Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, ZakOnIck napisał:

Jak wrócę do domu podepne ps4 pod inne gniazdo hdmi zobaczę jak wtedy sytuacja tylko przypomnijcie które gniazdo obsługuje ten ulepszony format po za arc ?

Hdmi 2. Co do Twojego problemu cholera wie, co się dzieje, zmień także przewód jak pisał @psq

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2019 o 15:35, Tomek398 napisał:

Super. Też tak zrobię. Ale swoją droga to paranoja żeby technologia która z założenia powinna rozwiązywać takie problemy generowała jeszcze większe. 

 

Dnia 15.03.2019 o 08:42, ZakOnIck napisał:


Jak wrócę do domu podepne ps4 pod inne gniazdo hdmi zobaczę jak wtedy sytuacja tylko przypomnijcie które gniazdo obsługuje ten ulepszony format po za arc ?

 

Potwierdzam, że zmiana kabla może rozwiązać problem. Ja jak kupiłem PS4 to miałem jazdę z tymi kablami kilka dni. Kupiłem od razu dłuższy (3m) w Media Expert za 80pare zł z wg informacji na pudełku obsługiwał wszystkie wymagane standardy, ledwie go przeciągnąłem w rurce  w ścianie bo już ciasno się zrobiło. Odpalam konsole a tu okazuje się, że jak włączyłem ulepszony format to obraz co jakiś czas się wyłączał na sekundę czyli ogólnie zrywało połączenie. Podejrzewając nowy kabel podpiąłem ten krótki z zestawu PS4 i problem znikł więc sprawa stała się oczywista. Wydarłem z rurki nowy kabel, spakowałem do pudełka i do MediaExpert wymiana na inną sztukę i dalej to samo. Zmiana wejścia HDMI 2 na HDMI 3 ARC jeszcze pogorszyła sprawę, przerywało jeszcze częściej. Kolejna wycieczka do ME wymiana kabla na jeszcze droższy 120 zł w pięknym wielkim pudełku 3,2 m, podpinam a tu cały czas czarno. Wycieczka do ME, zwrot kabelka i zakup w EuroRTV 2,5 m za 40 zł i o dziwo śmiga pięknie do dziś nie przerwało ani na ułamek sekundy.

Dnia 15.03.2019 o 15:35, Tomek398 napisał:

Super. Też tak zrobię. Ale swoją droga to paranoja żeby technologia która z założenia powinna rozwiązywać takie problemy generowała jeszcze większe. 

Oglądałem ostatnio Altered Carbon z Netflixa z DV (na sofcie z Oreo) i obraz żyleta na pewno nie był za ciemny. Zauważyłem, że na niektórych tytułach z DV warto zwiększyć ustawienie Gamma nawet na max. Poprawia jasność na DV nie pogarszając jakoś drastycznie kontrastu. No przynajmniej na moje oko :)

Edytowane przez jarix75
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolegi, który pisał o DV na Netflix, że za ciemne itp. spojrzałem na to jeszcze raz oglądając kilka materiałów. Faktycznie trochę ciemniej, ale moim zdaniem bardziej naturalnie.

Nic nie ma porównania z płytą UHD HDR - pomyliłem się pisząc o płycie z DV. Chodziło o HDR 10.
Pogubiłem się z tymi DV, HDR10, HDR10+.. serio :)
Pewne jest jedno, mam nadzieję że TV pogra dłuższy czas u mnie w zapleczu filmowo-growym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, psq napisał:

Faktycznie trochę ciemniej, ale moim zdaniem bardziej naturalnie.

Uruchom sobie drugi sezon serialu Ozark lub The Haunting of Hill House (Nawiedzony dom na wzgórzu) w DV na XF9005. Wtedy już nie napiszesz, że wygląda to bardziej naturalnie - wygląda fatalnie ;)

DV na telewizorach Sony to totalna porażka. Kuleje też implementacja tej technologii w samym Netflixie za sprawą przeterminowanego algorytmu (wersji?), które stosuje Sony w swoich telewizorach. Nie wiem jak to wygląda w najnowszych TV Sony na rok 2019, ale podejrzewam, że nic się nie zmieniło. Ta firma nie jest w stanie przez kilka lat ogarnąć dobrze działającego HDR w aplikacji YouTube, a co dopiero DV. Nie ukrywam, że śmieszy mnie to strasznie jeśli ktoś argumentuje swój wybór/zakup telewizora obsługą DV (zwłaszcza jeśli chodzi o Sony). Ja już się z tego wyleczyłem na szczęście i bajery typu Atmos/Vision mnie nie rajcują.

