Skocz do zawartości
Alcazar

HDMI

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='Eugeniusz Grykowski' post='107049' date='16.06.2008, 09:35 ']To by się zgadzało. Błędy w cyfrowej transmisji danych objawiają się zanikami dźwięku, jakimiś dziwnymi piknięciami itp...[/quote]

Czyli dokładnie zgodnie z zasadami fizyki. Kiepski kabel przekłamuje informację co objawia się jako błędy transmisji (zanik obrazu/dzwięku/sieczka na ekranie/itp).

Ponawiam propozycję do wszystkich którzy twierdzą że "zły" kabel daje bardziej zaszumiony obraz lub spłycone kolory.
Wytłumaczcie to merytorycznie. Za pomocą matematyki/fizyki/logiki a nie "wydaje mi się bo widziałem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja tylko przypominam, że strumień audio w HDMI mają dane naprawcze (w przeciwieństwie do strumienia video). Nie wiem jak to procentowo wygląda, ale w specyfikacji jest wyraźnie napisane, że strumienie audio i strumienie danych (czyli kanał którym odbiornik porozumiewa się z nadajnikiem w tym też jest HDCP) mają dane naprawcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='104073' date='27.05.2008, 10:59 ']Ale BMW kupuje się dla szpanu, żeby zarywać laski i przedłużyć sobie penisa[/quote]

MEGA BZDURA...

[quote name='Fantom' post='104084' date='27.05.2008, 11:12 ']Ta dyskusja od początku jest bez sensu. I tak nikogo nie przekonamy że robi bez sensu wydając kasę za nic :)[/quote]

Ta dyskusja od pocztu jest NIE NA TEMAT!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Alcazar' post='107142' date='16.06.2008, 16:16 ']MEGA BZDURA...[/quote]
Twoim zdaniem...
I proszę nie krzycz, bo nie ma powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
troche wepchnę of topa ale w sumie jest to coś dla zainteresowanych, nie ma co robić osobnego tematu:
[url="http://www.idg.pl/news/155387.html"]http://www.idg.pl/news/155387.html[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw' post='107149' date='16.06.2008, 16:14 ']troche wepchnę of topa ale w sumie jest to coś dla zainteresowanych, nie ma co robić osobnego tematu:
[url="http://www.idg.pl/news/155387.html"]http://www.idg.pl/news/155387.html[/url][/quote]

@paw to jest bardzo na temat :) Przecież kable HDMI i skrętki przenoszą dokładnie taki sam sygnał .... cyfrowy :)
Jeśli już Denon zwietrzył rynek na sprzedaż "nieczego" po astronomicznych cenach to już jestem w stanie uwierzyć we wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przepiąłem kabel od projektora i o ile wcześniej podczas próby z innym kablem (1.5m ) nie zauważałem żadnej różnicy , o tyle teraz
odbiornikiem był TV i o ile obraz nie różnił się absolutnie niczym, to z dźwiękiem zdarzały się "ciche chwile" . Kabel za grosze, ale inny do tego
zastosowania nie był mi potrzebny.

Jedyna rada - natychmiast po zakupie przetestować . :)


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='100248' date='06.05.2008, 17:22 ']Co potwierdza w praktyce twierdzenie że kable cyfrowe są wielokrotnie mnie podatne na zakłócenia niż analogowe :(
Bo to czy "1" będzie reprezentowana w kablu przez 5V czy tylko 3V ..... czego nie zmienia. W kablu analogowym było by to zabójstwem dla sygnału.

Jednak faktycznie specyfikacja HDMI nie przewiduje błędów transmisji.[/quote]
nie masz racji istotny jest czas narastania i opadania zbocza sygnału cyfrowego
Magnes na to nie wpływa ale pojemności i rezystancja itp jak najbardziej. (przy sygnale ponad 100mhz ma znaczenie nawet kilka pikofaradów)
To że na niektórych sprzętach tego nie widać to po pierwsze jakość sprzętu po drugie to jest tak jak ze sprzętem audiofilskim z większość nie potrafi wyłapać różnicy a jest ogromna (może nie wiedzą czego szukać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='piorek74' post='110577' date='22.07.2008, 21:06 ']nie masz racji istotny jest czas narastania i opadania zbocza sygnału cyfrowego
Magnes na to nie wpływa ale pojemności i rezystancja itp jak najbardziej. (przy sygnale ponad 100mhz ma znaczenie nawet kilka pikofaradów)
To że na niektórych sprzętach tego nie widać to po pierwsze jakość sprzętu po drugie to jest tak jak ze sprzętem audiofilskim z większość nie potrafi wyłapać różnicy a jest ogromna (może nie wiedzą czego szukać)[/quote]

Masz rację. Istotne są czasy narastania i opadania sygnału.
Jeśli kabel tłumi wyższe częstotliwości (czy to z powoduy pojemności pasożytniczych, czy nieliniowej często, rezystancji) to może zniekszatałcić sygnał. To oczywiście prawda.
W kablach analogowych ma to ogromne znaczenie bo wpływa na sygnał.

