Skocz do zawartości
  • 0
qweasd

a co jesli tv bez HD?

Pytanie

mam jedno, strasznie interesujace mnie pytanie. Wiadomo co tv HDready, full HD, oraz bez zadnego z tych oznaczen np. o rozdzialce vga, czy wxga. Ale pytanie do vga.
jak to bedzie po wprowadzeniu HDTV na tv nie przygotowanego do odbioru takiego systemu? np. na lcd o rozdzialce 640x480. Bedzie on bezuzyteczny, czy jak? czy trzeba bedzie uzyc jakiegos dekodera? bo juz mam taki matlik w glowie ze przesada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To będziesz miał takie HD jak aparat cyfrowy w starszych telefonach komórkowych. Niby zdjęcie ale do niczego :)

Poprostu to nie będzie żadne HD > żadne. Makabrycznie zeskalowany obraz. HD obraz to 720p i 1080i. Wiec w gre wchodzą tylko dwie rozdzielczości.
Nawet Plazmy 852x480 nie pokażą Ci prawdziwego HD chociaż tam i tak jest nieźle ale to i tak porażka. Wiec nie ma co wogle nawet mówić o HD na VGA TV. Obraz będzie syfiasty po maksie w HD. MEGA WIELKIE ZESKALOWANIE OBRAZU!
Zakup bez zadnej przyszlosci chyba ze do kuchni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

...[b]Mario[/b] - zastanowiłeś się, co napisałeś?

Najprościej (zgodnie z pytaniem prowadzącego) - zeskaluj fotografię (np. JPG) z 1920*1080 do 640*480 i odpowiedz, co widzisz na monitorze.....
(film = to takie ruchome obrazki). :)


[b]qweasd[/b] - będą (sa praktycznie i teraz) Set-Top_Boxy, co będą skalowaly w dół (pod np. PAL/NTSC) i gwarantuję Ci, ze z 90% tak zeskalowanego materiału w dół na OTV wyglada dużo lepiej niż b.dobre DVD.
Stracisz tylko szczegóły....wynikające ze "ściskania" takiego obrazu.
(oczywiście zakładając "rozsądny" rozmiar ekranu....).

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[size=7][color="red"]Oczywiście na 640x480 nie zobaczysz HDTV to po prostu kupa śmiechu[/size].[/color]

Nawet gdbyby taki TV był by w stanie przyjąć sygnał HDTV to obraz wyświetlany był by gorszy jakościowo nawet od obrazów wyświetlanych ze źródeł SD.

Down scaling z 1920x1080 do 640x480 owocował by pozostawieniem na ekranie mniej niż 1/6 pierwotnego sygnału.

Łatwo można sobie to zobrazować - pomyślcie że wyświetlony zostaje co szósty piksel.
Oczywiście musi on w sobie zawierać informacje także z 5 pikseli które nie mogą być wyświetlone. Innymi słowy obraz zostanie "wykastrowany". Efekt końcowy wprowadzenia HDTV może być nawet gorszy od tego który powstał by w wyniku podłączenia źródła DVD SD(PAL/NTSC).

Skalowanie w dół z 720x576 DVD PAL wycinało by mniej infromacji z pierwotnego sygnału a zatem efekt końcowy na 99% były lepszy od uzyskanego z takiego samego sygnału tyle że HDTV.

Jeszcze lepiej było by w przypadku DVD NTSC - jeszcze mniejsze skanowanie.

Przedewszystki w ogóle zakup TV o natywnej 640x480 lub 852x480 lub 1024x768 jest pod kątem HDTV bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='hojlo1' date='25.04.2006, 17:29 ']...[b]Mario[/b] - zastanowiłeś się, co napisałeś?

Najprościej (zgodnie z pytaniem prowadzącego) - zeskaluj fotografię (np. JPG) z 1920*1080 do 640*480 i odpowiedz, co widzisz na monitorze.....
(film = to takie ruchome obrazki). :)
[b]qweasd[/b] - będą (sa praktycznie i teraz) Set-Top_Boxy, co będą skalowaly w dół (pod np. PAL/NTSC) i gwarantuję Ci, ze z 90% tak zeskalowanego materiału w dół na OTV wyglada dużo lepiej niż b.dobre DVD.
Stracisz tylko szczegóły....wynikające ze "ściskania" takiego obrazu.
(oczywiście zakładając "rozsądny" rozmiar ekranu....).
[right][post="4251"][/post][/right][/quote]

hojlo1 ale po co się oszukiwać? Przecież chodzi o poradę czy warto taki TV kupowac...przecież wszyscy wiemy dobrze ze taka rozdzielczość to kupa śmiechu jak napisał też powyzej kolega Lizarazu. No dajcie spokoj... tak tak obraz będzie ladny :) juz widze jak qweasd kupuje sobie specjalnie Set-top boxa zeby mu skalował lepiej (akurat ...)... poprostu zakup takiego TV to padaka i tyle. No już nie wmawiajcie ludziom, że to dobry zakup...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[u]...Panowie...nie 1wszy raz nie jesteście w stanie ocenieć (zrozumieć) dosć prosto przedstawionego pytania.[/u] :):D