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, blablabla napisał:

DV na telewizorach Sony to totalna porażka. Kuleje też implementacja tej technologii w samym Netflixie za sprawą przeterminowanego algorytmu (wersji?), które stosuje Sony w swoich telewizorach. Nie wiem jak to wygląda w najnowszych TV Sony na rok 2019, ale podejrzewam, że nic się nie zmieniło. Ta firma nie jest w stanie przez kilka lat ogarnąć dobrze działającego HDR w aplikacji YouTube, a co dopiero DV. Nie ukrywam, że śmieszy mnie to strasznie jeśli ktoś argumentuje swój wybór/zakup telewizora obsługą DV (zwłaszcza jeśli chodzi o Sony). Ja już się z tego wyleczyłem na szczęście i bajery typu Atmos/Vision mnie nie rajcują.

W dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego jedne tytuły wyglądają fatalnie a inne całkiem przyzwoicie skoro kuleje cała technologia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jarix75 napisał:

W dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego jedne tytuły wyglądają fatalnie a inne całkiem przyzwoicie skoro kuleje cała technologia.

Tak z ciekawości, które tytuły? Chciałbym sprawdzić u siebie. U mnie  wszystko co do tej pory widziałem w DV na Netflix wygląda źle. Ewidentnie jest jakiś problem pod względem jasności. Co ciekawe w momencie 'przewijania' przód-tył (strzałki lewo prawo na pilocie) miniaturki kadrów wyglądają już normalnie tzn. jasno. 

 Testowe pliki DV znalezione gdzieś na necie wyglądają fantastycznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tomek398 napisał:

Tak z ciekawości, które tytuły? Chciałbym sprawdzić u siebie. U mnie  wszystko co do tej pory widziałem w DV na Netflix wygląda źle. Ewidentnie jest jakiś problem pod względem jasności. Co ciekawe w momencie 'przewijania' przód-tył (strzałki lewo prawo na pilocie) miniaturki kadrów wyglądają już normalnie tzn. jasno. 

 Testowe pliki DV znalezione gdzieś na necie wyglądają fantastycznie. 

Chociażby Altered Carbon, o którym napisałem parę postów wyżej. U mnie i na moje oko wygląda dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jarix75 napisał:

Chociażby Altered Carbon, o którym napisałem parę postów wyżej. U mnie i na moje oko wygląda dobrze.

Sprawdziłem ten serial i jest definitywnie za ciemny, podobnie do innych materiałów w Dolby Vision. 

Ewidentnie jest jakiś problem

https://www.avforums.com/threads/very-dark-dolby-vision.2192978/

 

Tak przy okazji i zmieniając temat. Zauważyłem że w przypadku źródeł zewnętrznych np. dekoder NC+ na telewizorze X900F włączony jest domyślnie niewielki overscan. Jest to niepotrzebne ponieważ po pierwsze nie oglądamy obrazu w pełnej rozdzielczości a po drugie tracimy jego pewną cześć. Widać wyraźnie jak 'daleko' są loga stacji po wyłączeniu tego overscanu: 

 

 

overscan TV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Tomek398 napisał:

Sprawdziłem ten serial i jest definitywnie za ciemny, podobnie do innych materiałów w Dolby Vision. 

Ewidentnie jest jakiś problem

https://www.avforums.com/threads/very-dark-dolby-vision.2192978/

 

Hmm... A masz wgraną aktualizację do Oreo czy na "siódemce" zostałeś? U mnie po aktualizacji już naprawdę nie jest aż tak źle. Jak na DV jest za ciemno to Gamma podkręcam na max ale wspomniany tytuł jest wystarczająco "jasny" bez tego zabiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem cały czas na 7. Nie sprawia mi żadnych problemów i jest w miarę szybki więc nie chcę zmieniać póki co. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tomek398 napisał:

Jestem cały czas na 7. Nie sprawia mi żadnych problemów i jest w miarę szybki więc nie chcę zmieniać póki co. 

No właśnie, to może dlatego mamy różne odczucia co do  Altered Carbon. Coś tam się chwalili, że w tym nowym sofcie coś zmienili z DV/Netflix. Ja już nie mam jak bezpośrednio porównać jaka jest różnica w jednym konkretnym tytule. Mi ta aktualizacja w niczym nie zaszkodziła ale faktycznie musi być niedociągnięta skoro ją wycofali. Może jak wejdzie kolejna na OTA to DV/Netflix jeszcze lepiej doszlifują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, jarix75 napisał:

No właśnie, to może dlatego mamy różne odczucia co do  Altered Carbon. 

