Jump to content
PeterB17

55NU8042 trzeszczenie przy połączeniu z PC

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

Mam dziwny przypadek z połączeniem TV (55NU8042) - PC (karta graficzna GTX 1060 Strix). Po odpaleniu kompa podpiętego do TV po HDMI, z okolic telewizora dobiega dziwne trzeszczenie. Porównałbym go do dźwięku jaki wydobywa się w chwili pocierania dwóch naelektryzowanych elementów. Dzieję się to przy rozdzielczości 4k. Jeżeli na PC zmienię rozdzielczość na 1080p problemu nie ma. Nie bardzo wiem co to może być.

Komputer mam połączony z TV za pomocą tego kabla: https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-hdmi-2-0-ultrahd-3d-lindy-36473-3m-7558212122?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=NmY4ODcxZmUtNjNmYy00YWYzLWE5NzMtMGZmNmZiZjk0MjlmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=1a75234a-cec6-438a-89c0-5ea3d7afdc67

Bawiłem się również opcjami karty graficznej, poniżej screen:

image.png.d2e2009319113fd4188368a2be9c55cc.png

Na pewno zmieniałem zakres tonalny na pełny i wyjściową głębię kolorów na 12.

Czy ktoś ma pomysł co może powodować trzeszczenie TV? 

Z góry dziękuje za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugeruję zgłoszenie na serwis - takie dźwięki mogą wydawać kondensatory (a nie jest to normalne). Zwiększenie rozdzielczości do 4K to większy przepływ informacji przez kabel HDMI, a tym samym zwiększamy natężenie przepływu prądu przez przewód. Sprawdź czy takie dźwięki są wydawane również na innych gniazdach HDMI w TV. Dodatkowo w miarę możliwości sprawdź na innym kablu. Istnieje również niewielka szansa, że karta podaje na wyjściu za duże napięcie (to też jest złe, bo oznacza, że ryzykujesz uszkodzenie płyty głównej monitora/telewizora).

Jeżeli masz znajomego z komputerem o podobnych możliwościach podłącz inny komputer na podobnych ustawieniach i sprawdź czy dzieje się to samo.

Jeżeli tak to zgłoś problem na serwis Samsunga, jeżeli z innym kompem problem nie występuje - reklamuj kartę (tak, tu też czasem z prądami dzieją się cuda).

Mimo najlepszych chęci nie da się przez internet odpowiedzieć co jest winowajcą - zbyt dużo zmiennych i należało by sprawdzić napięcia na:

- wyjściu z karty,
- na wejściu TV,
- na przewodzie,

Przez internet nikt tego nie zrobi, co więcej, w przypadku karty najprawdopodobniej konieczny byłby demontaż chłodzenia aby zobaczyć czy kondensatory pracują prawidłowo...

Najprościej sprawdzić na innej karcie lub innym komputerze. Jeżeli na innym buczy - reklamujemy TV, jeżeli nie buczy, reklamujemy kartę graficzną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Mam w domu laptopa, tylko o dużo słabszej konfiguracji. Jestem w stanie na nim przesłać obraz 4k 30 Hz. Może być taka konfiguracja czy musi być 4k 60Hz?

Jeżeli chodzi o dźwięk to nie jest to buczenie, bardziej przypomina coś elektryzującego się, czasami taki dźwięk jest przy źle wsadzonym kablu do gniazdka elektrycznego albo jak żarówka zaczyna mrugać to wydaje bardzo zbliżony dźwięk. O ile to ma znaczenie w kwestii kondensatorów :)

Rozumiem, że poprawne działanie 4k przy netflixie, youtube, USB nie eliminuje możliwości wadliwych kondensatorów? Pytam bo TV kupiłem tydzień temu i chciałbym uniknąć kontaktu z serwisem w tak wczesnym etapie korzystania z TV :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tematu bym nie zamykał - zgłoś to do serwisu, bo opis wskazuje na nieprawidłową pracę jednego z kondensatorów (nie wiadomo kiedy strzeli, nie wiadomo co przy okazji uszkodzi). W mojej opinii kwalifikuje się to do serwisu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bardzo mam co zgłaszać. Podpiąłem ponownie kabel do wcześniejszego portu HDMI (HDMI ARC) i nie ma tego dźwięku. Co do tropu wadliwego kondensatora to przeszukałem różnie fora i głównym objawem zepsutego kondensatora jest dźwięk przypominający buczenie. U mnie nic nie buczało. Po tym co przeczytałem prędzej bym się skłaniał do zakłóceń w sieci. Komputer mam podpięty do listwy zasilającej i faktycznie parę razy zauważyłem że przy większym obciążeniu zaczyna chwilami migotać dioda we włączniku. Listwa bezpośrednio podpięta do gniazdka w ścianie. Zakładam że postawienie Smart UPSa powinno załatwić sprawę ze skokami napięcia. Zamieszczam link do wątku na forum elektrody z bardzo podobnym przypadkiem do mojego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1211271.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...