Jednak jak to się ma do stwierdzenia, że np. lepszy kabel HDMI pokaże lepsze/wyraźniejsze kolory czy lepszy kontrast obrazu?
To już szysty nonsens czyż nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='104073' date='27.05.2008, 10:59 ']Ale BMW kupuje się dla szpanu, żeby zarywać laski i przedłużyć sobie penisa, a kabel HDMI ma spełniać jedną funkcję: przesyłać dane. Ja mam kable 10 metrowe z Allegro za 70 zł sztuka i bez problemu radzą sobie z 1080i50/60 a także 1080p24. Nie wiem na co komu przesyłanie sygnału 1080p50/60. Musiałbym zgłupieć i upaść na głowę, żeby wydać 300 zł za kabel 5 metrowy czyli dalej licząc w ten sposób pewnie 500 zł za 10 metrowy. Za zaoszczędzone 430 zł kupiłem masę filmów na HD-DVD i Blu-ray i robię od jakiegoś używam kina domowego do tego do czego służy, czyli do oglądania filmów a nie ciągłego ustawiania, kalibrowania, wymieniania kabli i słuchania czy aby scena sie nie pomniejszyła i bas nie jest zbyt mało mięsisty.

Oczywiście każdy ma prawo robić co mu się podoba, więc ta dyskusja znowu robi się bez sensu.[/quote]

Nie wziąłeś niestety pod uwagę faktu, że często Ci co przedłużają sobie penisa w BMW kupują także kable po 10 tys złotych.
Dlaczego ??? Bo penisa akurat będa meli tego samego ale ich stać i mają lepsze samopoczucie.
A że Tobie i innym to nie pasuje to nic na to nie poradzę, zapewne musisz sobie przedłużać w inny sposób :P:):) .

BTW BMW np. nowej serii 3 albo lepiej M3 to dobre autko i znakomicie spełnia swoją fukcję tak jak kabel HDMI, a i ręczę, że kabel za 10 tyś nie powinien być gorszy od tego za 29,- zł.

Konkluzja: nie rozumiem ludzi którzy zazdroszczą innym ich KASY, często dorabiając do tego różne teorie. Nie trawię także ludzi którzy do posiadania BMW dorabiają inne jeszcze dziwniejsze teorie. Potrzebny jest balans i dystans ... tak jak w audio :( .

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Porównanie BMW do drogich kabli HDMI nieco mija się z celem.

Po pierwsze kupując BMW klient faktycznie płaci za większą wygodę podróżowania, czyli działanie BMW jest lepsze niż używanego kaszlaka za kilka tysięcy. Podczas gdy zarówno kabel HDMi za 10 zł, jak i za 250 zł w odpowiednich warunkach będą działały tak samo.

Po drugie koszt wytworzenia BMW jest większy, niż np. Fiata Punto. Podczas gdy w przypadku kabli różnica w koszcie wytworzenia między tanimi, a nie-tanimi jest zwykle nieproporcjonalnie mniejsza od różnicy w ich cenie detalicznej (bez wyraźnego uzasadnienia, patrz wyżej).

Po trzecie marka BMW jest szeroko rozpoznawana i uznawana. Można nią szpanować w wielu różnych kręgach społecznych i kulturowych. Podczas gdy nazwa Monster Cable może wzbudzić podniecenie jedynie u największych maniaków sprzętu AV. Większość ludzi widząc właściciela takich kabli po prostu popuka się w czoło, szczególnie po usłyszeniu ceny, jaką za nie zapłacił.