[b]Mario[/b] - własnie nie chodzi o kupno TV..... :)

...tam nie ma nic o np . zakupie, czy jakości HDTV.....a ciągniecie watek pod siebie.... zamiast konkretnej odpowiedzi udzielić . :D

Ps - [b]Lizarazu[/b] - czy to już norma, ze piszesz.....????
Zapuść po prostu jakąś produkcję HD na TV/Monitorze SD (obojętnie z czego) i zobacz to od strony praktycznej (potem zapuść sygnal z DVD).
Twoje rozważania "mają sens" przy HDTV, ale znowu......przeczytaj poczatkowe pytanie.

Dalej nie będę kontynuował, bo...jak w 1wszym akapicie (wystarczy pytanie, ze zrozumieniem doczytać ). :D

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam tylko jedno pytanie:
czym jest ogladanie plyt DVD na monitorze/Telewizorze SD?

Przypominam, ze piszac [b]ogladanie plyt DVD w domysle : filmow nakreconych w przewazajacej wiekszosci na tasmie 35mm (wiemy co to za [B]rozdzielczosc[/b], pisalismy juz o tym).

Bo mnie sie wydaje ze jest to "Down scaling" z (1920x1080 lub PODOBNIE wysokiej) do SD!!!

Kolega qweasd pisze:[quote]np. na lcd o rozdzialce 640x480. Bedzie on bezuzyteczny, czy jak?[/quote].
Odpowiadam: Jesli sygnal bedzie POPRAWNIE "zedownsscaling'owany-przepraszam za wyrazenie :)" i podany w natywnej rozdzielczosci matrycy na monitor to osiagniesz OPTIMUM jakosc/wielkosc, bedziesz mial bardzo dobry obraz JAK NA TAK MALA MATRYCE i to wszystko. Bedzie on maly i pozbawiony szczegolow(proporcjonalnie do wielkosci) ale bedzie ostry i kontrastowy, nie bedzie wygladal jak obraz telewizji SD na telewizorach HDReady o matrycy 1360x720 czy pelnej HD. Mario, to do Ciebie, w ta strone to jest porazka, z SD na HD.
pzdr maro

Edytowane przez Maro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='qweasd' date='25.04.2006, 00:40 ']mam jedno, strasznie interesujace mnie pytanie. Wiadomo co tv HDready, full HD, oraz bez zadnego z tych oznaczen np. o rozdzialce vga, czy wxga. Ale pytanie do vga.
jak to bedzie po wprowadzeniu HDTV na tv nie przygotowanego do odbioru takiego systemu? np. na lcd o rozdzialce 640x480. Bedzie on bezuzyteczny, czy jak? czy trzeba bedzie uzyc jakiegos dekodera? bo juz mam taki matlik w glowie ze przesada
[right][post="4219"][/post][/right][/quote]

Pytanie jest o wyświetlanie HDTV na ekranie o natywnej 640x480.
Wcześniej już doszliśmy do tego że TV sam był by wstanie przyjąć sygnał HD albo był potrzebował konwertera. Tak czy inaczej chodzi o down scalowanie.

Główną moją odpowiedzią na pytanie było właśnie stwierdzenie że stosowanie natywnej 640x480 i innych poniżej 1280x720 przy sygnale HDTV jest po prostu bez sensu.

[quote]Ps - Lizarazu - czy to już norma, ze piszesz.....????
Zapuść po prostu jakąś produkcję HD na TV/Monitorze SD (obojętnie z czego) i zobacz to od strony praktycznej (potem zapuść sygnal z DVD).
Twoje rozważania "mają sens" przy HDTV, ale znowu......przeczytaj poczatkowe pytanie.[/quote]

Rozumiem że hojlo1 na codzień ogląda HDTV przy natywnej 640x480 :):):D

Przy takiej natywnej sygnał HDTV może wyglądać z gorzej od DVD PAL dlatego że
1) przy sygnale HDTV to procesory w tym kiepskim lub w najlepszym wypadku przestarzałym TV dokonują skalowania w dół.
2) przy sygnale DVD PAL mamy materiał profesjonalnie obrobiony do niżesz rozdzielczości

Właśnie o to chodzi bez niezbędnej rodzielczości nie da się zobaczyć HDTV.
Jak ktoś tego nie rozumie to znaczy że niegdy nie widział prawdziwego HD w akcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[b]Lizarazu[/b] - to chyba silniejsze od Ciebie (problem pytającego w np. 1/2. a reszta, "jak zwykle"). :D

[u]Doczytać wreszcie problem prowadzącego i udzielić odpowiedzi (jeżeli, ktoś chce coś dodać do np. mojej...czy...) - jednak w temacie[/u].
(dla ułatwienia dodam - że ja widzę wyraźnie 2/3 pytania....i są dość konkretne).

