Jak uzyskać najlepszy HDR w grach na telewizorze? Jak skonfigurować to na konsoli i na swoim modelu TV? Kluczowa jest w tym funkcja HGiG, jednak jej ustawienie to nieco skomplikowany proces. W naszym najnowszym wideo tłumaczymy jak zrobić to prawidłowo na całym szeregu najpopularniejszych telewizorów.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Instalujemy wodoodporny telewizor z Google TV w łazience – filmy i seriale w wannie! | MONTAŻ i TEST
Gry na telewizorze – jak uzyskać najlepszy HDR? Ustawienia HGiG w najpopularniejszych modelach
Gry na konsoli potrafią wykorzystać pełen potencjał technologii HDR10, czyli generować efekty świetlne od zera aż do 10 tysięcy nitów. Ta górna granica jest wielokrotnie powyżej możliwości dzisiejszych telewizorów, które uzyskują zazwyczaj wynik od kilkuset do tysiąca kilkuset nitów. Programiści byli świadomi tego problemu od początku, dlatego Sony i Microsoft w 2018 roku zawiązali konsorcjum HDR Gaming Interest Group, czyli w skrócie i po polsku HGiG. To dzięki ich współpracy znajdziemy w konsolach ujednolicony system kalibracji jasności HDR w postaci planszy szachownicy na białym i czarnym tle.
Nie wszystkie gry z tego korzystają. Niektóre posiadają własny system wewnątrz aplikacji, ale zasada działania jest taka sama. Wszystko sprowadza się do ustalenia gdzie są granice możliwości wyświetlacza podpiętego do konsoli. Każdy telewizor ma inny potencjał, a naszym celem jest, aby silnik graficzny renderował tylko takie efekty, które matryca będzie w stanie wyświetlić. Przy niepoprawnym ustawieniu uzyskamy prześwietlony i pozbawiony przejść tonalnych obraz. Konfiguracja zdaje być banalna, jednak… gdyby tak było, to pewnie nie nagrywałbym tego filmu. W materiale omawiam konfigurację na najpopularniejszych markach:
Tak więc wyglądają podstawy działania i konfiguracji HDR konsolach i PC wraz z nowoczesnymi telewizorami. Dlaczego tylko podstawy? Ponieważ dokonanie odpowiedniej konfiguracji i kalibracji jasności HGiG to tylko wstęp do w uzyskania najwyższej jakości obrazu. Aby wyciągnąć faktyczne maksimum możliwości przydałoby się profesjonalnie skalibrować wewnętrzne parametry wyświetlacza takie jak krzywa luminancji, czy przestrzeń barw. Ten proces powinien być wykonany za pomocą sprzętu pomiarowego przez specjalistę. Pozwoli on także wykrzesać maksimum możliwości ze starszych modeli wyświetlaczy, których konfiguracja nie jest niestety tak bezproblemowa jak najnowszych, zaprezentowanych w tym filmie.
Przeczytaj więcej:
- Test Sony A95L QD-OLED – król telewizorów jest tylko jeden
- Jak sprawdzić przebieg matrycy w TV? Instrukcja krok po kroku dla modeli 7 marek
- Jak sprawdzić ekran po zakupie telewizora? Najczęstsze wady matryc i nasz poradnik z plikami testowymi!
- Porównałem matryce OLED i QD-OLED! Które telewizory są lepsze i w czym?
- Test najlepszego telewizora Premium na rynku według EISA: Samsung S95C OLED TV
(4194)