Powrót

Optoma UHD300x | TEST | niedrogi projektor DLP 4K w 2018r!

Słowem wstępu

Optoma, to znany miłośnikom kina domowego producent projektorów, który w swojej ofercie ma wiele modeli na każdą kieszeń. Do tej pory nie mieliśmy jednak okazji przetestować żadnego produktu tej marki, aż do dziś i zaczniemy nie od byle jakiego modelu. Jest nim UHD300x, czyli projektor 4K HDR.  Wprowadzenie na rynek przetwornika obrazu DMD 0,47″ spowodowało istny wysyp, przystępnych cenowo, projektorów DLP 4K. Pierwszego z nich mieliśmy okazję testować od firmy BenQ i był nim model W17000. W dniu dzisiejszym sprawdzimy konkurencyjny produkt posiadający to samo serce. Jego cena wynosi około 4 699 zł i może być doskonałą alternatywą do telewizora z dużo mniejszą przekątną dla fana filmów, grania na konsoli czy oglądania sportu na ogromnym ekranie.

Technologia DLP 4K – podstawowe informacje

Serce projektora – chip DMD, to układ składający się z małych luster.

Technologia DLP znana jest już od lat i powszechnie stosowana w urządzeniach profesjonalnych. W zasadzie każdy z projektorów, stosowanych w komercyjnych kinach cyfrowych, korzysta właśnie z niej. Do zalet przetworników DLP należą:

W ofercie firmy Texas Instruments, która produkuje przetworniki obrazu (DMD) do projektorów, znajdują się chipy z natywną rozdzielczością 4K. Są to jednak bardzo duże i drogie systemy stosowane w multipleksach kinowych. Chipy do zastosowań domowych to przede wszystkim DMD 0,66″ (znany np. z Optomy UHZ65) oraz najnowszy DMD 0,47″, który został zastosowany właśnie w UHD300x. Pierwszy z przetworników ma natywną rozdzielczość 2,7K (4,15 Mpix) natomiast dzięki 120Hz odświeżaniu pozwala rysować dwa piksele w każdej klatce obrazu. Są one przesunięte względem siebie w poziomie i w pionie, dzięki czemu każdy piksel “dzielony jest na czworo”. W DMD 0,47″ sprawa wygląda trochę inaczej. Przetwornik ma fizyczną rozdzielczość Full HD (2,07 Mpix) jednak częstotliwość jego odświeżania podniesiono do aż 240Hz, dzięki czemu wyświetla on aż cztery piksele w jednej klatce obrazu!

DMD 0,66″ (rozdzielczość: 2716 x 1528)

Optoma UHZ65

DMD 0,47″ (rozdzielczość: 1920 x 1080)

Optoma UHD300x

120Hz częstotliwość odświeżania pozwala rysować każdy piksel podwójnie, by uzyskać rozdzielczość 4K. Piksele są przesunięte po ukosie. 240Hz częstotliwość odświeżania pozwala rysować każdy piksel poczwórnie, by uzyskać rozdzielczość 4K. Piksele są przesuwane zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

De facto obie metody uzyskiwania rozdzielczości 4K pozwalają zakwalifikować urządzenia jako 4K według wymagań CTA. Projektor rysuje cztery piksele w jednej klatce obrazu, a jak powszechnie wiadomo Full HD * 4 = Ultra HD (4K). Zanim przejdziemy do oceny efektów dawanych przez nowy system chciałbym jeszcze tylko raz przypomnieć, że nie ważna jest zastosowana technologia – ważny jest efekt, a ten ocenimy w dedykowanym akapicie.

Wygląd

Projektor wykorzystuje klasyczną stylistkę. Ma kompaktowe wymiary i bryłę znaną z innych urządzeń producenta, czyli cechuje się po prostu schludną prostotą i z zewnątrz prawie nic nie sugeruje, że jest to najnowocześniejszy reprezentant technologii Ultra HD.

Na górze projektora znajdziemy dostęp do przycisków, którymi możemy obsługiwać projektor bez użycia pilota, a także do pierścieni regulujących zoom i ostrość obiektywu. Jest także pokrętło regulacji lens shift, czyli bezstratnego przesunięcia obrazu w osi pionowej. W prawdzie zakres wynosi jedynie 10% wysokości obrazu, ale to zawsze coś i na pewno ułatwi wcelowanie obrazem w ekran.

