Skocz do zawartości

maleko

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez maleko


  1. W dniu 19.05.2022 o 13:54, Dudman napisał:

    Moje pytanie brzmi: czy codzienne odłączanie i podłączanie do prądu może wpłynąć na żywotność telewizora?

    Może coś uszkodzić jak u mnie. Nie tak bardzo, ale reset do fabryki był konieczny. Przecież TV tylko oszukuje, że jest wyłączony i ciągle coś zapisuje w pamięci wewnętrznej, wyłączenie prądu może zrobić problem. Już nie pamiętam co było, ale pamiętam kiedy - po kilku wyłączeniach prądu z rzędu, coś robili na słupie, nie ma mowy o przypadku.

    17 godzin temu, Dudman napisał:

    Taki pobór mocy wynika z niekompetencji Sony. Wszystkie funkcje smart mam wyłączone, nawet wifi, a on i tak bierze 16W, sprawdźcie sami swoje XH90.

    Wyłącz wszystko: LAN - koniecznie, wifi, funkcje zdalne i dziesiątki innych (aktualizacja przewodnika, kanałów) itp. Sprawdź wszystkie setki opcji, mimo że często karą jest wyjście gdzie indziej i potem musisz szukać gdzie byłeś. Mam najnowszą aktualizację: tą pozbawioną xvid (żeby to naprawić zainstalowałem KODI i VLC), v6.1576. W dodatku jest błąd, że zmiany zmieniają na niby więc trzeba wracać do nadrzędnego menu i stamtąd co celu.

    Po tych zabiegach mam 0,x W - po kilkunastu sekundach od wyłączenia, zapewne coś tam kiedyś mieli (kiedyś robiłem test na mierniku przez kilka nocy), ale bardzo rzadko i średnia się mieści poniżej 1 W.


  2. W dniu 4.05.2021 o 10:28, Mariollo napisał:

    I czy 75 cali do oglądania z 2,7m nie będzie za duży?

    Przecież masz tu kalkulator i zalecają 3m: https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

    Tyle, że to nie gry FHD, ale TV z dziadowskim bitrate, w dodatku ogromna większość jest w SD. Tak więc będzie znacznie za duży. Ja mam 3,5 m do 55 cali, ale grając zdarza mi się siąść 1,5m dla FHD, w przypadku TV bitrate jest na to zbyt niskie.


  3. W dniu 10.03.2021 o 08:19, Dudman napisał:

    Pytanie do posiadaczy tego TV: czy poprawiono już problem z blurem w podczas wyświetlania 4K 120 fps czy dalej jest masakra? W internecie ciężko odnaleźć wiarygodną informację, pośród wpisów tylu hejterów tego telewizorka :D

    Bo jak rozumiem na VRR to i tak nie ma co liczyć?

    Tu masz fajne zdjęcia (60 Hz, 120 Hz stare i 120 Hz nowe): https://www.glitched.online/the-sony-bravia-x900h-blur-issue-is-not-fixed-but-looks-better-after-firmware-v6-0414/

    Od tego czasu pojawiły się nowe firmware (chyba 2 lub 3) i nic nie zmieniły wbrew obietnicom. Wygląda, że obietnica obejmowała 0414 i to już raczej koniec. Zaś VRR pewnie wprowadzą gdy tylko PS5 je dostanie.

    • Plusik 1

  4. Nie znam się na budowie podświetlenia, ale większą powierzchnię musi pokrywać więcej diod. Wg danych Sony pobór prądu wychodzi 1,92 raza więcej, a wg mojej teorii 2,38. Jednak cześć elementów jest podobna/wspólna np. procesor, płyta główna itp, które też ciągną prąd i jeśli to jest np. 30 W to by się w miarę zgadzało.

    Dzisiaj spotkała mnie niespodzianka w postaci zniknięcia nagranych danych z pendrive (używanego jako "HDD"). Wystarczyło zrestartować TV z pilota (5 sekund wł) i wróciły.


  5. W dniu 25.12.2020 o 18:25, kenczorf napisał:

    Jak rozmawiacie o watach to piszcie o przekątnej. 55 weźmie znacznie mniej niż 85.

