Powrót

Forza Horizon 3 HDR – test i recenzja trybu HDR na Xbox One S (wideo)

Pierwsze gry z trybem HDR na rynku

Długo czekaliśmy na kolejną rewolucję dotyczącą wyglądu gier na konsole. Od czasu przejścia z SD na HD działo się niewiele. Większość graczy zdążyła się już na dobre przesiąść z kineskopów na płaskie ekrany, zazwyczaj Full HD. Celowo pomijam w tym tekście rynek PC gdyż tutaj jeszcze czekamy na stosowne aktualizacje do opisywanej niżej małej rewolucji (a może dużej?). Jednak na konsolach to się właśnie dzieje! Panie i Panowie – wkraczamy w erę Ultra HD czerpiąc z niej na ten moment naprawdę sporo. Co prawda na natywne rozdzielczości 4K jeszcze sobie poczekamy ale to nie one moim zdaniem zrobią ogromną różnicę w obrazie. Szczególnie, że od dłuższego czasu możemy je podziwiać na PC a wszystko tak naprawdę zależy w jakiej odległości siądziemy od ekranu. Powyżej 1 metra (!!!) zaczyna być już pewien problem z powiedzeniem: tak, widzę ogromną różnicę w szczegółach. Jeżeli macie wątpliwości co do tej opinii to po przeczytaniu tego testu zapraszam Was do naszego kalkulatora odległości gdzie wszystkiego się dowiecie i obliczycie. Jednak wracając do Ultra HD, to drugi element tego standardu zaczyna właśnie ostro mieszać na rynku. Mowa oczywiście o HDR. Celowo pominę na ten moment szeroką paletę barw gdyż temat wymaga jeszcze przez Nas dokładniejszego zbadania. Jednak HDR wkracza na salony i jak się okazuje może wywołać trzęsienie ziemi podczas obecnego oceniania gier pod względem wizualnym.

Obecne konsole jak doskonale już wiecie, przechodzą kurację odmładzającą. Kilka tygodni temu dostaliśmy odświeżoną wersję Xboxa One z dopiskiem S a w listopadzie pojawi się także nowa wersja PS4 Pro. Także obecna PS4 dostała aktualizację do HDR jednak na ten moment nic z tym nie możemy zrobić. Brak gier. Wracamy więc do Xboxa S gdzie właśnie na rynku swoją premierę ma najnowsza gra wyścigowa Forza Horizon 3, która jest pierwszym tytułem na rynku konsolowym obsługującym w pełni technologię HDR. Zaraz po nim pojawi się drugi hit czyli Gears of War 4 (11.10.2016). Przypominam swój ogólny test Xboxa One S zaraz po rynkowej premierze.

Forza Horizon 3

Od kilku dni, męczę już pełną wersję Forzy jednak dopiero dzisiaj mogę podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami. Dla przypomnienia jest to trzecia część znanego spin-offu popularnego cyklu motoryzacyjnych symulatorów znanych z konsol Xbox. Horizon zawsze kojarzył się z beztroską jazdą, cudowną ścieżką dźwiękową i niesamowitą wolnością. Tak samo jest tutaj. Dodatkowo oprócz brania udziału w motoryzacyjnym festiwalu jako zawodnik, możemy też wystąpić w roli organizatora. Dzięki temu wpłyniemy na miejsca, terminy wyścigów czy też muzykę jaką usłyszmy podczas zabawy. Aby to wszystko zrealizować, musimy też zadbać o ilość fanów (widzę, że dotyka to też gier ;-)) aby nasz festiwal był najpopularniejszy na świecie. Akcja odbywa się w Australii. Dostajemy do dyspozycji niezwykle wielką mapę, która jest podobno dwa razy większa niż w drugiej części. Już początek gry zdradza nam, że miejscówki będą niezwykłe. Plaże, lasy, tereny zabudowane. Poruszać się po nich będziemy w 350 samochodach z różnych klas. Osobiście ostro się podnieciłem kiedy już prawie na samym początku gry mogłem wybrać piękną Silvię z niesamowitym widebody. Na co dzień poruszam się “powiedzmy”, że cywilną wersją tego auta stąd wczucie było podwójne. Widać też, że twórcy ogarniają tego typu temat jak mało kto spośród wszystkich producentów gier wyścigowych na rynku. Japonia górą ;-). Oczywiście fani super samochodów oraz innych wynalazków znajdą tutaj praktycznie wszystko.

