Skocz do zawartości
psus

Sharing - czy legalny jako multiroom?

Rekomendowane odpowiedzi

Przydałby mi się multiroom w domu i wygląda na to, że jedyną możliwością jest Cyfra+. Czy ktoś może wie, używanie sharingu w obrębie jednego gospodarstwa domowego jest legalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='psus' post='88155' date='26.02.2008, 14:02 ']Przydałby mi się multiroom w domu i wygląda na to, że jedyną możliwością jest Cyfra+. Czy ktoś może wie, używanie sharingu w obrębie jednego gospodarstwa domowego jest legalne?[/quote]


Mam wrażenie że w obrębie jednego lokalu było to dozwolone, ale szczegółów nie znam. Poszukaj jakiegoś regulaminu na stronie, może coś na ten temat będzie też w Twojej umowie. Najlepiej takich rzeczy dowiadywać się u źródeł. Możesz też zadzwonić do BOKu, na pewno nie zagryzą Cię za takie pytanie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='SlawekR' post='88158' date='26.02.2008, 15:16 ']Mam wrażenie że w obrębie jednego lokalu było to dozwolone, ale szczegółów nie znam. Poszukaj jakiegoś regulaminu na stronie, może coś na ten temat będzie też w Twojej umowie. Najlepiej takich rzeczy dowiadywać się u źródeł. Możesz też zadzwonić do BOKu, na pewno nie zagryzą Cię za takie pytanie :) .[/quote]


Diś zapytałem o sharing (czy jest legalny w jednym domu) na forum Canal+ i mój post został wykasowany. Nie dziwię się, może nie chcą, żeby innych informaować, że wogóle jest cos takiego jak sharing.

Natomiast bardzo mnie dziwi, że wycięli mi posta, w którym pytałem o to czy kiedś będzie można kupić Multipakiet Canalu + bez sportu. teraz widzę tam dyskusję ludzi, którzy się opytuja o to samo i jednocześnie, dlaczego administrator wycina im posty.

Czyżby nie przepadanie za sportem było wbrew regulaminowi formum Canal+? Chyba jednak zdecyduję się n-kę, tam mgę sobie nei płacic za to co nie oglądam.

Edytowane przez psus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest to tak samo "legalne" jak uzywanie jednego windowsa na kilku komputerach w obrębie tego samego mieszkania/domu ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba zlekka się mylisz panie mobor ale to u pana normalne.Splitery są legalne więc czemu sharing miałby być nie legalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dobre sobie

komputery tez są legalne wiec czemu uzywanie raz zakupionego windowsa na 2-3 kompach miałoby byc nielegalne ? oto panska logika panie paw
Podobnież jest z internetem. Większosc dostawców zastrzega sobie możliwość pobierania opłat od kazdego dodatkowego "terminala" podpiętego do "sieci" Sporo osob korzysta jednak ze switchy/AP i inncyh urzadzen do rozdzielania sygnału. Nie jest to kradzież ale gdyby dostawca mediów się uparł - sprawę w sądzie by wygrał

BTW W przedmiotowej sprawie obowiązuje zapewne art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 2002r. o ochronie niektorych usług świadczonych droga elektroniczna opartych lub polegajacych na dostepnie warunkowym

Jezeli nadal twierdzisz pan ze sie mylę - poproszę o jakieś sensowne kontrargumenty... Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Szwecji oczywiscie jest nielegalne. Nie pamietam szczegolow jak to jest u dostawcow, ale chyba kupuje sie dodatkowe dekodery za coraz mniejsza oplata i DODATKOWY abonament do kazdego dekodare (tez taniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W przypadku windowsa jest dokładnie określone na ile komputerów przysługuje licencja, w przypadku usług świadczonych prze firmy komunikacyjne powinno być to określone w regulaminie lub konkretnie w umowie.Z tego co kojarzę w regulaminach cyfry (aktualnie nie mam dostępu do regulaminu)to sygnał nie może być rozprowadzany poza lokal abonenta więc w lokalu może być w dowolny sposób rozprowadzany.
O właśnie o takich dylematach:
[url="http://skforum.nazwa.pl/viewtopic.php?f=6&t=1101&start=30&st=0&sk=t&sd=a"]http://skforum.nazwa.pl/viewtopic.php?f=6&...p;sk=t&sd=a[/url]
---------
Tylko w przypadku jakiegoś nalotu to już byłby w przypadku sharingu byłby już problem z udowodnieniem.Ale jeśli ogolnie jest się legalnym to nie ma co się obawiać nalotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='88576' date='28.02.2008, 18:46 ']Splitery są legalne więc czemu sharing miałby być nie legalny.[/quote]

A jak antyradary są legalne to znaczy że ich używanie jest legalne?