    Obaj mamy 55 cali. No i wiadomo, że podświetlenie zużywa prąd (takie bzdurki jak ostrość czy nasycenie też, ale minimalnie), a 85 cali ma zapewne (85*85)/(55*55) razy więcej niż 55.

    Na nowym firmware 6.0414 zszedłem ze zużyciem na 0.0-0.1 W w uśpieniu (rzadkie skoki na 13-15 W - kilka minut na noc) - wyniki zbyt małe, choć miernik Voltcraft dobry, więc może być małe przekłamanie (ale nie tak duże jak u innych, wszystkie słabiej sobie radzą blisko zera). Teraz mam śr. 0,3 W (kiedyś 15 W). Pomiary opisałem na forum Sony, jak też co wyłączyłem (czyli wszystko: internet, sync, mobilne, aktualizację i przewodnika itd). Na nowym firmware nie mam żadnych problemów, telewizor włącza się natychmiast ok. 4-5 sekund po głębokim uśpieniu (kiedyś 2 minuty). Wyjątek to, że nadal nagrania z Polsatu nie można przewijać.

    Ciekawostką jest to, że ok. tydzień temu usunęli firmware 6.0414 ze strony Sony. Co bardzo dziwne skoro poprzedniego bardzo wadliwego nie usuwali.

    • Zmieszany 1

  6. 13 godzin temu, sebaarhus napisał:

    22-25W – TV w stanie czuwania, TV wyłączony, dekoder CP włączony, np. nagrywa program. TV to wychwytuje po HDMI i jest jakby w trybie aktywnego czuwania. U mnie występuje to dość często.

    Taka wartość u mnie nie występuje, zwykle ok. 15 W i możliwe, że dlatego prawie nigdy nie usypia (bo 3 HDMI widzi ciągle, tylko wyszarzone, tylko 1 usypia i znika po wyłączeniu X360).

    Manipulowałem z różnymi opcjami (a jest ich sporo). Generalnie ten pobór 0,5 W od Sony to oszustwo. Te twoje 7 W są pewnie dlatego, że krótko testowałeś. Ogólnie ludzie śledzili co się dzieje na innych modelach i się łączą co 5 minut z internetem itp. Po różnych zmianach opcji u mnie też pobór prądu w uśpieniu zaczął skakać, a nie trzymać się ciągle tego samego. Jednak spadki prawie do zera grożą szybkim uśpieniem, np. wyłączam, a minutę później uruchamia się 2 minuty. Dlatego dobrze by było by się nie usypiał zbyt mocno, 1 pik co 5 minut to nie problem, gorzej że to trwa po pół godziny itp.

    Co do 195 W to tyle osiągniesz pewnie w białej scenie w grze z HDR10 (ostro pobór zwiększa głównie jasność, ale też opcja X-tended zarządzająca). Co do średniej 90-100 W to masz zbyt wysoką jasność. 40? Zmień najniżej jak możesz, 20 i tak wali po oczach, ale nie warto przeginać by często nie musieć zmieniać.


  7. W dniu 20.11.2020 o 17:56, sebaarhus napisał:

    Najpierw moje przypuszczenie dlaczego nie widzisz różnicy po kilu dniach.

    Nie przypuszczenie, ale pewność że upłynniacz przestał działać, testowałem tę samą grę z X360 kilka razy. Oczywiście to tylko testy bo input lag zabija gry, no ale liczyłem na to w filmach.

    W dniu 26.11.2020 o 18:56, Gmeru napisał:
    • Rozwiązano problem, który powodował zamazywanie się obrazu na telewizorze z doprowadzonym sygnałem w formacie 4K 120 Hz.

    Na rtings.com już masz testy i problemu nie rozwiązano tylko polepszono, teraz mniej blura. Ja nic nie widzę na XSX czy dam 60 czy 120 Hz, ale nie mam jak dać planszy 4K na cały ekran, u mnie rozmycie nie jest tak duże jak u nich.

    10 godzin temu, Paweł Cholewski napisał:

    czy komuś z Was po aktualizacji firmware udało się zmienić w ustawieniach XBOX Series X na 4k@120Hz ??

    To już było od dawna, na starej też (nowej jeszcze nie instalowałem). Po prostu zmień format HDMI na rozszerzony (głęboko w menu Oglądanie telewizji), jest tam także Dolby Vision ale ma limit dla 60 Hz.


