Jump to content
Sign in to follow this  
david200

wybór lcd - same problemy ;)

Recommended Posts

hej witam Was, proszę Was o pomoc w wyborze tv lcd. niestety mój budżet jest skromny więc chcę jak najrozsądniej rozdysponować pieniążki.
znalazłem takie oto lcd-ki:

1.[b]SAMSUNG LE32S81B[/b] [url="http://www.ceneo.pl/596141s"]http://www.ceneo.pl/596141s[/url] - fajny kontrast 7000, wygląd ale niestety 8ms szybkości matrycy - dużo osób skarży się na smużenie

2.[b] PHILIPS 32PFL5322 [/b] [url="http://www.ceneo.pl/;015590919-10.htm"]http://www.ceneo.pl/;015590919-10.htm[/url] - niezły kontrast 7500, wygląd kiczowaty ale za to 6ms szybkość matrycy - tutaj dużo osób skarży się na awaryjność - jakieś migotania, przyciemniania obrazu na filmach

3. [b]LG 32LC52 [/b] [url="http://www.ceneo.pl/785866"]http://www.ceneo.pl/785866[/url] - najsłabszy kontrast bo tylko 5000 ale matryca dosyć szybka 5ms. - niestety mało tych tv w sklepach więc ciężko porównać z natłokiem samsungów, sony itp.

Proszę o pomoc co za ok. 2300 zł najlepiej kupić. Tv będzie w małym pokoju podłączony do cyfrowej telewizji - zapewne "n" i do laptopa - filmy divx.

pozdrawiam

[quote name='david200' post='75976' date='27.12.2007, 13:56 ']hej witam Was, proszę Was o pomoc w wyborze tv lcd. niestety mój budżet jest skromny więc chcę jak najrozsądniej rozdysponować pieniążki.
znalazłem takie oto lcd-ki:

1.[b]SAMSUNG LE32S81B[/b] [url="http://www.ceneo.pl/596141s"]http://www.ceneo.pl/596141s[/url] - fajny kontrast 7000, wygląd ale niestety 8ms szybkości matrycy - dużo osób skarży się na smużenie

2.[b] PHILIPS 32PFL5322 [/b] [url="http://www.ceneo.pl/;015590919-10.htm"]http://www.ceneo.pl/;015590919-10.htm[/url] - niezły kontrast 7500, wygląd kiczowaty ale za to 6ms szybkość matrycy - tutaj dużo osób skarży się na awaryjność - jakieś migotania, przyciemniania obrazu na filmach

3. [b]LG 32LC52 [/b] [url="http://www.ceneo.pl/785866"]http://www.ceneo.pl/785866[/url] - najsłabszy kontrast bo tylko 5000 ale matryca dosyć szybka 5ms. - niestety mało tych tv w sklepach więc ciężko porównać z natłokiem samsungów, sony itp.

Proszę o pomoc co za ok. 2300 zł najlepiej kupić. Tv będzie w małym pokoju podłączony do cyfrowej telewizji - zapewne "n" i do laptopa - filmy divx.

pozdrawiam[/quote]

Wszystkie wymienione telewizory mają kontrast rzeczywisty na podobnym poziomie, coś pomiędzy 800:1 a 900:1.

Wszystkie te telewizory mają szybkość matrycy na podobnym poziomie. Przy niekorzystnych przejściach kolorystycznych jakieś 35 ms. Przy włączonym układzie redukcji szumów zmiennie, w granicach 150 - 300ms.

Zdziwiony? Tak to jest jak się czyta foldery reklamowe wierząc w magię liczb tam podawanych. A jakby firma X napisała że jej telewizor ma kontrast 9000:1 i czas odpowiedzi matrycy 3 ms, to taki byś kupił automatycznie, bo przecież ten telewizor musi być najlepszy?

Obawiam się że problemy to sam sobie stwarzasz idąc taką drogą. Proponuję na własne oczy się przekonać jaki obraz daje każdy z tych telewizorów, a nie opierać się na cyferkach, bo to ślepa uliczka. Szczególnie że są to bardzo podobne telewizory, a różnice pomiędzy nimi są na subtelnym poziomie własnych preferencji obrazowych użytkownika.