Cała gra wygląda o niebo lepiej niż poprzednia część. Skok graficzny jest dość spory i jak się dalej przekonacie nie dotyczy tylko ilości widocznych szczegółów na ekranie telewizora. Gra chodzi w płynnych 30 kl./s w rozdzielczości 1080p. Na telewizorze Ultra HD jest oczywiście skalowana do 4K ale nie ma to większego znaczenia dla tej sfery strony wizualnej. To, co robi różnicę to właśnie tryb HDR.

Test został przeprowadzony na telewizorze Samsung SUHD KS9000 w 78 calach (nasz test wersji 49 calowej) . Przygotowujemy dla Was dużo większy materiał na temat HDR w grach i do tego celu, na pewno sprowadzimy do redakcji kilka kilerów tego roku ale również coś z niższej półki – taka informacja przyda się większej ilości kupujących. Jednak Samsung nadaje się całkiem dobrze ze względu na bardzo dobre parametry jasności w HDR. Na planszy „L20” (na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance) uzyskał aż  1 550 cd/m2 a średnio w filmach około 600 cd/m2. Gwarantuje to nam widoczny efekt od razu, bez dopatrywania się czy aby na pewno mamy do czynienia z nową technologią.

Konfiguracja telewizora, konsoli oraz gry

Na pewno nie jest prostą sprawą skonfigurowanie całego zestawu dla totalnego laika. Nie wszystkie telewizory są bowiem od razu gotowe do działania w HDR po wyjęciu z pudła. Nie będę tutaj opisywał każdej firmy produkującej ekrany gdyż zajęło by to naprawdę wiele miejsca w tym tekście a nie o to chodzi. Szczególnie, że w testach poszczególnych modeli, opisujemy co trzeba zrobić. Dlatego jeżeli macie pytania to wyszukajcie swój model w testowanych egzemplarzach. Ja opiszę konfigurację na przykładzie Samsunga bo jak już wiecie, na nim przeprowadzałem premierowe testy.

Sam telewizor nie wymaga jakiś specjalnych ustawień. Jeżeli odpalacie tryb 2160p60 to warto włączyć HDMI UHD Color dla portu HDMI 2.0a do którego podłączony jest Xbox One S.

Oczywiście gramy w trybie Gra. To na nim uzyskamy najniższy input lag. Pamiętajcie też, że tryb gra w HDR może posiadać inną wartość laga. Zazwyczaj jest ona wyższa ale Samsung pokazuje, że akurat na jego telewizorach jest równie dobrze w jednym jak i w drugim przypadku – 21ms. Rewelacyjny wynik. Przy tak niskim lagu, nawet zatwardziali gracze online nie powinni odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu.

Po podłączeniu Xboxa One S, należy udać się do menu obrazu i przestawić konsolę w tryb UHD. Dodatkowo sprawdzamy czy wszystkie opcje, włącznie z HDR są zaznaczone a na koniec przeprowadzamy test kompatybilności.

Na koniec należy udać się do menu obrazu w samej grze. Oprócz standardowego suwaka odpowiedzialnego za jasność, pojawił się nowy, który odpowiada za jasność HDR. Fajna sprawa. Właśnie czegoś takiego oczekiwałem. Pełnego customa gdzie to ja decyduję jak ma wyglądać finalnie HDR na ekranie mojego telewizora. Oczywiście polecam trzymać się poleceń wydawanych przez konsolę. Uzyskacie bowiem najbardziej optymalny efekt. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by nieco poeksperymentować. Uff to by było wszystko. Możemy zaczynać grę.

HDR na konsoli Xbox One S w praktyce

Używając prostego i przystępnego języka, HDR jest to technika wyświetlania zapewniająca na ekranie punktowe, o wiele jaśniejsze biele zachowując detale w ciemniejszych miejscach. Technologia HDR wydobywa każdy szczegół dużo bardziej niż tryb SDR, ponieważ dzięki jaśniejszym bielom pozwala wyświetlić w nich więcej detali. Generalnie mamy na ekranie dużo większą rozpiętość tonalną. W związku z tym widzimy dużo więcej detali a cały obraz nie robi się ciemny i wyprany. My nawet używamy niezbyt ładnego słowa jakim jest “szmata”. W HDR zarówno ciemne i jasne obszary mają dobry kontrast i widoczne szczegóły. Zobaczmy zatem jak to wyszło w pierwszej grze dostępnej na rynku. Na początek słońce czyli element, który w HDR jest bardzo widoczny. Dodatkowo, ogromne zbliżenie byście na dzień dobry poczuli jak wielka jest różnica w obrazie.