  8. W dniu 16.11.2020 o 11:07, sebaarhus napisał:

    1. Wówczas wpadłem na pomysł ponownego uruchomienia telewizora z przycisku pod dolną ramką ekranu.

    2.  Na pewno bardzo słabo wygląda na bajkowych kanałach które ogląda synek (jakość SD). Jeśli ktoś może podać jakieś ustawione u siebie parametry obrazu to byłbym wdzięczny.

    1. Że co? Brawa dla Sony za instrukcję, do dziś nie wiedziałem że tam jest przycisk, spróbuję poszukać.

    2. Musi siedzieć dalej (odpowiednio dla SD czyli 3 metry lub więcej). Zaś moje ustawienia to: Gamma -2 (test na hdtvpolska pomógł). Tryb gra, ostrość 58, realizm wył, jasność 25 (nawet 20), przyciemnianie śr. Do telewizji kontrast dynamiczny średni, przyciemnianie nawet max (znacznie mniej prądu bierze, choć wycina detale max i min, ale to ważne dla gier), korekta czerni śr. Telewizja działa na poziomie czerni ograniczonym dlatego warto to przyczernić (bo inaczej jest wyblakła).

    Co do upłynniacza to w ogóle nie widzę by cokolwiek dawał, jeszcze kilka dni temu działał tylko w 4K upłynniając genialnie (3,1), teraz już mi nie działa. Oczywiście TV żre prąd jak smok, 15W w trybie czuwania 24h, mam nadzieję że nowe firmware coś naprawi, póki co nic nie zmieniam, wystarczy że po kilku dniach już ledwo się włączał, dzięki restartom (5 sek włączanie) wrócił do normy i póki co czekam na firmware.

    • Lubię 1

  9. Czy naprawdę nikt jeszcze nie rozpakował tego TV? Olewacie moje pytanie, a to ważne, bo szczególnie folie na góra prawo lewo wyglądają na przyklejone na stałe by wzmacniać konstrukcję. Trzymają się rekordowo mocno, nie schodzą jak w innych moich TV i monitorach.

    21 godzin temu, Filip Michałowski napisał:

    Próbuję to symulować oglądając 40 cali z metra i daje radę.

    Przecież to jest czysta matematyka, masz to w kalkulatorze i tak to działa naprawdę. Np. zobaczyłem coś strasznego w grze z X360 (duże artefakty kompresji filmiku), potem odsunąłem się dalej i znikły. Testy robiłem na różnych TV i monitorach przez lata i zasada proporcji działa.

    Zatem 85 cali : 40 cali = 2.125 i o tyle dalej masz siedzieć by mieć taki sam obraz w obu. Co oznacza, że na nowym TV 85 cali DVB-T będzie wyglądać tragicznie i generalnie niemal wszystko. Zyskasz jedynie w 4K. Ja po prostu leżę / siedzę 3,5 metra od TV 55 cali, do grania na X360/PS3 siadam 3m od TV, do nowszych 1080p 2-3 m, a do 4K 2m (wiem że to za daleko, ale mam to gdzieś, być może po czasie przyzwyczaję się do rozmiaru i dam radę obejmować ekran wzrokiem, obecnie w dobrze znanej grze tracę orientację).

    Póki co walczę z wyblakłymi kolorami w Wydarzeniach i Wiadomościach itp. (PS. Wydarzeń nie da się przewijać na HDD, co chwilę się zawieszają, a mogło być tak pięknie z nagrywaniem). Kolory czasem są normalne i soczyste np. w studiach telewizyjnych, ale relacje np. wyborów w USA wyglądają marnie, ogólnie większość wyblakła, jedyny sensowny tryb to Standardowy z kontrastem dynamiczym, żywym kolorem itp. (ale przez to twarze są zbyt czerwone).


  10. Głupie pytanie: czy można zerwać folie z ekranu? Bo wydaje mi się, że zerwałem zbyt dużo.

    Wiadomo 4 plastry na środkach boków, ale ten z dołu był źle naklejony więc naderwałem folię z ramki. Lekko też folię z ramki naderwałem odklejając tabelkę klasy energetycznej (góra-tył). I powstaje pytanie czy te folie na ramkach nie są konstrukcyjne? Bo się mocno trzymają.