[b]SlawekR[/b] dzięki za odpowiedź i mały, zimny "kubełek wody" na głowę:) na pewno masz rację, że opieram się tylko na ulotkach reklamowych ale staram się też poczytać trochę różnorakich postów na forach. niestety większość wypowiedzi dotyczy znacznie droższych i większych modeli lcd-ków/plazm więc trudno dojść do jakiegoś prostego wniosku który model jest sensowny. nie znam się na tv więc chciałem uzyskać chociaż troszkę pomocy od forumowiczów, którzy znają się dużo lepiej ode mnie. wiem, że dla niektórych wydanie ponad 2tys złotych to nic ale dla mnie to duży odpływ kasy z portfela więc chciałbym chociaż te niewielkie pieniążki "dobrze" zainwestować... wiem, że te tv są "cienkie" ale chodzi mi tylko o malutką pomoc, który z w/w będzie się najlepiej oglądać:lol:

a ja czysto teoretycznie coś doradzę :) Sporo sie naczytałem o LCD i zawsze bardzo , bardzo dobrze wypada Toshiba 32C3030D ( zdobyła wiele nagród i ma wysokie oceny ) cena jednak okolo 2700zł.

jej kilka zalet to:
1) przyjmuje 1080p
2) podobno "współpracuje" z 24p
3) wysoki kontrast 4000:1
4) 2 x HDMI
5) głosniki ONKYO 2 x 20W ( jeśli nie masz audio osobno )
6) component video
pozdr. dawmac

Edited by dawmac

[quote name='david200' post='76070' date='27.12.2007, 23:25 '][b]SlawekR[/b] dzięki za odpowiedź i mały, zimny "kubełek wody" na głowę:) na pewno masz rację, że opieram się tylko na ulotkach reklamowych ale staram się też poczytać trochę różnorakich postów na forach. niestety większość wypowiedzi dotyczy znacznie droższych i większych modeli lcd-ków/plazm więc trudno dojść do jakiegoś prostego wniosku który model jest sensowny. nie znam się na tv więc chciałem uzyskać chociaż troszkę pomocy od forumowiczów, którzy znają się dużo lepiej ode mnie. wiem, że dla niektórych wydanie ponad 2tys złotych to nic ale dla mnie to duży odpływ kasy z portfela więc chciałbym chociaż te niewielkie pieniążki "dobrze" zainwestować... wiem, że te tv są "cienkie" ale chodzi mi tylko o malutką pomoc, który z w/w będzie się najlepiej oglądać:lol:[/quote]
witaj, tak jak napisał ci @dawmac .dobry TV, sam mam z tej serii Toske. lecz 42 cale i jestem zadowolony.

generalnie musisz zdać sobie sprawę z jednej rzeczy, o której wiekszość zapomina kupując takie TV.... to, sama jakość obrazu na programach SD.
bedziesz na początku rozczarowany. do tego bardziej nadawają się plazmy albo lepiej zostać przy najnowszych CRT.
w programach HD wszystkie dawają rade i jest generalnie rewelka.
po drugie telewizora raczej nie kupujesz na całe życie tylko na jakieś 5-6 lat ,bo technika idzie do przodu i prawdopodobnie bedzie już lepsza rozdziałka i wielkości do wyboru. poza tym jezeli bedziesz dłużej szukał, [b]to znowu bedzie lepszy model za mniejsze pieniądze. skutek??? ty dalej bez TV!!![/b]
ja podjąłem decyzję kupując taki model a nie inny też ze wzgl. na finanse. bowiem wyszedłem z założenia ,że za pare lat kupię inny a tego powieszę w sypialni. przez ten czas naciesze się programami HD(raptem kilkoma), nabiorę doświadczenia, a i może zarobie wiecej kasy, co starczy na coś lepszego.

To są tylko moje przemyslenia, tobie życzę podjęcia decyzji i jeszcze w tym roku oglądania Nki w HD

dzięki Panowie za konstruktywne wypowiedzi:) takiej pomocy oczekiwałem bo czasami bierze mnie cholera jak wchodzę do sklepu i słucham pierdoł wypowiadanych przez sprzedawców. chciałbym by chociaż 1/3 sprzedawców posiadała taką wiedzę jak Wy...
pozdrawiam,
dawid