Tak więc, o ile przy kupowaniu BMW cena jest mniej więcej adekwatna do własności nabywanego produktu, o tyle w przypadku drogich kabli HDMI możemy spokojnie mówić o wyłudzaniu pieniędzy, jeśli nawet nie po prostu o bezczelnym oszukiwaniu klientów. W kwestii high-endowego sprzętu AV bardzo łatwo zatracić granicę i przepłacać za nieistniejące lub niemierzalne różnice jakości, dlatego - moim zdaniem - warto jednoznacznie obalać wszelkie tego typu mity, żeby klient mógł podjąć świadomą decyzję. Oczywiście kogoś, kto chce kupić kabel za 10 tysięcy, nic nie powstrzyma. Ale nie o to chyba w tej dyskusji chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Mazoku']Oczywiście kogoś, kto chce kupić kabel za 10 tysięcy, nic nie powstrzyma. Ale nie o to chyba w tej dyskusji chodzi.[/quote]
Właśnie. Cała ta dyskusja ma na celu uświadomienie ludziom że wydając niebotycznie pieniądze nie dostają w zamian nic.
Bo NIE ISTNIEJE różnica w przesyłanej informacji kablami za 10 zł i za 1000 zł.
Jeśli obydwa kable działają .... działają identycznie.

Wszelkie głosy o tym że jakiś kabel nie działa powstają właściwie z 3 powodów:
- kabel faktycznie jest uszkodzony .... a więc nie działa
- kable jest naderwany i raz działa raz nie (to faktycznie kable słabej jakości mogą tę przypadłość wykazywać częściej)
- kabel działa ale urządzenia nim spięte nie potrafią się dogadać (lub mają kiepskie odbiorniki, nadajniki sygnału sygnału cyfrowego lub po prostu nie trzymają się w 100% protokołu) Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wtam,sory że się wpiołem do tego tematu z moim pytaniem a brzmi oo czy jest możliwość podpięcia laptopa z wyjściem D_SUP do HDMI w TV plazmowym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Fantom' post='110584' date='22.07.2008, 21:35 ']Masz rację. Istotne są czasy narastania i opadania sygnału.
Jeśli kabel tłumi wyższe częstotliwości (czy to z powoduy pojemności pasożytniczych, czy nieliniowej często, rezystancji) to może zniekszatałcić sygnał. To oczywiście prawda.
W kablach analogowych ma to ogromne znaczenie bo wpływa na sygnał.

Jednak jak to się ma do stwierdzenia, że np. lepszy kabel HDMI pokaże lepsze/wyraźniejsze kolory czy lepszy kontrast obrazu?
To już szysty nonsens czyż nie?[/quote]
Należało by się zastanowić jaki wpływ ma błędna (lub w przypadku długiego narastania zbocza) opóżniona interpretacja zmiany stanu z 0 na1 lub odwrotnie. na wyświetlany obraz.
Fakt jest faktem że przy transmisji YCbCr przez hdmi pewe operacje mogą być wykonane inaczej ,a poziom kontrastu który nawet nie ma 255 poziomów (16-235 chyba) będzie miał kilka poziomów mniej lub więcej.
Napewno nie będą to takie kosmiczne różnice jak przy analogu ale posiadacz dobrego telewizora poprawnie skalibrowanego (wielu użytkowników nie ma pojęcia jak ustawić pewne rególacje nawet te podstawowe) plus dobry sygnał hd można niułanse dojrzeć .
W związku ze swoją pracą (servis rtv) trochę lcd i plazm miałem w ręku i mogę powiedzieć żę między kablem za 100zł a200zł rużnice są prawie żadne albo żadne(zależy od kabla) Tanie hdmi za 20-40zł nie nadają się do fullhd bo to od razu widać. Pewnie jak skalujemy z dvd za 200- 300 zł to ciężko szukać różnicy ale bluray to inna bajka.
Nie zmienia to faktu że nie wszystkim te niuanse są potrzebne, ba znam takich co mają 50cali tv żeby oglądać 7 programów z anteny dachowej plus stary vhs. Co kto lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='piorek74']Należało by się zastanowić jaki wpływ ma błędna (lub w przypadku długiego narastania zbocza) opóżniona interpretacja zmiany stanu z 0 na1 lub odwrotnie. na wyświetlany obraz.
Fakt jest faktem że przy transmisji YCbCr przez hdmi pewe operacje mogą być wykonane inaczej ,a poziom kontrastu który nawet nie ma 255 poziomów (16-235 chyba) będzie miał kilka poziomów mniej lub więcej.[/quote]

