Jump to content
Sign in to follow this  
makoao

Poradźcie

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Poradźcie mi proszę, jaki wybrać TV do takich potrzeb:

Dzieciaki często oglądają bajki (DVD, DivX) i oczywiście robią to z odległości 0,5m, więc:
- Czy mniej inwazyjny dla oczu i jeśli chodzi o "promieniowanie" jest LCD czy Plasma?
- Czy w związku z tym lepsza jest technologia 100Hz?
- Czy jakaś cyfrowa poprawa obrazu powinna być?
- Czy większa ilość świetlówek w LCD (ewentualnie) powinna być?

oraz dla mnie
- Optymalna przekątna TV do oglądania z 4m .
- Możliwość edycji wyświetlanej wielkości obrazu (filmy DivX)

Źródlo sygnału: kablówka, DVD, komputer z filmami HD, w styczniu odtwarzacz HD.

Proszę o poradę i podpowiedzenie modelu. :)

P.S. Cena około 4-5k

Edited by makoao

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']Witam wszystkich forumowiczów.

Poradźcie mi proszę, jaki wybrać TV do takich potrzeb:

Dzieciaki często oglądają bajki (DVD, DivX) i oczywiście robią to z odległości 0,5m, więc:[/quote]

Pół metra? Strasznie blisko siedzą. To tylko LCD i to z regulacją mocy lamp podświetlających.

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']- Czy mniej inwazyjny dla oczu i jeśli chodzi o "promieniowanie" jest LCD czy Plasma?[/quote]

Zdecydowanie LCD. Plazma tworzy kolory pośrednie przez migotanie kolorów podstawowych. Co prawda jest to migotanie bardzo wysokiej częstotliwości, ale jednak migotanie. LCD z racji swojej bufowy daje obraz stabilny jak skała, co ma czasem swoje wady jeśli chodzi o jakość samego obrazu, ale dla zdrowia na pewno jest lepszym rozwiązaniem.

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']- Czy w związku z tym lepsza jest technologia 100Hz?[/quote]

Technologia zwana 100Hz, poprawia płynność ruchu i jest całkowicie bez wpływu na sam obraz, to znaczy LCD 50Hz nie migocze bardziej od tego 100Hz.
To nie jest to samo 100hz co w telewizorze kineskopowym. Producenci LCD przyjęli taką nazwę dla uproszczenia, ale to nie jest to samo.

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']- Czy jakaś cyfrowa poprawa obrazu powinna być?[/quote]

Cyfrowe procesory obrazu mają za zadanie poprawiać-maskować niedoskonałości sygnału wejściowego. Mają tym większe znaczenie im obraz wejściowy jest gorszej jakości i tym większe znaczenie im bliżej siedzimy, ponieważ wtedy łatwiej dostrzegamy te niedoskonałości. Tak patrząc to na pewno lepiej mieć takie inteligentne "polepszacze" niż ich nie mieć :D.

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']- Czy większa ilość świetlówek w LCD (ewentualnie) powinna być?[/quote]

Ilość świetlówek w matrycy ma znaczenie zasadnicze jeśli w pomieszczeniu gdzie stoi LCD jest bardzo jasno. Im ciemniej w pomieszczeniu tym matryca powinna mniej dawać po oczach, to znaczy najlepiej wybrać telewizor z wielostopniową regulacją mocy lamp podświetlających. Szczególnie jeśli planujemy do tego siedzieć blisko ekranu.

[quote name='makoao' post='74094' date='16.12.2007, 23:07 ']oraz dla mnie
- Optymalna przekątna TV do oglądania z 4m .
- Możliwość edycji wyświetlanej wielkości obrazu (filmy DivX)

Źródlo sygnału: kablówka, DVD, komputer z filmami HD, w styczniu odtwarzacz HD.

Proszę o poradę i podpowiedzenie modelu. :lol:

P.S. Cena około 4-5k[/quote]

A jak przekątna Cię interesuje?

Edited by SlawekR

[quote name='SlawekR' post='74124' date='17.12.2007, 00:20 ']A jak przekątna Cię interesuje?[/quote]
Toż napisał: "Optymalna przekątna TV do oglądania z 4m" :D

SlawekR odpisał tak pięknie na wszystkie pytania, że właściwie nie ma nic do dodania oprócz tej przekątnej. Otóż nie ma raczej "optymalnej" przy takiej ogległości. Można zdefiniować maksymalną ale to w okolicach 100 cali by się mieściła, czyli w tym wypadku im większy tym lepszy. Zresztą przy większym to i dzieciaki może dalej usiądą.
Ale ogranicza Cie cena. Za 5 tysięcy to max co uda Ci się kupić to będzie chyba 42 cale LCD (może 46 uda się kupić). Ale 42 to jest już przyzwoity kawał telewizora.

Edited by maxiuca

Panowie - dzięki jak nie wiem co :(

Faktycznie [color="#0000FF"]SławekR[/color] "odpisał tak pięknie na wszystkie pytania", że nic dodać , nic ująć.
Teraz już mam jasność: LCD 42'

Znalazłem info o TV 32', a jaki TV LCD 42' polecacie z tymi wszystkimi funkcjami
- 100Hz
- cyfrowa poprawa (procesor) obrazu
- regulacja mocy lamp podświetlających
- edycja wyświetlanej wielkości obrazu (ewentualnie, bo chyba można to zrobić w kompie)
- ewentualnie HD (jak zmieszczę się w 5k :D )

Pozdrawiam

[quote name='makoao' post='74199' date='17.12.2007, 08:10 ']Panowie - dzięki jak nie wiem co :(

Faktycznie [color="#0000FF"]SławekR[/color] "odpisał tak pięknie na wszystkie pytania", że nic dodać , nic ująć.
Teraz już mam jasność: LCD 42'

Znalazłem info o TV 32', a jaki TV LCD 42' polecacie z tymi wszystkimi funkcjami
- 100Hz
- cyfrowa poprawa (procesor) obrazu
- regulacja mocy lamp podświetlających
- edycja wyświetlanej wielkości obrazu (ewentualnie, bo chyba można to zrobić w kompie)
- ewentualnie HD (jak zmieszczę się w 5k :D )

Pozdrawiam[/quote]

Rozumiem, że pytasz teraz o ten drugi telewizor, to znaczy do oglądania z 4 metrów, a nie ten dla dzieci?

