem przeciągnąłem wszystkie kable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...