Skocz do zawartości
zibi61

Impedancja głośników

Rekomendowane odpowiedzi

Na głośnikach (Quadral Quintas) pisze że impedancja wynosi od 4 do 8 Ohm. W ampli Onkyo 674 mam możliwość ustawienia 4, 6, lub 8 Ohm. Jaką impedancję ustawić? Z czym to się je, ta impedancja od do? Na głośnikach pisze że przy większej impedancji mają większą moc. Na innym forum wyczytałem żeby ustawić na 4 Ohmy - dlaczego? Mam wtedy połowę mocy głośników? Jaką moc ma ampli przy ustawionych 4 Ohmach a jaką przy 8 Ohmach? Może to ktoś tak po ludzku, na chłopski rozum wytłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='zibi61' post='36169' date='24.01.2007, 11:00 ']Na głośnikach (Quadral Quintas) pisze że impedancja wynosi od 4 do 8 Ohm. W ampli Onkyo 674 mam możliwość ustawienia 4, 6, lub 8 Ohm. Jaką impedancję ustawić? Z czym to się je, ta impedancja od do? Na głośnikach pisze że przy większej impedancji mają większą moc. Na innym forum wyczytałem żeby ustawić na 4 Ohmy - dlaczego? Mam wtedy połowę mocy głośników? Jaką moc ma ampli przy ustawionych 4 Ohmach a jaką przy 8 Ohmach? Może to ktoś tak po ludzku, na chłopski rozum wytłumaczyć?[/quote]


Głośniki zasadniczo mają określoną impedancję a nie zmienną, przynajmniej w odneisieniu do określonej częstotliwości.

Przypuszczam że to co napisane jest na głośnikach to są dopuszczalne wartości dla wzmacniacza który możemy podłączyć do tych głośników. A to że napisano, cytuję:"na głośnikach pisze że przy większej impedancji mają większą moc" oznacza najprawdopodobniej iż podłączając wzmacniacz przystosowany do kolumn 8 Ohmowych uzyskamy większą moc niż analogiczny wzmacniacz dla kolumn 4 ohmowym. Jak ustawisz na 8 we wzmacniaczu, to będzie on "wiedział" że ma mocniej wysterowywać kolumny z racji ich większej impedancji, Jak ustawisz we wzmacniaczu na 4 Ohmy to bedzie je traktował jako 4 Ohmowe. Praktyczna różnica będzie taka że skoro głosniki są 8 Ohmowe, a na to wygląda. To jak ustawisz we wzmacniaczu 4 to wprawdzie będą grały ciszej, ale wzmacniacz nie będzie się tak męczył i przełoży się na mniejsze zakłócenia przy wyższych poziomach głośności.

A tak wogóle to nie masz się czym przejmować, gorzej jakby głośniki miały 4, a wzmacniacz tylko 8 Ohm, to by był stan bardzo zły, w ekstremalnym przypadku powodujący uszkodzenie sprzętu. A jak masz głośniki na 8 a wzamacniacz jest przystosowany do bardziej ekstremalnej pracy na 4 to powinno byc Lightowo i jest to jak najbardziej dopuszczalne, tyle że gra nieco ciszej :D

Trochę to uprościłem, bo w sumie jest to wszystko bardziej złożone i więcej zjawisk wchodzi w grę, ale chciałeś "na chłopski rozum". Do tego nie wiem jak w tym wzmacniaczu jest realizowana opcja ustawień dla 4,6,8 Ohm. Czy to jakaś prosta sztuczka. Czy też przełączenie napięcia na wyższe, na uzwojeniu wtórnym transformatora, jak w starych porządnych ruskich wzmacniaczach Odissej i Feniks :)

reasumując:

Ustawisz wzmacniacz na 8, będzie ok, ale przy dużym wysterowaniu będzie większy poziom zakłóceń.
Ustawisz na 4 będzie ciszej, ale trudniej też będzie doprowadzić wzmacniacz do stanu ekstremalnego wysterowując głośniki ponad miarę.
A jak słuchasz na normalnych poziomach to będzie tak naprawdę obojętne.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to wiele mi się rozjasniło. Dzięki wielkie za wyczerpujący wykład. Ustawiam amplituner na 4 Ohmy i delektuję się wrażeniami odsłuchowymi. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='zibi61' post='36169' date='24.01.2007, 11:00 ']...Z czym to się je, ta impedancja od do?...[/quote]
Impedancja głośników zmienia się w funkcji częstotliwosci. Stąd rozbieżność. Im wyższa częstotliwośc tym zwykle wieksza impedancja, wynikacjąca z indukcyjności cewki w głośniku, zwrotnicy itd. w zależności od konstrukcji. W dobrych głośnikach impedancja zmienia się w funkcji częstotliwości w mniejszym stopniu. W gorszych może zmieniać się bardziej.
Ponieważ mamy do czynienia z prądem przemiennym trzeba to rozpatrywać na liczbach zespolonych, ale w bardzo dużym uproszczeniu można przyjąć, odniesienie do prawa Ohm-a i analogii dla pradu stałego. Prąd płynący przez głośnik jest wprost proporcjonalny do ilorazu napięcia przyłozonego do zacisków głosnika i rezystancji (tak naprawdę impedancji, bo to prąd zmienny) głośnika. Dlatego przy jednakowych źródłach moc wydzielona na głosniku o mniejszej impedancji bedzie większa niż moc wydzielona na głosniku o większej impedancji. Dlatego aby wykorzystać cała moc wzmacniacza, niektóre z nich mają taka konstrukcję, która umożliwia w zalezności od impedancji podłączonych głośników zmianę parametrów wzmacniacza. Poprzez zwiekszenie napięcia wyjsciowego bądź impedancji wzmacniacza, reguluje się dopasowanie głosników.
Aby uzyskac maksymalną moc i nie uszkodzić głośników ani wzmacniacza należy ustawić wzmacniacz na taka sama impedancję jak minimalna impedancja podłączonych głośników.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Joki' post='36332' date='25.01.2007, 10:33 ']Impedancja głośników zmienia się w funkcji częstotliwosci. Stąd rozbieżność. Im wyższa częstotliwośc tym zwykle wieksza impedancja, wynikacjąca z indukcyjności cewki w głośniku, zwrotnicy itd. w zależności od konstrukcji. W dobrych głośnikach impedancja zmienia się w funkcji częstotliwości w mniejszym stopniu. W gorszych może zmieniać się bardziej.
Ponieważ mamy do czynienia z prądem przemiennym trzeba to rozpatrywać na liczbach zespolonych, ale w bardzo dużym uproszczeniu można przyjąć, odniesienie do prawa Ohm-a i analogii dla pradu stałego. Prąd płynący przez głośnik jest wprost proporcjonalny do ilorazu napięcia przyłozonego do zacisków głosnika i rezystancji (tak naprawdę impedancji, bo to prąd zmienny) głośnika. Dlatego przy jednakowych źródłach moc wydzielona na głosniku o mniejszej impedancji bedzie większa niż moc wydzielona na głosniku o większej impedancji. Dlatego aby wykorzystać cała moc wzmacniacza, niektóre z nich mają taka konstrukcję, która umożliwia w zalezności od impedancji podłączonych głośników zmianę parametrów wzmacniacza. Poprzez zwiekszenie napięcia wyjsciowego bądź impedancji wzmacniacza, reguluje się dopasowanie głosników.
Aby uzyskac maksymalną moc i nie uszkodzić głośników ani wzmacniacza należy ustawić wzmacniacz na taka sama impedancję jak minimalna impedancja podłączonych głośników.
Pozdrawiam.[/quote]


Jak zauważyłeś napisałem :

"Głośniki zasadniczo mają określoną impedancję a nie zmienną, przynajmniej w odniesieniu do określonej częstotliwości." Mam oczywiście świadomość zmienności impedancji w funkcji częstotliwości :P. Dlatego użyłem określenia :"w odniesieniu do określonej częstotliwości" aby uprościć sprawę, w końcu Zibi61 chciał na chłopski rozum, a Ty mu biedakowi z liczbami zespolonymi wyjeżdżasz :)

Generalnie chodziło mi bardziej o to, że producent podając w tym przypadku na głośnikach 4 do 8 Ohm bynajmniej nie miał na myśli zmiennej impedancji tychże głośników w funkcji częstotliwości, a możliwość użycia kolumn zarówno ze wzmacniaczem przystosowanym do głośników 4 lub 8 Ohmowych. Tak to się teraz podaje dla "szarych" ludzi, żeby nie mieli problemów i dylematów :)

Najbardziej oczywistym sposobem regulacji dopasowania głośników we wzmacniaczu jest regulacja napięcia wyjściowego. To co piszesz o ustawieniu wzmacniacza i głośników na taką samą impedancję oczywiście jest prawdą. Ale w praktyce nie zawsze jest tak różowo.

