Jump to content
Sign in to follow this  
Reynold

"smużenie" w LCD - przesada?

Recommended Posts

Witam Was wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Jestem na etapie wybierania telewizora LCD (podkreślam LCD, nie plazmy). Nie potrzebuję Full HD ani zbędnych bajerów. Przekątna 40-42". Materiały do oglądania: DivX 50%, SD 25%, DVD 25%. Nie mam N-ki czy tym podobnych i nie zamierzam zamawiać. Przydałoby się aby telewizor był wyposażony w wejscie słuchawkowe oraz podstawkę obrotową. Przy tych założeniach faworytem wydawać by się mogło jest/był LCD Sony KDL-40v2500 - chociażby też ze względu na to, że po prostu mi się podobał wizualnie. Niestety ciężko już go dostać w tradycyjnych sklepach (np: sieć EuroAGD).

W jednym z EuroAGD jeszcze niedawno stał "na wystawie" taki model. Wpatrywałem się w różne kanały SD oraz jakiś materiał DVD i prawdę mówiąc nie zauważyłem jakiegoś (tym bardziej dokuczliwego) "smużenia", o którym tak dużo się pisze. Fakt faktem nie dane mi było obejrzeć np. jakiegoś szybkiego filmu akcji na tym TV tylko jakieś skaczące zwierzątka, jeżdżące samochody itd. i co? Prawde mówiąc nie zauważyłem efektu "smużenia" a obraz nie był statyczny, źródło SD, odległość 2-3 metry.

W swoim laptopie (Acer Aspire 3020) nigdy nie zauważyłem żadnego "smużenia" - w grach, w filmach. Czy można porównywać kwestie "smużenia" w TV LCD i w wyświetlaczach laptopowych? Technologia ta sama, w laptopie nie mam 100Hz i innych systemów poprawiających kwestie ostrości szybko poruszających się obiektów a mimo wszystko NIGDY nie zauważyłem tego mitycznego już "smużenia" czy innych DUSZKÓW, POŚWIAT itp. a przecież ekran laptopa ma się przed samym nosem więc tym bardziej efekt ten byłby dokuczliwy.

Czy więc smużenie/duszki czy inne dziwne zjawiska nie są przesadą? Nie twierdze, że nie ma takowych zjawisk i przyznaje się, że mało widziałem ale gdzieś podświadomie porównuje LCD TV do ekranu laptopa i tak się zastanawiam czy te efekty nie są wyolbrzymione przez pasjonatów czy wręcz fanatyków audio-video?, czy technologie np: MotionFlow 100Hz nie są bardziej marketingowym bublem może i poprawiającym obraz ale gdzieś w "laboratoryjnych" warunkach?

Na koniec: oczywiście mogę się mylić. Może powinienem iść do okulisty, a może mam rację?

pozdrawiam /Maciek


PS: gdzie można jeszcze kupić 40v2500?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...