Skocz do zawartości
SlawekR

Samsungi R81/82 R71/72 różnice

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dziś miałem możność pomordować trochę nowego Samsunga R82 i chciałbym zwrócić uwagę potencjalnych i niezdecydowanych kupujących na kilka, wydaje mi się, istotnych szczegółów.

Nie przepadam jakoś szczególnie za Samsungami z racji dyskusyjnej dość dla mnie prezentacji kolorów, trochę mi ona nie odpowiada, ale o gustach się nie dyskutuje ;)

A ponieważ udało mi się dorwać w łapki R82 w wersji 32 calowej, to postanowiłem go trochę pomęczyć w kwestii ustawienia obrazu do stanu bardziej zjadliwego.

Połączenie Component - Nbox, sygnał SD podawany z boxa jako 1080i, czyli taka typowa nboxowa szara rzeczywistość na stacjach SD. Na domyślnych ustawieniach standardowo tragedia, więc zacząłem się zagłębiać w menu no i mam parę spostrzeżeń:

Jakiś mądry skośnooki gość projektujący menu stwierdził że można by wreszcie dać większe możliwości użytkownikowi na regulację obrazu pod własne gusta.

Teraz wreszcie wyciągnęli cały "magic" z DNIe do wierzchu, wszystko można włączać z poziomu menu, także kontrowersyjne ulepszacze, no i kurcze bardzo dobrze :). Nie zaobserwowałem też wkurzającej zmiany jasności matrycy w zależności od wyświetlanego obrazu. Za to jest porządna ręczna regulacja świetlówek w 10 krokach.

No i jest też coś na kształt rozbudowanego menu zaawansowanego i tu dopiero jest to co misie lubią najbardziej: regulacja balansu bieli, regulacja składkowych kolorów, włączanie i wyostrzania krawędzi i regulacja GAMMY. Tu nie powiem, szczęka mi lekko opadła, regulacji gammy się nie spodziewałem w odbiorniku klasy popularnej (cena). Wreszcie można coś powalczyć ze szczegółami w ciemnych scenach. Kombinacja jasności, kontrastu, dynamicznego kontrastu, regulacji podświetlenia no i wreszcie gammy daje nam spore możliwości. Do tego kupa "przełączników" w menu odnośnie pozostałych składników "postprocessingu" obrazu i "Fine Tuning" kolorów, pozwalają na spore regulacje pod indywidualny gust użytkownika.

Dawniej dostępne regulacje były znacznie skromniejsze i uważam to za spory postęp w myśleniu producentów. Dlatego też postanowiłem napisać tego posta bo takie "fiuczersy" są warte podkreślenia i zasługują na pochwałę :rolleyes:.

Pozdrawiam
Sławek

PS
Tańsza wersja S nie ma tych przyjemnych dodatków.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy mógłbyś powiedzieć coś o różnicach w obrazie miedzy r 7X a r 8X ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='bloo' post='48214' date='21.05.2007, 23:41 ']A czy mógłbyś powiedzieć coś o różnicach w obrazie miedzy r 7X a r 8X ?[/quote]

Zbyt wiele czasu upłynęło niestety od momentu jak miałem do czynienia z r7x abym mógł się wypowiadać w miarę obiektywnie na temat różnic w obrazie.

I generalnie mogę się wypowiadać zasadniczo na temat współpracy z nboxem, źródłami HD i PCtem. Praca ze standardową anteną naziemną czy też sat była i jest poza zakresem moich zainteresowań.

Co do pracy z N-Boxem to mam wrażenie że r8x lepiej spisuje się w odtwarzaniu kanałów SD, także tych o marnej jakości typu TVP1, 2 , 3 AXNy i Cinemaxy. Przyznam że urządzenie mnie na tyle zaintrygowało, że mam do czwartku r81 32 cale do testów, więc pomęczę go solidnie :-)

Na razie po kilku godzinach kalibracji udało mi się osiągnąć więcej niż zadowalające efekty na wszystkich kanałach SD z N-ki. Telewizor nieźle radzi sobie z ułomnościami obrazu o małym bitrate i kiepskiej jakości, oczywiście to nie CRT ale jest nieźle i to nawet z metra, więc chyba całkiem nieźle :-)

Z wartych podkreślenia rzeczy, tak na gorąco, to telewizor po HDMI obsługuje PCta w czystym trybie DVI 1:1 pixel w pixel, czyli w rozdzielczości 1360x768. Jako ciekawostkę dodam że pracuje tak TYLKO na złączu HDMI numer 2.