Wyposażenie i Złącza

Wszystkie gniazda podłączeniowe projektora znajdują się na tylnej ścianie. Znajdziemy tam: analogowe gniazdo wideo (D-sub 15pin), 2 X HDMI (w tym jedno z oznaczeniem 4K – 18Gbps), audio in (Mini Jack), audio out (Mini Jack), USB (mini B) pełniące role portu serwisowego, RS232 (DB-9pin), oraz USB (typu A). To ostatnie gniazdo pełni rolę zasilania urządzeń przenośnych, które możemy podłączyć do projektora, np. bezprzewodowego transmitera obrazu. Pomiędzy opisanymi złączami znajduje się także port 12V trigger, który można użyć do automatycznego sterowania silnikiem rozwijanego ekranu. Jak na tą półkę cenową to ilość portów jest bardzo bogata.

Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Przetwornik obrazu DLP 0,47″ DMD
Odświeżanie obrazu (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Jasność po kalibracji zoom 1.0x (najdalej od ekranu): 320 Lm (Ekonomiczny) / 480 Lm (Normalny) / 650 Lm (Normalny + Brilliant Color)

zoom 1.3x (najbliżej ekranu): 375 Lm (Ekonomiczny) / 560 Lm (Normalny) / 750 Lm (Normalny + Brilliant Color)

Kontrast On/Off 560:1
Kontrast ANSI 140:1
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,3
  • maks dE: 2,5
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 46ms – dowolny tryb – 1080p60 (konsola)
  • 46ms – dowolny tryb – 2160p60 (konsola)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)
Obsługa 10 bitowego koloru Tak

Instalacja projektora

Parametry obiektywu, ze strony producenta, mówią o offsecie wynoszącym 105%. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli ustawimy projektor na stole, to dolna krawędź obrazu na ścianie będzie zaczynać się 5% (z wysokości obrazu) ponad soczewką projektora. Wartość tę możemy podnieść maksymalnie do 115% za pomocą pokrętła regulacyjnego. W przełożeniu na praktykę – jeśli projektor postawimy na 60cm stole i oddalimy tak by obraz miał 100″ (czyli 220 x 124 cm). To dolna krawędź obrazu będzie mogła znaleźć się na wysokości 66 – 81cm nad ziemią. Jeśli ktoś obraca się w matematyce i te wartości wydają mu się dziwne, to wyjaśnię – Optoma liczy przesunięcie nie od środka, a od górnej krawędzi ekranu.

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1.21:1 – 1.59:1 (jest to stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,7 do 3,5 metra. Zakres regulacji pozwala raczej na wygodne wybranie miejsca instalacji. Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku UHD300x różnica ta wynosi około 15% (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

Producent udostępnia także fantastyczne narzędzie do wyznaczanie miejsca montażu projektora i wielkości ekranu. Nie ma potrzeby wyliczania tego ręcznie: https://www.optoma.pl/projector-distance-calculator/uhd300x

Jasność i głośność

Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 375 lumenów w trybie ekonomicznym i 560 lumenów w trybie normalnym. Nie są to duże jasności, jak mogłaby specyfikacja sugerować (napisane jest 2200 lumenów!), aczkolwiek od uzyskania dużej przekątnej obrazu z pewnością wystarczą. Trochę gorzej to wygląda jeśli mowa o treści Ultra HD z HDR, bo w tym wypadku jasności nigdy nie za wiele. By uzyskać dobrej jakości projekcję SDR w trybie ECO sugerowałbym nie przekraczać 120″ przekątnej ekranu. Do HDR za maksimum uznawałbym 100″, lepiej sprawdziłaby się wręcz mniejsza tkanina.

Warto też nadmienić, że projektor nie umożliwia przyciemnienia obrazu, bez pogorszenia jakości (jest pozbawiony jakiejkolwiek przysłony). Oznacza to, że jeśli zastosujemy zbyt mały ekran, np. 80, czy 90″, to do oglądania zwykłej treści (SDR) może być zbyt jasno. Złotym środkiem będzie więc 95-105″.

Jakość optyki

Ostrość i konwergencja obrazu była bardzo dobra na środku obrazu, jak to bywa w jedno-przetwornikowych projektorach DLP. Na brzegach ostrość nieznacznie spadała. Geometria obrazu była poprawna z minimalnymi dystorsjami, wynoszącymi mniej niż 1,5% wysokości i szerokości.

