Skocz do zawartości
  • 0
Elmek

CVBS, RGB, S-video na SCART

Pytanie

Witam! Jestem tu nowy i od razu z pytaniem. Zakupiłem telewizor Sony Bravia KDL-40T3500. Telewizję kablową INEA odbieram przez dekoder cyfrowy (tak przynajmniej twierdzi operator) Technisat Digit MF4-K. [url="http://www.inea.pl/strony/1/i/349.php"]http://www.inea.pl/strony/1/i/349.php[/url]
Dekoder ten nie ma złącza HDMI, tylko SCART i tak mam go podłączonego do telewizora. W opcjach złacza SCART można ustawić 3 pozycje: S-Video, RGB i CVBS (FBAS). Na oko widzę różnice: S-Video daje obraz czarno-biały, RGB i CVBS kolorowy z tym, że jakość obrazu subiektywnie wydaje mi się lepsza na CVBS (na RGB jest większa "kaszka", na CVBS jest bardziej rozmyte).
Pytanie jak powinien być ustawiony ten parametr? Domyślnie było RGB. Jakie ustawienie jest właściwe dla tego telewizora? Czy zależy to tylko i wyłącznie od mojego wrażenia, który obraz mi bardziej odpowiada?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

PS.
Pytanie innego rodzaju. Jeśli wspomniany telewizor ma wbudowany tuner cyfrowy, to czy w ogóle potrzebny jest ten dekoder? Może nawet bez niego jakość odbioru będzie lepsza? Edytowane przez Elmek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
[quote]W opcjach złacza SCART można ustawić 3 pozycje: S-Video, RGB i CVBS (FBAS).[/quote]Zakładając że masz na myśli opcje w dekoderze.

Właściwe ustawienie jest każde, ale najlepsze jest RGB. Jednak z Twojego opisu wynika że prawdopodobnie masz niewłaściwy kabel, niewłaściwy w tym sensie że nie zawiera wszystkich żył i dlatego obraz w ustawieniu S-video jest czarno-biały. Łatwo to sprawdzić otwierając wtyk, do prawidłowego działania RGB do wszystkich styków wtyku muszą być przylutowane przewody. Jeżeli w środku jest tylko kilka zamiast dwudziestu jeden przewodów to efekt będzie taki jak opisałeś, w takiej sytuacji proponuję iść do dowolnego sklepu handlującego częściami elektronicznym i poprosić o kabel na którym będzie działać RGB (sugeruję kabel za 30-50 zł.), nie polecam żadnego sklepu z telewizorami bo tam sprzedawcy zbyt często mają o tym pojęcie takie jak Ty.

[quote]Jeśli wspomniany telewizor ma wbudowany tuner cyfrowy, to czy w ogóle potrzebny jest ten dekoder? Może nawet bez niego jakość odbioru będzie lepsza?[/quote]Ten TV nie ma tunera DVB-C. Edytowane przez Pampalini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='Pampalini' post='88031' date='25.02.2008, 20:40 ']Zakładając że masz na myśli opcje w dekoderze.

Właściwe ustawienie jest każde, ale najlepsze jest RGB. Jednak z Twojego opisu wynika że prawdopodobnie masz niewłaściwy kabel, niewłaściwy w tym sensie że nie zawiera wszystkich żył i dlatego obraz w ustawieniu S-video jest czarno-biały. Łatwo to sprawdzić otwierając wtyk, do prawidłowego działania RGB do wszystkich styków wtyku muszą być przylutowane przewody. Jeżeli w środku jest tylko kilka zamiast dwudziestu jeden przewodów to efekt będzie taki jak opisałeś, w takiej sytuacji proponuję iść do dowolnego sklepu handlującego częściami elektronicznym i poprosić o kabel na którym będzie działać RGB (sugeruję kabel za 30-50 zł.), nie polecam żadnego sklepu z telewizorami bo tam sprzedawcy zbyt często mają o tym pojęcie takie jak Ty.

Ten TV nie ma tunera DVB-C.[/quote]

Dziękuję za odpowiedź, sprawdzę dziś na innym kablu, choć ten był dostarczony razem z dekoderem, więc dziwi mnie, że taki szajs dołączają :-(
Mam też pytanie co oznacza zdanie "Wewnętrzny tuner cyfrowej telewizji naziemnej (MPEG 2), odbierający również stacje analogowe" w opisie telewizora, jeśli okazuje się że nie mogę bezpośrednio podpiąć kabla, tylko przez dekoder?
Proszę się nie denerwować, jeśli pytania wydają się głupie, ale jestem laikiem w kwestii elektroniki. Edytowane przez Elmek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote]Wewnętrzny tuner cyfrowej telewizji naziemnej (MPEG 2), odbierający również stacje analogowe[/quote]
To oznacza że Twój TV jest wyposażony w tuner DVB-T, czyli cyfrowej telewizji naziemnej, a Ty potrzebujesz tuner DVB-C, czyli cyfrowej telewizji kablowej. Więcej [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Dvb"]tutaj[/url].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dodatkowo pewnie trzeba mieć kartę CI, żeby odbierać program.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Witam serdecznie.

