Skocz do zawartości
Lukasz Michalowski

Telewizor 55" (lub więcej) jako monitor do PC (Windows 10)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przedwczoraj mój TV po ponad 6 latach wyzionął ducha. Był to Philips 47" (47PFL6007K/12). Stosowałem go głównie jako monitor do komputera. Przeglądam rozmaite modele i czytam artykuły ale tego wszystkiego jest za dużo i nie mogę nic konkretnego wybrać więc proszę Was o pomoc. Może konkrety na czym mi zależy a na czym nie.

Zależy mi na:
- przekątna 55" lub więcej
- jakość obrazu z komputera (nie gorsza niż dotychczasowy telewizor)
- chroma subsampling 4:4:4 (to jedyny parametr techniczny jaki do tej pory wyczytałem)
- pilocie na podczerwień (używam pilota uniwersalnego Logitech Harmony)
- kątach patrzenia. Na dotychczasowym TV bardzo mi się podobały kąty. Stojąc mocno z boku widziałem te same kolory i nic nie rozjaśniało się/nie ściemniało)

Nie zależy mi na:
- nagłośnieniu (bo używam kina domowego Onkyo TX-NR646)
- funkcjach smart (preferuję robienie tego samego na komputerze)
- 3D
- wifi (mam router wifi ale do telewizora mam dociągnięty i tak kabel a internet jest mi potrzebny wyłącznie do aktualizacji oprogramowania)
- złączach USB (nie potrzebuję ani jednego)
- dużej ilości HDMI/DP - jedno wejście mi wystarczy (wszystkie urządzenia lecą przez amplituner)

Praca na komputerze to głównie tekst (czytanie lub pisanie). W drugiej kolejności to filmy ale prawie w 100% jest to Netflix. Filmów blu-ray mam koło 5-ciu i raczej nie planuję jakiejś większej kolekcji. Youtube oczywiście też oglądam. Czasami HBO GO. Filmów nie ściągam (Torrenty itp) z internetu. Z telewizji zrezygnowałem i już do niej nie wrócę. Na komputerze nie gram i grać nie będę. Do grania mam PS3 (którego już nie odpalam) i PS4 Pro (ale nie spędzam nad grami dużo czasu, odpalam od czasu do czasu jak nie mam nic lepszego do roboty).

Jeśli chodzi o PC'ta (a dokładnie laptopa) to nie jest najnowszy ale absolutnie wystarcza mi do wszystkiego co robię więc zmieniać go nie planuję:
- Grafika: NVidia Quadro 1000M
- Procesor: i7-2820QM
- RAM: 16GB
- Dysk: SSD

No i tutaj pojawia się pytanie o 4K. Czy iść w tą technologię z takim sprzętem czy może nie ma to w ogóle sensu? Pracuję na tej karcie w rozdzielczości 1920x1080 i więcej do wyboru nie mam. Czy taka rozdzielczość ma sens na telewizorze 4K?

Jeśli nie macie do polecenia konkretnych modeli to chętnie się dowiem w jakie technologie warto iść. Poza chroma subsampling nie bardzo wiem na co patrzeć a ten parametr chyba nie jest za często podawany przez producentów.

Poniżej odpowiedzi na standardowy zestaw pytań.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Łukasz


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2,1m (jest miejsce żeby siedzieć dalej)
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Kąty są bardzo ważne.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Mam rolety 100% zaciemniające.
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Zepsuty Philips 47PFL6007K/12 a w drugiej strefie (sypialnia) Sony KDL-40W705C. Ale ten Sony to raczej do snu tylko odpalam. Nie jest najlepszy do pracy z komputerem.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Dobry wyświetlacz, chroma subsampling 4:4:4, pilot na podczerwień.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Hmm nie wiem czy moja karta pociągnie 4K, chyba nie bo teraz w ustawieniach mogę wybrać maksymalnie 1920x1080.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Głównie komputer, czasami konsole. Wszystko zawsze przez amplituner.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? Raczej dużo. 2 dni w tygodniu pracuję zdalnie na komputerze. Wieczorami też zazwyczaj komputer odpalony.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Chyba bez większej różnicy.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Telewizji w ogóle nie oglądam i nie będę oglądać.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Non stop. Ale nie przez smart funkcje tylko z komputera.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Niewiele gram i wyłącznie na konsoli.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Różnie, ale pomieszczenie mogę zaciemniać roletami.
17. Preferencje co do wielkości? 55 cali lub więcej
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wszystkie dodatki smart i 3D bo w ogóle nie korzystam z tego.
19. Preferencje co do marki ? Oby to nie była firma krzak.
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie!
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Jestem cebulakiem i czym taniej tym lepiej:) 3 tysiące brzmi rozsądnie, 4 też jestem w stanie dać. Jeśli warto to dołożę i poświęcę 5. Ale 6 to już wydaje mi się kwotą maksymalną i jeśli nie trzeba to wolę tyle nie wydać.

