Jump to content
AlfaGamma

Trudny wybór: Sony 49XH8505 vs. 49XH9505

Recommended Posts

Cześć. 
Zdecydowałem się napisać na forum o poradę, gdyż już rozbolała mnie głowa od trudności w wyborze telewizora. Otóż kupiłem telewizor 43” z matrycą IPS a dokładnie Sony 43XH8505. 
Jednakże mam pewien problem z matrycą IPS z racji słabej czerni i cloudingu wieczorem oraz stosunkowo silnym podświetleniem tv przy ciemnych scenach. 
Zastanawiam się nad zmianą TV na model o rozmiar większy czyli 49XH850 lub na nieco droższy model 49XH9505. 
Obydwa wymienione modele mają matrycę VA (ten drugi na pewno, ten pierwszy to ile ludzi chyba tyle opinii) i teraz pytanie: czy warto zamieniać model z IPS na VA i jeżeli już to na model 8505 czy 9505?

1. TV służy głównie do oglądania netflixa późnym popołudniem, najczęściej z zapaloną lampą wieczorną i do grania w gry na konsoli (również późne popołudnie). Wyjątkiem są weekendy gdzie TV może działać również w ciągu dnia w słonecznym salonie. 
2. TV jest ustawiony na przeciwko kanapy typu L więc jedna osoba siedzi na wprost telewizora a druga na wydłużonej części co równa się z tym, że na tv spogląda pod lekkim kątem. 
Tutaj powstaje dylemat czy warto zamieniać na matrycę VA? Czy spadki kolorów przy VA są nieduże pod lekkim kątem a clouding tez mniej widoczny w tym rodzaju matrycy? 
Czy matryca VA jest faktycznie tak gorsza pod kątem kolorów niż IPS?
Teraz druga sprawa: jeżeli matryca VA to z podświetlaniem krawędziowymi (8505) czy strefowym (9505)? Czy różnica w cloduingu, czerni będzie na tyle zauważalna przy tych modelach, że warto dopłacić do modelu z półki wyżej? 
Nie mam niestety pojęcia jak bardzo oglądanie pod kątem telewizora z VA różni się od IPS gdyż zawsze miałem ten drugi rodzaj matrycy. 
Przeczytałem wiele recenzji, porównań i szczerze mam tylko mętlik w głowie. Jeżeli są tu osoby, które może korzystają z wymienionych przeze mnie modeli to byłbym bardzo wdzięczny za podanie informacji czy matryce VA są Ok czy jednak nie i lepiej zostać przy posiadanym IPS. 
Dzięki! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Różnica pomiędzy va a ips jest bardzo widoczna - wielokrotnie wyższy kontrast . Jasne wielostrefowe podświetlenie w xh95.. jeszcze poprawia ten efekt jak i widoczność detali w hdr . Generalnie do 45* jest ok jeżeli chodzi o blakniecie barw . Miałem dobrej klasy philipsa na ips potem samsunga na va podobnej klasy i różnica była widoczna od razu na korzyść va .

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem podobnie jak Ty Sony 43 cale na IPS i przeszedłem na Sony 49 cali na VA i jestem zadowolony. Zrób to samo i nie bój się, pod lekkim kątem spadki kolorów są nieduże. Wieczorem i w nocy czerń będzie dużo lepsza i nie będzie Cię wnerwiało to srebrzenie koloru czarnego na IPSie.

49XH850 jest na VA

https://www.displayspecifications.com/en/model/73bf1e09

podobnie jak 49XH9505

https://www.displayspecifications.com/en/model/566c1ce6

Jeżeli Cię stać to kup direct Led a jeżeli nie to edge Led i też poczujesz różnicę na plus w stosunku do obecnego IPSa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...