Szok. To pierwsze co ciśnie mi się na usta. Zawsze piszemy, że na zdjęciu nie da się oddać i pokazać trybu HDR ale postanowiłem, że jednak podzielę się kilkoma zrzutami dla pobudzenia wyobraźni. Są zrobione w taki sposób, by chociaż trochę oddać to co widzimy na ekranie. Jeżeli nie macie szerokiej wiedzy na temat HDR w TV to odradzam robić jakiekolwiek zdjęcia gdyż efekt może przynieść więcej szkody niż korzyści ;-). Chodzi mi oczywiście o późniejsze opinie w sieci. Oczywiście nie można tutaj pokazać jasności, więc ilość nitów jest tylko dla waszej wyobraźni ale proszę. Wyobraźcie sobie, jak to musi wyglądać na ekranie telewizora, który posiada bardzo mocny poziom jasności w trybach HDR. To jest kosmos i przepaść względem gry odpalonej w trybie SDR. Kolejne porównanie, tym razem cała scena z gry:

Powiem Wam, że gdy już zobaczycie tą grę w trybie HDR i pogracie nieco to powrót do trybu SDR będzie naprawdę bolesny. Obraz w SDR wygląda jak wyprany z kolorów i szczegółów. Widać to już na zdjęciu a co dopiero gdy patrzymy na dobry telewizor Ultra HD w realu. Na pewno zwrócicie uwagę, że także kolory są inne. W trybie HDR wydają się dużo bardziej nasycone. Telewizor na pewno przyjmuje z Xboxa One S szeroki gamut jednak czy to jest efekt właśnie jego a może po prostu innego rendera gry? Muszę to jeszcze potwierdzić w stosownych badaniach. Jak tylko to sprawdzę uzupełnię ten tekst o stosowne wyniki pomiarowe. Ważne jest jednak to co widać. A widać obraz o niebo lepszy od tego co zobaczymy na zwykłym telewizorze bez HDR. Na koniec tego tematu jeszcze kilka prób porównania w tym mocne ujęcia. Podkreślam prób. Pokazać noc w HDR na zdjęciu – niemożliwe.

Podsumowanie

Szczerze to nie jestem zbytnio zaskoczony tym co zobaczyłem. A to dlatego, że mam spore doświadczenie z oglądaniem filmów na Ultra HD Blu-ray. Tam też różnica między zwykłym Blu-ray’em a wersją UHD jest duża. Jednak sądzę, że gry w przyszłości będą robić większe wrażenie. Widać to już po najnowszej Forzie. Przepaść między wersją SDR jest naprawdę spora. Stwierdzam także z całą pewnością, że dla takich różnic warto zbierać na nowy telewizor. Niestety ceny są zaporowe w większości przypadków (to dopiero pierwszy rok telewizorów w pełni Ultra HD) ale mam nadzieję, że za rok zobaczymy ekrany z mocnym HDR w dużo przystępniejszych cenach. Wyobrażam sobie też co czują w tym momencie gracze konsolowi, którzy raczej nie są przygotowani na tak duże wydatki, różnice w obrazie i na takie zmiany w systemie ocen gier. Bo jak mniemam przed recenzentami wyrosło właśnie spore wyzwanie. Jak ocenić np. najnowszy tytuł pod względem graficznym. Ja osobiście za tryb SDR dałbym 7/10 a z HDR 9/10. Taką czuję różnicę. Na PC  w tym tytule dojdzie jeszcze rozdzielczość 4K. Kolory też są całkiem inne w wersji SDR a HDR. Oj zaczyna się naprawdę spore zamieszanie na rynku. Zapomniałem dodać: ocena HDR oczywiście zależy od posiadanego przez Was telewizora. Może być słaby i mocny HDR. Należy też zwrócić uwagę na… Chyba tutaj jednak zakończę i zrobię przerwę ;-). Do zobaczenia przy kolejnym teście bo do HDR w grach wrócimy już w październiku!

Polecane telewizory z najmocniejszym trybem HDR na rynku (wszystkie profi testy tych ekranów z pełnymi pomiarami w tym HDR, znajdziecie na naszym Portalu w dziale testy):

(14833)