Skocz do zawartości
Bart_W

Canon HG10 AVCHD - zgodność standardów US i europejskich

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, czy kamera [b]Canon HG10 AVCHD [/b] kupiona w US będzie dobrze współpracowała ze standardami europejskimi. Czy standard kamer SONY i JVC Full HD kupionych w US będzie zgodny ze standardami eurpejskimi bez konieczności dokonywania jakichkolwiek konwersji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekawy.....
chociaż myślę że kupiona tu czy tam to bez różnicy... oprócz ceny... no i ewentualnej gwarancji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jest różnica między kamerą NTSC i PAL, konwersja tych sygnałów nie jest banalnie prosta, nie obędzie się bez jakiegoś konwertera na kompie, ale zakładam, że AVCHD i tak wymaga silnego kompa i konwersji, więc może nie będzie to problemem.

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakim cudem moze byc roznica w ZAPISYWANYM sygnale- moze mi to wytłumaczysz ?
Jest roznica na wyjsciach video (VHS, SVHS) -i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mrbox' post='80774' date='21.01.2008, 15:23 ']też jestem ciekawy.....
chociaż myślę że kupiona tu czy tam to bez różnicy... oprócz ceny... no i ewentualnej gwarancji ;)[/quote]
Jest jeszcze kwestia framerate. U mnie zaden zwiazany z tym problem nie wystapil (uzywalem kamery z USA, teraz uzywam z Japonii) ale zawsze mialem wielosystemowe TV. Tasmy z HC3 "NTSC" odtwarzaja sie na HC3 "PAL" i odwrotnie. Tasma z JVC GR-HD1 nagrana 720p odtwarza sie na HC3 na wewnetrznym ekranie ale nie da sie jej zgrac, taka ciekawostka. Problem jaki moze sie zdarzyc z niedopasowanymi komponentami ktore nie daja sobie zbyt dobrze rady z konwersja to "skakanie" obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andy95' post='80872' date='21.01.2008, 20:14 ']Jest jeszcze kwestia framerate. U mnie zaden zwiazany z tym problem nie wystapil (uzywalem kamery z USA, teraz uzywam z Japonii) ale zawsze mialem wielosystemowe TV. Tasmy z HC3 "NTSC" odtwarzaja sie na HC3 "PAL" i odwrotnie. Tasma z JVC GR-HD1 nagrana 720p odtwarza sie na HC3 na wewnetrznym ekranie ale nie da sie jej zgrac, taka ciekawostka. Problem jaki moze sie zdarzyc z niedopasowanymi komponentami ktore nie daja sobie zbyt dobrze rady z konwersja to "skakanie" obrazu.[/quote]

Nie widzę problemu z komputerem i telewizorem.
Mam inne pytanie. Wiadomo, że materiał HD zapisany w PAL ma 50i a NTSC 60i, czyli w NTSC więcej na sekundę, ale strumień danych jest jednakowy np. dla HG10 15Mb/s. Czy to oznacza, że w NTSC materiał z kamery jest kompresowany z niższą jakością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='mobor' post='80825' date='21.01.2008, 17:17 ']Jakim cudem moze byc roznica w ZAPISYWANYM sygnale- moze mi to wytłumaczysz ?
Jest roznica na wyjsciach video (VHS, SVHS) -i tyle[/quote]
Takim cudem, że w poza tym, iż w USA jest system NTSC to standard nagrywania jest 30 klatek na sekundę, a w PAL standard wynosi 25 klatek na sekundę.
Jest to istotna różnica w zapisywanym sygnale i jeśli użytkownik takiej kamery nie posiada TV, który obsłuży NTSC i 30 klatek na sekundę, to ma problem. Problem można rozwiązać konwertując zgrany materiał video na komputerze przy pomocy odpowiedniego oprogramowania do edycji filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='B737 Captain' post='84081' date='06.02.2008, 15:53 ']Takim cudem, że w poza tym, iż w USA jest system NTSC to standard nagrywania jest 30 klatek na sekundę, a w PAL standard wynosi 25 klatek na sekundę.
Jest to istotna różnica w zapisywanym sygnale i jeśli użytkownik takiej kamery nie posiada TV, który obsłuży NTSC i 30 klatek na sekundę, to ma problem. Problem można rozwiązać konwertując zgrany materiał video na komputerze przy pomocy odpowiedniego oprogramowania do edycji filmów.[/quote]

