Skocz do zawartości
Gmeru

Pierwszy test Blu-Ray na świecie?!napewno w PL

Rekomendowane odpowiedzi

Tak a propos ceny to wlasnie znalazlem cos takiego
[url="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef3c0ee04bb465c6.html"][img]http://images1.fotosik.pl/78/ef3c0ee04bb465c6m.jpg[/img][/url]
ciekawe dlaczego jankesi sa w takim szoku skoro u nich to juz jest w slepach
np. [url="http://www.circuitcity.com/ccd/productDetail.do?oid=147994&WT.mc_n=3&WT.mc_t=U&cm_ven=COMPARISON%20SHOPPING&cm_cat=CNET&cm_pla=DATAFEED->PRODUCTS&cm_ite=1%20PRODUCT&cm_keycode=3"]TUTAJ[/url]
he he :):):P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro ten BDek nie ma wbudowanych dekoderów nowych formatów to dlaczego na stronie Samsung US podano iż posiada : "Dolby Digital, Dolby® Digital Plus, DTS®, MP3 audio decoding" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Maro:

Premiera miała być 23 maja ale ją przesuneli na :

[quote]Available at local stores on June 25th. Online pre-order available NOW.[/quote]

[url="http://www.samsung.com/products/dvdplayer/blu_ray/index.asp"]http://www.samsung.com/products/dvdplayer/blu_ray/index.asp[/url]



[quote name='MMP' date='04.06.2006, 16:00 ']Skoro ten BDek nie ma wbudowanych dekoderów nowych formatów to dlaczego na stronie Samsung US podano iż posiada : "Dolby Digital, Dolby® Digital Plus, DTS®, MP3 audio decoding" ?
[right][post="5726"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]

Wnioskuje to z tego, że nigdzie nie ma o tym info : na odtwarzaczu, dokumentacja itd. W sumie DD+ tylko jest w twojej wypowiedzi to może gdzie je ma? Może nie mieć DolbyTrueHD oraz DTSHD.
Nie było jak tego sprawdzić bo brak filmu BR z nowymi ścieżkami.

Pozatym ten film demo na BR też dziwnie działa. Pokazuje ze gra 2CH i 5.1 O_o zarówno z HDMI jak i analog.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawa dekoderów:
Jeżeli pobieramy sygnał cyfrowy audio to dekoder ma być w odbiorniku czyli w amplitunerze. A nie na pokładzie playera.
Jeżeli zaś mamy go dostać na analogowych outach to potrzebny jest dekoder na pokładzie.
BD Samsunga gra DD 5.1 po analogach więca ma ten dekoder na pokładzie.
[b]Nie idzie DTS po analogu ale jest logo na front panelu.[/b]
Czy ma DD+ nie wiemy bo nie ma jeszcze materiału z tym kodowaniem.

Co ciekawe:
Obecny procesor dzwięku AKM - AK4358VQ jest ośmiokanałowy ( przy 112 dB s/n) OPIS:
[url="http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/A/K/4/3/AK4358VQ.shtml"]http://www.datasheetcatalog.com/datasheets.../AK4358VQ.shtml[/url]
Jest także osiem analogowych wyjść na bazie czterech odrębnych stereo modułów obsługiwanych właśnie przez w/w procek AKM.
Czyli zakładać należy, że DD+ 7.1 będzie możliwe. Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janunio ma rację, nie ma co się podniecać lub żałować, jeśli odtwarzacz HD DVD lub BD będzie miał lub nie wbudowane dekodery DD+, itd...
Bo nawet jeśli będą wszystkie dekodery na pokładzie, to i tak musisz mieć wzmacniacz/amplituner z minimum siedmioma końcówkami mocy (7.1).
Zwróćcie uwagę, że systemy DTS ES czy Dolby Digital EX nie wymagają od odtwarzaczy DVD dekoderów. Wystarczy przekazać cały sygnał audio z płyty łączem cyfrowym (optycznym, koaksjalnym, HDMI) i każdy ampli to zdekoduje, jeśli ma takie dekodery.
Do dzisiaj wyszedł chyba tylko jeden odtwarzacz (chyba to był Sherwood) DVD, który miał wbudowane dekodery DD EX i DTS ES.
Zresztą, zazwyczaj amplitunery uznanych firm (Denon, Yamaha, Onkyo, Pioneer, itd.) mają dekodery znacznie lepszej jakości niż te wkładane do odtwarzaczy.
Więc wkładanie dekoderów dźwięku do odtwarzaczy nie ma sensu i tylko podnosi cenę sprzętu. A i tak amplitunery będą miały te dekodery, więc zapłacimy podwójnie.
Czekamy zatem na amplitunery i wzmacniacze z nowymi dekoderami dźwięku przestrzennego.
Oczywiście, jeśli ktoś już ma amplituner z 7 końcówkami mocy (7.1), to rzecz jasna może wybrać odtwarzacz z wbudowanym dekoderem DD+.
Mam nadzieję, że dla wszystkich będzie to teraz jasne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pierwszy post edytowany o zdjęcia i test środka : AUTORSTWA[b]pmcompa[/b].