Na S-Video masz obraz monochromatyczny ponieważ nie przełączyłeś Eurozłącza w TV w tryb S-Video (Y/C) tak aby z piny 15 Eurozłącza pobierany był sygnał chrominancji. Automatycznie TV się nie przełączy, bo nie ma sygnału sterującego dla Y/C. Jeżeli TV nie ma możliwości wyboru sygnału Y/C na EURO to nie uda Ci się uzyskać kolorowego obrazu z S-Video.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Oki, zmieniłem kabel na Prolink [url="http://www.speckable.pl/?action=shop&id_menu=8&id_grupa=22&id_p_grupa=64&kod=TCV7302%2F1%2C8"]http://www.speckable.pl/?action=shop&i...TCV7302%2F1%2C8[/url]
Niestety szczerze mówiąc żadnej różnicy :) Nadal po przełączeniu SCART na RGB w dekoderze obraz jest bardzo słabej jakości. W trybie CVBS jest lepiej. Porównałbym to do obrazu z wyłączonym i włączonym antyaliasingiem, jeśli mam to porównać do obrazu komputerowego. Próbowałem zamieniać wejścia w telewizorze, kable, nic. Nie wiem co jest grane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Niestety nie wiem jak jest w TV Sony, mój Philips przełącza się automatycznie zgodnie z tym co mu ustawie na nBox. Być może w Sonym trzeba zmienić to ustawienie ręcznie tak żeby było jak w dekoderze, poszukaj w ustawieniach TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Coś musi być nie tak z ustawieniami TV więc. CVBS vs RGB powinno się różnić tylko i wyłącznie kolorami (lepsze na RGB). Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='radosuaf' post='88272' date='27.02.2008, 01:23 ']Coś musi być nie tak z ustawieniami TV więc. CVBS vs RGB powinno się różnić tylko i wyłącznie kolorami (lepsze na RGB).[/quote]
Z tego co wyczytałem, to w TV scart jest ustawiony domyślnie na RGB. Oki, może na RGB kolory są lepsze, ale przez to pojawia się efekt "kaszki" - jest wyraźniejsze przejście między np. konturami, jak dla mnie za wyraźne (jak już napisałem jak w grze komputerowej bez antyaliasingu). Przy CVBS kontury są bardziej rozmyte, co i z bliska (1-2m) i a daleka (3-5m) daje dużo lepsze wrażenie w opinii osób, którym to pokazywałem. Gdzieś czytałem, że obraz z cyfrowej kablówki powinien być zbliżony do jakości DVD, a u mnie różnica jest znacząca. Poza tym martwi mnie, że lepsze ustawienie (RGB) daje gorszy efekt niż teoretycznie słabsze jakościowo (CVBS)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W DIGIT'cie można sprawdzić bitrate, na Polsacie jest momentami 10 Mbit/s u mnie, więc jest NAPRAWDĘ dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Witam serdecznie.

[quote name='radosuaf' post='88272' date='27.02.2008, 01:23 ']Coś musi być nie tak z ustawieniami TV więc. CVBS vs RGB powinno się różnić tylko i wyłącznie kolorami (lepsze na RGB).[/quote]
Nie tylko. Przy sygnale komponentowym, a takim jest m.in. RGB, nie ma interferencji podnośnych chrominancji z treścią luminancji. Interferencje te łatwo zauważyć na dużych, kolorowych powierzchniach jako rodzaj faktury naniesionej na powierzchnię, której kolor powinien być "gładki", jednolity.
Zwykle też na RGB mamy wyższą rozdzielczość co wynika z tego, że sygnał przechodzi przez krótszy tor w TV. Bo sam sygnał pozwala na odtworzenie w takiej samej rozdzielczości, to tylko ograniczenie technologiczne sprzętu. Dodatkowo sygnał zakodowany w zależności od systemu może mieć zmniejszoną rozdzielczość chrominancji, ale to już dla nas przeszłość.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przepraszam za odkop ale mam identyczny problem i nie dam rady sobie z nim poradzić :blink:

Mój sprzęt to:

Telewizor: LG 42LF2510

Antena: Zestaw z telewizji na karte z dekoderem Technisat Digit S2-CD

Telewizor ma dwa wejścia euro. Jedno które obsługuje RGB i tam jest wpięte. W dekoderze natomiast mam werścia TV i VRC i jest podłączony w TV, gdyż te drugie nie obsługuje RGB.

Będę wdzięczny za udzieloną pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak tylko że jeżeli je ustawie to mam tzw. "kaszkę". Jak pisał autor tematu.

A w TV nie mam do ustawienia czy RGB czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Bo TV nie ma tego ustawienia. Miałem dokładnie ten sam dekoder (MF-4) i RGB wyglądał u mnie pięknie. Jeśli masz kabel podłączony pod TV w dekoderze i AV1 w TV to znaczy, że TV z jakichś powodów sobie nie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam rozwiązanie z innego forum.

Zakłócenia w tle były przez antenę zwykłą (mimo tego, że była odłączona). Udało mi się w telewizorze zmienić ustawienia anteny tak, żebym nie miał jej do wyboru w menu INPUT. Co zaskutkowało tym, że zakłócenia zniknęły. Mimo wszystko dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Mam rozwiązanie z innego forum.

Zakłócenia w tle były przez antenę zwykłą (mimo tego, że była odłączona). Udało mi się w telewizorze zmienić ustawienia anteny tak, żebym nie miał jej do wyboru w menu INPUT. Co zaskutkowało tym, że zakłócenia zniknęły. Mimo wszystko dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Jeśli na RGB masz zakłócenia od anteny, to znaczy, że masz do kitu kabel SCART-SCART. Wiele kabli, nawet niektórych drogich, zamiast mieć osobno ekranowane poszczególne linie sygnałowe mają jeden wspólny ekran. Takie kable nie bardzo nadają się do przesyłania sygnału RGB.

Edytowane przez JackS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...