Ogółem było dobrze, szczególnie jak na projektor tej klasy. Prawie pięć tysięcy złotych może nie brzmi jak niska cena za projektor, ale pamiętajmy, że poruszamy się w segmencie urządzeń 4K, który powiedzmy szczerze, tani nie jest. Godną uwagi cechą była też szara obwódka wokół właściwego obrazu. Najprawdopodobniej przetwornik ma trochę więcej pikseli po bokach, które są niewykorzystane do obrazowania, jednak nie da się ich całkowicie wygasić ze względu na ograniczony kontrast projektora. Jeżeli nie mamy ciemnej ramy dookoła ekranu (np. gdy rzucamy bezpośrednio na ścianę) to może nas ona rozpraszać podczas oglądania.

Oddanie barw

Brilliant colour

W tabeli ze zmierzonymi parametrami widzimy trzy, zamiast typowych dwóch, wartości jasności projektora. Jedna bowiem została zmierzona z włączoną funkcją Brilliant Colour. Mechanizm działania tej funkcji polega na zwiększaniu jasności koloru białego poprzez domieszanie dodatkowej ilości bezbarwnego światła do kolorów RGB. W konsekwencji wzrasta jasność samej bieli, a kolory pozostają nieproporcjonalnie ciemniejsze. Trudno podchodzić więc entuzjastycznie do tak uzyskanego wzrostu jasności, choć w UHD300x chwali się to, że nie powoduje on zmiany odcienia bieli, ani gubienia przejść tonalnych.

Projektor o pełnej jasności 1000 Lumenów Projektor uzyskujący 1000 Lumenów dzięki Brilliant Colour

Reprodukcja kolorów

Podstawą do uzyskania poprawnego odwzorowania barw jest wyłączenie funkcji Brilliant Colour. Przy zwykłej treści Full HD, czy 4K SDR nie będziemy potrzebować dodatkowego podbijania koloru białego, a uzyskamy dzięki temu proporcję w jasności pomiędzy barwami. Warto także wyłączyć redukcję szumów i ustawić parametr gamma na 2.4.

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 6,6 maksymalna 10,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,3 maksymalna 7,6
Średnia deltaE palety szarości 5,3 maksymalna 7,1

Po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,3 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 1,6 maksymalna 2,2

Fabryczny obraz, w zalecanym trybie, jest lekko sztuczny. Ma on zimny odcień, co powoduje, że odcienie skóry są lekko blade. Pastelowe kolory czerwone i zielone nie są odpowiednio nasycone. Charakterystyka jasności, z zaniżoną wartością gama, oddaje obraz zbyt mocno rozjaśniony, przez co nie ma on kinowej głębi i plastyki. Próba kalibracji barw daje bardzo dobry efekt. Udaje się sprowadzić obraz na poprawne tory. Staje się ona bardziej kinowy – a na ten efekt składa się głębia, nasycenie i naturalność barw.

Projektory DLP z reguły radzą sobie bardzo dobrze z oddaniem kolorów po poddaniu ich kalibracji. Wynika to z cech zastosowanej technologii. Tak jest też w przypadku Optomy UHD300x. Po kalibracji nie można mieć żadnych zastrzeżeń do kolorów w filmach Full HD, natomiast na ustawieniach fabrycznych nie musi być dokładnie tak jak opisałem w powyższym akapicie. Na to jak świeci projektor składają się także takie elementy jak zastosowany ekran, czy kolor pomieszczenia.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kontrast i czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać rzetelny werdykt.

Kontrast testowanego projektora można dość łatwo ocenić. W projektorze nie zastosowano bowiem skomplikowanych systemów, takich jak dynamiczna przysłona, czy dynamiczny kontrast, mających na celu oszukiwać wzrok widza. UHD300x bazuje na swoim natywnym poziomie czerni i kontrastu, który uwarunkowany jest jakością przetwornika obrazu i obiektywu. Niestety główne ogniwo projektora – przetwornik DMD 0,47″ nie zapewnia dobrego kontrastu, co wiemy już po testach innych urządzeń wykorzystujących ten układ.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 560:1 On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz
Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 140:1 Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu 140:1
Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 190:1 Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu 280:1
Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu 370:1

Poziom czerni na UHD300x nie zachwyca, jednak godnym uwagi jest to, że jest kilkanaście procent lepiej niż w konkurencyjnych projektorach DLP 4K innych marek. Jak jednak widać przetwornik DMD 0,47″ cierpi na ten sam problem co swój starszy brat 0,66″. Większy stopień rozproszenia światła powoduje gorsze blokowanie go i w konsekwencji gorszą czerń.