Co do 7.1 to ja mam tak w ampli Pioneerze, że mam do niego podłączony zwykły wzmacniacz stereo i on zajmuje się tylnymi centralami. Nie ma on na pokładzie dekoderów EX i ES ale można to uzyskać właśnie w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Gmeru, racja, to jest sprytne rozwiązanie i nawet powszechne.
Można też pociągnąć 7.1 po 4 wzmacniaczach stereo :)
Jednak jeden warunek to taki, że trzeba mieć dekoder DD EX i DTS ES na pokładzie przynajmniej jednego wzmacniacza lub odtwarzacza, bo bez tego dekodowanie kanałów EX i ES się nie uda !!!
Podejrzewam, że masz Pioneera 908?
Ja wolę jednak poczekać na nową Yamahę RXV 2700 (? :huh: ) z wszystki nowymi dekoderami na pokładzie.

Edytowane przez AreckiW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie można zmienić w nim firmware o ile coś takiego będzie możliwe. Nie ma wejście USB ani Internetowego. Przez czytnik? Jak myślicie jest szansa, że złamią taki odtwarzacz? Czy raczej nie skoro będzie "zaraz" wiele innych modeli. A może wyjdzie Snazio z BD albo HDDVD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Mario' date='05.06.2006, 13:56 ']Ciekawe jak będzie można zmienić w nim firmware o ile coś takiego będzie możliwe. Nie ma wejście USB ani Internetowego.
[right][post="5817"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]
Pewnie tak jak dotychczas, czyli przez bootowalną płytkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzy cechy na czele:
[1] doskonały resampling - upscaling DVD,
[2] doskonała jakość obrazu na ekranie z materiału BD dzięki Broadcom 711,
[3] dzwięk na AKM 112 dB (Wow).

Czekamy zatem na dożucenie :
[1] Region free
[2] Netowe połączenie z PC i Internetem
[3] obsługa ts i innych
[4] zewnętrzne HDD przez USB
Zapraszame więc chińskich producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='janunio' date='05.06.2006, 13:48 ']Czekamy zatem na dożucenie :
[1] Region free
[2] Netowe połączenie z PC i Internetem
[3] obsługa ts i innych
[4] zewnętrzne HDD przez USB
Zapraszame więc chińskich producentów.
[right][post="5821"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]

No właśnie wydaje mi się, że może to być szybciej niż nam się wydaje. Tylko czy zaimplementowanie niebieskiego lasera nie wiąże się z wielkim kosztem? Coś mi się zdaje, że tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='tlen' date='05.06.2006, 15:45 ']No właśnie wydaje mi się, że może to być szybciej niż nam się wydaje. Tylko czy zaimplementowanie niebieskiego lasera nie wiąże się z wielkim kosztem? Coś mi się zdaje, że tak...
[right][post="5822"][/post][/right][/quote]

Witam ! pierwszy raz zabieram głos więc proszę o wyrozumiałość - w tym świetnym teściku brak jednej zasadniczej odpowiedzi na pytanko czy czyta nagrywalne DVD -,+???????? sporo Rodaków posiada kamerki i pewnie zada to pytanko co z domową kolekcją własnej "produkcji" czy brak osługi plików TS to przypadkiem nie poważna ułomność ? no dosyć pytajników Pozdro wlodek. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='janunio' date='05.06.2006, 14:48 ']Czekamy zatem na dożucenie :
[1] Region free
[2] Netowe połączenie z PC i Internetem
[3] obsługa ts i innych
[4] zewnętrzne HDD przez USB
Zapraszame więc chińskich producentów.
[right][post="5821"][/post][/right][/quote]

