Skocz do zawartości
qnik

Budowa kina domowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum
Od kilku dni czytam i czytam, i naczytać się nie mogę ;)
Uprzedzam że jestem laikiem dlatego mój post może sie wydać śmieszny :lol:

Za jakiś czas planuję kupić LCD i jakieś lepsze głośniki. Do tego dekoder nbox.
I mam pytanie co jeszcze do tego warto dokupić?

Nie uzbrojony w wiedzę, ani żadne porady na dzień dzisiejszy kupiłbym LCD, głośniki i do tego poskładałbym sobie PC typu media center, w jakiejś ładnej obudowie barebone.
Głośniki byłyby podłączone do nboxa lub do PC (nie wiem jeszce jak będzie lepiej) kablem optycznym.
Komputer byłby na tyle mocny że obsłużyłby obraz 1080i, całkowicie pasywny tak że hałasu by nie generował.
Procek Athlon X2 45 lub 65 Watt chłodzony pasywnie ninją, grafika np GF 6600 GT silent pipe lub ciut silniejsza, dysk 3,5 lub prawdopodonie 2,5 cala włożony w szkrzynkę scythe quite drive, zasilacz jakiś słabszy coby był cichy lub nawet pasywny jeżeli znajdę taki który zmieści sie do kadłubka, z tyłu obudowy prewencyjnie będzie cichy wentyl który będzie się włączał jeśli gorące powietrze jeśli określona temp. zostanie przekroczona.
Zakup odtwarzacza stacjonarnego HD/blue ray ze względu na ceny póki co odpada.

Czy taki zestaw kina domowego to sensowne rozwiązanie? Nie byłby potrzebny żaden dodatkowy odtwarzacz dvd, a wysokiej jakości karta dźwiękowa w komputerze zdaje się odtwarza wszystkie dtsy, i inne wynalazki ;)

Czy dużo stracę nie kupując amplitunera, stacjonarnego odtwarzacza dvd a zamiast tego komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='qnik' post='75356' date='22.12.2007, 01:58 ']Witam na forum
Od kilku dni czytam i czytam, i naczytać się nie mogę :lol:

.............
Za jakiś czas planuję kupić LCD i jakieś lepsze głośniki. Do tego dekoder nbox.
I mam pytanie co jeszcze do tego warto dokupić?

.............
Zakup odtwarzacza stacjonarnego HD/blue ray ze względu na ceny póki co odpada.

Czy taki zestaw kina domowego to sensowne rozwiązanie? Nie byłby potrzebny żaden dodatkowy odtwarzacz dvd, a wysokiej jakości karta dźwiękowa w komputerze zdaje się odtwarza wszystkie dtsy, i inne wynalazki ;)

Czy dużo stracę nie kupując amplitunera, stacjonarnego odtwarzacza dvd a zamiast tego komputer?[/quote]


Media Center to ogólnie bardzo dobry pomysł z racji na wielką uniwersalność takiego rozwiązania. Ale trzeba mieć też świadomość tego, że napotkasz na sporo problemów po drodze.

Pierwszy problem to oczywiście głośność zestawu. Nie da się zbudować PCta w pełni pasywnego. Jakiś wentylator wymuszający cyrkulację powietrza jest niezbędny. Wszelki układy silent pipe opierają się na założeniu że jakikolwiek wentylator, na procesorze czy też nawet w zasilaczu mieli tym powietrzem powodując opływanie chociaż trochę tego radiatora. Bezgłośny dysk to też niestety utopia. W cichym pomieszczeniu zawsze będzie rezonował do obudowy wystarczająco głośno.

Dalej jedziemy: obudowa dość kosztowna, sporo ograniczeń w budowie systemu, niskoprofilowe karty rozszerzeń, albo zamknięte do dalszej rozbudowy systemy barebone.

Kolejna rzecz: zdalne i komfortowe sterowanie tym wszystkim.

Następna rzecz: system głośnikowy. Rozumiem że nie kupujesz amplitunera, a chcesz się oprzeć na głośnikach ze wzmacniaczem. Takie systemy są fajne do małego pokoju jako źródło dźwięku z komputera, ale do szlachetnego systemu dźwiękowego to jeszcze im trochę brakuje. Basu będzie owszem dość, ale reszta będzie kuleć. No chyba że naprawdę majątek na to wydasz.

Reszta to już same zalety ;). Jako multimedialne centrum rozrywki HD sprawdzi się na pewno. Ale jak ma być dobrze, to niestety wcale nie oznacza że będzie tanio.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PC MEDIA CENTER - TAK
BAREBONE - NIE
GŁOŚNIKI - najlepsze rozwiązanie PC Logitech 5500
NAPĘD - LG COMBO HD-DVD/BluRay/DVD/CD

Pzdr.

BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jesli komputer miał by byc na stoliku pod tv a oglądasz z odległosci ok 2,5-3 m to z głośnością nie ma problemu ale trzeba odpowiednio dobrze skonfigurowac:
- jako procek proponuję E2160 łatwo sie podkreca i mało się grzeje
- płyta w zasadzie nie musi byc cos drogiego ja mam abita ip-35 e p5k
- 2 gb ramu wystarczy w zupełności
- dysk jak największy ja mam osobiscie 500gb wd z serii av przeznaczony własnie do takich zastosowań włożony do obudowy wyciszającej Scythe quiet drive którą się montuje w zatoke 5,25" , koszt takiej obudowy ok 120 zł ale naprawde warto bo jest cisza dokumentna
- grafika , w zasadzie jesli nie bedziesz grał to nie musi byc nic mocnego spokojnie 8600gt pasiv lub hd2600 wystarczy, ja mam hd3870 i w idle na standardowych chłodzeniu pracuje bardzo cicho
- chłodzenie do procka mam spire fourier III + wentylator xthermal 12 cm puszczony na 7v nie słyszalny w zasadzie z odległosci 1 m na 3 ghz spokojnie sobie daje rade
- chłodzenie 2 obudowie 2 wentyle 12 cm xilence czerwone puszczone na 7v
- zasilacz corsair vx450w bardzo cichy,mocny nie za drogi ok 230 zł
- obudowa !!! no tu był główny problem ze względu na cene , nie chciałem wydawac kwot rzędu 900 zł ale w koncu znalazłem idealną (prawie , bo nie ma rzeczy idealnych) desktop z aluminiowym panelem i w przystępnej cenie , ta obudowa to Nox Media [url="http://ad-max.nazwa.pl/product_info.php/info/p478_NOX-HPTC-Media-iMon-Black-z-Pilotem.html/XTCsid/492c9ce6346ee528b058a25ec919dda9"]http://ad-max.nazwa.pl/product_info.php/in...058a25ec919dda9[/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img403.imageshack.us/img403/561/4780qb0.jpg[/img][/url]


obudowa na zywo wygląda o niebo lepiej niz na fotkach , jest dość obszerna , wchodzi grafa klasy hd 3870 czy 8800gts (gtx niestety nie ale kto by wsadzał gtx do HTPC) , pilot działą bardzo fajnie ja z ok 3 m mam zasięg bez problemowy, kciukiem mozna obsługiwac kursor myszki wiec w zasadzie mozna pliotem sterowac całym komputerem , pod przyciskiem sterowania kursorem jest przycisk lewy i prawy myszy wiec poza nacisnieciem przycisku power na obudowie wszystko steruje pilotem. Naprawde fajny bajer. Oczywiscie do pilota dołozone jest oprogramowanie zeby poustawiac pod siebie , oraz oprogramowanie media center. Obudowa przy swojej cenie 380 zł z pilotem a 250 zł za wersję bez pilota moim zdaniem jest bezkonkurencyjna. Po bokach mozna zamontowac po jednym 12 cm wentylu po każdej stronie, ma dwie zatoki 5,25" oraz miejsce na zamontowanie dysku w pionie z boku. Ja zamontowałem jedną obudowe z dyskiem i dvd.
Wiadomo ze taka obudowa ma ograniczenia typu brak mozliwosci zamontowania 4 dysków czy np. duzych radiatorów ale w zasadzie wsadzenie dysku 500gb do htpc wystarczy , spire również daje spokojnie rade wiec polecam w 100% tą obudowe. Wygląd rzecz gustu ale do ampa albo dvd pasuje bardzo fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można także pokusić się o coś np takiego :

[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images25.fotosik.pl/128/5df61c4aafd460e9.jpg[/img][/url]


Pzdr.

ps. ewentualnie bez ekraniku - też ładna ...
[url="http://www.komputronik.pl/Obudowy/SilverStone/seria_Lascala/SilverStone_Lascala_LC14S_M_srebrna_VFD_Display__IR/pelny,id,21055/#"]LaScala[/url] Edytowane przez BoDeX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za żywą dyskusję przeczytam to jeszcze kilka razy i wyciągnę wnioski :)
Mój komentarz do tego co napisaliście.

Chciałbym obudową barebone, bo mam słabość do takich małych kwadratowych obudów a'la wieża hifi, najlepiej jeszcze z pokrętłem mmmmmmm :rolleyes:
Ale tak naprawdę nie sprawdzałem jeszcze co jest dostępne na rynku z obudów dedykowanych do MC i to co powyżej pokazał BoDex wygląda naprawdę super. No i ma pokrętło :huh: Mam nadzieję że będzie miał pilota tak funkcjonalnego, jak ten o którym pisał lipa_ml, bo bawienie się myszką w fotelu to niezbyt zachęcająca wizja....