Oznacza to, że PC podłączony przez najtańszą przejściówkę DVI/HDMI i kabel HDMI będzie pracował, nie tylko w trybie 720p z interpolacją, a również w natywnej rozdziałce panela, oferując przy tym praktycznie doskonałą jakość obrazu. Tego posta piszę korzystając z Samsunga <_<.

Jakoś pracy jest wyraźnie lepsza niż przez złącze D-Sub, przez które podłączyłem się w pierwszej kolejności. Nie zaobserwowałem "wycia" odcieni czerwonego, żadnego halo wokół czcionek ani problemów z ostrością. Do tego dochodzi duża regulacja mocy lamp i "Game Mode", który znacząco łagodzi obraz czyniąc go niemęczącym dla oczu.

Dlatego też mogę Samsunga z czystym sumieniem zarekomendować jako panel do PC. Przyznam że do tej pory jest to najlepiej spisujący się, w trybie PC ,telewizor jaki widziałem ostatnimi czasy. Może nie było ich bardzo dużo, ale jednak kilka było.

EDIT
Po nieudanych próbach ze złączem HDMI nr 1 praktycznie zrezygnowałem z takiego trybu podłączenia PC. Ale znalazłem na AV-forums fotkę, która tknęła mnie do tego aby podłączyć się pod HDMI numer 2, tutaj link: [url="http://img393.imageshack.us/my.php?image=dscn2095zy4.jpg"]http://img393.imageshack.us/my.php?image=dscn2095zy4.jpg[/url] Jak widać gada bez zająknięcia i odpadają wszelkie historie z koniecznością dodatkowych regulacji w trybie D-Sub.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....proszę o więcej (w tym stylu, co obecnie... , czyli bez "markietingowego...."). <_<

Ps - jak czerń (odcień w nocy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='hojlo1' post='48220' date='22.05.2007, 00:37 ']....proszę o więcej (w tym stylu, co obecnie... , czyli bez "markietingowego...."). <_<

Ps - jak czerń (odcień w nocy)?[/quote]


Nie ma potrzeby marketingowego ..... :), nie jestem w żaden sposób zainteresowany w kierunku uprawiania marketingu nad tym urządzeniem. Postanowiłem trochę o nim napisać bo mnie zaintrygował i to całkiem przypadkowo jak gdzieś w sklepie w menu wlazłem i zobaczyłem takie dziwy jak regulacja gammy, ot ciekawostka :). "Zaintrygował" to właściwe słowo, a już chyba wspominałem że nie jestem szczególnym fanem Samsunga. Ale do rzeczy...

Czerń, dobre pytanie... jest bardzo głęboka, szczególnie jak TV jest wyłączony z prądu :)

A tak serio, to wszystko zależy z czym porównać. Jeśli z CRT 9551 to lepiej żebym nic nie napisał bo i tak moduł cenzurujący wypowiedzi na forum wszystko zabeepuje :)

Na tle konkurencji z tego przedziału cenowego już jest zdecydowanie lepiej, lepiej jak w Panasonicach, lepiej jak w dwóch niezłych Toshibach, które widziałem i na pewno lepiej jak w Philipsach czy też LG, oczywiście ze zbliżonego przedziału cenowego.

Podświetlenie jest równomierne, w bardzo ciemnym pokoju daje się zaobserwować lekko jaśniejsze rogi i to najlepiej pod kątem bo wtedy wychodzi szydło z worka, czarny robi się taki ładnie świecący. Pozytywnym jest że czerń nie zmienia odcienia, nie wpada w fiolet, po prostu zaczyna delikatnie świecić :). Ale tak z grubsza na wprost jest znośnie. Powiem tak: poziom czerni wraz z całym dobrodziejstwem regulacji, pozwala na dość komfortowe oglądanie telewizji. To znaczy nie mamy uczucia, że coś z czernią jest nie tak i tego problemu nie musimy się obawiać, jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem tego TV.

Sławek

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki telewizor byś bardziej polecał Samsung LE32r82b czy panaosnic TX-32LE7P, głównie ma to być tv pod kosnole (X360). pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...