Skocz do zawartości
Dziabolek

Dlaczego nie 8.1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie apropo dźwięku wielokanałowego.
Mamy "stare" 5.1 czyli głośnik centralny, dwa przednie, dwa tylne i sub...
Pojawiły sie 6.1 czyli z dodatkowym centralnym tylnym i 7.1 z bocznymi a dllaczego nie ma 8.1 z centalnym tylnym i bocznymi???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Dziabolek' post='40641' date='02.03.2007, 11:59 ']Mam takie pytanie apropo dźwięku wielokanałowego.
Mamy "stare" 5.1 czyli głośnik centralny, dwa przednie, dwa tylne i sub...
Pojawiły sie 6.1 czyli z dodatkowym centralnym tylnym i 7.1 z bocznymi a dllaczego nie ma 8.1 z centalnym tylnym i bocznymi???[/quote]
<_<<_<;) Jesteś niesamowity, ale pytanie gdy się dobrze zastanowić nie jest głupie! Gdzie się kończy granica pomiędzy marketingiem a zdrowym rozsądkiem??? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Dziabolek' post='40641' date='02.03.2007, 11:59 ']Mam takie pytanie apropo dźwięku wielokanałowego.
Mamy "stare" 5.1 czyli głośnik centralny, dwa przednie, dwa tylne i sub...
Pojawiły sie 6.1 czyli z dodatkowym centralnym tylnym i 7.1 z bocznymi a dllaczego nie ma 8.1 z centalnym tylnym i bocznymi???[/quote]

Są nawet bardziej rozbudowane systemy dźwięku wielokanałowego, nie pamiętam liczb i specyfikacji jest gdzieś tu poszukaj. Sztuczka polega na tym że głośniki są dodatkowo pozycjonowane na różnych poziomach wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie dobrze zastanowic to powinien powstać 8.4 (sub w kazdym narożniku) A jeszcze lepiej- gdyby na scianie wisiał głośnik przy głośniku. Taki system (np 80.4) - mozna by nazwac VIRTUAL 360 <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mobor' post='40650' date='02.03.2007, 12:31 ']jak sie dobrze zastanowic to powinien powstać 8.4 (sub w kazdym narożniku) A jeszcze lepiej- gdyby na scianie wisiał głośnik przy głośniku. Taki system (np 80.4) - mozna by nazwac VIRTUAL 360 <_<[/quote]
Akurat sub zawsze moze pozostac w jednym miejscu. Przy tak niskich czestotliwosciach czlowiek
nie rozpoznaje juz kierunku dzwieku. I dlatego zawsze jest 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='pawel_71' post='40653' date='02.03.2007, 15:00 ']Akurat sub zawsze moze pozostac w jednym miejscu. Przy tak niskich czestotliwosciach czlowiek
nie rozpoznaje juz kierunku dzwieku. I dlatego zawsze jest 1.[/quote]

To jest pewne uproszczenie. To że sub jest odcięty powiedzmy przy 60Hz to nie znaczy że nie wychodzi wyżej, a tylko tyle że przy 60Hz dźwięk jest już o te 3dB cichszy. W praktyce słyszalny jest on znaacznie wyżej (harmoniczne). Do tego dochodzi kwestia zgodności fazowej subwoofera z głośnikami przednimi.

W praktyce w highendowych systemach stosuje się dwa subwoofery. Pozwala to na dużo lepsze zgranie z resztą systemu.

W tanim "kinie domowym" wystarczy oczywiście aby coś tam podudniło ;-)

Wracając do 7.1, 8.1 itp to dużo ciekawiej by było zamiast dodawać kolejne wirtualne głośniki (które mają skompensować brak adaptacji akustycznej pomieszczenia) dodać głośnik nad słuchaczem. To miałoby sens. Tak więc jak dla mnie do zapisu dźwięku wystarczyłoby 5 kanałów - LP, PP, LT, PT i góra. Informację do ewentualnych subwooferów można bez problemu wyciągnąć z pozostałych kanałów, tak samo jak informacje do głośnika centralnego - jeżeli ktoś w ogóle potrzebuje ten wynalazek <_<

Ja tam oglądam filmy na systemie 2.0 i nie mam na co narzekać <_<

Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pawel_71' post='40653' date='02.03.2007, 13:00 ']I dlatego zawsze jest 1.[/quote]


E tam - nieprawda !