tochę będe polemizował, ale po kolei:
ad 1. zgadzam sie w 100%
ad 2. o ile połączenie z PC rozumiem to internetowe jest według mnie zbędne. DRM-ów mam nadzieję nie będzie w nowym standardzie
ad 3. nie widzę takiej potrzeby a nawet sensu. przecież będzie soft, którym przerobisz MPEG-2 czy inne na HD-DVD lub BD i sobie to wypalisz na plytce. to tak, jakby dzisiaj ktoś płakał, ze każdy odtwarzacz DVD powinien mieć obsługę plików *.mpg i innych
ad 4. również nie widzę takiego sensu jeżeli płyty HD lub BD będą do kupienia w każdym sklepie i oferta tytułów będzie zadowalająca. kto wówczas będzie sie bawil czy nawet pamiętał o jakichś tam plikach *.ts czy innych odtwarzanych z dysku zewnętrznego?

ja bym oproócz zdjęcia regionów dorzucil tylko drugie wyjście HDMI bym nie musiał przełączać kabla pomiędzy plazmą/lcd a projektorem oraz wymagał by pilot był podświetlany. to wszystko :blink:

Jacex70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='jacex70' date='05.06.2006, 19:43 ']tochę będe polemizował, ale po kolei:
ad 1. zgadzam sie w 100%
ad 2. o ile połączenie z PC rozumiem to internetowe jest według mnie zbędne. DRM-ów mam nadzieję nie będzie w nowym standardzie
ad 3. nie widzę takiej potrzeby a nawet sensu. przecież będzie soft, którym przerobisz MPEG-2 czy inne na HD-DVD lub BD i sobie to wypalisz na plytce. to tak, jakby dzisiaj ktoś płakał, ze każdy odtwarzacz DVD powinien mieć obsługę plików *.mpg i innych
ad 4. również nie widzę takiego sensu jeżeli płyty HD lub BD będą do kupienia w każdym sklepie i oferta tytułów będzie zadowalająca. kto wówczas będzie sie bawil czy nawet pamiętał o jakichś tam plikach *.ts czy innych odtwarzanych z dysku zewnętrznego?

ja bym oproócz zdjęcia regionów dorzucil tylko drugie wyjście HDMI bym nie musiał przełączać kabla pomiędzy plazmą/lcd a projektorem oraz wymagał by pilot był podświetlany. to wszystko :)

Jacex70
[right][post="5840"][/post][/right][/quote]

Witam Drogi Kolego jak się siedzi kilkanaście dni przy montażu filmu z wakacji to uwierz mi że nie ma się chęci ponownie tego " ćwiczyć" zabawa jest i owszem przednia ale za 1-no może 2 razem ale potem ZGROZA wiem z autopsji a na półce mam 12 filmików (są lepsi) i nie wyobrażam sobie jeszcze raz ... a może 2 odtwarzacz czytaj stary ? nonsens taki jak wymiana całej kolekcji filmów na DVD jak wyjdą w HD pamiętam jak z USA płytka kosztowała 250zł . Moje subiektywne opinie ale niech mnie licho jak nie mam racji.Wlodek. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
polemika z jacex70.
Pamiętajmy, że w Bluray siedzi znakomity ( ocena już po naszych pierwszych na swiecie testach jakości obrazu) procesor graficzny Broadcom 711.
Cecha czytania niebieskim laserem z nośnika jest dla mnie ważna na równi z możliwością odtwarzanie plików z peryferii. A jest wysyp urządzeń komputerowych BD. I liczę na to, że na kompie zapiszę jeden 25 GB dysk z dwoma czy jednym filmem w ts i włożę go do napęu Bluraya,

[2] DRM jest znakomitym sposobem na zabezpieczenie przed kopiowaniem.
Sutek : całkowity brak wersji ze zdjętym DRM. Bedą nadal chętni na ten sposób ochrony. Chyba, że BD nie da sie złamać.
[b]Internet to także możliwość "video na życzenie"[/b]. Coś jam nasze grupty binarne tylko pod kontrolą. Na twardym dysku playera przez noc ściąga się film i mamy np. prawo do 3 odtworzeń w dowolnym czasie a późnie autodelete.

[3] obsługa ts jest tak samo ważna jak odgrywanie DVD. A DVD zrobili perfekcyjnie i nowa jakość starych DVD jest jedną z najmocniejszych cech Bluraya.

[4] współpraca z ex HDD zawsze się obroni. A jeżeli będą to HDD zapisujące ( lub kopiujące content BD) to koniec świata.