Ps. Jeżeli moja 1wsza odpowiedź faktycznie nie jest wystarczająca, to przecież prosto można ją: uzupełnić/zmienić..., ale pisać na temat....WRESZCIE (i to nie tylko tutaj - bo zamęt wychodzi...) . :(:D



(oj widzę, ze nowy post poprzednika wyskoczyl - zamiast edycji.....)

[u][b]qweasd[/b] - nie potrzebne są jakieś specjalne konwertery "downskalujące" , jako osobny sprzet (jest to cześć składowa różnych "pudełek" odtwarzających /przyjmujących ...sygnał HD =nie wiem , czy wszystkie...).[/u]
Nic TV nie potrzebuje skalować (jak zwykle = poprzednik coś kręci = ale to norma).:D

I jeszcze jedno - prawie na "codzień" praktykuję nie tylko u siebie, ogladanie np HD/HR i w HD, ale także na PAL/NTSC (jako demka itp...) i wiem co piszę (o jakości np. w stosunku do DVD-Video) i śmialo stwierdzam to co napisałem wyżej.
(HDTV nie jest dla mnie czymś niezbędnym do życia, ani także jego brak - również nie jest to jakimś powodem zmartwienia, bo ja lubię klasykę , raczej mniej kino akcji...., a film to oprócz obrazu: i dźwięk i napisy i klimat.... - tego wszystkiego HDTV nie jest w stanie [u]narazie[/u] zapewnić....., a okazuje się, że na klasycznym TV produkcje HD można spokojnie obejrzeć... w wyśmienitej jakości....i wygodnie np. z cała rodziną... - tylko problem co????) :D




Dla chcących teorii (prawdziwej) polecam znaleźć namiar (parę lat temu mnie to interesowało), jak to od lat "Pewne Super Produkcje DVD" wydawane anamorficznie, sa w trakcie obróbki pierw robione do wysokiej rozdzielczosci, potem "down" bo daje to lepszą jakosć na finał (w czystym SD/ED)- obecny domowy sprzet spokojnie już to robi w "locie". :D

Jak ktoś pisze, że skalowanie w dół jest kiepskie - to ma zero pojęcia o obecnej technice, bo wypada, ze wszystkie produkcje, także te dostępne często w internecie, czy z formatów np. MiniDV - tez są kiepskie (czasami nawet szybciej niż w realtime)....co jest oczywiście nieprawdą!!!! . ;)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='qweasd' date='25.04.2006, 00:40 ']mam jedno, strasznie interesujace mnie pytanie. Wiadomo co tv HDready, full HD, oraz bez zadnego z tych oznaczen np. o rozdzialce vga, czy wxga. Ale pytanie do vga.
jak to bedzie po wprowadzeniu HDTV na tv nie przygotowanego do odbioru takiego systemu? np. na lcd o rozdzialce 640x480. Bedzie on bezuzyteczny, czy jak? czy trzeba bedzie uzyc jakiegos dekodera? bo juz mam taki matlik w glowie ze przesada
[right][post="4219"][/post][/right][/quote]

Proste pytanie kolega zadał: "czy taki TV będzie bezużyteczny do HDTV"?

Prosta odpowiedź: "Tak dlatego, że hdtv to rozdzielczosc 720p i 1080i(p) a ten TV ma dużoooo niższą rozdzielczość"

Prosta odpowiedż na proste pytanie...a co sie stanie gdyby...to tak samo mozna na CRT ogldac HDTV... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='Konin' date='26.04.2006, 18:43 ']Proste pytanie kolega zadał: "czy taki TV będzie bezużyteczny do HDTV"?.....[/quote], chyba dla mnie "wymoderowano" ten fragment w 1wszym pytaniu (bo coś nie widzę). ;)

Mało tego - ciagle trwa dyskusja o zabezpieczeniach HDTV (wśród dostawców tych usług), a ewentualnym zdjęciu "flagi ograniczającej" rozdzielczosć, gdy np. nie rozpozna DRM.
(czyli w przekładzie "na nasze" - jak kłopot z DRM w odtwarzaniu/przesyle, to tylko rozdzielczosć SD).
Co to oznacza (skalowanie w dół i jak to się ma do np. tematu) - niech każdy sobie odpowie. :D

[b]Konin[/b] - stosując tak: wybiórczo/niepoprawanie fragment pytania, mogę śmialo Ci odpowiedzieć (stosując się tylko do tej "logiki", co podałeś), że [u]kazdy TV nie będący "HDTV" (choćby i miał "HD READY" i np.1080p = czyli praktycznie z 99% obecnie sprzedawanych TV: LCD/PDP/????) będzie....też bezużyteczny(ch).[/u]. :D:(

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...