Najbardziej widać to oczywiście w ujęciach typowo nocnych, gdzie jest niewiele jaskrawych elementów filmu na ekranie. Nawet jednak w scenach mieszanych obraz ma mniej głębi niż zwykle, ze względu na niższy niż typowo kontrast ANSI. No cóż, po prostu ten element projektora nie jest najlepszy. Jak to się mówi: wszystkiego mieć nie można gdy kupujemy sprzęt z dużym naciskiem na cenę. Wysoki poziom czerni prawie zawsze idzie w parze z bardzo wysoką ceną projektora (minimum 10 000 zł).

Jednolitość obrazu

Jednolitość obrazu była na akceptowalnym poziomie. W filmach nie było widać niekorzystnych dysproporcji, jednak na białej planszy nietrudno było je dostrzec ze względu na spadek jasności na brzegach obiektywu.

Dół ekranu był najjaśniejszy, bowiem było to miejsce ustawione najbardziej prostopadle do projektora. Ponownie jednak warto zauważyć, że dysproporcja jest mniejsza niż w projektorach konkurencyjnych.

-37% -20% -17% -23% -37%
-29% -9% -8% -11% -28%
-25% -6% ref. -4% -22%
-22% -3% +6% +4% -12%
-24% -1% +3% +1% -16%

Obsługa Ultra HD / 4K

Optoma UHD300x jest projektorem, który wspiera wszystkie elementy specyfikacji Ultra HD. Testować będziemy więc nie tylko wyższą rozdzielczość (4K), ale także wsparcie dla szerokiego zakresu dynamiki (HDR), oraz szerokiej palety barw (Rec 2020). Urządzenie wyposażono w port HDMI w specyfikacji 2.0a z 18Gbps przepustowością. Oznacza to możliwość bezproblemowego podłączenia konsol (Xbox One S/X, czy PS4 Pro) i grania w 4K HDR.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium n.d.
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 82% / 60%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Wsparcie dla Dolby Vision n.d.
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD n.d
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC n.d
Obsługa YouTube w 4K n.d
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – HDMI 1
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów n.d.

Projektor sam wykrywa odpowiedni format treści i zmienia tryb oglądania na dostosowany do zakresu dynamiki (SDR / HDR). Niestety brakuje tej automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec 709 – filmy HD), a szeroką (Rec 2020 – filmy UHD). Pozostają albo ustawienia fabryczne, w których obraz będzie miał znacznie mniejsze nasycenie, albo indywidualna kalibracja podczas której będzie można stworzyć na jednym wejściu HDMI paletę barw do zwykłych filmów i audycji, a na drugim do Ultra HD. Można też próbować podbić nasycenie kolorów w UHD na oko.

Rozdzielczość 4K

Test ostrości możemy przeprowadzić przy użyciu naszego zdjęcia testowego, które wiemy już jak wygląda na przetworniku DMD 0,47″. Miniatura zdjęcia – po prawej stronie. Poniżej zaś zdjęcie w przybliżeniu tego co zobaczymy na UHD300x w konfrontacji z natywnym (i wielokrotnie droższym!) projektorem 4K.

Oryginalne zdjęcie testowe.

Jak widzimy konfrontacja z natywnym projektorem 4K, którego cena wynosi ok. 22 000zł przebiega bardzo równo! Optoma UHD300x kosztująca zaledwie ułamek tej ceny oferuje w zasadzie taką samą sprawność! To ogromny komplement dla tego urządzenia i ostateczny dowód na to, że przetwornik wcale nie musi mieć fizycznej rozdzielczości 4K by śmiało konkurować z takimi produktami! Jak widać na załączonym obrazku, w kwestii ostrości możemy liczyć na naprawdę wiele co ma kolosalne znaczenie np. przy graniu na konsoli w natywnym 4K. Jak z innymi elementami?

Jakość efektu HDR

Brak jasnych norm zmusił mnie do opracowania własnego standardu, a zarazem metody kalibracji projektorów, do oglądania treści HDR. Dzięki dyskusji, którą rozpocząłem w branży profesjonalnej (świat), metoda ta została zaaprobowana i wdrożona do jednego z programów kalibracyjnych, konkretnie do LightSpace CMS. Być może skorzystają z niej także inni. Jak dokładnie powinien działać HDR w projektorze wygłosiłem już podczas targów Audio Video Show 2017 na Stadionie Narodowym podczas seminariów z dotyczących projektorów.