Czegość chyba nie rozumiem w twoim rozumowaniu.
Transmisja cyfrowa to ciąg zer i jedynek. Załóżmy że chcemy przesłać kolejne wartości koloru czerwonego w trzech nastepujących po sobie punktach ekranu.
Niech to będą wartości:
123 11 237
Binarnie:
01111011 00001011 11101101

Załóżmy że kabel przefiltruje te bity i będzie przekłamywał co drugi bit (wiem że głupi przykład ale łatwo go przeprowadzić). Załóżmy że wyzeruje te bity.
Czyli otrzymamy:
0x1x1x1x 0x0x1x1x 1x1x1x0x - bity z 'x' będą wyzerowane
00101010 00001010 10101000 - czyli to dostaniemy
Co daje wartości kolorów:
42 9 168

Uważasz że da to niewielkie zniekształcenia w wyświetlanym obrazie???? Bo według mnie to będzie totalna kaszana :rolleyes:
Co więcej jeśli kabel na skutek nielinowego tłumienia, pojemności pasożytniczych itp. będzie filtrował sobie dosyć swobodnie bity ...... skutki na ekranie będą wręcz opłakane.
Nie mówiąc o tym że wśród tych wszystkich bitów są też informacje o synchronizacji. Jeśli one zostaną zakłócone ..... szkoda godać.

Wciąż twierdzę że zły kabel po prostu nie będzie działał. A jeśli będzie .... to da dokładnie taki sam obraz jak super drogi kabel.

Gdzie się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich
Nie rozumiem o co cały ten zgiełk. Jestem lama - mam tv 32w4000 i do tego DVD Sonego z upscalingiem do 1080p podłączone kablem HDMI firmy Bielkin (miał napisane że certyfikowany na 24p i audio +video HD:). Dałem za niego prawie tyle co za DVD wiec pewnie wielu tutaj weźmie mnie za idiotę (bo po co przepłacać) - mogłem kupić Mantę x 2 urządzenia + kabel. Czy byłoby tak samo? (Dosia się kłania:).

PS. Jak kupowałem audio (jestem starej daty, wiec w grę wchodziło tylko stereo, zatrzymałem się na Sony 3ES + Dynaudio Audience 8 + Audioquesty +Van Den Hulle) i mam od 10 lat spokój = to co słyszę dzisiaj w sklepie gra niewiele lepiej przy porównywalnej cenie, wie chyba nie wybrałem źle.

Wnioski moje: Ci, którzy twierdzą, że w technologii cyfrowej są tylko zera i jedynki mylą się bardzo. Ci którzy twierdzą, że droższe jest lepsze również. Dla mnie bity "bywają bardziej kwadratowe i bardziej okrągłe w zależności od urządzenia" (przeżyłem erę wzmacniaczy o THD<0,000001, które miały "drewniany dźwięk" więc jestem sceptycny).

Poza tym nawet przepłacony kabel amortyzuje się przez kilka lat, więc jego cena ma ok. <1% wpływ na setup.
A tak w ogóle, to proszę nie przesadzajmy z marketingiem na tym forum - dałbym i 10 razy tyle za ten kabel (lub za kartę która umożliwiłaby mi odbiór wyłącznie programów nadawanych w HD), a tak jestem kolejnym jeleniem, który "zobowiązał się" do wspierania rozwoju tej obiecującej technologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Mastertext' post='110745' date='23.07.2008, 22:30 ']Nie rozumiem o co cały ten zgiełk. Jestem lama - mam tv 32w4000 i do tego DVD Sonego z upscalingiem do 1080p podłączone kablem HDMI firmy Bielkin (miał napisane że certyfikowany na 24p i audio +video HD:). Dałem za niego prawie tyle co za DVD wiec pewnie wielu tutaj weźmie mnie za idiotę (bo po co przepłacać) - mogłem kupić Mantę x 2 urządzenia + kabel. Czy byłoby tak samo? (Dosia się kłania:).[/quote]

Oczywiście że nie było by to samo :rolleyes: Manta jak jest każdy wie.
Jadnak gdybyś podłączył swojego Sonego kablem HDMI za 10 zł ... było by dokładnie to samo :lol:

I to jest cały powód tego tematu ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, tylko dlaczego wciaz mam ta wade, ze wole wziac gruby, porzadnie wykonany kabel ze zlooooootymi wtykami (konieczne wyjmujac go z drewnianego, wykladanego aksamitem pudelka) niz z torebki celafonowej, cienkiego "plastusia?

