Powrót

Filmy i seriale VOD: tyle chcemy wydawać miesięcznie na abonamenty

Filmy i seriale są łatwiej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Więcej platform VOD to jednak większe wydatki. Ile konsumenci są w stanie wydać na abonamenty? Kilka firm analitycznych sprawdziło największe rynki na świecie. Prezentujemy wam wnioski.

Platformy VOD – mamy wybór większy niż kiedykolwiek wcześniej

Obecnie z najbardziej liczących się na rynku światowym platform mamy: Netflix, Amazon Prime Video, HBO Go, Hulu, Disney+ oraz Apple TV+. W przyszłym roku jeszcze ich trochę przybędzie (m.in. HBO Max, Peacock), a każda z nich dąży do odgradzania treści na wyłączność. Wkrótce więc może okazać się, że obejrzenie wszystkiego, co nas interesuje stanie się dość kosztowne. Jak się okazuje, cztery różne kraje są w stanie wydać podobnego rodzaju pieniądze na potrzebne im abonamenty. Przypatrujemy się, jak na to patrzą Amerykanie, Brytyjczycy, Holendrzy i Niemcy. Te cztery rynki są jednymi z najbardziej znaczących i (poza Holandią) największych.

USA – ile są gotowi wydać na VOD konsumenci?

Jak wynika z badania Morning Consult na zlecenie Hollywood Reporter akceptowalną kwotą na VOD dla Amerykanów jest między 17 a 27 dolarów, średnio 21 dol. Co ciekawe, w USA konsumenci są nadal bardzo skorzy do tego, by korzystać z linearnej telewizji, płacąc za usługi kablowe / satelitarne nawet 50 dolarów miesięcznie i generalnie więcej niż za VOD.

UK – ile są gotowi wydać na VOD konsumenci?

W przypadku Brytyjczyków, według sondaż The Trade Desk dokonanego na grupie reprezentacyjnej 953 dorosłych osób z UK, 60% z nich nie chciałoby płacić więcej niż 20 funtów za wszystkie abonamenty VOD. W przypadku osób w wieku 16-34 lat, w UK oglądają one dziennie 52 minuty zawartości VOD.

Niemcy – ile są gotowi wydać na VOD konsumenci?

Niemiecki dziennik Der Spiegel opublikował w listopadzie 2019 roku dane statystyczne skompilowane przez instytut badań rynku GfK. Wynika z nich, że Niemcy są skłonni wydać maksimum 23 euro za abonamenty do usług VOD. U naszych sąsiadów korzysta z nich 22,1 mln osób, które przeciętnie posiadają 1,3 subskrypcji. Dziennie Niemcy przeciętnie oglądają 33 minut filmów i seriali w streamingu.

Holandia – ile są gotowi wydać na VOD konsumenci?

Z kolei w Holandii, w jedynym europejskim kraju, gdzie dostępny jest w tym momencie Disney+, tamtejsi konsumenci są gotowi na wydatki rzędu (najczęściej) 20 euro na abonamenty VOD. 31% respondentów w sondażu nu.nl zadeklarowało, że jest w stanie na ten cel przeznaczyć między 10 a 20 euro, a kolejne 31% nie więcej niż 10 euro. Natomiast inna 7-procentowa grupa byłaby w stanie zapłacić nawet między 20 a 30 euro. Statystycznie w Holandii tamtejsi użytkownicy platform VOD oglądają przeciętnie tego typu treści 27 minut dziennie (dane z 2017).

Disney+ na Samsung QLED Q7FN

Które usługi VOD są dla konsumentów najważniejsze?

Najpopularniejszym serwisem VOD na świecie jest obecnie Netflix, który może pochwalić się 158 milionami subskrybentów. To także Netflix byłby usługą, do której dostęp chcieliby zachować abonenci, wtedy, gdy musieliby ograniczyć wydatki. Takiej odpowiedzi udzieliło 31% ankietowanych w badaniu AudienceProject.

Interesująca statystyka dotyczy także Disney+, usługi, która zadebiutuje w Niemczech, Skandynawii i UK oraz innych krajach Europy Zachodniej w marcu 2020 roku. Spośród 6000 ankietowanych ze Skandynawii, Niemiec, UK i USA, aż 37% respondentów, których interesuje Disney+, zrezygnowałoby z innych abonamentów.

Źródło: Broadbandtvnews [2], Mobilemarketingmagazine, The Hollywood Reporter,

Więcej na temat Netflix:

Więcej na temat Disney+:

Więcej na temat Amazon Prime Video:

Więcej na temat HBO GO:

Więcej na temat Apple TV+:

(631)