Wszelkie wzmacniacze w klasie AB obecnie sprzedawane zazwyczaj nie są optymalnie skonstruowane do dłuższej pracy przy dużych poziomach mocy. Ustawienie napięcia wyjściowego tak jakby pracował z głośnikami 4 Ohmowymi, takiemu wzmacniaczowi nie zaszkodzi. A może dać mu drugi oddech przy pracy z dużym poziomem mocy, jak to niektórzy czasem bez opamiętania mają w zwyczaju, na przykład w Sylwestra :P


Oczywiście są porządne konstrukcje wzmacniaczy które są budowane z dużym zapasem ale to są tylko chlubne wyjątki. Większość wzmacniaczy klasy popularnej dostępnych na rynku to jeden wielki kompromis konstrukcyjny. Oczywiście zibi jak najbardziej może ustawić swój wzmacniacz do pracy 8 ohmowej skoro takie ma głośniki. Ale jak ustawi na 4 to ma większą szansę że system przeżyje jak mu przyjdzie małe dziecko i przestawi gałkę głośności nagle na full i tak zostawi.

To podobnie jak w życiu, nierozważny kierowca ma mniejszą szansę na spowodowanie wypadku jadąc 60 na godzinę, niż jakby jechał stówą i to niezależnie od faktu że akurat daną drogą można jechać 100 na godzinę ;)


Pozdrawiam
Sławek

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='SlawekR' post='36335' date='25.01.2007, 11:10 ']Oczywiście zibi jak najbardziej może ustawić swój wzmacniacz do pracy 8 ohmowej skoro takie ma głośniki. Ale jak ustawi na 4 to ma większą szansę że system przeżyje jak mu przyjdzie małe dziecko i przestawi gałkę głośności nagle na full i tak zostawi.[/quote]

W tym amplitunerze jest takie fajne ustawienie. Można zaprogramować maksymalną głośność. Ja mam ustawione na 80% i myślę że mogę się o to nie martwić. No i tak jak pisałem wyżej impedancję ustawiłem na 4 Ohmy.
Pozdrawiam. Edytowane przez zibi61

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Jak zauważyłeś napisałem[/quote]Zauważyłem, jednak nie komentuję Twojej wypowiedzi jesli zauwazyłeś? Odpowiadam dla autora wątku.

[quote]Generalnie chodziło mi bardziej o to, że producent podając w tym przypadku na głośnikach 4 do 8 Ohm bynajmniej nie miał na myśli zmiennej impedancji tychże głośników w funkcji częstotliwości...[/quote]
Ani ja ani Ty nie wiemy co miał na myśli producent. Chyba, że Ty jesteś pracownikiem biura konstrukcyjnego tej firmy? Wówczas masz rację.

[quote]Wszelkie wzmacniacze w klasie AB obecnie sprzedawane zazwyczaj nie są optymalnie skonstruowane do dłuższej pracy przy dużych poziomach mocy. Ustawienie napięcia wyjściowego tak jakby pracował z głośnikami 4 Ohmowymi, takiemu wzmacniaczowi nie zaszkodzi...[/quote][quote]...Ale jak ustawi na 4 to ma większą szansę że system przeżyje jak mu przyjdzie małe dziecko i przestawi gałkę głośności nagle na full i tak zostawi.[/quote]
Zdecyduj się jak jest, bo ja nie wiem jak jest konstruowana wiekszość wzmacniaczy? Znam tylko niektóre konstrukcje i to raczej starsze, więc nie potrafię się ustosunkować, czy wiekszości "nie zaszkodzi", czy większość nie "przeżyje"? A jak jakiś jak to określiłeś "biedak" posłucha bezkrytycznie i jego wzmacniaczowi zaszkodzi? Do Ciebie będzie miał pretensje...
Może jednak warto propagować kulturę techniczną zamiast TROLL-ować bezpodstwanie o wiekszościach?
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...