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Tak.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 55SK9500 lub Sony 55XF8596. W przypadku obu poczekaj na ciąg dalszy wyprzedaży bo aktualnie jest dość drogo.

Edytowane przez Waldo94
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę czas pracy przed ekranem to sugerował bym raczej używanie FullHD i wyższego odświeżania ekranu. Przy 4K po HDMI będziesz miał tylko do dyspozycji 60Hz, przy FullHD lub 1440p, w obu zaproponowanych wyżej modelach, będzie 120Hz (różnica zauważalna dla wzroku). Po za tym obawiam się, że 4K Twoja karta średnio obsłuży (no chyba, że w pracy biurowej, a raczej nie jest do tego dedykowana).

Co do proponowanych modeli - @Waldo94 zaproponował Ci 2 najciekawsze modele pod kątem pracy na komputerze, zakładając, że nie chcemy mieć przekłamań w kolorach przy widzeniu pod kątem.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Waldo94 dzięki za podanie modeli, dzisiejszy wieczór poświęcę na przeczytanie wszystkiego co o nich znajdę:)

@Slepaq jeśli dobrze rozumiem to nie będę miał 120 Hz przy Full HD bo w ustawieniach Windowsa znalazłem tak:

image.png.2f2f8274bd460c3b6c9620d9855b9bd2.png

i chyba więcej niż te 60 Hz nie mogę ustawić. To o to Ci chodziło? Czy może Windows tu nic do tego nie ma i nawet jak puszczę 60 Hz z komputera to przy ustawieniu Full HD na telewizorze i tak będę miał 120 Hz?

Jeśli chodzi o rozdzielczość 4K to ta karta nie obsługuje tego w ogóle. Stąd było moje pytanie w pierwszym poście. Czy jest sens puszczać sygnał 1920x1080 na telewizor 4K? Nie miałem więc nie wiem, jak to się zachowa, czy krawędzie/czcionki jakoś dziwnie się nie rozsypią? Czy nie będzie to wyglądać gorzej niż puszczenie sygnału 1920x1080 na telewizor Full HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz Michalowski - częstotliwość odświeżania, którą możesz ustawić w Windowsie zależy od podłączonego wyświetlacza. Większość telewizorów ma matryce 50 lub 60Hz, stąd po podłączeniu do takiego telewizora nie możesz ustawić wyższej częstotliwości.

Dla przykładu: mój laptop ma wbudowany wyświetlacz o odświeżaniu 60Hz, w efekcie wyższej częstotliwości nie ustawię. Po podłączeniu kablem HDMI do TV Samsunga UE55NU8072 na 2 ekranie mogę ustawić:
- rozdzielczość 4K i odświeżanie 30 lub 60Hz
- rozdzielczość 1440p i odświeżanie 120, 60 i 30Hz
- rozdzielczość 1080p i odświeżanie jak wyżej.
Podobnie stanie się gdy do swojego laptopa podłączysz ekran, który zgłosi się do systemu, jako obsługujący wyższe częstotliwości odświeżania.

Z tego co widzę, to Twoja karta max. obsłuży 2560x1600 px. Co istotne - te karty są w stanie obsłużyć 10 bit. paletę barw, o ile telewizor to obsłuży uzyskasz bardzo duże bogactwo kolorów i ładne przejścia tonalne (o ile materiał nie będzie skompresowany i w wyniku kompresji nie utracił szczegółów).

Przy ustawieniu 1080p nie zauważyłem pogorszenia ostrości obrazu - więc raczej nie będzie problemu. Oczywiście możesz podjechać do Sony Center ze swoim laptopem i poprosić o umożliwienie przetestowania telewizora w konkretnych warunkach :)

Czy warto? Nie mam pojęcia jaką pracę wykonujesz. Wyższa rozdzielczość to więcej miejsca na pulpicie - możesz pracować na kilku otwartych oknach jednocześnie (w niektórych zawodach ma to duże znaczenie). Większa przekątna + wyższa rozdzielczość to więcej szczegółów i zachowanie ostrości obrazu (przy subsamplingu 4:4:4). To, że w tym momencie Twój sprzęt nie obsługuje 4K nie oznacza, że nie będziesz mógł z tej rozdzielczości skorzystać w przyszłości (a patrząc na procesor i kartę uznaję, że laptop ma już kilka lat). Telewizora nie kupujesz na rok, więc... sam sobie odpowiedz.