    Druga sprawa to wyprane kolory: nagrałem sobie wczorajszy wyścig F1 do avi i przeniosłem na PS3, tam format mocniejszej czerni (od razu widać który lepszy), jednak w trybie gra kolory wyprane (gdy obrazy testowe wyglądają normalnie), można zmienić w TV na HDMI ograniczony, to pomaga, ale w innych scenach masakra, gdy jest zmierzch to tam czarno. Gier testowałem tylko 2, jedna wyprana druga nie.


  11. W dniu 26.06.2020 o 17:50, klaus71 napisał:

    no ok - na kilkanaście tysięcy sprzedanych oledów u 3 wypaliły sie napisy :) musiały chyba non stop oglądać te napisy :)

    Bzdura, pokaż dowody. Ja pokażę swoje: https://allegro.pl/oferta/akumulatorki-baterie-aa-r6-5500mah-bateria-mocne-7451552768

    Niestety oszuści ciągle usuwają swoje aukcje więc nie da się zebrać ocen do kupy (być mieć dziesiątki tysięcy ocen, realnych od klientów), ale jak widać ocena 4.58/5 i zaledwie 10% miało problemy. Oczywiście prawdziwa liczba wynosi 127 na 127. Wypalony OLED to malutki problem w porównaniu z tym linkiem więc nic dziwnego, że przeszkadza ludziom jeszcze mniej. Takich linków / produktów jest masa.

    Żeby stwierdzić ile się wypaliło trzeba by zbadać 3- lub 4-letnie TV (żadnych 0 lat) oraz sprawdzić czy osoba to oglądała, bo są takie żenady jak 1000h w 3 lata, tylko normalne przebiegi 3-10 h dziennie (10h to zwykle różni domownicy).


  12. W dniu 1.06.2020 o 18:54, grundig napisał:

    Ludzie  pracujacy w tych stacjach telewizyjnych  doskonale wiedza o tym problemie.Swiadomie  niszcza telewizory telewidzow.

    Bzdura! Co było pierwsze: jajko czy kura?

    To producenci niszczą TV produkując buble zwane Oled. Pierwsze było takie wyświetlanie. Oledy pojawiły się wiele lat po. Od dawna zostawiałem monitory ze statycznym obrazem, czasem na wiele godzin i nic się nie wypaliło, tylko buble Oled mają taki problem (i wcześniej Plazma).

    Dla producentów produkcja bubli to zysk, ale dla konsumentów kradzież. Jednak obecni konsumenci są tak głupi, że kupują bubla drugi raz. "Postarzanie produktu" w teorii łatwo wyeliminować, wystarczyłby mózg u konsumentów: zepsuło mi się Sony? No to kupuję inną markę, może gorszą? Nie szkodzi, w końcu wszyscy producenci bubli padną, bo niemal wszyscy klienci wylądują u producentów nie-bubli. Tyle teoria wolnego rynku, praktyka jest taka, że ludzie kupują bubla od tej samej firmy i nie ma ona nauczki. PS. w przypadku Oled chodzą nieoficjalnie ceny bodajże 100 $ za 1 m^2 - cytuję z pamięci i mogę się bardzo grubo mylić, ale istotne jest to że koszt matrycy jest znikomy (a nie typowe 0,5 - 2/3 ceny TV).

    • Lubię 1
    • Smutny 1

  13. W artykule brakuje najważniejszego czyli SD.

    Ogromna większość osób ogląda SD, zapewne to ok. 90% przekazu. Jeśli jakieś "HD" to jest to M jak Miłość na TVP2 czy TVP3 Info z żałosnym bitrate. Dla SD mała odległość lub duży ekran są szkodliwe i nie warto sobie psuć 90% czasu oglądania. Tak więc typowe 40 cali to rozsądne maksimum. A do grania wystarczy siąść bliżej.

    • Plusik 1

  14. Dnia 13.04.2019 o 13:51, plmatrix napisał:

    I nie wiem czy warto mieć mniejszy oled czy większy Led? 