To żaden problem w komputerze a do oglądania na telewizorze materiału full HD 1990x1080 jak zapisują nowe kamery np. HF10 i tak potrzebny jest nowy odbiornik, który z regóły jest dwusystemowy. Chyba lepiej nagrywać 30 klatek/s niż 25 kl/s bo lepiej jest odwzorowany ruch. Jedyna wątpliwość - to [b]czy kamera z NTSC koduje AVCHD z niższą jakością niż PAL przy tym samym bitrate.[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[1]
Kluczowy parametr dla jakości video to ilość linii poziomych.
W obu przypadkach jest to 1080, więc różnic żadnych nie ma prawa być.
[2]
Każdy współczesny TV ma pokładowy deinterlacer czyli na ekranie robi z 25 fps > 50/75/100 a z 30 >60/120 fps jeżeli nie zrobi tego wcześniej player.
Dramatem może być jednak odtwarzanie 25 w trybie 30 i odwrotnie. Skutek; brak płynności odtwarzania.
Warto więc przypilnować, by fps-y były zgodne z mariałem wyjściowym. Warto pamiętać, że HD DVD nie ma trybu 50 fps. Póki co więc trzeba zawsze robić (domowy)authoring w opcji NTSC. Materił 50 Hz - PAL jest interpretowany przez HD DVD playery jako niezgodny format ze standardem.
Stosowny update FW miał być w grudniu. Może będzie w tym tygodniu. I wtedy to się zmieni.
[3]
Bitrate w przypadku 30 fps ( umownie nazywany przy HD; NTSC) powinien być nieco większy. Nie ujawni się to przy stałym strumieniu. Szybciej przy dynamicznym.
Ale nie należy tego liczyć jako skutek 5-ciu ramek więcej na sekundę bo strumien odzwierciedla głównie ilość danych przekazanych dla określenia różnic między sąsiednimi ramkami.

Skutkiem tego statyczne obrazy mają niski bitrate i mogą mieć doskonałą jakość ( w moim filmie jest scena: mała mucha chodzi po drzemiącym na słońcu krokodylu). Ale już relacja z dyskoteki z włączonym oświetleniem "strobo" wymusza maksymalny bitrate.
Mowa oczywiście o dynamicznym strumieniu.
Bardzo ładnie pokazuje to konsola SONY PS3 czy VLC media player na PC. Edytowane przez dominikjestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dominikjestem' post='84196' date='07.02.2008, 08:50 '][1]
Kluczowy parametr dla jakości video to ilość linii poziomych.
W obu przypadkach jest to 1080, więc różnic żadnych nie ma prawa być.
[2]
Każdy współczesny TV ma pokładowy deinterlacer czyli na ekranie robi z 25 fps > 50/75/100 a z 30 >60/120 fps jeżeli nie zrobi tego wcześniej player.
Dramatem może być jednak odtwarzanie 25 w trybie 30 i odwrotnie. Skutek; brak płynności odtwarzania.
Warto więc przypilnować, by fps-y były zgodne z mariałem wyjściowym. Warto pamiętać, że HD DVD nie ma trybu 50 fps. Póki co więc trzeba zawsze robić (domowy)authoring w opcji NTSC. Materił 50 Hz - PAL jest interpretowany przez HD DVD playery jako niezgodny format ze standardem.
Stosowny update FW miał być w grudniu. Może będzie w tym tygodniu. I wtedy to się zmieni.
[3]
Bitrate w przypadku 30 fps ( umownie nazywany przy HD; NTSC) powinien być nieco większy. Nie ujawni się to przy stałym strumieniu. Szybciej przy dynamicznym.
Ale nie należy tego liczyć jako skutek 5-ciu ramek więcej na sekundę bo strumien odzwierciedla głównie ilość danych przekazanych dla określenia różnic między sąsiednimi ramkami.