Jeżeli chodzi o głośność zestawu, zapewniam wszystkich niedowiarków że się da :P
Obecnie mam stacjonarnego PC o głośności 0db :) Procek Athlon X2 5000 65W chłodzony pasywnie noctuą, grafika GF 8600 GTX silent pipe, dysk w skrzynce SQD, zasilacz pasywny. Temp na procku bez obciążenia to 40 st. Pod obciążeniem w trybie pasywnym dochodzi do 70, ale że samobójcą nie jestem, z tyłu jest wyciągowy wentylator 12cm. Włączam go tylko jak PC jest obciążony, czyli.... jak gram. A jak gram to świstu wiatraka nie słyszę :rolleyes: i temp spada z powrotem do 40 st :D
Więc plan jest taki, żeby ten budowany MC miał podobne rozwiązanie, szczególnie, że Ninja oferuje niższe chłodzenia specjalnie do obudów typu MC. A więc w idle byłoby 0db, a pod obciążeniem (np. film) z tyłu (lub z góry) ma się włączyć cichutki wentylek. W podłodze obudowy powinny być otwory (jak nie będzie to nawiercę) tak że wymuszony będzie naturalny ciąg powietrza, a wentylator będzie miał skąd zasysać zimne powietrze. A tak przy okazji dodam, że pojawił się na rynku baaaaardzo cichy dysk 3.5, cichszy od legendarnego baraccudy IV (kto miał, ten wie że go nie słychać :)) Ten dysk to WD Caviar Green Power WD7500AACS 750GB, polecam recenzję: [url="http://www.silentpcreview.com/article786-page1.html"]http://www.silentpcreview.com/article786-page1.html[/url]

Co do głośników, polecacie Logitech 5500.
Wg recenzji są ok, ale słyszałem że wszystkie głośniki do PC mogą się schować w porównaniu z głośnikami dedykowanym do zestawów kina domowego. Czy to prawda?
No i nie ukrywam że chciałbym żeby były one ciut większe :) Np takie wyglądają niesamowicie: [url="http://www.minhembio.com/bild/74143.jpg"]http://www.minhembio.com/bild/74143.jpg[/url]
Ale będzie toto działało z MC?

Nie planuję zakupu amplitunera, bo wg mnie to dodatkowy koszt, dodatkowe pudło i...... nie wiem jakie to coś ma zalety i dlaczego powinienem to mieć :)
Nie ukrywam że moja znajomość na branży RTV zakończyła się wraz z zakupem kineskopowego tv 21' kilka lat temu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chcesz głośniki do kina domowego to musisz zakupić amplituner.Amplituner=wzmacniacz.Naprawdę zawsze usłyszysz różnicę między 5.1 czy nawet 2.0 z amplitunera a nawet najlepszych głośników komputerowych.Oczywiście są to dodatkowe koszta ale różnica w dźwięku jest potężna.Co do sterowania to proponuje Logitech dinovo edge i mx air i jakiś porządny harmony.Obudowa od bodexa jest super ale nie wiem jaki jest sens korzystania z czytnika rss i ramki do zdjęć za grubo ponad tysiak.A za te pieniądze można kupić sobie np.takie onkyo 605 i cieszyć się fajnym pokrętłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei :rolleyes:

- w barebone konfiguracja pod full hd "spoci się " okropnie
- Logitech ma tą podstawową przewagę na innymi , że galwanicznie oddzielasz kompa od muzyki - dekoder (DTS 96/24 jest na zewnątrz)
TOSLINK na dwolną długość i nie martwisz się analogowymi wyjściami z płyty gł. sterowanie pilotem a nie na żadnym sznurku ...
Pewnie , że można zagrać lepiej , ale jak sam zaznaczyłeś , nie idziesz na OLIMP. Musisz sam posłuchać , to jedyne kryterium.
Zapytaj na grupie - może ktoś w Twoim mieście pzwoli Ci na zapoznanie się z tym zestawem u siebie w domu .
- obudów jest bez liku - oczywiście i bez ekraników także ... Oprócz zwykłych , są także dotykowe - pełen bajer :rolleyes:

Pzdr.

BoDeX ®

ps. płyta z S/PDiF . Napęd COMBO HD-DVD/BluRay - już są po 700pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='BoDeX' post='75433' date='22.12.2007, 15:52 ']Napęd COMBO HD-DVD/BluRay - już są po 700pln.[/quote]
Panie, gdzie takie sprzedają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[b]LG GGC-H20IL[/b] Combo player + nagrywarka DVD / CD cena ~ 700 pln.

[b]LG GGW-H20IL[/b] Combo player + nagrywarka DVD / CD i BR cena ~ 1000 pln.

skapiec , idealo

Pzdr.

BoDeX ®


ps.http://www.skapiec.pl/site/cat/3/comp/264346

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='BoDeX' post='75455' date='22.12.2007, 18:02 '][b]LG GGC-H20IL[/b] Combo player + nagrywarka DVD / CD cena ~ 700 pln.[/quote]
Model to ja znam (dla ścisłości to jest [url="http://uk.lge.com/products/model/detail/bluray_ggch20l.jhtml"]GGC-H20L[/url] albo GGC-H20LI ) ale mnie chodzi o to gdzie to dostać za 700 zeta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...