tydzień temu miałem taki sam problem.....a im wiecej czytałem w necie tym gorzej....:-)
myślałem o sharpie WD1,ale nie było,później ktos inny powiedział że lepsza toshiba.......no i z około 2500 tys.pln zropbilo sie ponad 3................wkurzyłem się zabrałem płytke testowa LG do sklepu no i jazda-na pierwszy ogień poszły :LG32lc52,PANASONIC TX-32LM70P,SAMSUNG LE32R82B,PHILIPSA 32PFL5322............odtwarzacz Sony dvp-ns 32 kabelek euro i jazda.........(dlatego że i satkę i dvd mam własnie podpięte przez euro i na takim połączeniu bedę bazował.......),później tylko jeszcze test sygnału sd no i pozostał jeden faworyt-LG32lc52-nie smuży,ma w miarę dobry czarny kolor,wygodnego pilota(niektórzy twierdzą że za duży....),i bardzo ładne odwozorowanie kolorów w tej klasie cenowej.........przy teście wyłaczyłem wszystkie "polepszacze"obrazu i ustawiłem parametry w/g płyty testowej (kontrast,nasycenie kolorów,skale szarosci,itp)-a wszyscy na większości forów twierdzili że najlepszy jest SHARP...............pozostawie to bez komentarza........................ Edited by tetryk

[quote name='david200' post='76070' date='27.12.2007, 23:25 '][b]SlawekR[/b] dzięki za odpowiedź i mały, zimny "kubełek wody" na głowę:) na pewno masz rację, że opieram się tylko na ulotkach reklamowych ale staram się też poczytać trochę różnorakich postów na forach. niestety większość wypowiedzi dotyczy znacznie droższych i większych modeli lcd-ków/plazm więc trudno dojść do jakiegoś prostego wniosku który model jest sensowny. nie znam się na tv więc chciałem uzyskać chociaż troszkę pomocy od forumowiczów, którzy znają się dużo lepiej ode mnie. wiem, że dla niektórych wydanie ponad 2tys złotych to nic ale dla mnie to duży odpływ kasy z portfela więc chciałbym chociaż te niewielkie pieniążki "dobrze" zainwestować... wiem, że te tv są "cienkie" ale chodzi mi tylko o malutką pomoc, który z w/w będzie się najlepiej oglądać:)[/quote]

Przepraszam za nieco szorstki ton mojej wypowiedzi, ale czasem kuracja wstrząsowa jest najwłaściwsza :).

A niestety podobnego typu posty i wątpliwości pojawiają dość często. Ja już niemal z uporem maniaka staram się podnieść świadomość wśród stających przed podobnym dylematem, iż bardzo łatwo pójść teoretycznie najprostszą drogą, wpadając tym samym w pułapkę marketingowych cyferek z folderów.

To jest droga jakże prosta, ale niestety często prowadząca na manowce. Więc napiszę jeszcze raz dla potomnych, to co już pisałem wielokrotnie:

[b]Wartości liczbowe dotyczące parametrów telewizorów, podawane przez producentów w folderach reklamowych, nie są dobrą podstawą do oceny porównawczej różnych modeli telewizorów, do tego różnych firm.[/b]

Wynika to z faktu, iż każda firma przyjmuje inne metody pomiarowe do wyznaczenia tychże wartości. Zazwyczaj metody te są tak dobierane, aby liczby wyglądały imponująco z marketingowego punktu widzenia. My jako kupujący powinniśmy mieć tego pełną świadomość, stojąc przed wyborem telewizora.

Wracając do tematu głównego. Jeśli zależy Ci na dobrym odbiorze kiepskiej jakości sygnałów, to praktycznie niezmiennie dobrą opinią na tym polu, cieszą się telewizory Philipsa wyposażone w którąś odmianę systemu Pixel Plus, najlepiej z oznaczeniem HD.

Na szczęście technologia ta zawitała ostatnio do tańszych konstrukcji również, więc jeśli możesz przyjrzyj się im, jak zachowują się w praktyce. Możesz też jeszcze poszukać wyższych modeli Philipsa za to nieco starszych, tych z poprzedniego sezonu. Na dziś są one relatywnie tanie, a nadal całkiem dobre. Poznasz je po jedynce w oznaczeniu na końcu, przykładowo xxx1.

Edited by SlawekR

[quote name='dawmac' post='76074' date='27.12.2007, 23:46 ']a ja czysto teoretycznie coś doradzę :) Sporo sie naczytałem o LCD i zawsze bardzo , bardzo dobrze wypada Toshiba 32C3030D ( zdobyła wiele nagród i ma wysokie oceny ) cena jednak okolo 2700zł.

jej kilka zalet to:
1) przyjmuje 1080p
2) podobno "współpracuje" z 24p
3) wysoki kontrast 4000:1
4) 2 x HDMI
5) głosniki ONKYO 2 x 20W ( jeśli nie masz audio osobno )
6) component video
pozdr. dawmac[/quote]

Słówko komentarza do tego co napisał Dawmac. Zazwyczaj telewizor przyjmujący sygnał 1080p faktycznie radzi sobie jakoś tam po swojemu z sygnałem 24p. Akurat za oba te "fiuczersy" odpowiada ten sam nowoczesny procesor sygnałowy. Można więc przyjąć prawie ze 100% pewnością, że mając jedną z tych funkcji, mamy również drugą.