Ogólnie w TV odchodzi się od matryc IPS na rzecz VA, bo te oferują wyższy kontrast ładniej wyglądający w filmach. Zakładając, że będziesz siedział "na wprost" ekranu z w odległości ok. 1,5m to polecę Ci jeszcze Samsunga, którego sam posiadam, UE55NU8072. Zaznaczam jednak: nie nadaje się do pracy/oglądania pod kątem, bo bardzo traci na kolorach.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego, że Windows nie pokazuje nieobsługiwanych przez wyświetlacz rozdzielczości/odświeżania nie wiedziałem więc było dla mnie zaskoczeniem, że tak stara karta obsługuje 2560x1600 px. Poczytałem trochę o tej karcie i na stronie producenta dotyczącej tej serii znalazłem nawet informacje o HDR więc całkiem nieźle. Ale powiedz mi proszę czy każdy wyświetlacz 4K poradzi sobie z rozdzielczością 2560x1600 px? Bo zarówno LG jak i Sony w obsługiwanych rozdzielczościach nie podają rozdzielczości 1600 px. Dodatkowo na stronie o LG widzę informację o subsamplingu 4:4:4 - jeśli dobrze rozumiem to 4:4:4 działa wyłącznie przy 60 Hz i wyłącznie w rozdzielczości Full HD i 4K. Z jednej strony tak jak piszesz większa rozdzielczość to więcej miejsca do pracy z drugiej nie wyobrażam sobie pracy bez 4:4:4. Dodatkowo na tej stronie znalazłem informację, że LG w trybie PC ma tylko 8 bitów. Chodzi o paletę barw czy o inne bity i czy traktować to jako minus? Sony jeszcze nie szukałem pod tym kątem.

Jeśli chodzi o 10-bitowy wyświetlacz to zainteresowało mnie to i zacząłem od razu szukać informacji o tym dla zaproponowanych telewizorów LG i Sony (Samsunga z racji na kąty patrzenia odpuszczam). Dla Sony znalazłem 2-3 strony mówiące, że wyświetlacz jest 10-bitowy. Natomiast dla LG dwie pierwsze strony mówiły o 10 bitach a trzecia na którą trafiłem mówi tak:

Cytat

I previously reported that all 2018 Super UHD TVs use true 10-bit LCD panels, which we were told at the briefing. However, LG subsequently informed me that was not correct; all 2018 Super UHD TVs use 8-bit panels with dithering, even the flagship SK9500. LG added that a new process makes the output visually indistinguishable from a 10-bit panel.

Faktycznie będzie to nie do odróżnienia i nie traktować tego jako minus?

Dziś wieczorem będę wertował kolejne strony. Prawdopodobnie pojawią się kolejne pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość 2560x1440p nie powinna stanowić dla żadnego z telewizorów problemu, a Twoja karta powinna umożliwić jej wybranie. Podobnie będzie z każdą inna rozdzielczość o stosunku boków 16:9. W przypadku innych stosunków boków mogą się pojawić czarne pasy. W miarę możliwości używaj rozdzielczości o natywnym stosunku boków, jest to "zdrowsze" dla matrycy, która pracuje wówczas całą swoją powierzchnią. Niby czarne pasy nie powinny prowadzić do problemów ale u niektórych producentów można w instrukcji znaleźć ostrzeżenia, że długotrwała praca na takim rodzaju obrazu może prowadzić do uszkodzeń. Jak to mówią "lepiej dmuchać na zimne".

Jeżeli chodzi o panele to Sony na 99% ma matrycę 10 bitową, z LG może być różnie. O ile w przypadku oglądania telewizji różnica między panelem 8 bit + FRC a natywnym panelem 10 bitowym jest nie do zauważenia, o tyle w przypadku pracy na komputerze, w szczególności pracy z grafiką, można zauważyć różnice w przejściach tonalnych. Statyczny obraz grafiki umożliwia dostrzeżenie większej ilości szczegółów niż w przypadku materiału ruchomego.

Biorąc pod uwagę powtarzalność matryc, w określonej linii produktów, mając do wyboru LG oraz Sony, wybrałbym Sony.
 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Slepaq Z grafiką ani z wideo nie pracuję. Zazwyczaj jest to szeroko pojęty tekst: przeglądarka WWW, IDE, Outlook, MetaTrader, Total Commander, terminal SSH, Postman i masa innych aplikacji, w których dominuje tekst. Na dobrą sprawę zdjęć też za często nie przeglądam bo niezbyt lubię robić zdjęcia więc i przeglądać nie bardzo jest co.