BO BRZMI LEPIEJ, chociaz nie ma to nic wspolnego z rzeczywistoscia, fizyka i bitami. Tak samo jak kurczak podany na porcelanie smakuje lepiej niz ten wyjety z papierowej torebki, chociaz fizycznie zgadzaja sie bit w bit :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zainwestuj w porcelanę w domu i kup sobie kurczaka z torebki i ładnie przystrój:)Wyjdzie taniej niż w restauracji:P
pozłacane wtyki za 100 zł też znajdziesz:)a po drugie do patrzenia jest tv a nie kabel.tak samo jak z kurczakiem masz się najeść.Czyli liczy się efekt końcowy i jednym i drugim uzyskamy ten sam obraz i jednym i drugim się najemy.Snobizm przecież nie jest zakazany i nie jest zły,a na dodatek ważny w marketingu wielu firm:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw']Snobizm przecież nie jest zakazany i nie jest zły,a na dodatek ważny w marketingu wielu firm:P[/quote]

Ooo ... ja też tak myślę :rolleyes:
Sam jestem swego rodzaju snobem. Kupuję ładne rzeczy, markowe ...... ale wtedy gdy to ma sens. Gdy je widać, gdy ogląda się je na codzień.
Lubie dobrze podane potrawy, dobrze skrojone i wygodne ubrania.

Kabel jest ukryty i najlepiej aby go w ogóle nie było widać. No to po kiego grzyba przepłacać? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw' post='110759' date='24.07.2008, 00:35 ']tak samo jak z kurczakiem masz się najeść.Czyli liczy się efekt końcowy...[/quote]

troche odbiegam od tematu, ale nie wszczyscy jedza zeby sie najesc, tylko zeby smakowac (przezywac a nie przezuwac) jedzenie. Butelka na wino tez ma znaczenie, i chyba nie chodzi w degustacji wina o efekt koncowy.

I chyba dawno nie byliscie u audiofili, tam kable sa na pierwszym, najbardziej widocznym miejscu, razem z poprawiaczami pradu :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelka wina ma duże znaczenie :)
Na szczęście audiofilem nie jestem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć, czy wersje HDMI 1.0, 1.2 itd. dotyczą tylko interfejsów urządzeń czy także kabli? Na allegro można się natknąć na kable zgodne z 1.3b - czy one czymkolwiek różnią się od innych kabli? Wg mnie nie, ale chciałem się tylko upewnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pewnego stopnia tak. Certyfikacja 1.3 zapewnia szerokie pasmo przenoszenia kabla, potrzebne dla przyszłych, wyższych od 1080p rozdzielczości. A w nieodległej przyszłości, szersze pasmo przenoszenia kabla może się przydać do transmisji szerszej palety barw...

Oczywiście, jak na razie, do odtwarzania BD wystarczy kabel "nie 1.3"... :P

"...

HDMI 1.3:

* Higher speed: HDMI 1.3 increases its single-link bandwidth to 340 MHz (10.2 Gbps) to support the demands of future HD display devices, such as higher resolutions, Deep Color and high frame rates. In addition, built into the HDMI 1.3 specification is the technical foundation that will let future versions of HDMI reach significantly higher speeds.

* Deep Color: HDMI 1.3 supports 10-bit, 12-bit and 16-bit (RGB or YCbCr) color depths, up from the 8-bit depths in previous versions of the HDMI specification, for stunning rendering of over one billion colors in unprecedented detail.

* Broader color space: HDMI 1.3 adds support for “x.v.Color™” (which is the consumer name describing the IEC 61966-2-4 xvYCC color standard), which removes current color space limitations and enables the display of any color viewable by the human eye.

* New mini connector: With small portable devices such as HD camcorders and still cameras demanding seamless connectivity to HDTVs, HDMI 1.3 offers a new, smaller form factor connector option.

* Lip Sync: Because consumer electronics devices are using increasingly complex digital signal processing to enhance the clarity and detail of the content, synchronization of video and audio in user devices has become a greater challenge and could potentially require complex end-user adjustments. HDMI 1.3 incorporates automatic audio synching capabilities that allows devices to perform this synchronization automatically with total accuracy.

* New HD lossless audio formats: In addition to HDMI’s current ability to support high-bandwidth uncompressed digital audio and all currently-available compressed formats (such as Dolby® Digital and DTS®), HDMI 1.3 adds additional support for new lossless compressed digital audio formats Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio™.

..."

http://www.hdmi.org/learningcenter/kb.aspx?c=4#49

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...