Jump to content
Sign in to follow this  
paw

Teraz kulturalnie także w hd

Recommended Posts

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img][center][img]http://www.e-teatr.pl/pl//zdjecia/opera/inne/(150x0)meropolitan2_opera_live_hd_video.jpg[/img]
[/center]Przeglądając sobie informacje o wydarzeniach kulturalnych w Łodzi znalazłem bardzo ciekawą propozycje na 12.01.08 a oto co znalazłem w sieci na ten temat:
Łódź. Metropolitan Opera live
Najlepszych artystów operowych świata będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć w Filharmonii Łódzkiej. Dzięki bezpośrednim satelitarnym transmisjom z nowojorskiej Metropolitan Opera - pisze Jędrzej Słodkowski w Gazecie Wyborczej - Łódź.

«Na początek - już 12 stycznia - spotkamy się z "Makbetem", rozpisanym na operę przez Verdiego. Króla i jego Lady zobaczymy w jakości high-definition, a usłyszymy w systemie Dolby Digital Surround 5.1. A wszystko za sprawą projektu "The Metropolitan Opera: Live in HD", realizowanego przez najważniejszą amerykańską operę. Pierwszym transmitowanym przez MET widowiskiem był "Czarodziejski flet" Mozarta. 30 grudnia ubiegłego roku oklaskiwało go 30 tys. widzów zgromadzonych w 150 salach. Eksperyment wypalił nie tylko frekwencyjnie, ale i finansowo. Szybko więc przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry. Teraz poza dziesiątkami sal w Stanach Zjednoczonych MET transmituje opery do Australii, Japonii, Kanady i siedmiu krajów Europy. W styczniu dołączy do nich Polska - za sprawą Filharmonii Łódzkiej i jej nowego dyrektora naczelnego Andrzeja Sułka. O "Live in HD" dowiedział się w marcu podczas zjazdu przedstawicieli rozgłośni radiowych w MET. Był tam jeszcze jako zastępca redaktora naczelnego radiowej "Dwójki". - Ale dwa miesiące temu, przyjeżdżając do Łodzi, wiedziałem już, że będę chciał realizować ten pomysł - mówi.

Choć nie jest wielkim fanem opery, oczarowały go transmisje, które zobaczył w Stanach i Amsterdamie. - Po pierwsze: znakomity dźwięk i wrażenie zanurzenia w niebywałej akustycznej rzeczywistości MET - opowiada. - Po drugie: fantastyczna jakość obrazu. Widzi się więcej niż z najlepszych miejsc w operze! Bo tam albo siedzi się blisko i trzeba bez przerwy kręcić głową, szukając artystów na scenie, albo patrzy się z daleka, przez co nie do końca wiadomo, jak oni grają. Na wielkim ekranie okazuje się, że są to nie tylko wokalne gwiazdy, na które w takiej ilości i natężeniu stać tylko MET, ale także świetni aktorzy. To kawał teatru!

Skąd pieniądze na takie przedsięwzięcie w połowie roku budżetowego? Okazuje się, że od strony finansowej pomysł jest, jak mówi dyrektor Sułek, "bezbolesny": - Z MET dzielimy się wpływami z biletów. Koszty to niewielka opłata techniczna i w Polsce - opłata dla ZAIKS-u.

Satelitarny sygnał z Nowego Jorku w Łodzi odbierze Toya Studios. Podziemnym światłowodem pobiegnie on do umieszczonego w lożach sali koncertowej FŁ projektora high-defnition. Obraz będzie wyświetlony na wielkim ekranie na scenie. Sprzęt filharmonia wypożyczy. Bo np. sam projektor kosztuje ok. 300 tys. zł, a nie warto wydawać pieniędzy na coś, co będzie wykorzystywane raz na trzy-cztery tygodnie. Filharmonia zainwestuje natomiast w światłowód. - Takie łącze ma to do siebie, że działa w obie strony. Mam już pewne plany z transmisją naszej oferty w świat - mówi dyrektor Sułek.

Łódzkie spotkania z nowojorską operą będą reklamowane w telewizji, radiu i na kilkuset billboardach w największych miastach Polski. Oprócz "Makbeta" w reżyserii Adriana Noble'a do końca sezonu zobaczymy w Łodzi jeszcze pięć produkcji: "Manon Lescaut" Pucciniego (16 lutego), "Petera Grimesa" Brittena (15 marca), "Cyganerię" Pucciniego (5 kwietnia) i "Córkę pułku" Donizettiego (26 kwietnia). Z 22 marca, kiedy wypada Wielka Sobota, na maj lub czerwiec zostanie przeniesiony "Tristan i Izolda" Wagnera. Kontrakt z MET dopuszcza poza transmisją możliwość jednokrotnego odtworzenia zarejestrowanego przedstawienia. Bilety mają kosztować 40 i 60 zł.