Specyfikacja THX Ultra 2 wyraźnie mówi o konieczności zastosowania 2 subwooferów !

Pionieer i Yamaha budują promienniki 256 kanałowe , należy dopiąć tylko sub i masz 256.1 <_<

A jak Ci mało , to obuduj pokój panelami NXT + procesor do tworzenia kuli akustycznej i będziesz już
miał X.1 ! <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='40657' date='02.03.2007, 13:56 ']To jest pewne uproszczenie. To że sub jest odcięty powiedzmy przy 60Hz to nie znaczy że nie wychodzi wyżej, a tylko tyle że przy 60Hz dźwięk jest już o te 3dB cichszy. W praktyce słyszalny jest on znaacznie wyżej (harmoniczne). Do tego dochodzi kwestia zgodności fazowej subwoofera z głośnikami przednimi.[/quote]

Chodzilo mi o to, ze dla niskich czestotliwosci powstala fala jest na tyle dluga, ze nie sposob okreslic zrodla dzwieku.
Jesli nawet uzywa sie wiecej niz 1 suba to raczej po to aby pokryc zasiegiem duze pomieszczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pawel_71' post='40653' date='02.03.2007, 13:00 ']Akurat sub zawsze moze pozostac w jednym miejscu. Przy tak niskich czestotliwosciach czlowiek
nie rozpoznaje juz kierunku dzwieku. I dlatego zawsze jest 1.[/quote]
Jestem użytkownikiem zestawu TEAC MC-DV250, 2.1 kanałowego z systemem Dolby Virtual Speaker. Subwoofer ustawiony trochę z boku zachowuje się poprawnie gdy ustawię częstotliwość odcięcia poniżej 60-70 Hz. Powyżej tej granicy zaczynam już wyraźnie lokalizować źródło dźwięku (sub ma regulację częstotliwości odcięcia od 50 aż do 150 Hz)... <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='40657' date='02.03.2007, 13:56 ']...
Ja tam oglądam filmy na systemie 2.0 i nie mam na co narzekać <_<[/quote]

Jak miło usłyszeć czasami głos rozsądku!

Dwa kanały o wysokiej gęstosci dają o niebo lepszy efekt niż sześć (5.1) wciśnięte w to samo pasmo. Wiedzą to wszyscy fani hi-fi, niestety posiadacze supermarketowych zestawów za 1000pln nigdy nie będą mieli szansy się o tym przekonać i stąd te wynalazki 5.1, 6.1, 7.1, czy upragniony 8.1 <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Grigorij' post='40663' date='02.03.2007, 16:34 ']Jestem użytkownikiem zestawu TEAC MC-DV250, 2.1 kanałowego z systemem Dolby Virtual Speaker. Subwoofer ustawiony trochę z boku zachowuje się poprawnie gdy ustawię częstotliwość odcięcia poniżej 60-70 Hz. Powyżej tej granicy zaczynam już wyraźnie lokalizować źródło dźwięku (sub ma regulację częstotliwości odcięcia od 50 aż do 150 Hz)... <_<[/quote]


Nie chcę Cię martwić, ale patrząc na spec. ten subwoofer ma maks moc przy 100Hz (pewnie do takiej częstotliwości jest dostrojony BR). Prawdopodobnie poniżej 50Hz już niewiele on gra ;-) Końcówka mocy może nie wyrabiać ze spadającą impedancją (tylko 50W!) ;-)

Generalnie można założyć że jeśli dasz odcięcie na 100Hz (nie wiem jaki tam jest filtr) to słyszał będziesz nawet i do 200Hz. A takie dźwięki są już jak najbardziej kierunkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
verde - a Ty slyszales kiedys prawdziwe 5.1 ? Bo z tego co piszesz wnioskuje ze raczej nie miales okazji...

