Skocz do zawartości
Pawel Wolyniec

Nowy duży tv? Który wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedługo wprowadzam sie do nowego mieszkania i planuje zakup nowego tv do salonu. Do sypialni już kupiłem SAMSUNG UE49KS7000 głównie ze względów na markę i wartości estetyczne, ale dopiero potem zacząłem czytać forum i chyba to nie był najlepszy wybór... Dlategotez teraz wolałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników przed wydaniem kupy kasy ;) 

 

Rozmyslam najbardziej w chwili obecnej o LG OLED65B7V
 
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 436x480cm
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ok. 3,5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Na wprost i bokiem
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Głównie na przeciwko tv
7. Jaki masz obecnie telewizor ? SAMSUNG UE49KS7000
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Wszystko co niezbędne dla zwykłego "Janusza" + ładny wygląd 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Kablówka, PS4 pro, może Netflix
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Konsola PS4 pro, może okazjonalnie jakiś magnetowid na VHS lub odtwarzacz DVD jeśli w ogóle się da 
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? W dni powszednie do 8h., w weekendy pewnie dłużej
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Nie wiem
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Informacyjne, filmy, sport
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Raczej rzadko
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Konsola, na jedno posiedzenie może kilka godzin, ale z częstością może 1x na tydzień
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Raczej wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? Optymalny co do pomieszczenia i finansowo w granicach "rozsądku"
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Obraz wcale nie jest taki super, gdy się ogląda zwykła kablówkę, a ba pewno nie adekwatny do ceny
19. Preferencje co do marki ? Najbardziej lubię SAMSUNG ze względu na komórki
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Bez 3D
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Max. do 20 tys., ale wolałbym być bliżej 10 tys.

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Tak

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W budżecie do 20 tys. złotych to już możesz poszaleć :) Jeśli chodzi o OLEDy, to będzie idealna czerń, o wiele lepsze kąty, bardzo dobre kolory i lepsza równomierność. Natomiast musisz wiedzieć o tym, że OLEDy nie lubią statycznych programów/materiałów. Co prawda nikt jeszcze nie zgłosił wypalenia tegorocznego OLEDa, ale były przypadki wypalonych zeszłorocznych OLEDów, więc musisz mieć to na uwadze. Jeśli programy informacyjne (statyczne paski są tu najgorsze) nie będą stanowić więcej niż 20-30% wszystkich materiałów, to możesz iść w OLEDa. 

Do wyboru masz 65" Sony A1, z najlepszym na rynku postprocesingiem obrazu (przeczytaj sobie w testach) co polepszy właśnie te najsłabsze kanały w telewizcji. A z tańszych OLEDów, co nie oznacza że gorszych, masz też właśnie  LG 65 B7V lub C7V - obraz będzie jaśniejszy niż w Sony, będziesz miał też szybszy i bardziej niezawodny WebOS, wsparcie DV i dynamic HDR.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytam jeszcze o tym Sony. A co to znaczy wypalenie Oleda? Po roku mi się zepsuje i 15 tys. pójdą w [beeep]ę? Jest na to jakaś gwarancja?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypalenia to trwałe, nieodwracalne uszkodzenie matrycy w miejscach w których przez bardzo długi okres był wyświetlany statyczny, silnie kontrastowy, kolorowy, bardzo jasny obszar. W polskich warunkach było lilka przypadków zgłoszeń wypaleń LG B6 od żółtego paska TVN24. Sony nie uznaje wypaleń w ramach gwarancji. W gwarancji LG nie ma słowa o wypaleniach, na infolinii LG usłyszysz że wypalenia nie podlegają gwarancji, ale jednak wszyscy którzy zgłosili się do serwisu LG Polska z wypalonym OLEDem, wymieniono im albo całą matrycę, albo zaproponowano po prostu nowego, tegorocznego OLEDa. Piszę o tym, bo w testach w ogóle o tym nikt praktycznie nie mówi, a jest to jednak jakiś problem OLEDów. Natomiast według większości osób testujących telewizory, OLEDy są bardziej odporne na wypalenia niż plazmy czy też stare kineskopowe telewizory CRT. W zamian otrzymasz według praktycznie wszystkich najważniejszych redakcji testujących telewizory, najlepszy obraz na rynku.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdam jeszcze jedno pytanie. Czy dla mnie jako dla laika warto dopłacać 5tys. za np. Sony KD-65A1, czy 6-7 tys. za LG OLED65E7V? Czy w zupełności wystarczy zwykły LG OLED65B7V za 10989zl.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz na wszystkich OLEDach jest podobny w 4k. To co daje Sony, to ten dodatkowy postprocesing, który w jakimś zakresie likwiduje posteryzację w źródłowym sygnale jeśli jest on słabej jakości i wygląda wtedy ten obraz lepiej. Ja mam nc+ obecnie i ta posteryzacja jest bardzo rzadka, a jak ją widzisz, to po prostu wiesz na bank, że po prostu taki sygnał nadaje nc+. Ja też miałem podobny dylemat i nawet rozważałem Sony A1 przez moment ze względu na ten znakomity postprocesing, ale zaważyła tu głównie cena, pewne początkowe problemu z rónowmiernością ekranu (testy u Maćka), wychylenie obrazu do tyłu i problematyczny trochę montaż na ścianie. 5000 zł za A1 to bardzo dużo jak za postprocessing obrazu, a też trzeba pamiętać, że na A1 masz niższą jasność niż na LG, otrzymujesz też wolniejszy system Android. W LG masz WebOSa, który działa bez zarzutu - szybko, sprawnie i bez żadnych "zwiech". A w dodatku masz pilota Magic control którym poruszasz kursorem na ekranie - to jest genialne rozwiązanie i dziwię się, że jedynie LG je stosuje. Dodatkowo na LG masz wsparcie wszystkich formatów HDR (HDR10, Dolby Vision, HLG, Technicolor HDR), a w Sony mają dopiero chyba wydać wsparcie DV w tym miesiącu. Co do LG E7 vs B7 - jakość obrazu jest identyczna bo wszystkie tegoroczne OLEDy od LG mają identyczny SoC i stąd możliwości są również identyczne. To, co ma E7 dodatkowo, to lepszy dźwięk (soundbar u spodu) i picture on glass - czyli masz OLEDa na "szkle" i trochę lepiej się on po prostu prezentuje. Ja kupiłem C7, bo miał czarną ramkę i się lepiej prezentował niż B7. Tobie proponuję również model B7 lub C7, bo te OLEDy posiadają obecnie najlepszy współczynnik jakości do ceny.

Edytowane przez Subman
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...