W skrócie: treść HDR na projektorze powinna być wyświetlana tak jak na telewizorze (czyli zgodnie ze standardami), jednak z jasnością kilkukrotnie niższą. Ile konkretnie razy niższą pozostaje do decyzji dla kalibratora, po ocenie rozmiaru ekranu i odległości widza od ekranu. W naszej redakcji, gdzie znajduje się 99″ ekran w odległości 3,8m od widza przyjąłem, że będzie to stosunek 3,5:1. Innymi słowy to co powinno mieć w filmie 1 000cd/m2 mieć będzie 285cd/m2, by robić równie dobre wrażenie. Przykładowa wartość 1 000cd/m2 byłaby raz, że nieosiągalna dla żadnego domowego projektora, a dwa zbyt jasna dla widza i męcząca przy tak dużym ekranie.

W kolejnym akapicie przejdziemy do oceny tego, jak dobrze projektor radził sobie z oddaniem treści HDR względem opracowanego przeze mnie standardu. Na początek sprawdzimy treść HDR10, a więc taką jaką zastaniemy na m.in na płytach Ultra HD Blu-ray, czy na Netflix.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Optoma UHD300x nie rozpoznaje palety barw Rec 2020, jednak dokonałem ręcznej kalibracji do takiej przestrzeni barw.

Skalibrowany tryb do Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 8,2 maksymalna 15,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,6 maksymalna 11,1
Średnia deltaE palety szarości 4,1 maksymalna 12,5

Tryb HDR (“jasny”) radzi sobie całkiem nieźle z oddaniem poziomów jasności i barw (po kalibracji). Charakterystyka jasności jest bliska tej wyidealizowanej przy mnożniku 3,0x. Oznacza to, że da się odczuć zysk z oglądania treści z HDR. Jedyny haczyk w tym, że do uzyskania odpowiedniego poziomu jasności trzeba było użyć funkcji brilliant colour. W związku z tym barwy nie są aż tak jasne jak powinny być i ogólna jasność projektora też nie jest wysoka. Wyraźna różnica w HDR widoczna jest, gdy jasność projektora przekracza 100 – 120 nitów, a tutaj jest na poziomie raptem 85 nitów (i to tylko w bielach).

Bez dwóch zdań projekcja w Ultra HD ma dużo plusów na UHD300x. Po pierwsze mamy duży zysk z wyższej rozdzielczości. Po drugie więcej detali w bielach i wyższe poziomy jasności dzięki technologii HDR. Minusem na pewno będzie poziom kontrastu, który jest nie najlepszy ale o tym już pisałem wcześniej. Tak czy inaczej filmy Ultra HD sprawiały frajdę i nie było poczucia, że coś nie działa, czy że czegoś ewidentnie brakuje, choć musimy być świadomi, że efekt jest raczej podstawowy.

Odwzorowanie ruchu

Optoma UHD300x poprawnie przyjmuje każdy rodzaj klatkażu, tj. 24, 50 i 60Hz. Pliki te wyświetla ze standardową płynnością. Oznacza to, że filmy (24 klatki) charakteryzują się klasycznym skokowym obrazem, jaki znamy dobrze z kin. Niestety, producent nie zdecydował się zaimplementować systemu poprawy płynności ruchu (upłynniacza), zatem nie ma szans wpłynąć na to jak wyświetlany jest film. Co, gdy włączymy materiał 50/60 klatkowy, na przykład transmisję sportową w telewizji? Tam ruch oczywiście jest płynny jak na każdym wyświetlaczu czy projektorze, jednak cechuje się pewną dozą rozmycia. Projektor DLP jakim jest UHD300x ma w tym przypadku taką przewagę, że owe rozmycie jest na nim zauważalnie mniejsze niż na projektorach wykorzystujących inny przetwornik (3 LCD lub LCoS), oczywiście jeśli mowa o projektorach bez wspomagania ze strony elektronicznego systemu. Dowolny projektor 3 LCD posiadający chip 120Hz oraz system – „upłynniacz” pozwalający powielić ilość klatek do tej wartości sprawdziłby się lepiej, jednak trzeba nadmienić, że nie da się zmusić przetwornika DMD 0,47″ do pracy w 120Hz, ponieważ jego rzeczywista częstotliwość odświeżania (wynosząca de facto 2 razy więcej) wykorzystywana jest do wyświetlania rozdzielczości 4K za pomocą błyskawicznego przesuwania pikseli.