(nazwa sharing zawsze używana była w kontekście sie z dzielenia uprawnień z osobami "nieuprawnionymi" - a to jest już nielegalne i ścigane) Edytowane przez StuG III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wlasnie wkroczylismy w ta szara strefe, czyli w to co dostawcy plyt/obrazu usiluja wmowic konsumentom, a co nie do konca jest zgodne z prawda. Takim samym problemem jest wmawianie ludziom, ze kopiowanie plyt jest przestepstwem.
Ale zwracam uwage na ten watek z babcia: ogladanie pozyczonej przez was plyty z wypozyczalni przez doroslego syna jest przestepstwem ! Analogia z abonamentem telewizyjnym ! Ale dopoki dzieci maja mniej niz 18 lat to sharing w domu moze byc najwyzej zlamaniem umowy z Cyfra (ktora sie dobrowolnie podpisalo) i Cyfra musialaby dochodzic tego w procesie cywilnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mowilem o sharingu w domu a nie o udostępnianiu kluczy w internecie.Czytaj uważnie cały temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='psus' post='88155' date='26.02.2008, 14:02 ']Przydałby mi się multiroom w domu i wygląda na to, że jedyną możliwością jest Cyfra+. Czy ktoś może wie, używanie sharingu w obrębie jednego gospodarstwa domowego jest legalne?[/quote]
Facet z Cyfry+ w Warszawie odpowiedział, że co prawda spliterami nie handlują ale nic przeciwko temu nie mają.
Więc założyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='psus' post='88571' date='28.02.2008, 18:09 ']Diś zapytałem o sharing (czy jest legalny w jednym domu) na forum Canal+ i mój post został wykasowany. Nie dziwię się, może nie chcą, żeby innych informaować, że wogóle jest cos takiego jak sharing.[/quote]
Tak jak sam napisałeś zapytałeś się na forum Canal+. Sprawa dotyczy natomiast Cyfry+. Admini zawsze usuwają wszystko co jest związane z Cyfrą+, a nie Canalem+, także poruszany temat nie ma tutaj raczej znaczenia.

Swoją drogą sam też jestem ciekaw jak to jest z tym sharingiem. Może warto by było przedzwonić do BOKu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nielegalne jest udostepnianie sygnalu osobom trzecim.
Sharing w domu nie rozni sie niczym od przemieszczania sie z karta z jednego pokoju do drugiego. No chyba ze wyjmowanie karty z dekodera jest nielegalne - co maja powiedziec ci co z abo dostali tylko karte ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sharing to nie to samo co udostępnianie/rozprowadzanie sygnału, splitery przechwytują i udostępniają klucze dekodujące.
Mówiąc inaczej splitery ingerują w urządzenie odbiorcze łamiąc zabezpieczenia, a na to już chyba jest jakiś paragraf.

W pełni legalne to by było chyba tylko w przypadku pojedyńczego urządzenia które ma kilka tunerów i kilka wyjść video na których można by mieć niezależnie wybrane kanały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na pewno znajdzie sie na to jakis paragrafik, ale jak dzielimy uprawnienia karty tylko w swoim lokalu/domie to cyfra przymyka na to oko, wiec o co chodzi? Oficjalnie cyfra+ na pewno nie jest z tego zadowolona, ale mozna powiedziec, ze nieoficjalnie pozwala na to. Zeby to bylo zabronione to wszystkie aukcje z allergo bylyby out, chyba ze sprzedawane bylyby niezaprogramowane splitery.
Aktualnie pod slowem sharing kryje sie tylko jedno, przesylanie uprawienien z karty via internet i to niezbyt sie dobrze kojarzy dla Cyfry+ i innych platform.

Za taki lokalny/domowy sharing nikt skarcony czy oskarzony o piractwo nie bedzie imho. To juz lezy w sumieniu abonenta czy chce to robic czy nie i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
emigrant - to samo mozna mowic o oprogramowaniu w komputerach... " Przeciez mam papiery na windowsa- dlaczego nie moge go zainstalowac na 2-3 komputerach ?"
Wszystko jest cacy do czasu odwiedzin "ZAŁOGI G"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mobor' post='89452' date='05.03.2008, 16:29 ']emigrant - to samo mozna mowic o oprogramowaniu w komputerach... " Przeciez mam papiery na windowsa- dlaczego nie moge go zainstalowac na 2-3 komputerach ?"
Wszystko jest cacy do czasu odwiedzin "ZAŁOGI G"...[/quote]

Jak Cię słucham z tym WINDOWSEM to mnie bierze ;)

W licencji masz napisane, że możesz zainstalować na 1 komputerze.

Proszę bardzo [b]"Dlaczego skoro mam papiery na Office dla domu to mogę go zainstalować na AŻ 3 komputerach legalnie?"[/b]

Dlaczego jak mam płytkę z filmem mogę ją skopiować i dać komuś z rodziny?

