Jump to content
AlfaGamma

Trudny wybór: Sony 49XH8505 vs. 49XH9505

Recommended Posts

Cześć. 
Zdecydowałem się napisać na forum o poradę, gdyż już rozbolała mnie głowa od trudności w wyborze telewizora. Otóż kupiłem telewizor 43” z matrycą IPS a dokładnie Sony 43XH8505. 
Jednakże mam pewien problem z matrycą IPS z racji słabej czerni i cloudingu wieczorem oraz stosunkowo silnym podświetleniem tv przy ciemnych scenach. 
Zastanawiam się nad zmianą TV na model o rozmiar większy czyli 49XH850 lub na nieco droższy model 49XH9505. 
Obydwa wymienione modele mają matrycę VA (ten drugi na pewno, ten pierwszy to ile ludzi chyba tyle opinii) i teraz pytanie: czy warto zamieniać model z IPS na VA i jeżeli już to na model 8505 czy 9505?

1. TV służy głównie do oglądania netflixa późnym popołudniem, najczęściej z zapaloną lampą wieczorną i do grania w gry na konsoli (również późne popołudnie). Wyjątkiem są weekendy gdzie TV może działać również w ciągu dnia w słonecznym salonie. 
2. TV jest ustawiony na przeciwko kanapy typu L więc jedna osoba siedzi na wprost telewizora a druga na wydłużonej części co równa się z tym, że na tv spogląda pod lekkim kątem. 
Tutaj powstaje dylemat czy warto zamieniać na matrycę VA? Czy spadki kolorów przy VA są nieduże pod lekkim kątem a clouding tez mniej widoczny w tym rodzaju matrycy? 
Czy matryca VA jest faktycznie tak gorsza pod kątem kolorów niż IPS?
Teraz druga sprawa: jeżeli matryca VA to z podświetlaniem krawędziowymi (8505) czy strefowym (9505)? Czy różnica w cloduingu, czerni będzie na tyle zauważalna przy tych modelach, że warto dopłacić do modelu z półki wyżej? 
Nie mam niestety pojęcia jak bardzo oglądanie pod kątem telewizora z VA różni się od IPS gdyż zawsze miałem ten drugi rodzaj matrycy. 
Przeczytałem wiele recenzji, porównań i szczerze mam tylko mętlik w głowie. Jeżeli są tu osoby, które może korzystają z wymienionych przeze mnie modeli to byłbym bardzo wdzięczny za podanie informacji czy matryce VA są Ok czy jednak nie i lepiej zostać przy posiadanym IPS. 
Dzięki! 

Różnica pomiędzy va a ips jest bardzo widoczna - wielokrotnie wyższy kontrast . Jasne wielostrefowe podświetlenie w xh95.. jeszcze poprawia ten efekt jak i widoczność detali w hdr . Generalnie do 45* jest ok jeżeli chodzi o blakniecie barw . Miałem dobrej klasy philipsa na ips potem samsunga na va podobnej klasy i różnica była widoczna od razu na korzyść va .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Miałem podobnie jak Ty Sony 43 cale na IPS i przeszedłem na Sony 49 cali na VA i jestem zadowolony. Zrób to samo i nie bój się, pod lekkim kątem spadki kolorów są nieduże. Wieczorem i w nocy czerń będzie dużo lepsza i nie będzie Cię wnerwiało to srebrzenie koloru czarnego na IPSie.

49XH850 jest na VA

https://www.displayspecifications.com/en/model/73bf1e09

podobnie jak 49XH9505

https://www.displayspecifications.com/en/model/566c1ce6

Jeżeli Cię stać to kup direct Led a jeżeli nie to edge Led i też poczujesz różnicę na plus w stosunku do obecnego IPSa.