Niewykluczone że tak jest. A jak ci działa aplikacja youtube w Oreo, tzn. czy sama przełącza się na HDR gdy oglądasz takie video?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tomek398 napisał:

Niewykluczone że tak jest. A jak ci działa aplikacja youtube w Oreo, tzn. czy sama przełącza się na HDR gdy oglądasz takie video?

Włącza się tylko informacja na ekranie, że źródło jest w trybie HDR natomiast nie dopasowuje automatycznie żadnych ustawień, trzeba to zrobić ręcznie. To jest ewidentnie skopane ale ja  z Youtube za często HDRów nie oglądam więc zignorowałem to na razie i cierpliwie czekam aż to łaskawie poprawią.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomek398 napisał:

Sprawdziłem ten serial i jest definitywnie za ciemny, podobnie do innych materiałów w Dolby Vision. 

Ewidentnie jest jakiś problem

https://www.avforums.com/threads/very-dark-dolby-vision.2192978/

 

Tak przy okazji i zmieniając temat. Zauważyłem że w przypadku źródeł zewnętrznych np. dekoder NC+ na telewizorze X900F włączony jest domyślnie niewielki overscan. Jest to niepotrzebne ponieważ po pierwsze nie oglądamy obrazu w pełnej rozdzielczości a po drugie tracimy jego pewną cześć. Widać wyraźnie jak 'daleko' są loga stacji po wyłączeniu tego overscanu: 

 

 

overscan TV.jpg

"Najpierw trzeba sprawdzić właściwy rozmiar obrazu. Generalnie odbiorniki telewizyjne powiększają udostępniany sygnał, wskutek czego obraz nie jest idealnie ostry i patrząc na pasy kontrolne rozdzielczości można zaobserwować efekt moiré. Aby zobaczyć faktyczny rozmiar obrazu, przejdź do „Settings” (ustawienia) > „Display” (monitor) > „Screen” (ekran), następnie wyłącz (Off) automatyczny obszar wyświetlania i ustaw obszar wyświetlania na „Full Pixel” (wszystkie piksele)."

źródło: https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00126919

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do właścicieli, 65 i 55, czy ktoś mógłby mi podać odległość od góry Vesa do górnej krawędzi? Muszę sprawdzić który TV będzie pasował do mojego wieszaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomek398 napisał:

Tak przy okazji i zmieniając temat. Zauważyłem że w przypadku źródeł zewnętrznych np. dekoder NC+ na telewizorze X900F włączony jest domyślnie niewielki overscan. Jest to niepotrzebne ponieważ po pierwsze nie oglądamy obrazu w pełnej rozdzielczości a po drugie tracimy jego pewną cześć. Widać wyraźnie jak 'daleko' są loga stacji po wyłączeniu tego overscanu

Wydaje mi się, że akurat ten kanał też chyba niezbyt dobrze rozmieścił logo stacji i ikonkę z ograniczeniem wieku. Korzystam z ustawienia dzięki któremu wyświetla się pełny obraz i na żadnym kanale które zazwyczaj oglądam nie zaobserwowałem by te elementy tak mocno wchodziły w głąb obrazu.

 

Przy okazji - jestem już po kalibracji. Usługa przebiegła bardzo szybko i sprawnie (zresztą podobnie jak za pierwszym razem przy wcześniejszym TV). Przy okazji można przyjemnie porozmawiać na tematy związane z konkretnym modelem TV lub o jego najbliższym rywalu oraz uzyskać porady co do ustawień i innych sprzętów AV (odtwarzacz bluray itp). Na razie ze względu na brak subwoofera który oddałem na serwis oraz fakt, że kupno odtwarzacza 4K dopiero przede mną (dziękuję za rady co do wyboru :) ) nie miałem okazji mocniej potestować ustawień HDR/DV, ale z SDR jestem zachwycony. Jak wynika z wprowadzonych ustawień i raportu korekta była potrzebna (jedno z ustawień balansu bieli zostało przesunięte na wartość maksymalną).

Zastanawia mnie nieco wykres balansu bieli przed kalibracją który jest strasznie rozstrzelony w porównaniu do tego z testu na stronie, ale ostatecznie liczy się efekt po - a z tego jak pisałem jestem bardzo zadowolony. Tak więc z ręką na sercu polecam wszystkim niezdecydowanym kalibrację u SkalibrujTV.pl :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PrzemekKRK napisał:

Wydaje mi się, że akurat ten kanał też chyba niezbyt dobrze rozmieścił logo stacji i ikonkę z ograniczeniem wieku. Korzystam z ustawienia dzięki któremu wyświetla się pełny obraz i na żadnym kanale które zazwyczaj oglądam nie zaobserwowałem by te elementy tak mocno wchodziły w głąb obrazu.

