Jump to content
 • entries
  5
 • comments
  22
 • views
  18,480

Rekalibracja telewizora - czy LG OLED jej wymaga?

Maciej Koper

10,962 views

Temat kalibracji telewizora jest wciąż niszowy i mała jest jego świadomość wśród nabywców swoich nowych, wypasionych, wyświetlaczy. Sukcesywnie pracujemy jednak nad tym od kilku lat, czego efektem jest Wasze zadowolenie :) Szukając niszy w niszy dotrzemy jednak do jeszcze mniej zgłębionego tematu - kwestii rekalibracji ekranu, czyli ponownej kalibracji po jakimś czasie pracy.

Dlaczego ma to znaczenie?

Ponieważ sprzęt pod wpływem starzenia się zmienia swoją charakterystykę pracy. Jak wiecie najnowsze telewizory OLED LG mają obliczony czas pracy na ok. 100 000 godzin. Po tym czasie jasność powinna spaść o połowę. Nie jest jednak powiedziane, że jest to jedyne zjawisko jakie będzie następować. Spadki jasności poszczególnych subpikseli będą nastepowały w różnym czasie, a co za tym idzie, będzie zmieniał się odcień bieli. Większość walorów kalibracji pozostanie niezmienna, ale część będzie się zmieniać. Jak szybko? Właśnie na to pytanie mam dzisiaj odpowiedź!

20171102_165420.jpg

LG EC930V po półtora roku pracy

Protokół kalibracyjny SkalibrujTV.pl zawiera sugerowaną datę rekalibracji. Domyślnie ustawiona jest ona na półtora roku, ale nie jest to żadnym sztywnym wymogiem. Jest to rekomendowany czas po którym z reguły można znów coś poprawić. Z pewnością nie aż tyle ile przy pierwszej kalibracji - co najwyżej ułamek tego. Jeśli zmieniamy TV co 2 - 3 lata, to uważam, że nie ma to w ogóle sensu. Jeśli zostawiamy TV na dłużej, to jest to kwestia godna uwagi.

rekomendowana_rekalibracja.PNG

Wśród moich klientów są jednak osoby, które zmieniają ekran zdecydowanie rzadziej, a chcą cieszyć się najwyższą jakością obrazu przez cały czas. Właśnie taką osobę odwiedziliśmy kilka dni temu, by ponownie skalibrować telewizor LG EC930V. Pamiętacie ten model? To poprzednik kultowego EG910, czyli OLEDa o największej popularności na rynku :)

Około 3 500 godzin pracy - co zmienia w tym przypadku?

Mój klient umówił się dokładnie po półtora roku, czyli około 550 dniach. Jest on typowym zapaleńcem, u którego TV pracuje średnio 8-9 godzin dziennie. Daje to wynik 3 500 przepracowanych godzin. Czy wystarczyło to, by było co poprawiać? Nie będę trzymał dłużej w niepewności. Przyjrzyjmy się pomiarom starej kalibracji :)

przed-kalibracja.png

Jak widzimy kolor biały, na starej kalibracji, kieruje się nieznacznie w rejony żółci. Oznacza to, że niebieski subpiksel postarzał się szybciej niż pozostałe trzy. Celowo zaakcentowałem tu wyraz "nieznacznie", ponieważ błąd deltaE oscyluje w granicach 1,6 - 2,5. W prawdzie w szarościach na wykresie jest on ponad 3, ale jest to efekt walidacji względem innej wartości gammy (w międzyczasie TV został przewieszony i rekalibrowaliśmy do trochę innych parametrów). Wartość dE = 1,5 to minimum, by dostrzec różnicę. Oznacza to, że zrobiliśmy rekalibrację tak szybko, że klient jest w stanie zauważyć różnicę, ale jest ona bardzo subtelna. O dwa rzędy wielkości mniejsza niż przy pierwszej kalibracji.

W związku z tym moja rekomendacja dla telewizorów LG OLED brzmi: co 2 - 3 lata, jeśli chcemy znowu realnie odczuć jakiś większy postęp, chyba, że oglądamy po 16 godzin dziennie :)

rekalibracja.png

Dla ciekawych osób załączam też pełny raport z rekalibracji: LG EC930 2017-11-02.pdf

 • Thanks 1


1 Comment


Recommended Comments

Witam, Kupiłem 5 dni temu LG OLED 65B7V i na początku pełen zachwyt, aż do transmisji ze skoków narciarskich. Na białym tle (śnieg) zauważyłem pas szarego różu ok. 15cm biegnący od góry do dołu. No i się zaczęło. Test białej kartki pokazał ,że biel pasami przechodzi delikatnie w szary róż. Można się do tego pewnie przyzwyczaić, bo przy wyświetlaniu kolorów i czerni jest OK a nawet super. 

Co robić, czy oddać telewizor z tytułu odstąpienia od umowy i liczyć, że inny będzie lepszy? Sprzedawca odpowiedział mi ,że to jest typowe dla OLEDów. (?)

Czy kalibracja zrobiona przez odpowiednią osobę usunie to zjawisko i przywróci jednolitą biel ? Może być brudna ale żeby była jednolita.

Proszę pilnie o poradę i pomoc.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...