Skocz do zawartości
SlawekR

LE32R81B krótki teścik

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak już wspominałem w innym wątku ten TV mnie zaintrygował na tyle, że postanowiłem bliżej mu się przyjrzeć.

Testy przeprowadzam pod kątem współpracy z N-Boxem Recorderem i komputerem PC.
Nie testuję odbioru naziemnego, bo nawet anteny tradycyjnej nie posiadam.

Na razie to tylko szkic, opis będę uzupełniał na bieżąco na ile mi czas pozwoli.

[b]Na początek zalety:[/b]

1. Poziom czerni, w tym przedziale cenowym powyżej przeciętnej, oczywiście gorszy od odbiornika CRT czy też dobrej plazmy.
2. Przyzwoite wyświetlanie słabych technicznie kanałów SD nadawanych przez N-kę. TV dość dobrze radzi sobie z takim materiałem, sprytnie maskując niedoskonałości przekazu, jednocześnie nie tracąc zbytnio na ostrości.
3. No i tu kolejna zaleta, dość dobrze działający algorytm wyostrzania krawędzi, nie generujący zbyt uciążliwego „halo” ani artefaktów wokół tychże krawędzi.
4. Duuuużo wszelkiej maści wejść, w tym 3 x HDMI, Gniazd HDMI nigdy za wiele :)
5. Bardzo rozbudowane menu z wieloma opcjami odnośnie obrazu. Warto wspomnieć takie rzeczy jak dokładna : regulacja balansu bieli, regulacja gammy, osobna regulacja niektórych kolorów składowych. Wyciągnięte do poziomu menu „przełączniki” wielu funkcji. Już nie trzeba grzebać w menu serwisowym, narażając się na utratę gwarancji.
6. Współpraca z komputerem PC poprzez złącze HDMI [b]w pełnym trybie monitorowym DVI, czyli 1:1[/b], Pixel w Pixel.
7. Obrotowa podstawa, w LCD przydatna rzecz jeśli oglądamy obraz z różnych miejsc.

[b]Wady:[/b]

1. Przeciętnie działający deinterlacer i skaler, w tej cenie ok, ale droższa konkurencja potrafi na tym polu więcej.
2. Mam wrażenie że matryca w nim nie jest taka szybka sama z siebie, nadrabia elektroniką i układem akceleracji „overdrive”. Panel nie smuży, ale przy pewnych specyficznych scenach obraz na krawędziach poruszających się obiektów zmienia się skokowo szarpnięciami. Jest to zjawisko marginalne, ale do wychwycenia jeśli ktoś wie gdzie patrzeć. No ale cóż, cudów nie ma, to nie 100Hz.
3. telewizor wolno reaguje na komendy z pilota, zjawisko nasila się w trybie komputerowym (DVI)
4. ramka telewizora to okropny kurzołap, może i wygląda ładnie bo świeci się jak psu ….., ale kurz łapie w tempie iście ekspresowym.
5. kąty 178 oczywiście można włożyć między bajki, po skrupulatnym skalibrowaniu obrazu patrząc na wprost, każde odchylenie powoduje że czerń jest bardziej świecąca, a kolory ulegają lekkiemu rozjaśnieniu.
6. Poziom kontrastu 8000:1 to oczywiście marketingowy "dynamiczny" bełkot. W jednym z zagranicznych serwisów wyczytałem, że pomierzony poziom rzeczywistego kontrastu statycznego wynosi 900:1, co wbrew pozorom nie jest wcale taką złą wartością. Na tle konkurencji i tak wypada nieźle. Ale żeby zaraz 8000:1 ... litości, za to jak ładnie wygląda na naklejce reklamowej na ramce telewizora <_<.

[b]Małe podsumowanie:[/b]

Powiem tak, jako zatwardziały i dość upierdliwy użytkownik dobrych telewizorów CRT, zasadniczo mogę oglądać na Samsungu całą ofertę N-ki praktycznie z dowolnej odległości i mnie nie odrzuca od ekranu. Mogę też czerpać przyjemność z przekazywanego obrazu. To duży plus i niech to posłuży za podsumowanie :).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po czterech dniach użytkowania, mam kilka nowych newsów.

Współpraca z N-Boxem po HDMI przebiega zasadniczo bez problemu. Po włączeniu TV i Boxa, jednorazowo po mniej więcej minucie od włączenia, jest zanik głosu na jakieś pół sekundy, taka czkawka. Później już wszystko działa bez zarzutu.

TV przyjmuje z boxa sygnały 575p, 720p, 1080i. Obraz postrzegam jako najlepszy przy tym ostatnim trybie.

TV nie przyjmuje z N-Boxa sygnału 576i, ale nie przypuszczam żeby ktoś chciał oglądać obraz w takim trybie, więc to szczegół.

Jakość dźwięku z TV uznałbym za przeciętną, typową jak ze zwykłego telewizora, do dialogów w sam raz i nic ponadto. Podobną jakość oferował CRT Philips 9551 i Mirai, którego kiedyś testowałem.

W TV jest jednak aktywna śmieszna opcja zwana "Dynamic Dimming". Działa ona co prawda znacznie szybciej i subtelniej jak w poprzednich modelach, ale jednak działa. Daje się zaobserwować w konkretnych sytuacjach, podczas oglądania faktów na TVNie, kiedy widoczny jest prezenter na niebieskim tle, obraz potrafi bardzo szybko i zauważalnie migać.

Na szczęście można łatwo wyłączyć tę funkcję w menu serwisowym.

Ogólnie jest to TV niezły, szczególnie w kontekście ceny. Dość uniwersalny. Do komputera i konsol wręcz idealny. Co do wad, to cóż... wadą jego jest to że jest to LCD :lol: Przy skomplikowanym ruchu daje się zauważyć że obraz nie przesuwa się super płynnie, chociaż zjawisko nie jest specjalnie uciążliwe. Kąty oglądania też mogłyby być lepsze. Paleta barw i kontrast są już jednak na przyzwoitym poziomie.

Ogólnie przekazywany obraz określiłbym jako dość spójny, znacznie bliżej mu do porządnego CRT jak wcześniejszym modelom, a to jednak oznacza że technika nie stoi w miejscu i należy się z tego cieszyć.

Taki typowy wół roboczy do domu, praktycznie do każdego zastosowania powinien się nadać bez większych problemów, nie sprawiając przy tym żadnych przykrych niespodzianek.

Czy wart jest polecenia? Powiem tak, za 3999zł, a za ty le widziałem go w kilku sklepach, to absolutnie nie, bo za tyle można kupić już coś nieco lepszego.

Ale jeśli rozmawiamy o cenie około 3000 tys zł, a za tyle też go można kupić, to z czystym sumieniem mogę polecić, bo w tej cenie nic lepszego na dziś się nie kupi.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...