Skocz do zawartości
topol topol

Niedrogi projektor FHD na początek.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Ponieważ zasadniczo nie oglądam telewizji zrezygnowałem z telewizora. Czasem jednak chciałbym obejrzeć jakiś film czy sztukę. W związku z tym wymyśliłem sobie projektor - duży obraz, generalnie oglądany wieczorem itd. Celuje w okolice 2-2,5 tys zł lub mniej jeśli trafi się coś sensownego. Proszę o podpowiedź co warto by kupić.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być projektor? ok. 24m2
2. Jak daleko siedzimy od obrazu projektora? docelowo ok. 4m
3. Ile osób zasiada przed projektorem ? 1 do 3
4. Czy siedzimy na wprost obrazu czy również bokiem do obrazu- czy kąty są ważne ? raczej na wprost
5. Projektor ma stać czy ma wisieć ? będzie stał na półce pod sufitem
6. Jak słońce świeci w pokoju ?  okno na południowy wschód z lewej strony obrazu
7. Jaki masz obecnie projektor? nie mam
8. Co chcemy aby projektor posiadał ? dobrej jakości obraz, HDMI, cichy, chętnie WIFI
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do projektora:  Full HD (laptop i Xbox)
10. Jakie urządzenia będą podłączone do projektora? Laptop, konsola, może głośniki
11. Ile godzin dziennie będzie pracować projektor?  ok 4h/doba
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy oraz gry
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie projektor? możliwe
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? 20% 
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? po południu/wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? nie mam
18. Co Cię denerwuje w projektorach? nie wiem 😮
19. Preferencje co do marki ? bez różnicy, chociaż od paru osób słyszałem, żeby odpuścić epsona
20. Czy projektor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie potrzebuje
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2500 zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Nie mam zdania.

23. jasność/ciemność pomieszczenia - białe matowe ściany, możliwość zrobienia ''półmroku''

24. ekran - brak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2500 żadnego sensownego Sony raczej nie kupi ;) więc bardziej coś 3LCD typu Epson, Panasonic, Optoma itd.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optoma HD28e

Jeśli używany wchodzi w grę to Optoma EH461.

A i kup sobie materiał na ekran np. na ebay, typu ALR (Ambient Light Rejecting) i naklej na ścianę / płytę MDF 5mm / ramkę - docelowy wymiar. Pamiętaj, że ma to być materiał do Long Throw. Bo są też takie do projektorów laserowych pracujących tuż przy ekranie, wtedy to są materiały UST ALR (czyli do Ultra Short Throw).

Coś takiego:

https://www.genzhouscreen.com/product/Long-Throw-ALR-Screen-Black-Crystal-High-Gain-Fabric.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optoma HD28 i podobna klasa jak Benq 1070 itp to baaardzo głośne projektory, które nie mają poziomego lens shiftu, plastikową optyke i są w technologii DLP. Z resztą takie projektory jako nowe kosztują nieco ponad 2500zł. Za 2500 kolega spokojnie kupi w używce jakiegos wysokiego Epsona z serii 7xxx a może nawet i 9xxx i to będzie baaardzo dobry projektor Full HD. Ja w zeszłym roku sprzedałem koledze z forum za mniej niz 2000 zł Panasonica PT AT5000E który jakością obrazu, płynnością, kontrastem i możliwościami kalibracyjnymi wciąga nosem Optomy i Benki z półki cenowej 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, zochu1 napisał:

Optoma HD28 i podobna klasa jak Benq 1070 itp to baaardzo głośne projektory, które nie mają poziomego lens shiftu, plastikową optyke i są w technologii DLP. Z resztą takie projektory jako nowe kosztują nieco ponad 2500zł. Za 2500 kolega spokojnie kupi w używce jakiegos wysokiego Epsona z serii 7xxx a może nawet i 9xxx i to będzie baaardzo dobry projektor Full HD. Ja w zeszłym roku sprzedałem koledze z forum za mniej niz 2000 zł Panasonica PT AT5000E który jakością obrazu, płynnością, kontrastem i możliwościami kalibracyjnymi wciąga nosem Optomy i Benki z półki cenowej 3000.

Bajki opowiadasz. Do pomieszczenia z białymi ścianami taka optoma EH461 wypadłaby świetnie. Znacznie lepiej od takiego panasonica 5000, którego znam od bardzo dawna. A lens shift nie każdemu jest potrzebny a prostota optyki ma swoje plusy. Plastikowa optyka nie dyskwalifikuje projektora. Nawet okulary teraz nosi się platikowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Można kupić klastikowe okulary za 20zł na targu i za kilkaset złotych-bardziej to miałem na myśli ;) 
co kto lubi, można mieć kino domowe 5.1 typu samsung za 999zł a można mieć porządny amplituner i konkretne kolumny. Oglądałem w akcji tego typu sprzęty jak Optoma HD28 czy Benq 1070 i nic mnie w nich nie zachwyciło ;) Noi największy minus tych sprzętów - technologia DLP i efekt tęczy

 

Edytowane przez zochu1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korekta. Nie dotyczałem, że projektor "będzie stał na półce pod sufitem". W takim wypadku musi być lens shift niestety.

