Jump to content
Sign in to follow this  
Wampis

Kiedy HD ready, a kiedy Full HD

Recommended Posts

Z tego co słyszałem, różnicę między HD ready, a Full HD widać podobno dopiero na telewizorach o większych przekątnych. Jestem ciekawy jakie jest wasze zdanie, bo wg. różnych źródeł ten większy rozmiar to raz 37 cali, a raz 40.
Nie do końca też rozumiem, dlaczego w takim razie pojawiają się telewizory Full HD 32', a niedługo Sharp ma wprowadzić także 26' i 22'. Czy jest to zabieg marketingowy i szkoda pieniędzy na takie produkty, czy może jednak nawet na małej przekątnej ekranu widać pewną różnicę? A może jeśli takowa jednak istnieje, to wynika ona raczej z tego, że w Full HD obraz idzie piksel w piksel, w przeciwieństwie do HD ready gdzie telewizory mają matryce 1366x768, zamiast 1280x720?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To kiedy ma sens HD Ready a kiedy Full HD zależy od odległości z jakiej oglądasz TV. Z 20m to nawet na 100" nie zobaczysz żadnej różnicy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Wampis' post='75597' date='23.12.2007, 20:04 ']Z tego co słyszałem, różnicę między HD ready, a Full HD widać podobno dopiero na telewizorach o większych przekątnych. Jestem ciekawy jakie jest wasze zdanie, bo wg. różnych źródeł ten większy rozmiar to raz 37 cali, a raz 40.
Nie do końca też rozumiem, dlaczego w takim razie pojawiają się telewizory Full HD 32', a niedługo Sharp ma wprowadzić także 26' i 22'. Czy jest to zabieg marketingowy i szkoda pieniędzy na takie produkty, czy może jednak nawet na małej przekątnej ekranu widać pewną różnicę? A może jeśli takowa jednak istnieje, to wynika ona raczej z tego, że w Full HD obraz idzie piksel w piksel, w przeciwieństwie do HD ready gdzie telewizory mają matryce 1366x768, zamiast 1280x720?[/quote]

Wszystkie szczegóły obrazu FullHD widać z odległości równej 3,1 wysokości ekranu lub niewiele większej. Ekran może być mały - np. 20" lub nawet mniejszy. Trzeba tylko siedzieć dość blisko. Siedząc dalej - w odległości 3 przekątnych ekranu lub więcej - powinno się widzieć to samo niezależnie czy obraz jest FullHD czy SD. Oczywiście w praktyce wpływ ma jeszcze wiele innych czynników - takich jak jakość matrycy i jakość sygnału.
Rozdzielczości pośrednie między FullHD i SD należy oglądać z pośredniej odległości. Radziłbym jednak zdecydować się na FullHD, bo tzw. "HD Ready" odejdzie wkrótce do lamusa podobnie jak SD.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli jeśli weźmiemy pod uwagę telewizor o przekątnej 26' cali, to stwierdzenie, że na tak niewielkim ekranie Full HD się nie opłaca, wynika z faktu, że trzeba by siedzieć niezwykle blisko by dostrzec różnicę między 720p, a 1080p?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Wampis' post='75677' date='24.12.2007, 15:31 ']Czyli jeśli weźmiemy pod uwagę telewizor o przekątnej 26' cali, to stwierdzenie, że na tak niewielkim ekranie Full HD się nie opłaca, wynika z faktu, że trzeba by siedzieć niezwykle blisko by dostrzec różnicę między 720p, a 1080p?[/quote]

Przy 26" trzeba by siedzieć 1 metr od ekranu żeby zobaczyć wszystkie szczegóły FullHD. To możliwe, ale raczej niezbyt wygodne - zwłaszcza w salonie.

PS. Optymalną odległość od obrazu FullHD dla różnych przekątnych możesz wyliczyć mnożąc długość przekątnej przez 1,52.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...