Skocz do zawartości
PeterB17

55NU8042 trzeszczenie przy połączeniu z PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

Mam dziwny przypadek z połączeniem TV (55NU8042) - PC (karta graficzna GTX 1060 Strix). Po odpaleniu kompa podpiętego do TV po HDMI, z okolic telewizora dobiega dziwne trzeszczenie. Porównałbym go do dźwięku jaki wydobywa się w chwili pocierania dwóch naelektryzowanych elementów. Dzieję się to przy rozdzielczości 4k. Jeżeli na PC zmienię rozdzielczość na 1080p problemu nie ma. Nie bardzo wiem co to może być.

Komputer mam połączony z TV za pomocą tego kabla: https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-hdmi-2-0-ultrahd-3d-lindy-36473-3m-7558212122?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=NmY4ODcxZmUtNjNmYy00YWYzLWE5NzMtMGZmNmZiZjk0MjlmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=1a75234a-cec6-438a-89c0-5ea3d7afdc67

Bawiłem się również opcjami karty graficznej, poniżej screen:

image.png.d2e2009319113fd4188368a2be9c55cc.png

Na pewno zmieniałem zakres tonalny na pełny i wyjściową głębię kolorów na 12.

Czy ktoś ma pomysł co może powodować trzeszczenie TV? 

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zgłoszenie na serwis - takie dźwięki mogą wydawać kondensatory (a nie jest to normalne). Zwiększenie rozdzielczości do 4K to większy przepływ informacji przez kabel HDMI, a tym samym zwiększamy natężenie przepływu prądu przez przewód. Sprawdź czy takie dźwięki są wydawane również na innych gniazdach HDMI w TV. Dodatkowo w miarę możliwości sprawdź na innym kablu. Istnieje również niewielka szansa, że karta podaje na wyjściu za duże napięcie (to też jest złe, bo oznacza, że ryzykujesz uszkodzenie płyty głównej monitora/telewizora).

Jeżeli masz znajomego z komputerem o podobnych możliwościach podłącz inny komputer na podobnych ustawieniach i sprawdź czy dzieje się to samo.

Jeżeli tak to zgłoś problem na serwis Samsunga, jeżeli z innym kompem problem nie występuje - reklamuj kartę (tak, tu też czasem z prądami dzieją się cuda).

Mimo najlepszych chęci nie da się przez internet odpowiedzieć co jest winowajcą - zbyt dużo zmiennych i należało by sprawdzić napięcia na:

- wyjściu z karty,
- na wejściu TV,
- na przewodzie,

Przez internet nikt tego nie zrobi, co więcej, w przypadku karty najprawdopodobniej konieczny byłby demontaż chłodzenia aby zobaczyć czy kondensatory pracują prawidłowo...

Najprościej sprawdzić na innej karcie lub innym komputerze. Jeżeli na innym buczy - reklamujemy TV, jeżeli nie buczy, reklamujemy kartę graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mam w domu laptopa, tylko o dużo słabszej konfiguracji. Jestem w stanie na nim przesłać obraz 4k 30 Hz. Może być taka konfiguracja czy musi być 4k 60Hz?

Jeżeli chodzi o dźwięk to nie jest to buczenie, bardziej przypomina coś elektryzującego się, czasami taki dźwięk jest przy źle wsadzonym kablu do gniazdka elektrycznego albo jak żarówka zaczyna mrugać to wydaje bardzo zbliżony dźwięk. O ile to ma znaczenie w kwestii kondensatorów :)

Rozumiem, że poprawne działanie 4k przy netflixie, youtube, USB nie eliminuje możliwości wadliwych kondensatorów? Pytam bo TV kupiłem tydzień temu i chciałbym uniknąć kontaktu z serwisem w tak wczesnym etapie korzystania z TV :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Temat do zamknięcia.

Podłączyłem kabel HDMI pod inne gniazdo w TV i problem zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tematu bym nie zamykał - zgłoś to do serwisu, bo opis wskazuje na nieprawidłową pracę jednego z kondensatorów (nie wiadomo kiedy strzeli, nie wiadomo co przy okazji uszkodzi). W mojej opinii kwalifikuje się to do serwisu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam co zgłaszać. Podpiąłem ponownie kabel do wcześniejszego portu HDMI (HDMI ARC) i nie ma tego dźwięku. Co do tropu wadliwego kondensatora to przeszukałem różnie fora i głównym objawem zepsutego kondensatora jest dźwięk przypominający buczenie. U mnie nic nie buczało. Po tym co przeczytałem prędzej bym się skłaniał do zakłóceń w sieci. Komputer mam podpięty do listwy zasilającej i faktycznie parę razy zauważyłem że przy większym obciążeniu zaczyna chwilami migotać dioda we włączniku. Listwa bezpośrednio podpięta do gniazdka w ścianie. Zakładam że postawienie Smart UPSa powinno załatwić sprawę ze skokami napięcia. Zamieszczam link do wątku na forum elektrody z bardzo podobnym przypadkiem do mojego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1211271.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...