Bo jeśli tak, to przy założonej przekątnej i budżecie to jednak rozważyłbym zakup plazmy. Oczywiście przy założeniu że telewizor ma służyć do filmów, a nie do pracy na komputerze.

Dlaczego akurat plazma w tym przypadku? A dlatego, że wybrałeś taką kombinację przekątnej i kwoty, gdzie plazma ma się lepiej od LCD. Jeśli faktycznie przy przekątnej 32 cale i kwocie rzędu 3500zł nie ma specjalnie dylematów. To już przy przekątnej 42 cale i kwocie do 5 tys, nie jest już wcale tak miło. LCD z racji swoje budowy, wymagają przy większych przekątnych bardzo dobrze dopracowanych układów podświetlających matrycę. Więc aby z czystym sumieniem mówić o naprawdę dobrym LCD w tych przekątnych i większych, to i kwota zaczyna robić się mniej przyjemna dla użytkownika, coś w granicach 8 tys.

Plazma za to przy 42 calach i nazwijmy to średnich przedziałach cenowych ma się całkiem dobrze. A już przy założonej odległości oglądania 4 metry, będzie mieć się wręcz wyśmienicie. A jako bonus dostaniesz dobre odtwarzanie gorszych sygnałów. Plazma nie jest tak wymagająca i nie potrzebuje w związku z tym tak skomplikowanych procesorów obrazowych.

Jak widać, zawsze trzeba brać pod uwagę konkretne uwarunkowania. Jeśli mowa o małych odległościach i przekątnych, to bez dwóch zdań LCD, a jeśli większa odległość i przekątna, przy założeniu średniego budżetu, to plazma będzie w sam raz.

Edited by SlawekR

[quote name='maxiuca' post='74178' date='17.12.2007, 03:04 ']Toż napisał: "Optymalna przekątna TV do oglądania z 4m" :D[/quote]

Toż zapytałem jaka przekątna, skoro nie istnieje coś takiego jak optymalna przekątna, o czym zresztą sam wspomniałeś :(.

No tak, cena ;)

To trzeba, z tego co widzę, zakupić Philipsa 32PFL7862D (dla dzieciaków i dla mnie ;) )

Jeszcze raz dzięki!

P.S. Czy Philips 42PFL7862D jest tak samo dobry jak 32',
czy może jest jakiś inny dobry 42' w cenie Philipsa (5,9k)?

Edited by makoao

Jedno "ale": 32 cale to jest malutki telewizorek. Następne kilka lat telewizora pewnie nie wymienisz, więc jak bym rozważył coś większego, albo rearanżacje pokoju, żeby móć zasiąść bliżej przed telewizorem.

[quote name='maxiuca' post='74241' date='17.12.2007, 12:56 ']Jedno "ale": 32 cale to jest malutki telewizorek. Następne kilka lat telewizora pewnie nie wymienisz, więc jak bym rozważył coś większego, albo rearanżacje pokoju, żeby móć zasiąść bliżej przed telewizorem.[/quote]

Malutki nie malutki. Malutki to jest telewizor 14 cali ;). Wszystko zależy od tego co komu potrzeba i na czym "jechał" do tej pory.

Poza tym czynnik finansowy jak widać jest tu pewnym ograniczeniem. Gdybym miał wybierać pomiędzy telewizorem z mniejszą przekątną i ze szlachetniejszą elektroniką, a większym za to prostszym elektronicznie, to wybrałbym tę pierwszą opcję.

A jeśli już sadziłbym się koniecznie na większą przekątną, bez znaczącego wzrostu ceny, to wybrałbym plazmę. Zresztą taką właśnie myśl starałem się przekazać wcześniej.

Duże, stosunkowo tanio i w miarę dobrze, to zdecydowanie łatwiej na dziś jest zrobić plazmę. Chociaż decydując się na taki rodzaj telewizora musimy mieć oczywiście świadomość jego ograniczeń.

Edited by SlawekR

Ja też bym raczej się skłaniał ku plazmie, ale tutaj dochodzi jeszcze czynnik dzieci, chociaż może taniej będzie oduczyć dzieci siadania blisko przy telewizorze? ;)
I tak jak pisałem przy 42 calowym może nie będą siedzieć tak blisko. Przy 32 pewnie będą.
Poza tym za cene z pierwszego posta (do 5 tyś) można spokojnie kupić TV 37 cali z dobrą elektronika (Toshiba Regza albo Sharp Aquos), albo jakiś 42 cali (np Philips 42PFL7682D albo czy 42PFL5322 z Pixel Plus HD) z "gorszą" elektroniką (chociaz nie wiem czy akurat ten Philips ma taką straszną tę elekronikę).
Coś się spokojnie znajdzie większego niż 32 cale.

Moich przedszkolaków oczywiście próbowałem oduczyć siadania blisko TV
Jednak nie da się ich upilnować, dlatego postanowiłem zmniejszyć zagrożenie choć trochę ;)

P.S. Wiem już mniej więcej co kupię :) Teraz poczekam tylko do stycznia, pewnie ceny trochę spadną ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi !

Edited by makoao