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
 

(brak)

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

65 cd/m2, tryb normalny!

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Dźwięk

W projektor wbudowano 5 wattowy głośnik, który choć brzmi sztucznie, to jest w miarę głośny. Można więc obejrzeć nawet program informacyjny ze zrozumieniem przekazu. Osoba decydująca się na zakup projektora 4K jest już chyba jednak zaopatrzona w lepszej klasy kolumny czy soundbar.

Granie na konsoli i PC

Input lag

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia projektora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD dowolny tryb 46 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR dowolny tryb 46 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) dowolny tryb 46 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR dowolny tryb 46 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR dowolny tryb 46 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek dowolny tryb

Input lag testowanego projektora nie jest na rekordowo niskim poziomie, który sprawiłby, że stałby się obiektem pożądania graczy, aczkolwiek jest na tyle niski, że pozwoli spokojnie pograć w każdy rodzaj gier na najnowszych konsolach wspierających Ultra HD 4K HDR. Także w tytuły wymagające zręczności, chociaż jest szansa, że najbardziej uważni gracze będą w stanie jakoś odczuć te 46 milisekund, które mieści się w górnej granicy drugiej grupy input lag. Same wrażenia z grania na projektorze są jednak bardzo dobre. Przede wszystkim procentuje tu rozdzielczość 4K urządzenia oraz ogromna przekątna obrazu!

Ostry jak brzytwa obraz można podziwiać nawet z bardzo bliskiej odległości i ilość detali będzie bardzo duża. Zobaczmy zoom ekranu:

Jeśli jesteście posiadaczami konsoli Xbox One X albo PS4 Pro to zdecydowanie powstał produkt, którym warto się w takim momencie zainteresować. W tej cenie nabędziecie telewizor, który maksymalnie będzie posiadał 65″. W przypadku projektora UHD300x, przekątna będzie zdecydowanie większa. Nie ma problemu by uzyskać 110″, czy 120″ i na takiej przekątnej odpalić np. Horizon: Zero Dawn czy najnowszą Forzę Horizon 4 w natywnym 4K!

Podsumowanie i ocena

Optoma UHD300x to trzeci, w naszej bazie testów, projektor DLP 4K oparty na przetworniku 0,47″. Można by rzec, że znamy już te urządzenia na wylot i możemy obiektywnie wypowiedzieć się o ich zaletach i wadach. Do tych pierwszych z pewnością należy bardzo atrakcyjna cena. Urządzenia te można nabyć już za 5 tyś zł, a testowana dziś Optoma schodzi nawet poniżej tej granicy, gdyż kosztuje raptem 4 699 zł! W tym segmencie cenowym nie dostaniemy żadnego innego projektora 4K. Co więcej, zastosowany przetwornik dosyć dobrze przenosi na ekran efekt wysokiej rozdzielczości, w związku z czym da się odczuć realny efekt większej ilość szczegółów i to nas bardzo cieszy. W Optomie UHD300x dosyć dobrze działa także efekt HDR, choć niestety projektor ten jest ciemniejszy od swoich dwóch rywali. W zamian za to ma najlepszą czerń, a to jest ważne, bo czerń nie jest mocną stroną projektorów DLP 4K. Warunkiem uzyskania najwyższej jakości seansu Ultra HD jest też indywidualna kalibracja przestrzeni barw, lub przynajmniej ręczne podbicie wartości nasycenia. Inaczej kolory będą osłabione. Projektor przyjmuje maksymalnie sygnał 60Hz i nie posiada upłynniacza, więc nie da się uzyskać idealnie ostrego obrazu w ruchu przy np. meczach. Jak jednak widzimy ostrość wcale nie jest zła, bo ten element zawsze wypada lepiej na DLP. W kategorii ogólnej jakości obrazu zdecydowanie nie jest to mount everest. Gdy jednak dodamy do tego równania cenę urządzenia, to może okazać się, że jest to broad peak możliwości w tym segmencie cenowym. Dodatkowo jest to projektor dość mały i lekki więc stosunkowo łatwo go przenieść gdy nie jest zamontowany na stałe.

Szukacie projektora do filmów, grania na najnowszych konsolach UHD czy oglądania sportu? Zdecydowanie warto zainteresować się testowaną Optomą UHD300x!

Plusy:

Minusy:

Cena: Optoma UHD300x około 4 699 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Optoma


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(22859)