Przy czym należy mieć świadomość że "obsługa" obsłudze nie równa. Nawet samo enigmatyczne określenie "przyjmuje 1080p" niewiele nam mówi w jaki sposób dany telewizor poradzi sobie z tymże sygnałem przy jego skalowaniu.

Należy więc dość ostrożnie do tego podchodzić, jeśli zależy nam na danej funkcji. Ideałem byłoby zobaczyć w praktyce jak telewizor sprawuje się pod tym względem.

To tyle tytułem wyjaśnienia, trochę odeszliśmy od tematu głównego, ale może komuś się przyda.

Edited by SlawekR

[quote name='tetryk' post='76133' date='28.12.2007, 12:39 ']tydzień temu miałem taki sam problem.....a im wiecej czytałem w necie tym gorzej....:-)
myślałem o sharpie WD1,ale nie było,później ktos inny powiedział że lepsza toshiba.......no i z około 2500 tys.pln zropbilo sie ponad 3................wkurzyłem się zabrałem płytke testowa LG do sklepu no i jazda-na pierwszy ogień poszły :LG32lc52,PANASONIC TX-32LM70P,SAMSUNG LE32R82B,PHILIPSA 32PFL5322............odtwarzacz Sony dvp-ns 32 kabelek euro i jazda.........(dlatego że i satkę i dvd mam własnie podpięte przez euro i na takim połączeniu bedę bazował.......),później tylko jeszcze test sygnału sd no i pozostał jeden faworyt-LG32lc52-nie smuży,ma w miarę dobry czarny kolor,wygodnego pilota(niektórzy twierdzą że za duży....),i bardzo ładne odwozorowanie kolorów w tej klasie cenowej.........przy teście wyłaczyłem wszystkie "polepszacze"obrazu i ustawiłem parametry w/g płyty testowej (kontrast,nasycenie kolorów,skale szarosci,itp)-a wszyscy na większości forów twierdzili że najlepszy jest SHARP...............pozostawie to bez komentarza........................[/quote]

Postanowiłem skomentować Twój post, ponieważ popieram w całej rozciągłości taką metodę i uważam, że warta jest ona podkreślenia.

Po pierwsze, wybrałeś zbliżone źródła jak docelowe i taki jak docelowy sposób połączenia, czyli RGB po eurozłączu.

Po drugie, testując wybrane modele samodzielnie, uniknąłeś pułapki iż nie trafisz z obrazem pod własne preferencje i gust.

Po trzecie powyłączałeś polepszacze, co już świadczy o tym że nie zdałeś się nastawy fabryczne, ani na krzykliwe "shop mode", czyli tzw. nastawy sklepowe i że postarałeś się coś tam pod siebie wyregulować obraz, przynajmniej z grubsza.

I to jest właśnie najlepszy możliwy sposób na wybieranie telewizora :).

Pozdrawiam
Sławek

Edited by SlawekR

No i widzę, że słaba dyskusja przerodziła się w całkiem rozsądne porady. Myślę, że takie tematy powinny być "przypinane" by każdy kto szuka tv za jakąś kasę mógł poradzić sobie w natłoku panującym na polskim rynku. Powinien powstać taki podział najlepszych tv(według użytkowników) w danych przedziałach cenowych np. 2000-2500zł, 2500-3000zł itp. Tak by każdy (m.in. ja) nie musiał pisać nowych i denerwujących postów;) Dla mnie opinia [b]tetryka[/b] była bardzo pomocna i zdecyduję się na tego LG-ka bo odpowiada mi cenowo i jakościowo (dzisiaj w końcu znalazłem go w sklepie i mogłem porównać z innymi modelami). Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam:)
dawid

Ja ostatnio tez silnie szukałem tv do 3000 pln
Miała być plazma 37pv7, trochę brakowało mi d-sub, myślałem o 32r3500, tutaj problem to tylko 32".
A w końcu problem rozwiązał się sam w postaci 37lc41 w cenie bardzo promocyjnej.
Jak na razie złego słowa o LG nie mogę powiedzieć, kablówka - wiadomo szału nie ma, ale z 3m wygląda całkiem nieźle.
Współpraca z PC rewelka - obraz w natywnej rozdzielczość jest świetny, no 37" to zawsze więcej niż 32" :rolleyes:

Tak czy siak LG śmiało można przyznać dobrą ocenę w stosunku cena/jakość.