Na koniec:
[b]pliki ts są znakomite i nie będą ustępować jakością video nowym formatom.
Bo są ich źródłem. [/b] Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[

Witam nie wiem czy żle widzę ale chyba są 2 laserki ? w/g specyf. winien czytać nagrywalne DVD R-RW R+RW? może krytyka jest bezpodstawna? Proszę mnie poprawić jak się mylę. Pozdro wlodek. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Muszą być dwa aby czytać DVD. I są co widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polemiki z Janunio ciąg dalszy:

1. Ale mi chodziło o to, że taki na przykład NERO 15 będzię za ciebie robił prosty authoring plików .ts do formatu BD lub HDDVD i nagrywał to na płytkę w sposób zgodny ze stacjonarnymi odtwarzaczami tak jak to ma miejsce dzisiaj w przypadku DVD. I dlatego nie widzę sensu w tym, by taki odtwarzacz stacjonarny BD lub HD musial odtwarzać natywnie pliki .ts
2. Czym jest DRM doskonale wiem i dlatego mam nadzieję, że w BD / HDDVD tego nie będzie. Inaczej ludzie nie będą kupować tak zabezpieczonych filmów. Potęga DVD polega między innymi na tym, że mogę kupiś film w sklepie i obejrzec go natychmiast na przykład na ławce w parku czy nawet w środku dżungli jeżeli tylko mam np. odtwarzacz przenośny. W przypadku filmów zabezpieczonych DRM takiej możliwości miał nie będę.
Co się tyczy VoD to będzie to zaimplementowane w tunerach SAT/TV/inne więc po co to dublować w odtwarzaczach? Nawet obawiam się, że gdyby taka obsługa VoD była zaimplementowana to wytwórnie bardzo szybko odgrzeją swój stary pomysł DIVX w nowej wersji tylko wtedy użytkownicy już nie będą w stanie tego zablokować. A to nie byłoby nic dobrego...
3. patrz pkt 1. tak jak dzisiaj nie ma potrzeby odtwarzania natywnego plikow .mpg tak w przyszłości nie będzie potrzeby odtwarzania .ts i innych. owszem, z dzisiejszego punktu widzenia (naszego czyli maniaków HD :) ) obsługa tych plików jest ważna ale za rok, dwa lub trzy nikt z nas nawet nie zechce wrócić do oglądania starych plików .ts, tak przynajmniej będzie ze mną. sam przechodziłem przez etap VHS, MPEG-1, Qt, MPEG-2 (jeszcze nie na DVD) i wszystkie inne i dzisiaj nie włączę żadnego z nich. Dzisiaj to nawet nie bardzo chcę już wracać nawet do oryginalnych DVD
4. Myślę, że będą ustępować i to szybko. Pliki .ts to strumień zwykłego MPEG-2 a ten ma różne wady. Dlatego w nowych formatach położono taki nacisk na nowe algorytmy kodowania i dlatego pewnie MPEG-2 w nowych standardach nie będzie miał racji bytu. I z całą pewnością pliki .ts czy inne NIE SĄ i NIE BĘDĄ źródłem dla płyt BD lub HDDVD.

Jacex70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='wlodek1956' date='06.06.2006, 07:11 ']Witam Drogi Kolego jak się siedzi kilkanaście dni przy montażu filmu z wakacji to uwierz mi że nie ma się chęci ponownie tego " ćwiczyć" zabawa jest i owszem przednia ale za 1-no może 2 razem ale potem ZGROZA wiem z autopsji a na półce mam 12 filmików (są lepsi) i nie wyobrażam sobie jeszcze raz ... a może 2 odtwarzacz czytaj stary ? nonsens taki jak wymiana całej kolekcji filmów na DVD jak wyjdą w HD pamiętam jak z USA płytka kosztowała 250zł . Moje subiektywne opinie ale niech mnie licho jak nie mam racji.Wlodek. :)
[right][post="5861"][/post][/right][/quote]

Oczywiście, że nie ma sensu. Sam montowałem takie filmiki kilkakrotnie wiec wiem doskonale o czym piszesz. Tylko kto Ci każe ponownie montować te filmy? Ja mówiłem jedynie o tym, że te filmy, które dzisiaj mamy w różnych formatach zapiszemy takim "małpim" softem jak np. NERO na płytach BD-R czy HD DVD-R w formacie zgodnym z kazdym odtwarzaczem BD / HD DVD i nie będziemy mieli potrzeby / chęci wracania do plików w starych formatach.

