Wreszcie wyczekiwana aktualizacja Android 9 dla wybranych modeli Sony Android TV jest dostępna także i w Europie. Informację potwierdził europejski oddział Sony. Tutaj znajdziecie pełny opis wszystkich elementów aktualizacji.
Według komunikatu Sony Europe aktualizacja Android 9 Pie powinna być rozsyłana stopniowo do kompatybilnych telewizorów Android TV począwszy od 11 grudnia. Warto jednak zaznaczyć, że część modeli otrzyma ją w pierwszej kolejności, a będą to telewizory LCD:
Natomiast Sony Bravia OLED Master Series, czyli modele AF9 (tu testowaliśmy) i AG9 (także testowany, tutaj) otrzymają uaktualnienie w późniejszym terminie. Sony podało, że będzie to na początku 2020 roku.
Sony Android TV: Android 9 – co nowego?
Generalnie uaktualnienie Android 9 Pie wniesie trzy bardzo istotne funkcje, związane z przesyłaniem dźwięku, obrazu oraz łącznością z urządzeniami połączonego domu.
Apple AirPlay 2
Protokół Apple AirPlay 2 umożliwia bezprzewodowe przesyłanie multimediów z urządzeń iOS (iPhone, iPad, iPod touch itp.) lub macOS (komputery Mac) w formie dźwięku bądź obrazu na telewizor.
Apple HomeKit
HomeKit z kolei odpowiada za komunikację z urządzeniami połączonego domu. Używając tego protokołu, z poziomu swojego iPhone’a czy iPada możemy sterować urządzeniami inteligentnego domu. Wymagana jest tutaj aplikacja Home na iOS oraz tzw. urządzenie hub, które będzie odpowiadało za kontrolowanie gadżetów. Może to być Apple TV czwartej generacji, Apple TV 4K, HomePod lub iPad. Urządzenie musi być włączone, znajdować się w domu i być podłączone do sieci Wi-Fi.
Dolby Atmos
Wspomniane wyżej modele telewizorów będą mogły od teraz dekodować dźwięk w Dolby Atmos przy odtwarzaniu z kompatybilnych aplikacji VOD bądź źródeł takich, jak płyty 4K UHD Blu-ray. Ponadto telewizory te będą mogły przesyłać także dźwięk Atmos na soundbar bądź amplituner.
Android 9 Pie – inne usprawnienia
Sam system Android 9 nie wprowadzi jakichś ogromnych zmian. Interfejs pozostanie nieco odświeżony, zmienione zostało menu przełączania się między źródłami, jak również w przewodniku TV dodano mini-podgląd obrazu.
Oprócz tego Sony podaje, że modele z 2018 roku będą odtwarzały zawartość w kodeku HEVC (h.265) w 100 / 120 Hz przez odtwarzacz USB. Telewizory powinny teraz przesyłać dźwięk przez HDMI pass-through do systemów kina domowego i soundbarów.
Co z Apple TV?
Niestety nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat wsparcia aplikacji Apple TV, które było planowane i zapowiadane wcześniej. Niemniej jednak jeśli telewizory Samsung wspierające Apple TV są jakimś wyznacznikiem, to wszystkie, które posiadają dostęp do Apple TV są również zgodne z AirPlay 2 i HomeKit. Tak więc prawdopodobnie dostęp do niej otrzymają wyżej wymienione odbiorniki z aktualizacją Android 9 Pie oraz AirPlay 2 i Homekit.
Źródło: Flatpanels
Więcej na temat Sony:
- Projektor Sony VPL-VW270ES – produkt roku What Hi-Fi Awards 2019
- Sony Soundbar HT-S350 | TEST | Listwa głośnikowa za 899zł
- Sony Xperia 5 | TEST | Uboższa krewna „jedynki”? Nic bardziej mylnego
- Sony będzie wydawać gry z PlayStation na innych konsolach | ANALIZA
(11760)