[quote name='radzique' post='76241' date='29.12.2007, 00:00 ']Ja ostatnio tez silnie szukałem tv do 3000 pln
Miała być plazma 37pv7, trochę brakowało mi d-sub, myślałem o 32r3500, tutaj problem to tylko 32".
A w końcu problem rozwiązał się sam w postaci 37lc41 w cenie bardzo promocyjnej.
Jak na razie złego słowa o LG nie mogę powiedzieć, kablówka - wiadomo szału nie ma, ale z 3m wygląda całkiem nieźle.
Współpraca z PC rewelka - obraz w natywnej rozdzielczość jest świetny, no 37" to zawsze więcej niż 32" :rolleyes:

Tak czy siak LG śmiało można przyznać dobrą ocenę w stosunku cena/jakość.[/quote]

Polityka firmy LG jest dość klarowna. Może modele, klasy powiedzmy popularnej, nie są jakimiś przełomowymi konstrukcjami w kategoriach absolutnych, ale już w odniesieniu do ceny sprawa ma się zdecydowanie lepiej i to zarówno jeśli chodzi o telewizory LCD jak i plazmowe. Na pewno są to solidne konstrukcje spełniające pokładane w nich oczekiwania. W sumie nie można też im absolutnie nic zarzucić jeśli chodzi o pracę z komputerem. Nazwałbym je takimi typowymi wołami roboczymi i to w najbardziej pozytywnym znaczeniu.

Oznacza to że zasadniczo nadadzą się do wszystkiego, zarówno do komputera jak i do telewizji naziemnej. Krótko mówiąc, bez emocji ale jednak pewny typ, na którym w sumie trudno się zawieść. No i cena.... aspekt dość istotny, jakby nie patrzeć.

Reasumując, żeby nie przynudzać: ktoś chce typowy w rozsądnej cenie telewizor LCD ale bez fajerwerków, kupi właśnie coś z tej lub podobnej oferty. Ktoś inny chciałby jednak określone specyficzne "fiuczersy" wyróżniające dany model, kupi być może coś innego, ale musi liczyć się oczywiście z większymi wydatkami. Na przeciwnym biegunie są konstrukcje producentów niezależnych, montowane z OEMowych komponentów, w jeszcze atrakcyjniejszych cenach, za to bardziej ukierunkowane pod konkretne zastosowania i jeśli ktoś dokona świadomego wyboru, to również będzie bardzo zadowolony. Ale jeśli kupi na chybił trafił, kierując się tylko i wyłącznie ceną, może się sromotnie zawieźć. Znajomość rynku jest już w tym przypadku jak najbardziej wskazana.

Jak widać rynek jest zróżnicowany, każdy znajdzie coś dla siebie. No i bardzo dobrze, tak właśnie być powinno :). Grunt, to określić precyzyjnie swoje potrzeby, źródła sygnałów z jakich będziemy korzystać, no i chyba najważniejsze, kwotę jaką możemy na zakup przeznaczyć. Dalej już powinno być łatwiej z wyborem.

Najgorszym wyjściem jest opierać się na suchych tabelach porównujących parametry telewizorów. To jest niestety ślepa uliczka, prowadząca donikąd.

Edited by SlawekR

hej, witam po jakimś czasie:) już mam uzbierane kasę na tego LG-ka i jestem bliski zakupu ale teraz w pobliskim sklepie MediaExpert pojawiła się promocja na LCD Toshiba 32C3005 PG 32 cale za 1777zł!!! Czy ktoś wie coś na temat tego modelu oprócz danych technicznych? Przepraszam, że zanudzam taką sprawą ale może będzie to lepsze wyjście niż ten LG...:) pozdrawiam i dzięki za wszelkie opinie:)

Ja sie dolaczam do rozmowy, myslalem nad Sharpem A5DE 32 cale. Czy jest to najrozsadniejszy wybor w tej kategori cenowej, kontrast to 1200:1, jasnosc 450, no i czas rekacji 6ms, wszyscy sobie go chwala, niestety ja widzialem go tylko podlaczonego do tv kablowej(przekaz analogowy), jak bedzie dzialal pod polsatem cyfrowym(szczegolnie zblizajce sie EURO i F1), czy pozniejszym przeniesienim sie na N-ke. Znalazlem go w bardzo atrakcyjnej ofercie cenowej(2300zł), max. budzet to 2500zł. Czy ktos ma juz wyrobione zdanie o tym Tv. Z gory dziekuje za odpowiedz.