Skutkiem tego statyczne obrazy mają niski bitrate i mogą mieć doskonałą jakość ( w moim filmie jest scena: mała mucha chodzi po drzemiącym na słońcu krokodylu). Ale już relacja z dyskoteki z włączonym oświetleniem "strobo" wymusza maksymalny bitrate.
Mowa oczywiście o dynamicznym strumieniu.
Bardzo ładnie pokazuje to konsola SONY PS3 czy VLC media player na PC.[/quote]

Racja, w przypadku obrazu nieruchomego kompresja jest b. wydajna i nie ma praktycznie różnicy, ale jak pracuje enkoder kamery w NTSC np. w opisywanym materiale z dyskoteki. Kamera NTSC ma ten sam bitrate (załóżmy że CBR) co kamera PAL, a musi zakodować prawie 20% więcej materiału. W skrajnych przypadkach różnica może być dostrzegalna. Może producenci zwiększają nieco nakład obliczeniowy i kodują z wyższą jakością żeby skompensować większy stopień kompresji, a może jest coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Nie chcę zakładać nowego wątku więc dopisuję się tutaj.

Chciałbym zakupić HG10 w USA aby mi służyła do domowego użytku.
Dodam że mam telewizorek Philipsa 42PF7621 D HD Ready ([url="http://www.kstrade.pl/produkt-a-28012,0.html"]http://www.kstrade.pl/produkt-a-28012,0.html[/url])

Mam kilka pytań odnośnie NTSC:

[b]1)[/b] Czy podczas odtwarzania nagrań prosto z kamery na TV będzie wszystko OK ?

[b]2)[/b] Czy po zgraniu materiału na kompa i odtwarzaniu nagrań z komputera podłączonego pod TV będą problemy ?

[b]3)[/b] Czy po zgraniu materiału na kompa a następnie konwersji i nagraniu na płytę DVD i odtworzeniu na zwykłym odtwarzaczu DVD będą problemy ?

Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem czy kupować tą kamerkę w USA :)

Pozdrawiam,
Artur

Edytowane przez a_r_t_i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie problem jedynie dotyczy odtwarzania SD PAL w USA, bo tam są zdażaja się TV jednosystemowe ( SD NTSC ma 480 linii i 576 PAL nie pójdzie).
W EU nie spotkałem TV ( jakichkolwiek ) bez odtwarzania NTSC.
Więc to importerzy z USA muszą sprawdzić jaki mają TV.
Przy HD problem całkowicie zanika.
Należy jeszcze zauważyć , że w przededniu śmierci HD DVD dał update ( 2,8 EU) z opcją 50Hz.
Opcja nieobecna w standardzie BD. Telewizyjne produkcje europejskie muszą więc być przystosowane do 60 Hz by mogły być wydana na BD. Edytowane przez dominikjestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz filmować w HD , to absolutnie nie ma problemu - Twój TV widzi sygnał 60 Hz .
Jeśli zamierzasz nagrywać czasami w SD , to także nie ma problemu , gdyż wypalona płyta DVD i tak na każdym współczesnym odtwarzaczu
DVD poleci albo jako NTSC , albo jako PAL 60 ... EOT :)


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam SERDECZNIE !

CANON HG10 ???

Mam jeszcze jedno pytanie jaki kupić program do obróbki materiału nagranego kamerą Canon HG10 kupionej w USA czy ktoś z WAS używa takiego programu i może mi go polecić. Dodam że jestem początkującym filmowcem i mam mało czasu na profesjonalne programy. Potrzebuję prostego i łatwego programu którym zgram na komputer nagrany materiał. trochę go obrobię i zapiszę na płytę DVD.
Z góry dziękuję za pomoc :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NERO VISION - prosto, tanio i skutecznie
wynik swoich prac obejrzysz na bluray'u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...