    Jeszcze mniejszy LED. Masz przecież kalkulator: https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

    Dla 55 cali to 1.16 m przy 4K oraz 2.31 m dla 1080p. SD to 720 x 576 576i, nieproporcjonalne więc ciężko policzyć, ale będzie to rzędu 5 m.

    Upscalling to kpiny, od początku wiadomo, że CRT miażdżą LCD, a LCD sztucznie zaniżają jakość SD. Żaden LCD w SD nie da jakości zbliżonej do CRT. Tak jak pisze wyżej efel: będziesz miał pogorszenie zamiast polepszenia. Ja dużo oglądam xvid czy nagrań na starą nagrywarkę HDD analogową i doskonale wiem jak odległość niszczy. Np. leżąc i oglądając skoki narciarskie wszystko wygląda fajnie, ale gry gram siedząc blisko i włączę sobie skoki to to samo wygląda paskudnie, po prostu do grania siadam na krześle o 40% bliżej niż leżąc.

    • Plusik 1
    • Zmieszany 2

  15. Dnia 15.10.2018 o 09:40, fio2 napisał:

    Ile dysków twardych zapisze 40 GB w 20s?

    Jak to policzyłeś? Przecież to jest 1.25 GB/s, 50 GB w 20 sek. Nic trudnego dla SSD (nie SATA3).

    Dnia 15.10.2018 o 16:36, Barnaba napisał:

    Nie 10 GBs a 10 Gbs, czyli realnie ok 1 GB na sek. Nie widzę problemu z wykorzystaniem takiej prędkości w "zwykły" sposób. Po prostu większy komfort:)

    Gdy czytam takie coś to aż mnie skręca. Po co go poprawiasz gdy nie masz cienia wiedzy o jednostkach? On myli b z B. Ty stosujesz absurdalne Gbs i jeszcze nie umiesz dzielić przez 8.

    Dnia 15.10.2018 o 17:09, fio2 napisał:

    Mam sieć WiFi 5Ghz, z routerem 1200Mb/s i rozumiem, że to też prawie 9x za mało.

    To są urojenia producentów, realnie jest dużo gorzej, co chyba wiesz, bo gdy poszedłeś do drugiego pokoju to sprawdziłeś, że nie masz tych 600.

    A 10 Gb/s da się wykorzystać do podziału łącza, np. w firmie, a nawet i domu, gdzie maniak dostanie 1 Gb/s, nawet jeśli znajdzie co ściągać to zajmie 10% sieci (dzięki czemu pingi dla innych powinny być OK). Ot wezmą takie łącze 10 Gb/s w kilku sąsiadów. Link na 1 Gb/s to dużo lepszy podział niż QoS, a gdy ktoś złośliwie kupi kartę 10 Gb/s to kupi się switcha 1 Gb/s. Ogólnie idiotyczna oferta dla szpanerów, tyle że to nie samochód czy dom, trudno się tym pochwalić, płacić 399 zł żeby pochwalić się kilka razy w internecie?


  16. Dnia 5.07.2018 o 10:03, klaus71 napisał:

    różnicę to widać bedzie pewnie tylko z  1metra (przy 65calach) na stop klatce

    A jak się kupuje telewizory? Stojąc na wprost z nosem przy ekranie :) Sprzedawcy oszuści wciskający taki żart jak 4K o tym wiedzą i dla 8K z pewnością tak przygotują alejki w sklepach by się nie dało oglądać z większej odległości przy materiale 8K, zaś przy 1080p tak zagracą że nie podejdziesz bliżej niż 5 metrów.


  17. Dzięki :) No mój angielski nie jest zbyt dobry (lub nie było tego opisu na początku, potem oglądałem obrazki).

    Ważne jest "dolne prawe logo", bo to typowe oglądanie TV (a tu wypalenie też jest choć bardzo mało widoczne, po roku pewnie będzie waliło po oczach).


  18. Nie widzę edycji więc piszę Update.

    5 października pojawiły się nowe zdjęcia i teraz wypalenia walą po oczach. O dziwo wali po oczach lewe górne logo (mimo, że lewe dolne jest takie samo, te po prawej to mniej widoczne "50% opacity logo" więc nie dziwne, że mniej wypaliły).