Jacex70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='jacex70' date='06.06.2006, 14:07 ']Oczywiście, że nie ma sensu. Sam montowałem takie filmiki kilkakrotnie wiec wiem doskonale o czym piszesz. Tylko kto Ci każe ponownie montować te filmy? Ja mówiłem jedynie o tym, że te filmy, które dzisiaj mamy w różnych formatach zapiszemy takim "małpim" softem jak np. NERO na płytach BD-R czy HD DVD-R w formacie zgodnym z kazdym odtwarzaczem BD / HD DVD i nie będziemy mieli potrzeby / chęci wracania do plików w starych formatach.

Jacex70
[right][post="5880"][/post][/right][/quote]

Witam owszem wizja "komasacji " domowego archiwum np. 4 filmy na jednym nośniku BR jest kusząca oraz ile miejsca do odzysku! tyle tylko , że każda konwersja niesie za sobą "upierdliwość" wielogodzinnej sesji znam z doskonałego Canopusa ale skoro potentaci zdecydują , że tak ma być ... ja tylko (wracam do pomysłu) prosiłbym o przetestowanie nagrywalnych płytek DVD - R tak dla spokojności i wiedzy przed planowanym ew. zakupem. Trzeba TYLKO wziąć do ręki plytkę nagraną DVD-R i odpalić. Pozdrawiam! A co do przyszłości to oczywiście się podpisuję obydwiema rękami mało tego jak technologie - świat - dalej będzie pędzić jak obecnie to ani BR ani HDDVD nie daje gwarancji uniknięcia kłopotów z formatami już słychać o 3 wymiarze!!!!!!! dlatego dla mnie problemem jest jak nie zmarnować kilkunastu lat zdrowia i kasy i to nie małej. Tylko tyle i aż tyle. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='wlodek1956' date='06.06.2006, 14:43 ']Witam owszem wizja "komasacji " domowego archiwum np. 4 filmy na jednym nośniku BR jest kusząca oraz  ile miejsca do odzysku! tyle tylko , że każda konwersja niesie za sobą  "upierdliwość" wielogodzinnej sesji znam z doskonałego Canopusa ale skoro potentaci zdecydują , że tak ma być ... ja tylko (wracam do pomysłu) prosiłbym o przetestowanie nagrywalnych płytek DVD - R tak dla spokojności i wiedzy przed planowanym ew. zakupem. Trzeba TYLKO wziąć do ręki plytkę nagraną DVD-R i odpalić. Pozdrawiam! A co do przyszłości to oczywiście się podpisuję obydwiema rękami mało tego jak technologie - świat - dalej będzie pędzić jak obecnie to ani BR ani HDDVD nie daje gwarancji uniknięcia kłopotów z formatami już słychać o 3 wymiarze!!!!!!! dlatego dla mnie problemem jest jak nie zmarnować kilkunastu lat zdrowia i kasy i to nie małej. Tylko tyle i aż tyle.  :)
[right][post="5883"][/post][/right]

Oto co znalazłem niestety NTSC :[/quote][url="http://org.downloadcenter.samsung.co...AA_BK_0602.pdf"]http://org.downloadcenter.samsung.co...AA_BK_0602.pdf[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilu Polakow potrzeba do przetlumaczenia jednego akapitu tekstu :)

Pierogi's rule! niezli sa B)

Fajnie ze udalo sie wam cos takiego zdobyc. Jak wy testujecie te sprzety w MM czy Saturnie?? Po prostu wchodzicie podlaczacie i jazda??

Edytowane przez Castle_Bravo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Castle_Bravo' date='06.06.2006, 22:23 ']Ilu Polakow potrzeba do przetlumaczenia jednego akapitu tekstu <_<

Pierogi's rule! niezli sa  :D

Fajnie ze udalo sie wam cos takiego zdobyc. Jak wy testujecie te sprzety w MM czy Saturnie?? Po prostu wchodzicie podlaczacie i jazda??
[right][post="5913"][/post][/right][/quote]

A jak :lol: Co tam, że w Media jest takie buractwo, że koleś mówi: to te nowe HDDVD? (Na Snazio) :lol: Sorry nie mogłem sie powstrzymać...
Dobrze, że w Saturnie są spoko ludzie(pozdrawiam) i tam naprawdę są extra warunki.
Ale to takie małe odejście od tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...