Tak, to prawda. Fotka jest tylko przykładowa i można powiedzieć że dość przypadkowa. 

 

Cytat

kupno odtwarzacza 4K dopiero przede mną (dziękuję za rady co do wyboru :) ) 

Czy możesz się podzielić sugestiami? Nie wykluczam zakupu takiego odtwarzacza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sugestia to Oppo, ale jak wiadomo ich produkcja została zakończona, dostępność ograniczona, a ceny są kosmiczne. Z tych bardziej przystępnych cenowo jest Sony X700 za bardzo dobrą jakość obrazu, łatwość/przyjazność obsługi, a przy okazji świetną kompatybilność z TV.

A ja w sumie zastanawiałem się pomiędzy Panasonic i Sony. Myślałem, żeby poczekać na X800 M2, który ma wyjść w maju i pewnie tak zrobię choć obstawiam, że poza jakością budowy nie będzie się wyróżniał niczym szczególnym od niższego modelu

Edytowane przez PrzemekKRK
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, yelonek napisał:

Pytanie do właścicieli, 65 i 55, czy ktoś mógłby mi podać odległość od góry Vesa do górnej krawędzi? Muszę sprawdzić który TV będzie pasował do mojego wieszaka.

Chodzi Ci o odległość pierwszej śruby mocującej do górnej krawędzi? A swoją drogą to przy takim wydatku nie lepiej dobrać satysfakcjonujący rozmiar ekranu a uchwyt ewentualnie zmienić na odpowiedni jeśli stary nie będzie pasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PrzemekKRK napisał:

 Z tych bardziej przystępnych cenowo jest Sony X700 za bardzo dobrą jakość obrazu, łatwość/przyjazność obsługi, a przy okazji świetną kompatybilność z TV.

Dzięki. Ja celuję w Sony X700. Nie wygląda fantastycznie, ale nie przeszkadza mi to za bardzo. Nie chcę wydawać zbyt wiele na odtwarzacz ponieważ będę z niego korzystał raczej rzadko dlatego bardzo odpowiada mi stosunek jakość/cena dla tego modelu.  Oferuje wszystko to czego potrzebuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też raczej wybiorę X700, ale i tak mam jeszcze tyle filmów nagranych na dekoderze i filmów na liście z Netflix do obejrzenia, że z kupnem odtwarzacza nie będę się spieszył więc będę mógł pewnie przeczytać test poprawionego X800 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, PrzemekKRK napisał:

Tak więc z ręką na sercu polecam wszystkim niezdecydowanym kalibrację u SkalibrujTV.pl :D

Ile czasu zajęła kalibracja,  jak dużo miejsca (odległość) potrzebna na sprzęt,  ile i jakie pakiety kalibracji brałeś (czy pod konsole), ile w sumie zapłaciłaś, czy są jakieś zniżki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już kalibrowałeś to zniżki są. Brałem kalibrację SDR oraz HDR/DV (w przypadku tego TV Dolby Vision jest gratis). Kosztowało mnie to 550 zł więc myślę, że to bardzo dobra cena. Konsoli nie mam więc nie robiłem takiej kalibracji.

Czas? Mniej niż godzina, aż sam się zdziwiłem, że tak szybko poszło. Miejsca wiele nie potrzeba, choć dobrze jest jeśli do TV jest dobry dostęp tak aby można było postawić urządzenia na statywie przed samym ekranem (na Facebooku SkalibrujTV.pl jest sporo zdjęć z kalibracji)

Do tego jakieś wygodne miejsce dla kalibrującego, herbatka, może jakieś ciasteczka, żeby pracowało mu się wygodniej :D

Edytowane przez PrzemekKRK
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minutes ago, jarix75 said:

Chodzi Ci o odległość pierwszej śruby mocującej do górnej krawędzi? A swoją drogą to przy takim wydatku nie lepiej dobrać satysfakcjonujący rozmiar ekranu a uchwyt ewentualnie zmienić na odpowiedni jeśli stary nie będzie pasował.

Tak odległość od górnych śrub mocujących do szytu telewizora, dla mnie ten wieszak to jedyna opcja na TV w tym pokoju, wieszak w postaci windy z sufitu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...