Co do Sony 55XF8596 to za żadne skarby nie udało mi się znaleźć informacji o subsamplingu. Ukrywają tę informację celowo czy może 4:4:4 jest już takim standardem, że nawet nie piszą o tym?

No to chyba zdecyduję się na Sony zwłaszcza, że LG kosztuje 4269 zł natomiast Sony 3599 zł. Zaryzykuję też i nie wezmę przedłużenia gwarancji (720 zł na 5 lat)... obym potem nie płakał. Zastanawia mnie jeszcze kwestia dlaczego na tej stronie mimo, że są tam 82 telewizory to powyższego modelu Sony brak (LG jest w pierwszej 13-stce). Jakieś pomysły? Gdyby LG i Sony było w identycznej cenie to do moich zastosowań nadal byś polecał Sony?

Przyznam, że głowa mi już zaczyna puchnąć od czytania:)

@Waldo94 Do jakiej kwoty warto czekać z tymi promocjami? Jaki okres sobie dać? Miesiąca czy kilku miesięcy? Chociaż kilka miesięcy to ja raczej nie wytrzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lukasz Michalowski napisał:

@Waldo94 Do jakiej kwoty warto czekać z tymi promocjami? Jaki okres sobie dać? Miesiąca czy kilku miesięcy? Chociaż kilka miesięcy to ja raczej nie wytrzymam

Myśle że mniej wiecej do końca maja. A ceny to powinny być ok 500-600zł niższe od tych które wypisałeś powyżej.

 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dziękuję wszystkim za pomoc! Wstępnie wybrałem Sony. Ewentualnie LG jeśli w międzyczasie pojawi się ku temu powód. Postaram się poczekać do końca maja z zakupem.

Po dłuższym namyśle postanowiłem też wymienić komputer żeby skorzystać z 4K. Co do wyboru procesora/płyty pozwolę sobie założyć nowy wątek ponieważ obsługa 4K+HDR@60 Hz nie jest do końca oczywista (co innego w whitepaper procesora i co innego na forach).

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

udało mi się doczekać aż do teraz. Niestety Sony zamiast potanieć to podrożał 200 zł. Na dodatek mam wrażenie, że jest dużo gorzej z dostępnością (widzę go w tylko jednym sklepie stacjonarnym). Brać? Nie czekać? Zastanawiam się czy go jeszcze produkują i czy nie zniknie w ogóle z półek niedługo.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lukasz Michalowski napisał:

udało mi się doczekać aż do teraz. 

Teraz to już poczekaj do końca roku. Pisałem wyżej że najlepiej kupić do końca maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Waldo94 napisał:

Teraz to już poczekaj do końca roku. Pisałem wyżej że najlepiej kupić do końca maja.

Żartujesz czy mówisz na serio? Do końca roku to już go w sprzedaży nie będzie. Z jakiego powodu do końca maja miał być tańszy? Sprawdzałem ceny również w maju i jakoś nie widziałem żeby potaniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lukasz Michalowski napisał:

Żartujesz czy mówisz na serio? Do końca roku to już go w sprzedaży nie będzie. Z jakiego powodu do końca maja miał być tańszy? Sprawdzałem ceny również w maju i jakoś nie widziałem żeby potaniał. 

Sony sprzedaje sie 3x mniej niż Samsungów to też i stany magazynowe mają duże mniejsze. Na dzień dzisiejszy cieżko cokolwiek wymyślić. Pozostaje ci szukać zwroty lub powystawowe w dobrych pieniadzach. To lcd więc od biedy może być z ekspozycji. Gorzej z oledami w tym wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to mam jeszcze jedno pytanie. Jak się plasuje LG 55SK9000 (w Polsce chyba oznaczony jako 55SK8500) w stosunku do podanych wcześniej modeli czyli LG 55SK9500 oraz Sony 55XF8596. Cenowo z tego co widzę wypada najlepiej. Jak natomiast jest z jakością obrazu?

Poniżej linki do porównania. 

SK8500 vs SK9500: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-sk9000-vs-lg-sk9500/601/639?usage=7318&threshold=0.1

SK8500 vs XF8596: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-sk9000-vs-sony-x850f/601/595?usage=7318&threshold=0.1

Na tyle na ile rozumiem te porównania to wydaje mi się, że LG 55SK8500 jest lepszy od Sony i gorszy od SK9500. Co uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...