Jump to content
Sign in to follow this  
paw

Teraz kulturalnie także w hd

Recommended Posts

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img][center][img]http://www.e-teatr.pl/pl//zdjecia/opera/inne/(150x0)meropolitan2_opera_live_hd_video.jpg[/img]
[/center]Przeglądając sobie informacje o wydarzeniach kulturalnych w Łodzi znalazłem bardzo ciekawą propozycje na 12.01.08 a oto co znalazłem w sieci na ten temat:
Łódź. Metropolitan Opera live
Najlepszych artystów operowych świata będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć w Filharmonii Łódzkiej. Dzięki bezpośrednim satelitarnym transmisjom z nowojorskiej Metropolitan Opera - pisze Jędrzej Słodkowski w Gazecie Wyborczej - Łódź.

«Na początek - już 12 stycznia - spotkamy się z "Makbetem", rozpisanym na operę przez Verdiego. Króla i jego Lady zobaczymy w jakości high-definition, a usłyszymy w systemie Dolby Digital Surround 5.1. A wszystko za sprawą projektu "The Metropolitan Opera: Live in HD", realizowanego przez najważniejszą amerykańską operę. Pierwszym transmitowanym przez MET widowiskiem był "Czarodziejski flet" Mozarta. 30 grudnia ubiegłego roku oklaskiwało go 30 tys. widzów zgromadzonych w 150 salach. Eksperyment wypalił nie tylko frekwencyjnie, ale i finansowo. Szybko więc przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry. Teraz poza dziesiątkami sal w Stanach Zjednoczonych MET transmituje opery do Australii, Japonii, Kanady i siedmiu krajów Europy. W styczniu dołączy do nich Polska - za sprawą Filharmonii Łódzkiej i jej nowego dyrektora naczelnego Andrzeja Sułka. O "Live in HD" dowiedział się w marcu podczas zjazdu przedstawicieli rozgłośni radiowych w MET. Był tam jeszcze jako zastępca redaktora naczelnego radiowej "Dwójki". - Ale dwa miesiące temu, przyjeżdżając do Łodzi, wiedziałem już, że będę chciał realizować ten pomysł - mówi.

Choć nie jest wielkim fanem opery, oczarowały go transmisje, które zobaczył w Stanach i Amsterdamie. - Po pierwsze: znakomity dźwięk i wrażenie zanurzenia w niebywałej akustycznej rzeczywistości MET - opowiada. - Po drugie: fantastyczna jakość obrazu. Widzi się więcej niż z najlepszych miejsc w operze! Bo tam albo siedzi się blisko i trzeba bez przerwy kręcić głową, szukając artystów na scenie, albo patrzy się z daleka, przez co nie do końca wiadomo, jak oni grają. Na wielkim ekranie okazuje się, że są to nie tylko wokalne gwiazdy, na które w takiej ilości i natężeniu stać tylko MET, ale także świetni aktorzy. To kawał teatru!

Skąd pieniądze na takie przedsięwzięcie w połowie roku budżetowego? Okazuje się, że od strony finansowej pomysł jest, jak mówi dyrektor Sułek, "bezbolesny": - Z MET dzielimy się wpływami z biletów. Koszty to niewielka opłata techniczna i w Polsce - opłata dla ZAIKS-u.

Satelitarny sygnał z Nowego Jorku w Łodzi odbierze Toya Studios. Podziemnym światłowodem pobiegnie on do umieszczonego w lożach sali koncertowej FŁ projektora high-defnition. Obraz będzie wyświetlony na wielkim ekranie na scenie. Sprzęt filharmonia wypożyczy. Bo np. sam projektor kosztuje ok. 300 tys. zł, a nie warto wydawać pieniędzy na coś, co będzie wykorzystywane raz na trzy-cztery tygodnie. Filharmonia zainwestuje natomiast w światłowód. - Takie łącze ma to do siebie, że działa w obie strony. Mam już pewne plany z transmisją naszej oferty w świat - mówi dyrektor Sułek.

Łódzkie spotkania z nowojorską operą będą reklamowane w telewizji, radiu i na kilkuset billboardach w największych miastach Polski. Oprócz "Makbeta" w reżyserii Adriana Noble'a do końca sezonu zobaczymy w Łodzi jeszcze pięć produkcji: "Manon Lescaut" Pucciniego (16 lutego), "Petera Grimesa" Brittena (15 marca), "Cyganerię" Pucciniego (5 kwietnia) i "Córkę pułku" Donizettiego (26 kwietnia). Z 22 marca, kiedy wypada Wielka Sobota, na maj lub czerwiec zostanie przeniesiony "Tristan i Izolda" Wagnera. Kontrakt z MET dopuszcza poza transmisją możliwość jednokrotnego odtworzenia zarejestrowanego przedstawienia. Bilety mają kosztować 40 i 60 zł.