  19. Skąd to wziąłeś? Bo wreszcie udało im się coś wypalić: Week 4 (09/28/2017): Some retention is visible in purple, red, green and blue slides.

    Tyle, że nadal nie widzę dowodów (chyba permanent retention), pewnie gdzieś są.


  20. OLED-y mają problem z wypalaniem ekranu. W innym temacie to lekceważyłem, bo dotyka to nie czytających instrukcji oraz oglądających bzdury jak TVN24 przez kilka godzin bez przerwy (wbrew instrukcji).

    Dla monitorów to prawdziwa tragedia, tu się tego uniknąć nie da. No może da włączając na siłę wygaszacz na 5 minut co np. 30 minut :) Teoretyzuję, ale nawet gdyby to była minuta co godzinę to i tak ludzi by wkurzyła na max. Na kompie takie paski jak w TVN24 są ciągle.


  21. Dnia 28.07.2017 o 16:11, ma_ko napisał:

    - ekran ma interwał samoczyszczenia co 4h ciągłego, powtarzam ciągłego odtwarzania treści TV i innych. Ten proces trwa około 7 minut.

    Wiedziałem o autoczyszczeniu, ale nie wiedziałem i nadal nie wiem jak to w danych modelach (o zmianach 2015, 16, 17).

    Natomiast oglądanie TVN24 przez 3h to przegięcie! Wiedząc o wypalaniu nigdy nie pozwalam na więcej niż 40 minut 4:3 z pasami po bokach, a i tam zwykle robię przerwy na to i owo więc 15 minut rzadko jest przekraczane. I to dla LCD!

    Niepokoi mnie te 7 minut czyszczenia, czyli co? Po 4 godzinach w czasie grania włącza się coś? Niewielki problem, bo bardzo rzadko osiągam 3 h z rzędu (zwykle 20-60 minut), ale warto wiedzieć czy w czasie gry online nie dojdzie do tragedii.

    W każdym razie wygląda, że problem wypalania dotyczy małej grupki - nie umiejących czytać instrukcji.


  22. Dnia 27.07.2017 o 11:19, ma_ko napisał:

    Marsselus bardzo się mylisz, wypalenia są i są dość częste... mój przykład czy kolegi abartha w moim TV po 2 miesiacach nie całych i maks "ogladaniu" jednej audycji 2- 3 h pojawiło się trwałe wypalenie...

    Jak często robiłeś czyszczenie?

    Ciekaw jestem jaki to ma wpływ, bo np. w klimatyzacji konserwatorzy są w szoku gdy ktoś czyści filtry (instrukcja zaleca co 2 tygodnie lub częściej, a ludzie czyszczą raz na rok). Powstaje pytanie czy ktoś krawo niszczący ekran TVN24 czy TVP Info, niszczy go tysiąc godzin a potem wpada na pomysł czyszczenia. Ja bym go czyścił codziennie po takich stacjach, co podejrzewam powinno pomóc (a jeszcze bardziej przełączanie na inne kanały, np. 4:3 nigdy nie oglądam powyżej godziny, rzadko powyżej 20 minut).


  23. Dnia 13.06.2017 o 13:14, mataman napisał:

    Odległości z kalkulatora podają moment w którym przestajesz widzieć wszystkie szczegóły 4K. Różnice natomiast będzie widać ZAWSZE.

    Nieprawda. Nie bez powodu te odległości są podawane od do. "OD" to odległość zalecana dla 4K, zaś "DO" to odległość odpowiednia dla 1080p, im większa tym więcej szczegółów tracisz.

    Np. dla 65 cali jest to od 137 cm do 273 cm. 137 jest optymalne, dla 272 zysk jest drastycznie mały (to tylko 1 cm!). Rozsądne maksimum to pewnie ok. 200 cm. Ponadto oczy są RÓŻNE! To nie tak, że KAŻDE sprawne oko ma takie same osiągi, ale raczej tak, że chłopak biega na 100 m 12,5 - 16 sek ( tzw. sprawny chłopak 13-15, a sportowiec 9,8-10,5). Zatem niektórzy zauważą różnice z 300 cm, a inni nie zauważą ze 200 cm. No i to i tak jest placebo, większość która "zauważy" ulegnie propagandzie, a w domu i tak siądzie przed TV SD.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...