Jeżeli cyfra nie zakazuje dzielenia sygnału w lokalu myślę, że nie poinno być z tym problemu. Jeżeli w umowie nie ma napisanego, że zezwala się na odbiór telewizji tylko na 1 TV.
Punkty cyfry sprzedają przecież jakiegoś rodzaju splitery - przynajmniej u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mobor,

przepisy prawa autorskiego są zupełnie inne w kwestii utworów audiowizualnych i oprogramowania. Prosty przykład: masz prawo skopiować płytę DVD i dać tę kopię koledze, w przypadku oprogramowania nie masz takiego prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='92908' date='24.03.2008, 18:30 ']mobor,

przepisy prawa autorskiego są zupełnie inne w kwestii utworów audiowizualnych i oprogramowania. Prosty przykład: masz prawo skopiować płytę DVD i dać tę kopię koledze, w przypadku oprogramowania nie masz takiego prawa.[/quote]


nie takie przekręty w naszym państwie się dzieją i robią je ludzie odpowiedzialni za prawo w tym kraju więc.... wiec pominę kwestię co jest legalne a co nie i zapytam, czy jest sposob aby N-ke rozdzielić na dwa TV ? cos kiedy zapoiwadali o multiroom ale czy ktos cos wie o tym ? Edytowane przez adamo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawo unijne jasno mówi:

1. Kopia książki, muzyki, film może być podarowana dowolnej znajomej osobie bez konsekwencji prawnych. Podarowana - czyli brak zapłaty!!!. Osoba znajoma - to najlepsze - zwraca sie do Cibie z prosba i już jest osoba znajomą. Nie ma ograniczeń co do liczby podarunków. Naruszysz prawo jak za to weźmiesz kasę - choćby jeden grosz. Wtedy nie jest to podarunek ale sprzedaż kopii - A TO JEST NIELEGALNE.
Czyli p2p jest legalne. Najścia na osoby rozdające filmy w sieci jest naruszeniem prawa.

2. Orogramowanie komputerowe jest chronione prawnie na szególnych warunkach - ostrzejszych niż książki, muzyka, filmy

Z tego powodu gigantyczne kary płacił Warner za swoje bezprawne teksty-straszaki o nielegalności kopiowania.

Splitter to to samo co sharing.
Swój własny użytek - no problem. Niezależnie od tego czy to ten sam lokal.
Nadawce odpuści Tobie sharing (splitter) na oglądanie w kilku pokojach lub innym Twoim lokalu. Inaczej musiałby Tobie dać taki sprzęt. to za drogie dla nadawcy a nie może Tobie ograniczyć dostępu do usługi za którą płacisz.
(Dla hoteli itd oferuje inne umowy i inne rozwiązania).

Zarabianie na sharingu to przestępstwo. A są tacy którzy za kasę to robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
STUDI,

fajne teorie, ale nie chciałbym być w Twojej skórze jakbyś nie daj boże próbował je tłumaczyć sędziemu czy prokuratorowi. P2P jest generalnie nielegalne i taka jest w Polsce interpretacja czy Ci się to nie podoba czy nie. Oczywiście sądy są niezawisłe, ale raczej kary (drobne) się nie uniknie. W Polsce obowiązuje prawo polskie a nie unijne i polska ustawa jest w tym względzie niejednoznaczna, ale w takich przypadkach sądy stosują zdrowy rozsądek.
Aha i nie jest tak, ze możesz zrobić sobie tysiąc kopii czyjegoś utworu i rozdać go za darmo na ulicy. Bo najważniejszy w tym przypadku jest art.3 punkt 2 ustawy o prawie autorskim:

"Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego."


Zresztą o dowolnym użytku całe książki napisano (http://www.lideria.pl/Dozwolony-uzytek-prywatny-w-polskim-prawie-autorskim-Wojciech-Machala/sklep/opis?nr=38568).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='118524' date='15.09.2008, 23:08 ']"Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego."[/quote]

I tez to nie jest precyzyjne.... pzecież nie dajesz jednej osobie tysiąc kopii....
A stosunek towarzyski w zasadzie oznacza dowolną osobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='STUDI' post='119355' date='19.09.2008, 15:02 ']I tez to nie jest precyzyjne.... pzecież nie dajesz jednej osobie tysiąc kopii....[/quote]
W przypadku takich utworów MP3 ściąganych z eMula to może iść w tysiące.

[quote name='STUDI' post='119355' date='19.09.2008, 15:02 ']A stosunek towarzyski w zasadzie oznacza dowolną osobę.[/quote]
I tak i nie. Jeszcze raz napiszę, nie życzę Wam żebyście o tym samym musieli dyskutować z prokuratorem i sędzią. Bo moglibyście ich nie przegadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='119417' date='19.09.2008, 19:59 ']W przypadku takich utworów MP3 ściąganych z eMula to może iść w tysiące.


I tak i nie. Jeszcze raz napiszę, nie życzę Wam żebyście o tym samym musieli dyskutować z prokuratorem i sędzią. Bo moglibyście ich nie przegadać.[/quote]

1. Po to jest adwokat czyż nie?

2. A komu zrobiono nalot, hę? Od tego zacznijmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...