- Chcę obudować projekt koncertami artystów MET w Filharmonii Łódzkiej - zapowiada dyrektor Sułek. - Zobaczylibyśmy ich nie tylko na ekranie, ale także na żywo podczas występów z łódzką orkiestrą. Trwają już rozmowy z impresariatami. Wkrótce przedstawię konkrety.»

"Hity z satelity w Filharmonii Łódzkiej"
Jędrzej Słodkowski
Gazeta Wyborcza - Łódź nr 281
01-12-2007

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dosył z tego wydarzenia był do odebrania z satelity Atlantic Bird 1 - 12W.

Kolega @skar dał takie namiary:

Wysłany: Sob 15 Gru, 2007 20:31

Metropolitan Opera w HD
Roméo et Juliette from Metropolitan Opera New York
More Info: metopera.org

Atlantic Bird 1 (12.5°W)
12638 H 12891
MPEG-2 4:2:0 16Mbps AC3 5.1

Pozdrawiam! Edited by sebaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i pozwolę sobie odświeżyć,widać że spektakl jest dość poważnie traktowany przez Łódzką filharmonie zauważyłem kilka plakatów reklamujących wydarzenie, także nowa podstrona na stronie filharmonii oraz zabawny tekst o najlepszym obecnie systemie dźwięku Dolby Digital 5.1 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie liczę za bardzo że się uda, ale gdyby komuś z forumowiczów udało się złapać dzisiejszy feed, albo chociaż jakiś kawałek to byłbym wdzięczny, ponieważ z ramach "testu redakcyjnego" wybieram sie dzisiaj do filharmonii i chętnie zobaczyłbym materiał źródłowy. Niestety 12W to za daleko jak na mój talerz i zeza na to nie zrobię (a obrotnicy jeszcze się nie dorobiłem). Ledwo mi 1W widzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='sebaa' post='78967' date='12.01.2008, 15:25 ']Ostatni przekaz z Met Opera NY był także na Siriusie 5 E.[/quote]
A masz jakieś bliższe namiary? Na jakim transponderze było ostatnio?

Siriusa akurat odbieram, więc może by mi się udało złapać. Niestety nie siedzę w temacie feedów i nie wiem gdzie informacji szukać na ten temat.

EDIT: OK, znalazłem:
[url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/01/metropolitan-operahansel-and-gretel-w-hd/"]http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/01/...nd-gretel-w-hd/[/url]

W takim razie ponawiam prośbę do wszystkich którzy odbierają Atlantic Bird 12W i Siriusa 5E o nagranie całości lub chociaż części. Edited by maxiuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emisja testowa już się rozpoczęła na stałych parametrach :unsure: właściwy przekaz zaczyna się o 19.30, miłego oglądania ;> [url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/12/metropolitan-opera-macbeth-in-hd/"]Macbeth[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info, odbieram i nagrywam, tylko nie wiem czy miejsca na dysku mi starczy :unsure:
A jest jakaś różnica z którego transpondera będę nagrywał (oprócz tego że na 12595V są napisy angielskie i niemieckie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

na wszystkich transponderach nadają dokładnie to samo: te same napisy i bitrate ten sam, a cała opera zgrywana do pliku .ts zajmie dzisiaj ok 20 giga :unsure:
ps. dzisiaj o 22 będzie jeszcze przekaz z ligi hiszpańskiej w HD (athletic-sewilla) :blink:

Edited by skar

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='skar' post='78995' date='12.01.2008, 18:09 ']na wszystkich transponderach nadają dokładnie to samo: te same napisy i bitrate ten sam,[/quote]
Ano właśnie na tym pierwszym z siriusa nie znalazł mi PIDa z napisami. A w sumie ma mocniejszy sygnał niż tego drugiego.

[quote name='skar' post='78995' date='12.01.2008, 18:09 ']a cała opera zgrywana do pliku .ts zajmie dzisiaj ok 20 giga :unsure:[/quote]
Albo i więcej bo to 3h 20min będzie. Teoretycznie 22,4 GB.
Przypomina mi się zgrywanie feedu z koncertu Jarre'a ze stoczni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[b]Maxiuca[/b] - jak wrażenia z filharmonii? Warto wybrać się w Lutym?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wrażenia bardzo pozytywne, chociaż mam kilka zastrzeżeń technicznych. Dzisiaj nie mam czasu, ale w poniedziałek napiszę więcej o tym wydarzeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...