Jump to content
Sign in to follow this  
sebik

Kontrast

Recommended Posts

Ponieważ co jakiś czas pojawia się zapytanie o kontrast różnych wyświetlaczy, oraz o informacje podane przez producenta w tysiącach, postanowiłem praktycznie zmierzyć kontrast monitora LCD.
Zrobiłem to za pomocą profesjonalnego światłomierza ASAHI PENTAX 5, mierząc najcarniejszy punkt ekranu, oraz najjaśniejszy punkt ektranu. Krótko mówiąc, zmierzyłem wartości dla czerni i bieli.
Pod ręką miałem dwa LCD monitory: Nowiutki Apple Cinema Display (15") oraz Philips 23HF5474/10 (Made in Poland). Myślę, Apple też może być z Polski, poniewarz powszechnie wiadomo, że ta firma używa paneli LG/Philips.
I oto wynik: Apple 1:550 (producent podaje 1:700, ale to jest mały błąd o jakieś realne 10%)
Philips: 1:128 (producent podaje 1:450 i to już jest wałek o jakieś 25%)

Pewnie przy lepszych ustawieniach jasności, pomiary u Philips'a by doszły do 1:256.

Tak jak pisał SławekR, większy kontrast niż 1:700 już mało co da, bo będzie to praktycznie, tylko podbijanie bieli poprzez silniejsze źródło światła. Przed chwilą obejżałem sobie specyfikacje najnowszego negatywu Kodak'a (http://www.kodak.com/US/en/motion/products/negative/tech5219.jhtml). Na upartego, jest tam informacja o pomiarze kontrastu 1:4000. Z tym, że bardzej realna jest informacja 1:1000.
Z ciekawości, tym samym światłomierzem, zmierzyłem sobie ile nasze oko jest w stanie, realnie zobaczyć w pokoju oświetlonym żarówkami: 1:32000. Gdzie czerń=Najciemniejszy kąt a biel=przejarana biel żarówki. Edited by sebik

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='sebik' post='90552' date='11.03.2008, 22:46 ']Pod ręką miałem dwa LCD monitory: Nowiutki Apple Cinema Display (15") oraz Philips 23HF5474/10 (Made in Poland). Myślę, Apple też może być z Polski, poniewarz powszechnie wiadomo, że ta firma używa paneli LG/Philips.
I oto wynik: Apple 1:550 (producent podaje 1:700, ale to jest mały błąd o jakieś realne 10%)
Philips: 1:128 (producent podaje 1:450 i to już jest wałek o jakieś 25%)

Pewnie przy lepszych ustawieniach jasności, pomiary u Philips'a by doszły do 1:256.[/quote]

A ten Philips, to przypadkiem nie matryca TN? Bo coś mi się tak wydaje po przekątnej, z tego co widziałem ostatnio. Przy TNach mierzenie kontrastu, to w ogóle taka sztuka dla sztuki.

A tak w ogóle, to nie pitol, nawet Kubuś Puchatek wie, że telewizor co ma na naklejce reklamowej kontrast 8500:1, będzie znacznie lepszy od tego co ma napisane 7000:1 .

I choćbyśmy po 100 razy to jeszcze usiłowali kłaść ludziom do głowy, nic to nie da. Z marketingiem się nie wygra. Najbliższe podobne pytanie o kontrast, przewiduje w terminie do 5 dni :). A zaraz w ślad za pytaniem o kontrast pójdzie pytanie o czas reakcji, no bo napisane 2ms to będzie lepiej jak 3ms. A już na pewno w matrycach MVA/PVA/IPS, w których ciężko w ogóle osiągnąć średni realny czas reakcji poniżej 20ms.


No i ważne jest aby wiedzieć, że marchewka rośnie zielonym do dołu... Jak będziemy to długo powtarzać, to wszyscy w to też uwierzą.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...