Skocz do zawartości
Tomzo

Ustawienie GAMMA w menu serwisowym

Rekomendowane odpowiedzi

Mając już serdecznie dosyć tych przepalonych, białych plam, zamiast normalnego obrazu, szczególnie przy jasnych scenach, stwierdziłem, że już najwyższy czas wyłączyć tą pie(piii) korekcję gamma. Wlazłem więc w menu serwisowe mojego LE32M71B i przestawiłem w Option Block -> GAMMA z AUO na Off. Obraz oczywiście diametralnie się poprawił!! Niestety... jak tylko wyłączyłem TV to przestawiło mi się z powrotem na AUO! :rolleyes:

Czy ktoś wie, jak zmusić skubańca, żeby to ustawienie zapamiętał?! Wyłączyłem sobie już podobnie Dynamic Dimmer i Dynamic CE (co efektywnie wyłączyło mi DNIe B)) i te ustawienia się zapamiętały, a ta nieszczęsna gamma nie. Może ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem, niekoniecznie z ustawianiem gammy i niekoniecznie w tym modelu (generalnie chodzi o całą serię R, N, M)? A może jest inny sposób na wyeliminowanie tych przepalonych bieli? Każda sugestia będzie cenna, z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Tomzo' post='41660' date='12.03.2007, 19:58 ']Mając już serdecznie dosyć tych przepalonych, białych plam, zamiast normalnego obrazu, szczególnie przy jasnych scenach, stwierdziłem, że już najwyższy czas wyłączyć tą pie(piii) korekcję gamma. Wlazłem więc w menu serwisowe mojego LE32M71B i przestawiłem w Option Block -> GAMMA z AUO na Off. Obraz oczywiście diametralnie się poprawił!! Niestety... jak tylko wyłączyłem TV to przestawiło mi się z powrotem na AUO! :P

Czy ktoś wie, jak zmusić skubańca, żeby to ustawienie zapamiętał?! Wyłączyłem sobie już podobnie Dynamic Dimmer i Dynamic CE (co efektywnie wyłączyło mi DNIe :)) i te ustawienia się zapamiętały, a ta nieszczęsna gamma nie. Może ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem, niekoniecznie z ustawianiem gammy i niekoniecznie w tym modelu (generalnie chodzi o całą serię R, N, M)? A może jest inny sposób na wyeliminowanie tych przepalonych bieli? Każda sugestia będzie cenna, z góry dziękuję![/quote]


Witam ,
u mnie w R71 wyłaczyłem Gamme i zapamietał.
a obraz diametralnie się poprawił.


Ps. Po co jest ta gamma , jezeli psuje obraz?

Mozliwe że podciagają tym kontrast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Gelu' post='53647' date='17.07.2007, 23:16 ']Ps. Po co jest ta gamma , jezeli psuje obraz?[/quote]

Gamma nie psuje, a jedynie "kontroluje", aby natężenie światła miało odpowiedią charakterystykę. Jeśli Gamma ma niepoprawny przebieg sprawia, że w pewnych obszarach obrazu (Low / High level) jasność w stosunku do prawidłowej (takiej jaka powinna być) będzie za wysoka lub za niska. W efekcie jakby nie patrzeć tracimy możliwość zobaczenia szczegółów i detali na ekranie.
W skrócie Gamma oznacza numeryczne ujęcie reprodukcji natężenia światła.

Jeśli was denerwuje, że biel jest przepalona - czy ustawiliście w pierwszej kolejności odpowiedni poziom bieli (kontrast) za pomocą jakiejś płytki lub planszy kalibracyjnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cinematic

A mozesz jakos podać linka do takiej planszy kalibracyjnej itp... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='HDTV_Fan' post='53664' date='18.07.2007, 11:28 ']Cinematic

A mozesz jakos podać linka do takiej planszy kalibracyjnej itp... ?[/quote]
Jak ustawić [url="http://www.cinematic.com.pl/index.php?grupa=5&podgrupa=93&doc=154"]jasność[/url], oraz jak ustawić [url="http://www.cinematic.com.pl/index.php?grupa=5&podgrupa=95&doc=165"]kontrast[/url].

Linki do ustawień za pomocą płytki DVE, jednak można znaleźć podobne plansze m.in. na płytach Petera Finzela, kiedyś magazyn "Audio-Video" i "Kino Domowe" też wydawały podobne płytki dołączane do magazynów, a także na niektórych płytach DVD. Dla przykładu na płytach z Gwiezdnymi Wojnami (Zemsta Sithów) znajduje się THX Optimizer - za jego pomocą można również ustawić jasność i kontrast. Wszędzie zasady są identyczne, może się jedynie różnić forma planszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ta kalibracja tylko w menu serwisowym ?
Czy tez w tym ogolnodostępnym wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Parametry "jasność" i "kontrast" są zawsze na zewnątrz w trybie użytkownika, czyli w menu TV. Te plansze są potrzebne abyś miał jakiś punkt odniesienia jak powinna wyglądać czerń i biel video. Ustawisz czerń za nisko (suwak jasność) - to te detale które są zapisane obok czerni zleja się z czernią i nic nie zauważysz. Za wysoko - to rozmyjesz czerń i będzie mleczna zamiast smolista. Identycznie z bielą, czyli kontrastem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cinematic

Masz rację ,ale czy lepszych efektow kalibracyjnych nie osiągnie się w menu serwisowym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...