- Chcę obudować projekt koncertami artystów MET w Filharmonii Łódzkiej - zapowiada dyrektor Sułek. - Zobaczylibyśmy ich nie tylko na ekranie, ale także na żywo podczas występów z łódzką orkiestrą. Trwają już rozmowy z impresariatami. Wkrótce przedstawię konkrety.»

"Hity z satelity w Filharmonii Łódzkiej"
Jędrzej Słodkowski
Gazeta Wyborcza - Łódź nr 281
01-12-2007

Dosył z tego wydarzenia był do odebrania z satelity Atlantic Bird 1 - 12W.

Kolega @skar dał takie namiary:

Wysłany: Sob 15 Gru, 2007 20:31

Metropolitan Opera w HD
Roméo et Juliette from Metropolitan Opera New York
More Info: metopera.org

Atlantic Bird 1 (12.5°W)
12638 H 12891
MPEG-2 4:2:0 16Mbps AC3 5.1

Pozdrawiam! Edited by sebaa

No i pozwolę sobie odświeżyć,widać że spektakl jest dość poważnie traktowany przez Łódzką filharmonie zauważyłem kilka plakatów reklamujących wydarzenie, także nowa podstrona na stronie filharmonii oraz zabawny tekst o najlepszym obecnie systemie dźwięku Dolby Digital 5.1 ;)

Nie liczę za bardzo że się uda, ale gdyby komuś z forumowiczów udało się złapać dzisiejszy feed, albo chociaż jakiś kawałek to byłbym wdzięczny, ponieważ z ramach "testu redakcyjnego" wybieram sie dzisiaj do filharmonii i chętnie zobaczyłbym materiał źródłowy. Niestety 12W to za daleko jak na mój talerz i zeza na to nie zrobię (a obrotnicy jeszcze się nie dorobiłem). Ledwo mi 1W widzi.

[quote name='sebaa' post='78967' date='12.01.2008, 15:25 ']Ostatni przekaz z Met Opera NY był także na Siriusie 5 E.[/quote]
A masz jakieś bliższe namiary? Na jakim transponderze było ostatnio?

Siriusa akurat odbieram, więc może by mi się udało złapać. Niestety nie siedzę w temacie feedów i nie wiem gdzie informacji szukać na ten temat.

EDIT: OK, znalazłem:
[url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/01/metropolitan-operahansel-and-gretel-w-hd/"]http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/01/...nd-gretel-w-hd/[/url]

W takim razie ponawiam prośbę do wszystkich którzy odbierają Atlantic Bird 12W i Siriusa 5E o nagranie całości lub chociaż części. Edited by maxiuca

Emisja testowa już się rozpoczęła na stałych parametrach :unsure: właściwy przekaz zaczyna się o 19.30, miłego oglądania ;> [url="http://hdtvfeeds.wordpress.com/2008/01/12/metropolitan-opera-macbeth-in-hd/"]Macbeth[/url]

Dzięki za info, odbieram i nagrywam, tylko nie wiem czy miejsca na dysku mi starczy :unsure:
A jest jakaś różnica z którego transpondera będę nagrywał (oprócz tego że na 12595V są napisy angielskie i niemieckie)?

na wszystkich transponderach nadają dokładnie to samo: te same napisy i bitrate ten sam, a cała opera zgrywana do pliku .ts zajmie dzisiaj ok 20 giga :unsure:
ps. dzisiaj o 22 będzie jeszcze przekaz z ligi hiszpańskiej w HD (athletic-sewilla) :blink:

Edited by skar

[quote name='skar' post='78995' date='12.01.2008, 18:09 ']na wszystkich transponderach nadają dokładnie to samo: te same napisy i bitrate ten sam,[/quote]
Ano właśnie na tym pierwszym z siriusa nie znalazł mi PIDa z napisami. A w sumie ma mocniejszy sygnał niż tego drugiego.

[quote name='skar' post='78995' date='12.01.2008, 18:09 ']a cała opera zgrywana do pliku .ts zajmie dzisiaj ok 20 giga :unsure:[/quote]
Albo i więcej bo to 3h 20min będzie. Teoretycznie 22,4 GB.
Przypomina mi się zgrywanie feedu z koncertu Jarre'a ze stoczni.

[b]Maxiuca[/b] - jak wrażenia z filharmonii? Warto wybrać się w Lutym?

Wrażenia bardzo pozytywne, chociaż mam kilka zastrzeżeń technicznych. Dzisiaj nie mam czasu, ale w poniedziałek napiszę więcej o tym wydarzeniu.