BTW - w kazdym sensownym amplitunerze mozna spokojnie odpalic tradycyjne stereo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Dziabolek' post='40641' date='02.03.2007, 11:59 ']Mam takie pytanie apropo dźwięku wielokanałowego.
Mamy "stare" 5.1 czyli głośnik centralny, dwa przednie, dwa tylne i sub...
Pojawiły sie 6.1 czyli z dodatkowym centralnym tylnym i 7.1 z bocznymi a dllaczego nie ma 8.1 z centalnym tylnym i bocznymi???[/quote]


Trochę pomieszałeś .

Z przodu mamy zawsze 3 głośniki ( L C R ) , a w głośnikach efektowych mamy już pewną dowolność !

5.1 można zrealizować na dwa sposoby - dipole po bokach słuchacza , lub klasycznie z tyłu w rogach - jak dla SACD
Przy 6.1 dochodzi nam kanał centralny tylny - jego przeznaczenie i lokalizacja jest zawarte już w nazwie .
Przy 7.1 póki co , to kanał tylny centralny jest rozbijany na dwa ( aby zwiększyć tylne pole )

Specyfikacja THX realizuje 7.1 za pomocą 4 identycznych dipoli , które umieszcza się : SR i SL po bokach słuchacza ,
SBR i SBL z kolei umieszcza się na tynej ścianie - [url="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=171445301"]TUTAJ[/url] możesz zobaczyć takie głośniki !

Póki co , to nie ma czystego źródła 7.1 i stosuje się małe zabiegi aby to osiągnąć !
Na płyty DVD zapisuje się sygnał 5.1 i informacje dla 6 kanału są kodowane ( EX , ES ) w 4 i 5 .
THX rozkłada dodatkowo sygnał kanału 6 na dwa osobne , odwrócone w fazie - to wszystko .

Jest kilka płyt z nagranymi ścieżkami 6.1 , ale to tylko margines - dopiero zapis płyt HD przyniesie istotne zmiany i dżwięk 7.1 kanałowy.


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='40783' date='03.03.2007, 21:54 ']Jest kilka płyt z nagranymi ścieżkami 6.1 , ale to tylko margines - dopiero zapis płyt HD przyniesie istotne zmiany i dżwięk 7.1 kanałowy.[/quote]

Nie wydaje mnie się, ale kto wie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mobor' post='40695' date='02.03.2007, 19:48 ']verde - a Ty slyszales kiedys prawdziwe 5.1 ? Bo z tego co piszesz wnioskuje ze raczej nie miales okazji...

BTW - w kazdym sensownym amplitunerze mozna spokojnie odpalic tradycyjne stereo[/quote]

@mobr - a Ty słyszałeś kiedyś porządne stereo? Bo z tego co piszesz, to chyba nie miałeś okazji.
Albo może niedokładnie przeczytałeś mój post.

Ja wiem, że są ludzie, którzy twierdzą że, nie ma żadnej istotnej różnicy pomiędzy mp3 a CD.
Co zrobić...?
Nobody's perfect :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='40926' date='05.03.2007, 13:03 ']Nie wydaje mnie się, ale kto wie :([/quote]
dźwięk 7.1 narazie tylko widziałem na okładce i specyfikacji Ghost in the shell w wydaniu BD i jest to dokładnie PCM 7.1. Sam mam pare pozycji z DTS 6.1 discreet i jestem podwrazeniem centralnego tylnego kanału, naprawdę bardzo dużo wnosi w otoczenie dźwieku.
Nie slyszałem 7.1. ale uważam ze w dużych pokojach, min 60m2 to ma znaczenie w mniejszych roznic miedzy 6.1 a 7.1 czy bedzie odczuwalna, ale napewno bedzie sam rodzaj dziweku czy DD, czy DD+, czy DTS-ES, czy DTS-HD, czy PCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja nie narzekam na zestaw mam denona 2307 i do tego zestaw 5.1 teufel .
gra nieziemsko chodz zaden zestaw do kina nie jest zestawem muzycznym, do tego mam inny sprzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...