Ale radzę jednak rozważyć montaż projektora na suficie, najlepiej ok. 2m od ekranu. Dlaczego?

1. Szum nie będzie przeszkadzał, będzie można zastosować projektor nawet z szumem do 30dB jeśli oglądanie będzie z 4m.

2. Im bliżej projektor ekranu tym lepiej. Tzn. lepiej aby obraz był na maksymalnym zoomie i bliżej niż na małym zoomie i daleko. Są wtedy mniejsze straty jasności. A jasność projektora w pomieszczeniu z białymi ścianami jest bardzo istotna, wręcz kluczowa.

3. Do takiej optomy wystarczy bardzo tani uchwyt mocujący, bo jest lekka.

4. Nie trzeba będzie kupować projektora z lens shiftem, co moim zdaniem podraża niepotrzebnie (koszt optyki, nie przekłada się to na jakość a tylko na wygodę ustawienia początkowego).

 

 

15 minut temu, zochu1 napisał:

Można kupić klastikowe okulary za 20zł na targu i za kilkaset złotych-bardziej to miałem na myśli ;) 
co kto lubi, można mieć kino domowe 5.1 typu samsung za 999zł a można mieć porządny amplituner i konkretne kolumny. Oglądałem w akcji tego typu sprzęty jak Optoma HD28 czy Benq 1070 i nic mnie w nich nie zachwyciło ;) Noi największy minus tych sprzętów - technologia DLP i efekt tęczy

 

Nie każdy projektor DLP ma problem z tęczą i to jest fakt od wielu lat. A DLP ma swoje plusy takie jak dobry kontrast statyczny i to z tanich projektorów. Żeby uzyskać taką kontrastowość z LCD to potrzeba paneli refleksyjnych czyli JVC lub Sony. DLP jest refleksyjne ze swojej budowy (mikro lusterka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, orwell-1984 napisał:

 Nie każdy projektor DLP ma problem z tęczą i to jest fakt od wielu lat. A DLP ma swoje plusy takie jak dobry kontrast statyczny i to z tanich projektorów. Żeby uzyskać taką kontrastowość z LCD to potrzeba paneli refleksyjnych czyli JVC lub Sony. DLP jest refleksyjne ze swojej budowy (mikro lusterka).

Od kiedy Sony i JVC to projektory LCD?

w projektorach LCD są dynamiczne przysłony które działają bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zochu1 napisał:

Od kiedy Sony i JVC to projektory LCD?

w projektorach LCD są dynamiczne przysłony które działają bardzo dobrze.

Od zawsze. DiLA / SXRD to są oczywiście LCD tylko refleksyjne a nie przepuszczalne. 

Dynamiczna przesłona to inna sprawa. Niektóre LCD nie mają przesłony dynamicznej a inne mają. Poza tym czy przesłona działa "dobrze" to sprawa mocno dyskusyjna. 

Panasonic PT-AE5000 z dynamic iris w jasnych ścianach moim zdaniem wyglądał dramatycznie pomimo przesłony dynamicznej, a niektóre sceny przesłona wręcz psuje. W warunkach ciemnych ścian za to taki Panasonic wypada świetnie, bo to dobry projektor LCD, tylko, że za ciemny jak na dzisiejsze standardy i wymaga dobrego pomieszczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że projektor należy skalibrować. Ponadto 2400 lm to nie jest ciemny projektor, ciemne są JVC albo Sony które potrafią mieć jasnosć poniżej 1500lm. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zochu1 napisał:

Pamiętaj że projektor należy skalibrować. Ponadto 2400 lm to nie jest ciemny projektor, ciemne są JVC albo Sony które potrafią mieć jasnosć poniżej 1500lm. 
 

Nie 2400 lm tylko 2000 lm. Poza tym dynamiczna przesłona ogranicza jasność na większości scen celem polepszenia czerni czyli "przygasza obraz" wizualnie. Przesłona działa mniej więcej tak jak szary ekran z gain ujemnym. W jasnych ścianach i tak będzie problem z kontrastem i zawsze lepiej dać jasny projektor i z dobrym kontrastem natywnym a nie taki, który ma słaby kontrast natywny a tylko wysoki on-off poprzez tricki przesłony . Jasność projektora poprawi kolory i odczuwany kontrast, a nie ten "papierowy" on-off.

Co do "słabych" JVC, te starsze DiLA bywały faktycznie słabe. Był kiedyś taki bardzo uznany i nietani (coś koło 6000 USD) JVC DLA-HD1, który miał tylko 700 lumenów! W czarnym pomieszczeniu do dziś można by go uznać za świetny projektor. Ale w jasnych ścianach to byłaby KATASTROFA. Pierwszy lepszy projektor DLP używany za 1500 zł w pomieszczeniu takim jak ma autor wątku by tego JVC po prostu zmasakrował. A o takiej optomie z mocną żarówką i jasnością 5000 ANSI nawet nie wspomnę, bo to byłoby wręcz śmieszne porównanie.

Podtrzymuję swoją pierwszą rekomendację. Autora wątku namawiam do udanego projektora DLP z mocną żarówką, podwieszonego na suficie jak najbliżej ekranu (na max. powiększeniu) i do tego ekran ALR, szary, wzmacniający (gain > 1). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...